Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2023 - серпень
23 серпня в Ужгороді, на площі Богдана Хмельницького, керівники області, міста, обласних управлінь і служб, духовенство, військові, представники громадськості та ЗМІ взяли участь у церемонії підняття Державного Прапору. Присутні приєдналися до загальнонаціональної хвилини мовчання та вшанували світлу пам'ять, громадянської відваги і самопожертви, стійкості духу та подвигу воїнів, полеглих на полі бою, мирних громадян, які загинули унаслідок збройної агресії російської федерації проти України. Національний стяг підняли під мелодію Державного Гімну України.
24 серпня в обласному центрі Закарпаття головне державне свято відзначили покладанням квітів до пам’ятника Т. Шевченку на площі Народній. Хвилиною мовчання керівництво області й міста, військовослужбовці, представники правоохоронних органів, дипломати, мешканці та гості Ужгорода вшанували подвиг полеглих захисників і світлу пам’ять мирних українців, які загинули від рук ворога. Урочистості з нагоди свята супроводжував Академічний хор „Кантус”. Колектив виконав Державний гімн та наприкінці заходу разом з присутніми заспівав „Боже великий, єдиний, нам Україну храни”.
У серпні командувач Сил ТрО ЗСУ генерал-майор Ігор Танцюра нагородив письменника, а з початку повномасштабної війни й відомого волонтера Андрія Любку високою відзнакою – нагрудним знаком „Щит сил територіальної оборони ЗСУ”. Раніше за сприяння українській армії Андрій Любка отримав медаль від Головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного та орден від Міністра оборони України Олексія Резнікова.
У серпні відомий „Професор з окопів” Федір Шандор отримав почесну нагороду –нагрудний знак „Золотий хрест”. За наказом головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного від 8 серпня, молодший лейтенант Федір Шандор відзначений почесним нагрудним знаком „Золотий хрест”.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
5, 6 серпня Мукачівський драматичний театр завершив сезон прем’єрою вистави „Божевільний Журден”. Комедія за відомою п'єсою Мольєра „Міщанин-шляхтич”. Режисер-постановник – народний артист України Лев Сомов. У виставі взяли участь більшість акторів Мукачівського драматичного театру та актори з „Театральної біржі” з Києва. Якщо ти глухий, неосвічений, невихований – ніякі гроші не зроблять тебе людиною „з Високого суспільства”. Головний герой комедії купує за гроші вчителів, кохання, славу, але так і залишається дурнем і посміховиськом для всього навколишнього світу. Сміх, сміх, сміх... І навіть жалість... Ось результат, який переслідує Журдена. В головній ролі – заслужений артист України Василь Фурдь.
Протягом 76-ого театрального сезону Мукачівський драматичний театр підготували 7 прем’єр: 6 – для сімейного перегляду та виставу для діток. Активно співпрацювали з „Театральною біржіою” з Києва та іншими українськими колективами. Долучилися актори і до акції „Мільйон на ЗСУ”, яку організовували школярі. На допомогу захисникам передали 17 тисяч гривень. Новий 77 театральний сезон у Мукачеві відкриють вже наприкінці вересня.
8 серпня у Хусті, у обласному театрі драми та комедії, показали благодійну виставу „Попелюшка” для особливих глядачів – діток та дорослих, які прибули із Херсонщини. Важко передати словами емоції присутніх від перегляду казки, адже дехто з діток зізнався, що вперше переступив поріг театру і одразу опинився у казці. По закінченню глядачі довго не відпускали акторів палкими оваціями, теплими обіймами з улюбленими казковими персонажами, словами вдячності та фотосесією на згадку.
11 серпня в Мукачеві, у затишному дворику Палацу культури і мистецтв, один із найпопулярніших музикантів Закарпаття Сергій Паллаг провів для творчих людей та всіх поціновувачів музичного мистецтва свій квартирник „Live Music”. Захід був приурочений до Дня молоді.
12 серпня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулась вистава „Щенячий патруль”. Шанувальники популярного мультсеріалу побачили яскраву інтерактивну виставу. Захоплива подія відбулася за участю акторів Київського театру ростових ляльок. Дітей чекали неймовірні пригоди популярних героїв та море позитивних емоцій. Відважні цуценята Скай, Зума, Кремез, Маршал, Рокі, Чейз та хоробрий хлопчик Зік Райдер показали дітям, як важливо бути добрими, вміти співчувати й допомагати друзям у біді.
13 серпня в Ужгороді відбувся виступ підліткової студії Плейбек-театру. Це театр імпровізації, в якому актори грають історії глядачів. Актори студії — підлітки від 12 до 18 років. Це вже другий набір у студію хабу, де учасники з квітня вчаться імпровізувати, відчувати та втілювати на сцені почуття та переживання інших людей, працювати в команді, розуміти краще себе та інших Те, що відбувається на сцені плейбек-театру — магія, коли звичайне життя може стати витвором мистецтва.
17 серпня в Ужгороді, у академічному обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, балет „Фрідом” показав свою виставу „Шафа”. Це не просто танець, це – життя, сповнене інтриг, пристрасті, драматургії, імпровізації, любові та краси. Колектив Олени Коляденко Freedom Ballet і його постановки давно вже відомі за межами України. За 15 років цей колектив сформував значний послужний список. Понад п'ять тисяч танцювально-театральних авторських шоу, гастрольні тури з аншлагами по десятках країн, яскрава участь у кращих телевізійних проектах, зйомки в безлічі кліпів знаменитих артистів. На сцені виступили 19 танцюристів, які експериментували з музикою, пластикою і світлом. Артисти приміряли різні образи, перетворюючи на фарс будь-який ритуал. Вони втілювали незліченну кількість життів, ніколи не повторювались і були з глядачами максимально відверті. Мета такого експерименту – це пізнати себе так глибоко, щоб можна було легко обійтися без звичної маски.
21-25 серпня в Ужгороді, на площі біля філармонії, упродовж п‘яти днів відбувались концерти під відкритим небом у рамках мистецької акції „Музичні вечори під каштанами”. Творчі колективи філармонії запрошували ужгородців та гостей міста насолодитися якісною музикою та співом, а саме:
21 серпня – Академічний камерний оркестр філармонії. Керівник – заслужений артист України Владислав Юрош.
22 серпня – камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії”. Керівниця – заслужена артистка України Діана Гавата.
23 серпня – ансамбль „Закарпатські візерунки” та солісти – заслужений артист України Олександр Садварій (тенор), Мирослава Швах-Пекар (мецо-сопрано), Ігор Литвинов (гітара).
24 серпня – Академічний естрадно-духовий оркестр філармонії. Керівник – народний артист України Володимир Співак.
25 серпня – Академічний симфонічний оркестр філармонії. Диригентка – заслужена артистка України Вікторія Свалявчик-Цанько.
22 серпня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Т. Легоцького, театр-студія переселенців „УжІК” показала премʼєрну виставу за однойменною пʼєсою-соціально-психологічною драмою Миколи Куліша „Маклена Ґраса”. У творі відображено кризові процеси життя Польщі початку 1930-х років. У побутовій, на перший погляд, а насправді узагальнено-символічній формі драматург розкриває суттєві закономірності суспільного буття XX століття, головна з яких – дегуманізація суспільства. Це кульмінація культурного спротиву Леся Курбаса тоталітаризму радянської доби. Вистава, що готувалася посеред Голодомору, стала останнім ковтком свободи для покоління українського Розстріляного Відродження.
22 серпня в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбувся ромський джазовий культурно-мистецький захід „Пап-джаз-квартет і друзі”. Дійство провели до Дня Незалежності України та на підтримку Збройних сил України. Розпочали захід з Державного гімну України та вшанування хвилиною мовчання памʼяті загиблих захисників та захисниць, а також усіх жертв російської агресії. Далі на глядачів чекали виступи колективів „Пап-джаз-квартет” (м. Ужгород) та „Черкаси джаз квінтет” (м. Черкаси), Олександра Рукомойнікова (м. Київ), Тетяни Шабанової (м. Ужгород), дуетів Ігоря Літвінова та Наталії Лендел (м. Ужгород), „Randomsky” та Марія Стоколяс (м. Львів). На завершення заходу директор департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Євген Тищук і заступник директора департаменту стратегічних комунікацій, національностей та релігій Олександр Лях подякували організаторам та учасникам за концерт, вручили грамоти.
24 серпня в Ужгороді, на світанку, о 6:00, на пл. А. Бачинського, відбулася вже традиційна акція „Молитва за Україну” із Закарпатським народним хором. Уже традиційно, починаючи з 2014 року, в День Незалежності України Заслужений академічний Закарпатський хор запрошує всіх на світанкову екуменічну „Молитву за Україну”. Світанковою молитвою музиканти не лише вітали нашу Батьківщину з Днем народження, але і згуртовували українців. Цього року „Молитва за Україну” лунала біля Ужгородського греко-католицького кафедрального собору не лише українською та мовами представників національних спільнот, які мешкають на Закарпатті, а й мовами багатьох інших народів світу, котрі підтримують нашу країну на шляху до перемоги. Також до акції приєднався фронтмен рок-гурту „Шабля” Вова Гейзер, який виконав разом з хором кілька патріотичних творів.
24 серпня в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, до Дня Незалежності України, відбувся перегляд вистави за п'єсою корифея українського театру Марка Кропивницького „Хома та щука”, яка сповнена українських фольклору, гумору, музики (режисер-постановник — заслужений артист України Олександр Куцик).
24 серпня на своєму каналі в ютубі талановитий юнак, учень вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона Тимофій Коробейніков записав до Дня Незалежності відеокліп на пісню Володимира Івасюка „Балада про мальви”. Хлопець, який вчиться у класі естрадного вокалу Ігоря Білика і є стипендіатом Мукачівської міської ради у галузі культури, вважає цю пісню актуальною зараз, як ніколи.
29 серпня в Ужгороді відбувся вечір-реквієм „Герої не вмирають”. Пам'ятний захід провели біля академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв до Дня пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. На світлодіодному екрані демонстрували відеоматеріал „Вічна пам'ять Героям” про закарпатців, які загинули з 24 лютого 2022 року у війні з росією, захищаючи державний суверенітет та територіальну цілісність України.
У серпні закарпатський гурт „Без Обмежень” заспівав дуетом з призеркою Євробачення. Пісню про силу та міць українського народу „Народжені вільними” гурт „Без Обмежень” та Злата Огнєвіч презентували до Дня Незалежності України. Пісня не схожа на творчість гурту, та і не схожа на пісні Злати. Це щось зовсім інше – те, у чому вони поєдналися. А найголовніше – вона має сильний месседж, який співаки хотіли донести до кожного українця. „Народжені вільними” – це маніфест сильних, незалежних та вільних духом людей. Пісня має концептуальний характер та поєднує у собі елементи рок- та попмузики. Місце для зйомок артисти вибрали неспроста. На таку локацію наштовхнула робота видатного українського письменника Івана Франка „Каменярі”. Зйомки відео відбулись в працюючому кам’яному кар’єрі, який є відображенням сили та міці.
У серпні відбулась прем'єра нової пісні „Мила” від творчих мукачівців Сергія Паллага, Юрія Чорія, Ярослава Глушко та Дмитра Сабова. „Мила” – уособлення жінки, дружини, тієї половини, яка тебе ніколи не зрадить, не викине на смітник, як річ, коли ти зламався, коли слабкий, коли помилився. Тієї – яка найкращий друг. Так, ми інколи забуваємо сказати прості, але важливі слова вдячності, тож, пісня про це.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
2 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось чергове засідання розмовного клубу „Говори українською”, на якому учасники вчилися правильно визначати чоловічий, жіночий чи середній рід слів. А також продовжили вивчати значення різноманітних фразеологізмів.
2 серпня в Свалявській публічній бібліотеці зібралися творчі люди, художники, письменники та фотографи, щоб вшанувати пам'ять поета з Черника – Івана Фотула. Під час заходу була представлена біографія Івана Фотула, а також розповідали про його поезію. Гості також насолоджувалися прослуховуванням пісень, написаних на слова Івана Андрійовича. Микола Поцко, Іван Січак, Михайло Турок, Іван Івановчик та багато інших виступили зі своїми спогадами про поета. Вони наголосили на тому, що Фотул був майстром слова з золотими руками – поетом, різьбярем та бджолярем. Його творчість відзначалася поєднанням гумору та філософії життя, а його твори завжди знаходили своїх читачів.
3 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч „Іконопис України – традиції, духовність, мистецтво”. На зустрічі розглядали питання, зокрема, про особливості сучасної української ікони; про те, коли, на чому і як вона пишеться. Говорили на зустрічі і про традиційні методи та новації, і про те, чим приваблює сама ікона та процес її створення, на які роздуми вона наштовхує. З гостями зустрілися викладачі Фахового коледжу мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв та отець Ростислав Деревʼянко. А студентка Даніела Поляк прокоментувала і показала наглядно етапи виконання ікони на склі. Окрім цікавого інформативного матеріалу, відвідувачі змогли оглянути виставку студентських робіт – копій ікон на склі.
4 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано дайджест „Календаря краєзнавчих пам’ятних дат Закарпаття” на серпень 2023 року. Це видання покликане надати громадськості матеріал про важливі події з історії області, ювілеї уродженців краю та видатних діячів.
5 серпня минуло 130 років від дня народження легендарної акторки Віри Холодної. З цієї нагоди на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Кіноакторка епохи німого кіно”.
9 серпня в Ужгороді, в Міжнародний день книголюба, учасники розмовного клубу „Говоримо українською” обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, знайомилися з історією книгодрукування, розповідали про свої читацькі вподобання.
9 серпня в Ужгороді, за ініціативи КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради відбулася конференція „Народні ремесла та художні промисли Закарпаття – важлива складова духовної культури українського народу”. У ній взяли участь майстри народного мистецтва (вишивальниці, різьбярі, гончарі, фахівці з лозоплетіння, ткалі), фахівців з нематеріальної культурної спадщини, завідувачі народних аматорських етнографічних музеї, представники органів місцевого самоврядування та шанувальники народного мистецтва. Загалом понад 60 осіб.
10 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся майстер-клас з іконопису – „Техніка іконопису. Ескіз ікони ангела”. Захід проводила художниця, майстриня з іконопису Марта Михайлець, випускниця ЗАМ та школи УКУ „Радруж”. На першому занятті учасники дізналися про особливості стилю східної ікони, познайомились з її історією та етапами створення. Також опанували процес підготовки художніх матеріалів (розведення яєчної темпери), нанесли контурний малюнок з оригіналу та написали ескіз ікони ангела на папері – підготовчий до майбутньої ікони на дереві.
10 серпня в Ужгороді, у книгарні „Є”, відбулася презентація книги Юлії Баткіліної „Перехід”, на якій авторка поділилась деталями виходу книжки й обговорила з присутніми важливі питання вибору в житті людини.
11 cерпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась завершальна зустріч проєкту „Безпечні канікули з новими друзями” від ГО „Екосфера”. Створити оригінальний творчий виріб із використанням фарб та природних матеріалів – завдання, яке виконували діти на завершальному занятті. Різні майстер-класи тривали щоп’ятниці в Ужгородській публічній бібліотеці та в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка. Участь у „Безпечних канікулах” узяли 50 дітей віком від 8 до 14 років. Частина – ті, які були на „Зелених канікулах” торік, частина долучилася вперше. Спільні поїздки, пізнавальні й творчі заходи об’єднували дітей ВПО та місцевих, що й було метою проєкту.
10-12 серпня працівниця обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка Євгенія Напуда була запрошена на „Український молодіжний форум: відновлення в єдності” у м.Київ, де презентувати досвід роботи з молоддю. На панельній дискусії, де обговорювалась молодіжна інфраструктура, представила досвід роботи з молоддю в проєкті Tatohub.Ужгород та інших проєктів обласної бібліотеки. Форум, який зібрав понад 300 учасників з усієї країни, відвідав Президент України Володимир Зеленський та Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль. Крім того, вдалося поспілкуватися з амбасадором татохабів в Україні Тарасом Тополею – лідером гурту „Антитіла”.
16 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, під час чергового засідання клубу „Говоримо українською” учасники писали диктант та вивчали значення афоризмів.
17 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація творчості Олексія Декана в рамках книжкового туру на підтримку Збройних сил України. Мета проєкту — збір на зарядні електростанції для 47 ОМБр.
21 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась презентація відео до 70-річчя від дня народження Дмитра Дмитровича Кременя – поета, публіциста, есеїста, перекладача, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Шевченківської премії, члена Національної спілки письменників України, Асоціації українських письменників, Асоціації естрадних діячів України, головного редактора часопису „Соборна вулиця”. До ювілею поета Постановою Верховної Ради України 2023 рік оголошено роком Дмитра Кременя.
21 серпня п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 29. Дмитро Кремінь. До 70-річчя з Дня народження.
21 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „І цвістиме його сад упродовж століть”, присвячена 70-річчю від дня народження поета, есеїста, публіциста, перекладача, Шевченківського лауреата – Дмитра Дмитровича Креміня.
21 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація есеїстичної книжки „Чому бути” Петра Часиа та дитячої збірки „Весняний дощ” Люби Дмитришин, які привезла до Ужгорода родина Частів – вихідців із Закарпаття, які понад 30 років проживають у США. Найстарший Часто – публіцист і прозаїк Петро – приїхав із Нью-Йорка разом із дочкою Ерікою Слуцькою, її чоловіком Степаном Слуцьким та двома їхніми дітьми – Юлією та Іваном-Юліаном. Усі вони так чи так причетні до підготовки нових книг. Модерував зустріч журналіст і письменник Олександр Гаврош.
22 серпня в Ужгороді за участі чеської делегації погасили поштову марку, присвячену ювілейній Масариковій школі. Чеська делегація краю Височина завітала сьогодні і до ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 з поглибленим вивченням англійської мови. Тут погасили поштову марку, присвячену ювілейній Масариковій школі. У події взяли участь і керівники області та міста – голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко, міський голова Богдан Андріїв, директор Закарпатської дирекції „Укрпошта” Сергій Калій. Крім того, гості з Чехії передали директорці закладу Світлані Фесенко підручники, оскільки в школі вивчають і чеську мову, а також подарунки від чеських діток їхнім ровесникам в Ужгороді.
25 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся черговий майстер-клас з іконопису – „Техніка іконопису. Ескіз ікони ангела”, який проводить Марта Михайлець – художниця-іконописець, випускниця ЗАМ та школи УКУ „Радруж”.
28 серпня нове білінгвальне видання поеми Шандора Петефі „Апостол” презентували в Ужгороді. З’явилося воно у Всеукраїнському державному видавництві „Карпати” до 200-річчя від дня народження видатного угорського поета. Саме цю книгу Президенту Володимирові Зеленському під час свого нещодавнього візиту до України подарувала Глава сусідньої держави Каталіна Новак. Видання побачило світ за підтримки Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України. Ознайомитися з ним зможе кожен охочий, адже примірники незабаром розповсюдять у школи, бібліотеки та інші заклади по всій області.
29 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Живі, поки пам’ятаємо”, до Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Щорічно 29 серпня Україна вшановує пам’ять захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Повномасштабне вторгнення Росії 24 лютого 2022-го відкрило нову сторінку героїзму, стійкості та, на жаль, втрат. Поки триває війна до перемоги, ми не можемо ані знати точну кількість, ані назвати всіх поіменно, ані розповісти всі історії. Але ми впевнені, що українське суспільство докладе всіх зусиль, щоб наші загиблі герої були в нашій пам’яті не абстрактною цифрою. Щоб вони отримали максимальну шану, якої тільки заслуговують ті, хто віддав життя за свою країну. Щоб наша пам’ять про них була живою.
Протягом червня-серпня в бібліотеках Рахівської територіальної громади проходив І тур Всеукраїнського конкурсу „Лідер читання”, метою якого було заохочення та популяризація дитячого читання. В конкурсі взяли участь діти громади віком 10-14 років. До фіналу дійшли найвитриваліші: шість користувачів бібліотеки, одна читачка бібліотеки-філії с. Білин та дві з філії с. Ділове. Лідером читання Рахівської територіальної громади стала Софія Пукман. Друге місце отримала Ганна Томенюк – читачка Діловецької бібліотеки. Анастасія Кабаль – користувачка бібліотеки-філії с. Білин виборола третє місце у конкурсі. Даніела Морочило, Яна Паук, Руслана Зварич, Марія Павлова і Дарина Томенюк – отримали подяки за участь.
2023 рік оголошено роком українського поета, лауреата Шевченківської премії, закарпатця Дмитра Кременя. Цього року 70-річчя знаного закарпатця відзначають на державному рівні. Саме з цієї нагоди на Закарпатті започаткували і провели конкурс на здобуття Всеукраїнської літературної премії імені Дмитра Кременя за найкращу книжку поезії. Нею стала збірка Ігора Павлюка „Танець Мамая”.
У серпні понад чотири сотні книг та журналів на 100 000 гривень придбали для поповнення фондів Ужгородської публічної бібліотеки. Кошти виділили із міського бюджету за „Програмою розвитку української мови в усіх сферах суспільного життя Ужгородської міської територіальної громади на 2023-2025 роки”.Придбали, зокрема, сучасну художню українську та зарубіжну літературу, книги для дітей, енциклопедії для найменших читачів, українську та зарубіжну класику, яку вивчають за шкільною програмою, книги психологічного спрямування, багато літератури для саморозвитку, а також галузевої та науково-популярної. Незабаром всі придбані книги потраплять на книжкові полиці бібліотек-філій.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 серпня в Ужгороді в Міжнародний день голокосту ромів відкрили меморіал на честь жертв нацистського геноциду ромів (Пораймосу). Пам’ятник знак у вигляді колеса з мініскульптурою встановили на подвір’ї першої ромської школи в Європі – Ужгородської гімназії № 14. Він стане символом пам’яті про ромів, які постраждали від нацизму. У церемонії відкриття і вшанування жертв ромського геноциду взяли участь представники Закарпатської ОВА, місцевої ромської спільноти та громадськість. До меморіалу жертвам ромського голокосту вони поклали вінки й запалені лампадки.
8 серпня в Ужгороді, у просторі „БФ Дерево мого життя”, відбувся майстер-клас з іконопису – „Техніка іконопису. Ескіз ікони ангела”.
9 серпня у галереї „Ужгород” презентували виставку робіт закарпатських митців „Продовження… Інновації форм”. Свій творчий доробок представили 28 членів Закарпатської організації Національної спілки художників України – зокрема, Борис Кузьма, Владислав Габда, Володимир Павлишин, Сергій Біба, Олександр Громовий, Едуард Приходько, Антон Ковач, Павло Ковач, Юрій Шелевицький, Аттіла Коприва, Ігор Луценко, Міхаель Пейтер, Тетяна Іваницька, Іван та Надія Дідики. За словами очільника спілки Бориса Кузьми, в експозиції – результат творчих пошуків художниками нових форм вираження та експерименти з власними можливостями методами сучасного мистецтва.
11 серпня в Ужгороді відкрили мініскульптуру, присвячену героїні казки Ганса Крістіана Андерсена – Русалоньці. Скульптурка, автором якої є Роман Мурник, стала 57-ю в Ужгороді, розташована на опорах пішохідного мосту, однак потрапити до неї не так просто: коли в Ужі піднімається вода, скульптурку можна буде побачити лише з берега річки. Русалонька також є своєрідним нагадуванням про „Ужгородську регату” і буде першим причалом для учасників сплаву по Ужу, коли фестиваль відновлять.
13 серпня в Ужгороді творча „Спілка фотохудожників Закарпаття” у рамках проєкту Карпатського виставкового центру Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP) „Світ підтримує українських митців” відкрила фотовиставку іспанця Педро Луіса Аджуріаґуерра Саіза „Комахи – маленькі незнайомці”. Один із найуспішніших фотохудожників Іспанії, яким на сьогодні є Педро Луіс (EFIAP/p), перейнявшись відчайдушною боротьбою українців у екзистенційній війні, представив свою найулюбленішу колекцію з 30-ти світлин.
15 серпня в Ужгородському замку у День археолога відбулася урочиста посвята в археологи вихованців Літньої школи юного археолога обласного ПАДІЮНу, яка нині нараховує 50 дітей. Її керівник – відомий на Закарпатті дослідник Невицького замку, історик та археолог Олександр Дзембас.
16 серпня в Ужгороді, у академічному обласному музично-драматичному театрі ім. Шерегіїв, на знак пам’яті про Маріупольський театр, будівля якого мала статус пам’ятки архітектури місцевого значення, відкрили фотовиставку „Театр. Душа Маріуполя”.
16 серпня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, відкрили виставку квіткових натюрмортів „Земля посміхається квітами” закарпатської художниці Аврелії Федор. На виставці представлені понад півтора десятка квіткових натюрмортів.
17 серпня в Ужгороді, у обласному організаційно-методичному центрі культури, відбулась конференція про народні ремесла та художні промисли Закарпаття. Майстри народного мистецтва, фахівці з нематеріальної культурної спадщини, завідувачі народних аматорських етнографічних музеїв, представники органів місцевого самоврядування та шанувальники народного мистецтва спільно обговорювали проблемні питання збереження нематеріальної культурної спадщини краю.
20 серпня понад 20 керамічних виробів подарувала обласному краєзнавчому музею ім. Т. Легоцького родина Ірини Вакулович з Ужгорода. Майже всі вони виготовлені закарпатськими майстрами, зокрема представниками родини Галас з Іршавщини у 1950-1960-их роках. Це і кавовий набір, глечики великі і малі, розмальовані кухлики, елементи декоративно-ужиткової кераміки, фігурний зооморфний посуд із зображенням лева і птаха. Цікавим є кавник порцеляновий, на білому фоні якого розмальовані зооморфні фігурки. Це була дипломна робота однієї із студенток художньої школи м. Полонне, Хмельницької області, у 1966 році. Чудовою художньою роботою виявилася настінна декоративна таріль із зображенням Тараса Шевченка, виконана на дереві у 1964 році до 150-річчя від дня народження Кобзаря. Приймаючи такий гарний дарунок напередодні державного свята України, директор музею Ольга Шумовська підкреслила, що ці гончарні зразки доповнять етнографічну колекцію музею і в подальшому прикрасять майбутні виставки.
23 серпня в Ужгороді, до Дня прапора та Дня Незалежності, мініскульптурки в обласному центрі Закарпаття також були у синьо-жовтих кольорах.
23 серпня в Ужгороді, в ніч, до Дня Державного прапора України, у обласному краєзнавчий музеї імені Т.Легоцького спроектували анімоване зображення синьо-жовто стяга на Західну стіну Ужгородського замку. У такий спосіб намагалися створити, хоч і віртуальний, але найбільший анімований прапор України в регіоні. Анімований прапор був спроектований таким чином, щоб був помітний з вулиць старого міста, з яких відкривається вид на замкову гору. Оскільки огляду північної сторони фортеці наразі заважають верхівки дерев, що ростуть під урвищем скелі, а інші напрямки захищені високими мурами – символічно обрали саме стіну, яка дивиться на Захід.
24 серпня у Мукачівському замку „Паланок” відкрилася виставка під назвою „Хроніки Перемоги”. 58 робіт на тему російсько-української війни представила черкаська художниця Ольга Курська. Декілька десятків робіт: скетчів, малюнків, картин, замальовок – творче осмислення й відтворення подій від дня повномасштабної війни в Україні. В них відображено суміш болю через війну та сподівання на швидке подолання ворога на рідній землі. Саме тому мисткиня присвячує її тим, хто наближає мир – захисникам і захисницям.
24 серпня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка „Натхненні лялькою”. Ляльки примандрували до нас з різних куточків України та зарубіжжя, тож виставка дуже цікава широкому колу глядачів. За п’ять років музейний виставковий проєкт з регіонального досяг міжнародного рівня. Він став частиною міжнародного проєкту „Ляльки в костюмах країн Європи”, засновницями якого є Ніна Хаген з Норвегії та Тетяна Золочевська з Німеччини. На цьогорічній виставці свої роботи презентували майстрині як із далекого, та і ближнього зарубіжжя : Яна Ісаєнко (Англія), Олена Лузяніна (Португалія), Ніна Хаген (Норвегія), Сільвія Ілар (Угорщина). Всього на виставці представлено понад 150 ляльок авторства 47 майстринь. Локальне розмаїття та регіональну специфіку народної ляльки можна спостерігати на прикладі робіт майстринь із Львівської, Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Рівненської, Житомирської, Київської, Черкаської, Полтавської, Дніпровської, Кропивницької, Харківської, Луганської, Донецької та Запорізької областей. Традиційно на виставці експонуються й роботи майстринь із Закарпаття – Ужгорода, Перечина, Мукачева, Берегова, Іршави, Виноградова.
24 серпня в Ужгороді, до Дня Незалежності мистецька платформа „Україна незламна”, яка діє на базі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, спільно із закарпатським осередком Національної спілки художників України відкрили експозицію-продаж творів образотворчого мистецтва „Виставка під час війни”. Понад 60 митців не тільки із Закарпаття, а й зі всієї України, представили на благодійному дійстві більше 100 картин у різних жанрах. Роботи підібрали так, аби можна було поставити доступні ціни, адже 50% від суми кожної проданої роботи йде на підтримку Збройних Сил України. Мета – продати чим більше робіт на підтримку захисників. Колишній військовослужбовець, головний спеціаліст відділу збереження обʼєктів культурної спадщини та музеїв департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Костянтин Куцов вручив митцям подяки 68-го окремого батальйону сил ТрО Збройних сил України.
24 серпня в Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відкрилася виставка картин художниці Тетяни Рибар „Голос кольору”. На ній представлено 20 полотен, виконаних у змішаних техніках. Яскрава кольорова гама, використана мисткинею, акцентує на позитивних моментах життя, на потребі спокою, теплі і мирі. Картини створювались у глибоких сподіваннях, що ці квіти неодмінно стануть квітами перемоги.
24 серпня над Мукачівським замком лунав гімн України – його виконали на найвищій точці середньовічної фортеці, де торік був встановлений Державний герб – Тризуб. На бастіоні одного з найгарніших і найстаріших замків, Мукачівського, талановиті сестри-музикантки Тулюк — Марта, Софія, Марія та Іванна заграли гімн України, присвячений 32-й річниці Дня Незалежності. Зі слів мера Мукачева, середньовічні стіни, які пережили епохи сторіч сьогодні дихають символом свободи, єдності та любові українців. Патріотична мелодія скрипки, віолончелі та фортепіано линула до сердець захисників, жителів та гостей громади, усіх українців які з вірою і молитвою за перемогу відзначали це свято.
24 серпня в Ужгородському замку до Дня Незалежності України розмістили тимчасову виставку „Книга вічна, Книга Божа, Книга небесна”. Тут експонувався унікальний рукопис з колекції музею – Королевське Євангеліє.
24 серпня в галереї „Ужгород” відкрилась нова колекція шовкових хусток „Рідна” з дизайнами стилізованими під піксель-арт вишивки. Виставка присвячена 32 річниці Незалежності України й представляє 25 полотен зі стилізованими зображеннями вишивок кожної з областей України та Криму. Дизайни виконані в мінімалістичному стилі піксель-арт, щоб передати давні орнаменти альтернативною мовою, якою говорить сучасний світ. Ідея та створення колекції належить юній дизайнерці – Амалії Коштурі. В свої 16 років вона захоплюється графічним дизайном, фотографією, мистецтвом. Дівчина навчається у Коледжі мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв та Комп’ютерній академії „ШАГ”.
26 серпня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, провели „Міжнародну ніч кажанів”. Чим унікальні кажани? Яку користь вони приносять довкіллю? Чому та як їх потрібно охороняти? Про це дізнались гості, які завітали до Ужгородського замку, щоб відзначити Міжнародну ніч кажанів з Закарпатським Інститутом еколого-релігійних студій (ІЕРС) та обласним академічним театром ляльок „Бавка”. На дітей і дорослих чекала навчально-розважальна програма від екологів, екотренерів, екоактивістів і професійних акторів, присвячена темі збереження кажанів: експерт ІЕРС з біорізноманіття та завідувач сектору природи музею Михайло Біланич розповів про особливості життя та збереження кажанів; актори театру ляльок показали ековиставу „Пригоди Кожика і Летика”, створену спільно з ІЕРС на основі казки Наталії Гумен-Біланич „Кажанчики”. Голова ГО „Паралельний світ”, столяр і екоактивіст Андрій Доніченко навчив виготовляти справжні бет-бокси – будиночки для кажанів. Екотренери-театрали провели пізнавальну дитячу вікторину на тему охорони природи. Найактивніші учасники отримали призи від ІЕРС, Українського центру реабілітації рукокрилих та Союзу охорони природи Німеччини (NABU), а найуважніші мали змогу побачити справжніх кажанів у нічному небі. Міжнародна ніч кажанів відзначається в усьому світі в останні повні вихідні літа для привернення уваги до проблеми збереження рукокрилих і місць їхнього існування.
26 серпня в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP), з нагоди 32-ї річниці Незалежності України відкрили персональну фототовиставку професора Фрібурґського університету Урса Альбрехта (Швейцарія). Фотовиставка титулованого швейцарського фотохудожника, який, зокрема, є членом Американського фотографічного товариства (PSA), Міжнародної спілки фотографів (IUP), Королівського фотографічного товариства (RPS), проводиться під патронатом найповажнішої фотографічної організації світу – Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP). Експозиція з 37-ми світлинами представляє творчість Урса Альбрехта за останні п’ять років.
26 серпня в Перечині, у дворику краєзнавчого музею, відбулася друга міжнародна виставка-ярмарок народних умільців та крафтової продукції, яку виготовляють локальні підприємства Перечинської територіальної громади та міста-побратима Нодьечед (Угорщина). „Турянська бджілка” представила широкий асортимент продуктів бджільництва, а Роберт Фішер – дистиляти з фруктів та наливки з ягід. У рамках заходу були проведені безкоштовні майстер-класи для дорослих та дітей з традиційних народних ремесел, зокрема, з гончарства та виготовлення ляльки-мотанки.
27 серпня в Ужгороді, академічний обласний театр ляльок „Бавка” відкрив свій новий, 43 театральний сезон. У новому сезоні лялькарі задумали здійснити багато нових цікавих творчих задумів, а відкрили його яскравою прем'єрою – верховинською легендою „Останнє туреня”. П'єса „Останнє туреня” написана закарпатським драматургом Олександром Гаврошем на прохання режисера, заслуженого артиста України Олександра Куцика. Увагу режисера привернуло оповідання відомого грузинсько-французького кінорежисера, сценариста, драматурга, актора Отара Іоселіані „Туреня”.
30 серпня в музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка „У пошуках ідеального поселення: світлини, графіка, інсталяція”. Пропонована експозиція є спробою переглянути моделі поселення від загального до детального, як в історичному так і в соціальному та культурному відношенні. При цьому враховуються реальності російсько-української війни з актуальністю відбудови міст України. Виставка включає проекти, які стосуються Ужгорода, а також ті, що пов’язані з явищами в інших місцях, таких як Дніпро та напіввигаданий Світлоград. Деякі проекти є архівними, а інші є новими або ж презентуються вперше. Розміщуючи різні роботи в контактуванні одна з одною, виставка має на меті викликати критичні дискусії щодо авторства та управління в місті. Це буде друга виставка, яку Резиденція „Вибачте Номерів Немає” реалізує в музеї. Таким чином, виставка є продовженням прагнення резиденції розвивати зв’язки з мистецькими та культурними закладами Ужгорода.
У серпні в Ужгороді презентували фотовиставку словацького фотоклубу „FoTOP” з міста Топольчанки. Організувала виставку творча спілка „Спілка фотохудожників Закарпаття” у рамках проєкту Карпатського виставкового центру Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP) „Світ підтримує українських митців”. В експозиції, яка репрезентувала творчість 15-річної діяльності фотоклубу, представлено 37 світлин 14-х авторів. Члени топольчанського фотоклубу здобули кілька десятків медалей і понад 150 дипломів на Міжнародних салонах художньої фотографії під патронатом FIAP. Цього року на найпрестижнішому конкурсі фотографів-аматорів (AMFO) Словаччини і Чехії „FoTOP” виборов перше місце.
У серпні в Ужгородському замку за допомогою штучного інтелекту відновили портрет Графині Крістіни Чакі, володарки фортеці. За інформацією Закарпатської обласної ради, оригінал зберігається у приватних колекціях центральної Європи, далеко від загального доступу і можливості його оглянути. Для його цифрової реставрації було застосовано найновіші можливості штучного інтелекту. Це відтворене зображення було створене нашими партнерами – сторінкою Ænigmata Historiæ спеціально для музею і замку! Керівник Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького Ольга Шумовська повідомила, що в такий спосіб вони спільно роблять доступним в покращеному вигляді те, що приховане від очей більшості відвідувачів замків та музеїв нашого регіону.
У серпні в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, у рамках всеукраїнського проєкту „Memory Savers” розпочали оцифровувати музейні колекції. Налаштувати композицію, збалансувати холодне й тепле світло, комбінувати різні його джерела, прибрати тіні й різку контрастність, зрештою, підібрати режим та розібратися з функціями фотоапарата. І все це – заради оцифрування комплекту жіночого традиційного одягу Хустського району кінця 19 – початку 20 століття як частини фондів музею, який долучився до проєкту „Memory Savers”.
У серпні у селі Олександрівка (Шандрово) на Закарпатті почали реставрацію унікальної готичної дерев'яної церкви св. Параскеви. Команда фахівців розробила проєкт невідкладних протиаварійних робіт, які включатимуть захист даху гідрофобною плівкою для припинення затікання води у середину обʼєкта. Після цього будуть проведені протиаварійні закріплення стінопису та малярства іконостасу. Це дозволить призупинити руйнування обʼєкта і продовжити подальші дослідження для розроблення проєкту консервації в цілісності. Наразі об'єкт знаходиться в критичному стані. Церква св. Параскеви Пʼятниці у селі Олександрівка, що на Хустщині належить до нечисленної у Центрально-Східній Європі збереженої групи церков мармароської готики та є одним з кращих зразків сакральної архітектури. Деревʼяні стіни храму суцільно вкриті розписами, виконаними у 1779 році Стефаном Теребельським. Також яскравим прикладом місцевої школи малярства і різьби XVIII ст. є різьблений іконостас.
У серпні київські науковці провели комплексні наукові дослідження Невицького замку на Закарпатті. Роблять це для подальшої можливості розробки концепції збереження фортеці. Днями науковці представили результати своєї роботи і на місці пояснили, що необхідно виконати в першу чергу для того, аби історичні стіни не руйнувалися, археологи мали можливість проводити розкопки, а гості милуватися унікальною пам’яткою. Оскільки під час війни в пріоритеті військові та армія, фінансування обласна рада шукатиме в Європі. Для цього будуть використані транскордонні грантові програми, до яких може долучитися Закарпаття.
КІНОМИСТЕЦТВО
17-20 серпня в Ужгороді, в театрі ляльок „Бавка” та просто неба в Ужгородському замку, проходив щорічний міжнародний кінофестиваль „Кіно сусідів”. Ужгородцям показали короткометражні та повнометражні стрічки зі Словаччини, Угорщини, Чехії, Австрії, Польщі та Румунії. Серед повнометражних стрічок цього року показали „Марійка-невірниця”, „Хліб і сіль”, „Пластикове небо”, „Чотири душі койота”, „Люди вчинків” та „Мілан Кундера: від жарту до нікчемності”. Окремі покази відбулися також у Мукачеві, Хусті та Тячеві. У час війни усі ми усвідомили цінність справжнього добросусідства – не лише на побутовому рівні, а й на рівні держав. Коли ті, хто розділяє з тобою кордон, об’єднуються заради допомоги та боротьби зі спільним ворогом так, наче кордонів не існує, а є лише обов’язок – залишатись людьми та не кидати в біді.
У серпні до програми спецпоказів 14-го Одеського міжнародного кінофестивалю увійшла документальна стрічка „Драм” режисера Юліана Улибіна. Фільм розповідає про акторів Маріупольського драмтеатру, які пережили бомбардування, вирвалися з окупації та відновили свою роботу в Ужгороді. До створення і виходу стрічки на великі екрани долучилися департамент культури й департамент стратегічних комунікацій, національностей та релігій Закарпатської ОВА. Прем'єра фільму „Драм” у межах програми спецпоказів ОМКФ-2023 „Так переможемо!” відбулася в Чернівцях 22 серпня.
У серпні на Буковині, на Вижничині, відбулися зйомки фільму за книгою Мирослава Дочинця „Вічник. Сповідь на перевалі духу”. Роботу над стрічкою планували розпочинати ще декілька років тому, але завадив ковід, а згодом розпочалася повномасштабна війна… Команда каскадерів та операторів опрацьовувала локації. Зйомки частково відбуватимуться в Чернівцях із залученням місцевих акторів.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
10-12 серпня в Мукачеві за підтримки Закарпатської обласної профспілкової організації працівників культури України відбувся IV Міжнародний фестиваль-конкурс „Гармонія талантів”. Переможцями стали учні Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона. Фортепіанний відділ: гран-прі – Шведюк Ксенія, інструментальна музика (фортепіано), дитяча ліга В2 (8-9 років), клас викладачки Анжели Удут. Гран-прі – Балог Дарія, інструментальна музика (фортепіано), юнацька ліга С1 (14-15 років), клас викладачки Вікторії Князєвоі. Відділ народних інструментів: гран-прі – квартет гітаристів у складі: Нікіти Юріна, Крістіана Марція, Даніїла Лосика, Олени Швайковської. Інструментальна музика, дитяча ліга В4 (12-13 років), клас викладачки Маріанни Монцоль.
11 серпня в Мукачеві, у парку „Перемога”, відбувся захід до Дня молоді та спорту. Організатором змагань став Міжнародний фонд охорони здоров’я та навколишнього середовища „Регіон Карпат” NEEKA.
11, 18 серпня на Закарпатті відбулись екскурсії для вереранів та членів їх родин — до Закарпатської верховини (бункеру періоду Другої світової війни, військового укріплення «Лінії Арпада») та Синевирського озера. Ці ретритні поїздки не лише познайомили із знаковими місцями області, але й допомогли позбутися стресу. У програмі заходу були: відвідування найцікавіших місць Закарпаття з екскурсоводом; смачний обід у колибі; дружня атмосфера та підтримуючі бесіди; яскраві фото учасників у найкрасивіших локаціях.
17 серпня в Ужгороді, на вул. Верховинській, 36, відбувся Благодійний вечір „Стиль : історія та модні тренди” з участю Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Захід відбувся на підтримку жінок ВПО і був присвячений моді – історії, українським традиціям та сучасніим брендам. Захід відбувся з ініціативи „Бережи, твори, живи, моя Україно!” у плідній співпраці з творчими колективами Ужгорода, ГО „Неємія”, простору для жінок та дівчат „Вільна”, „ВОНА хаб Ужгород” і моделей, які взяли участь у показі мод.
19 серпня в Ужгороді, у Боздоському парку, відбувся „родинний” захід на підтримку ЗСУ під назвою „Сила України у єдності родини”. У програмі були: ярмарок (прикраси, крафтові вироби, смаколики), майстер-класи для дітей та дорослих, забіги Family run&Bozdosh Mile, польова кухня від військових, тематична фотозона, концертна програма, розіграші сертифікатів від благодійників, аукціони, дитячі аніматори. Для охочих було організовано обстеження стану здоров'я учасників заходу сімейними лікарями, фахівцями клініки „Інтерфемілі”.
23 серпня з нагоди Дня Державного прапора України провідні методисти КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради Лілія Грушовська-Ніколенко, Оксана Волос та Олена Ваш провели майстер-клас із виготовлення патріотичної символіки. Усі, хто бажав, опановували техніку „канзаши” та виготовляли брошки, а також сувеніри зі стрічок, фетру та фоамірану. У майстер-класі взяли участь дітки з міста Ужгород та села Худльово.
27 серпня в Ужгороді, на набережній Незалежності, відбувся „Фестиваль вуличного піаніно”. Захід благодійний, збирали кошти на 68 дронів для 68 бригади ТРО. Фестиваль започаткувала Христина Целенко, на той час власниця дитячого кафе „Пластилін”. Далі ініціативу перейняла студія музичного розвитку „Перший крок” (керівниця Інга Бондаренко). У фестивалі взяли участь учасники від 7-ми років. Фестиваль проводився за трьома віковими категоріями: 1 вікова категорія – 7-10 років. 2 вікова категорія – 11-15 років. 3 вікова категорія – 16-99 років. Оцінювало гру учасників компетентне журі, яке складається з 4-х професійних музикантів. У кожній віковій категорії журі визначало лауреатів І, ІІ та ІІІ ступенів. Цього року переможці фестивалю отримали цінні призи, а глядачі змогли насолодитися музичними творами у виконанні юних талантів та професійних музикантів.
27 серпня у Дубововому, що на Тячівщині, на площі перед будинком культури відбувся колоритний фестиваль „Яфина-фест”, присвячений 32-й річниці Незалежності України. Захід мав на меті популяризуючи автентичну та туристичну привабливість громади, провести збір коштів на потреби Збройних Сил України. Розпочалося святкове дійство зі звучання «Молитви за Україну» у виконанні хору Дубівського ліцею та Гімну України. Свято продовжили юні артисти, співаки і танцівники громади. Концертну програму, насичену цікавими та оригінальними номерами, підготували ліцеїсти, гімназисти та вихованці школи мистецтв разом з наставниками, а також учасники Молодіжної ради і колективи при будинках культури с. Красна та смт Дубове. Музичні вітання з нагоди свята аудиторії подарували й гості з Бедевлянської громади, які вперше долучилися до фестивалю „Яфина-фест”. Паралельно з концертом на площі діяв благодійний ярмарок. Колективи дитсадків, підприємці та вмілі ґаздині громади презентували смаколики з яфинами (чорницями) – символом фестивалю. Гастрономічний калейдоскоп був представлений різноманітними тортиками, тістечками, пиріжками, канапками, піцою та сушами з полонинською ягодою, з продажу яких вилучені кошти буде спрямовано на потреби Збройних Сил України. Також на площі була представлена виставка робіт викладачів школи мистецтв та презентували свої заклади Калинівський ліцей та Закарпатський політехнічний фаховий коледж.
У серпні в селі Пістрялово на Мукачівщині відбувся фотоконкурс „RedHeads Vineyards 2023”. На учасників „Дня рудих на винниці” очікувала фотосесія і вечеря з винами на винниці (виноградниках). Рудоволосі учасники отримали в подарунок професійні фото та інші сюрпризи. Лише 30 учасників фотоконкурсу були відібрані і взяли участь в заході. Переможці були визначені за найбільшою кількістю лайків під фото учасників.
У серпні на Міжгірщині, в Національному природному парку „Синевир” розмістили новий артоб’єкт – дерев’яну скульптуру ведмедя у повний зріст. Відтепер дерев’яний „клишоногий друг” зустрічатиме відвідувачів на вході до однієї з найцікавіших туристичних локацій – Реабілітаційного центру бурих ведмедів і стане ще однією оригінальною фотозоною для туристів. Автором скульптури є місцевий митець – Леонід Беца. Скульптура виготовлена в рамках проєкту „Створення артоб’єктів та фотолокацій на території Синевирської та Колочавської ОТГ”, що передбачає облаштування чотирьох фотозон та трьох артоб’єктів для розвитку туризму на території Синевирської і Колочавської громади та привернення уваги до цікавих локацій парку.
У серпні юна берегівчанка Кароліна Пиринець, яка отримала на конкурсі „Міni Miss Ukraine 2023” титул мінітоп-модель України 2023 Grand Prix, представляла Україну на V Міжнародному дитячому фестивалі юних моделей „WORLD FASHION KIDS 2023”. Фестиваль відбувся в центрі Пізи (Італія) під чудовими склепіннями Logge dei Banchi. Члени журі фестивалю Matteo Tosi, Dott.ssa Maria Giuseppina Fancellu показали майстер-класи та колекції суконь, весільних суконь „DOVITA MILANO FIORI COLLECTION”. Показ відкрився виходом колекцій авторських костюмів. Виходом Кароліни Пиринець був показ чудової сукні від дизайнерки Вікторії Міндак, якій батьки Кароліни та вся група підтримки юної закарпатки дуже вдячні.Також дуже сподобався вихід у весільній сукні від Dovita MILANO, від нашого українського дизайнера Андре Тана, Raymond Dinu. Також Кароліна мала показовий виступ з піснею „Зупиніть війну”. Ця пісня була вибрана спеціально, щоб донести всьому світу про велику біду в Україні. Фіналом конкурсу стало нагородження та вручення титулів. Каролінка достойно представила Україну в Італії та здобула титул Little Word Fashion Model 2023 (титул маленька світова фотомодель 2023). Кароліну запросили на 21-й Міжнародний дитячий фестиваль Little Miss & Little Mister United World 2023, який відбудеться в Дубаї (ОАЕ).
У серпні у Перечині на одну родзинку стало більше. Це Алея гібіскусів з різнокольоровими квітками – білими, рожевими, фіолетовими. Місце локації – вулиця Сонячна, що у мікрорайоні Яслище. Заклали алейку лише три роки тому, хоча рослини ще і малі, але вже пишно квітнуть. Алея гібіскусів може стати туристичною принадою міста.