Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2024 - лютий
20 лютого в Ужгороді вшанували подвиг Героїв Небесної Сотні. На площі Народній до пам’ятного знаку борцям за свободу і незалежність України керівництво міста, депутати Ужгородської міської ради, громадськість поклали запалені лампадки.
24 лютого в Ужгороді, у 2-у річницю початку вторгнення росії в Україну та загалом 10 років війни, вшанували пам'ять полеглих Героїв. На Пагорбі Слави в обласному центрі Закарпаття нині покояться 135 Героїв, які загинули від рук російських агресорів, бо захищали свою домівку, рідних, усіх українців. Схиляємо голови перед усіма захисниками, які віддали свої життя за Батьківщину.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 лютого в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбулась прем’єра вистави за однойменною п'єсою Івана Котляревського „Наталка Полтавка”. Сюжетна лінія вистави побудована на життєвих історіях людей. Події розвиваються в українському селі на Полтавщині. Звичайні декорації, стандартні традиції та образи людей різко перемикнуть увагу глядачів на глибокий сенс у житті. Головна героїня п'єси Наталка – це пряме уособлення незламної України, яка обирає шлях до великого кохання та сьогодні так палко бореться за свої землі, культуру, свій внутрішній код, за цінності держави. Режисер-постановник – народний артист України, головний режисер Анатолій Філіппов.
4 лютого у Мукачеві, у Палаці культури та мистецтв, відбувся ювілейний творчий вечір „Одна єдина на землі” відомого композитора і співака, лауреата Мукачівської міської премії ім. О. Духновича, заслуженого діяча естрадного мистецтва України Ігоря Білика. Мукачівців очікувала майже чотирьохгодинна яскрава музична концертна програма, яка вдало поєднала лірично-ніжні, мелодійно-журливі та запальні пісні й зібрала на свято талановитих виконавців та колективи з Києва, Львова, Нетішина, Ужгорода, Довгого та Мукачева. Тож присутні мали чудову нагоду почути пісні Ігоря Білика як у виконанні самого винуватця свята, так і у виконанні професійних артистів. У фіналі концерту — зал аплодував стоячи за неймовірні емоції, за щирі пісні та любов, яку дарує композитор і співак Ігор Білик людям.
5 лютого в Хусті обласний театр драми та комедії представив довгоочікувану премʼєру театрального сезону – мюзикл за участю оркестру „Гуцулка Ксеня” (за мотивами однойменної оперети Ярослава Барнича). Режисер-постановник – Іван Войтюк. За сюжетом дійство п’єси відбувається на Гуцульщині, де природа буяє барвами, а люди наповнені щирістю, простотою, любовʼю до рідного краю.
10 лютого в Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава для дітей „День народження Свинки Пеппи”. Це динамічне шоу, яке підкорює добрим гумором, яскравими танцями та піснями, захоплюючим інтерактивом за участю дітей та великих ляльок.
11 лютого в Ужгороді, у обласній філармонії, до Дня Валентина, відбувся романтичний вечір „Любов в опері”– ідеальний варіант для шанувальників класичної музики. Ніщо так не впливає на створення чуттєвої, романтичної та інтимної атмосфери, як чиста і бездоганна класика. Цей концерт – це справжня мелодія кохання, що став найкращим подарунком люблячих сердець. Традиційно, у виконанні найкращих і професійних музикантів та солістів прозвучала вишукана, романтична, тепла, пронизана флюїдами позитиву і добра музика, яка подарує шанувальникам особливий, піднесений настрій та найвищу музичну насолоду. Академічний симфонічний оркестр філармонії ніжив слух присутніх на концерті мелодійними хітами світової музики з репертуару Дж. Верді, Дж. Россіні, Ж. Оффенбаха, І. Кальмана, Дж. Пуччіні та інших. Чудові емоції, калейдоскоп вражень та яскравих фарб у цей вечір глядачам подарували також майстерні вокалісти: заслужена артистка України Мар’яна Гаврилко, Галина Гаврилко, Мирослава Швах-Пекар та Артем Поздняков – студент Академії культури і мистецтв (клас викладача Ондраша Тазінгера).
13 лютого в Ужгороді артисти та колективи обласної філармонії підготували для глядачів музичний вечір присвячений Дню закоханих „GRANDE AMORE”. Під час концерту глядачі відчули емоції радості, любові, щирості та чистоти, змогли приємно провести час та насолодитися романтичною творчістю талановитих і професійних виконавців філармонії. У концерті взяли участь: заслужений артист України Олександр Садвварій, Мирослава Швах-Пекар, Поліна Гонтарь, Анастасія Вишневська, Ігор Литвинов (гітара), Наталія Лендєл (фортепіано), балетна група ансамблю „Закарпатські візерунки” (балетмейстер – Оксана Булеца) та камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії” (керівник – заслужена артистка України Діана Гавата). Харизматичні артисти презентують для слухачів популярні світові хіти, які стали символом кохання та романтичності.
14 лютого до Дня закоханих обласний театр драми та комедії (м. Хуст) запросив одразу на дві події. Перша з них це – казка для сімейного перегляду „Попелюшка”. Ввечері ж відбувся благодійний музично-поетичний вечір „Мова любові” за участю письменників, акторів, музикантів.
14 лютого виконавиця естрадної студії Палацу культури і мистецтв Мукачева Ніна Лакатош презентувала романтичну композицію „Повільно”. Нехай у ваших щирих серцях завжди палає любов і благодать. Будьте дбайливі з почуттями один одного і ніколи не зраджуйте своє тендітне кохання. Щастя неможливо заслужити, його можна лише набути, віддаючи іншому частинку своєї душі.
14 лютого центр культурного життя Ужгорода перемістився до Академії культури і мистецтв – комунального закладу вищої освіти Закарпатської обласної ради. У залі відбувся концерт народного аматорського оркестру народних інструментів Виноградівського міського будинку культури (керівник – заслужений працівник культури України Віктор Марушка). Оркестр є лауреатом багатьох всеукраїнських і міжнародних конкурсів. Разом із оркестром на сцену вийшов народний аматорський камерний хор КПНЗ „Виноградівська мистецька школа ім. Бели Бартока”, очолюваний Світланою Гнетило. Щойно прозвучали перші такти музики, як стало зрозуміло, що присутніх чекає програма, сповнена емоцій, захоплюючих моментів. Під час концерту, в якому поєдналися і відомі класичні твори (П. Мартін „Токката”, „Інтрада”, „Мелодія” Мирослава Скорика), релігійні („Різдвяні мелодії” Юрія Саєнка, „Реквієм” К. Дженкінса, „Що то за предиво” В. Барвінського), народжена в сучасності музика Клода Франсуа, А. Вангеліса та Джона Вільямса з кінострічки „Один удома”, відчувалося, що колективові до снаги найскладніші твори. Всі вони прозвучали під гарячі аплодисменти глядачів. Апофеозом концерту стала пісня „Господи, помилуй нас!” Тараса Петриненка. Солістка Світлана Гнетило. На завершення всі охочі могли сфотографуватися у фотозоні, яку до Валентинового дня яскраво-„сердечно” оформили у фойє Академії.
17 лютого в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась комедія-фарс, детектив „Я чекаю на тебе, мій любий!” Двріо Фо Франка Раме.. Італійський драматург написав моновиставу для популярної актриси Франки Раме, яку вона ще доповнила. Відтоді іронічна сповідь сучасної жінки мандрує сценами різних театрів світу. Комедія „Я чекаю на тебе, мій любий!..” дозволяє зазирнути в глибини жіночої психології, підглянути інтимні таємниці, про які не прийнято говорити вголос і ще раз задуматися про вічні цінності.
18 лютого в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась музична казка „Гном Джером”, а ввечері – фантастична драма-пастка „Станція” за п’єсою Олександра Вітра.
19 лютого відомий закарпатський гурт „Rock-H” презентував новий кліп з піснею „Таткова любов”, який одразу захопив серця українців. Робота була створена у пам'ять воїна Олексія Яніна „Індєйца”, який зaгинув 7 квітня 2022 року у Мapiупoлi, обороняючи Батьківщину. Головними героями цього кліпу стали дружина Героя з сином Назарчиком. Текст пісні був створений на основі відеозвернення захисника Маріуполя Олексія Яніна до маленького сина Назара. Олексій захищав Україну ще до повномасштабного вторгнення, і на жаль, загинув в у квітні 2022 року. Його дружина Тамара Яніна поділилася своїм горем з підписниками, і бажаючи розповісти про те, яким Олекса був татом, оприлюднила відео, що він записав для сина. Учасники гурту товаришували з нею багато років, перетинаючись на фестивалях та концертах, і віддана слухачка навіть зробила татуювання зі словами однієї з пісень Рокаш. Коли менеджерка гурту Ірина Янцо побачила відеозвернення – його слова склалися спочатку у вірш, а згодом в пісню, яку записав і надіслав Тамарі лідер гурту Віктор Янцо. Напередодні 40-го дня народження чоловіка вдова попросила музикантів зробити студійний запис, і обмовилась, що мріє про кліп у його пам’ять. У відповідь гурт звернувся до відомого режисера, автора кліпу “Фортеця Бахмут”, Віктора Скуратовського з пропозицією співпраці. “Для нашої родини це більше, ніж кліп. Це пам’ять про батька для сина на все життя”, - сказала Тамара Яніна після завершення зйомок.
22 лютого в Ужгороді, в обласній філармонії, артисти Академічного камерного оркестру філармонії запропонували ужгородцям зануритись у дивовижний світ музики світових та українських композиторів-класиків. Для гостей звучали Джованні Перголезі та багато інших цікавих композицій. Керівник оркестру – заслужений артист України Владислав Юрош.
24 лютого в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава „Отвєтка” за п’єсою Неди Неждани.
25 лютого в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава-казка „Мишачий король або Лускунчик”, за твором А. Гофмана. Уже шість років не сходить зі сцени Закарпатського муздрамтеатру популярна різдвяна казка німецького письменника Е.Т.А.Гофмана „Мишачий король або Лускунчик”. Режисерпостановник закарпатського дійства Олександр Саркісьянц вирішив відмовитися від музичної класики і поставив казку як драматичну виставу.
25 лютого в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава „Жменяки” за романом Михайла Томчанія, який справедливо вважається найкращим закарпатським романом ХХ століття. Родинна сага про закарпатське село, що побачила світ у 1964 році, одразу привернула увагу театралів. У 105-ий рік від народження Михайла Томчанія „Жменяки” вчетверте повернулися на велику театральну сцену Закарпаття, ще раз демонструючи, що людське життя – коротке, а мистецтво – вічне. Інсценізацію закарпатської саги про вічну боротьбу між духовним і матеріальним зробив сам режисер-постановник, народний артист України Анатолій Філіппов. У виставі задіяний весь акторський склад театру. Чудові музичні номери, іскрометні діалоги видатного майстра слова Михайла Томчанія, цікаві акторські роботи, непримиренний конфлікт вибору між шлюбом за розрахунком чи справжнім коханням – роблять нову постановку „Жменяків” подією театрального сезону на Закарпатті.
25 лютого Мукачівський драматичний театр представив своїм маленьким шанувальникам захоплюючу казкову виставу „Майстри чудес” за п’єсою Марини Смілянець. Сюжет вистави, режисеркою-постановницею якої є молода і талановита актриса театру Яна Дешко, надзвичайно цікавий і сповнений чудес. Дітки поринули в казкову історію родини із двох мишенят - де Мері відповідально готується до свят і дуже чекає на чудеса, в які щиро вірить, а її чоловік Олівер так не вважає, він затятий реаліст, який не бачить ніякого сенсу в цих зайвих турботах. Сімейний затишок та спокій став під загрозою! Мері дуже засмучена, а свято вже зовсім скоро! Врятувати ситуацію взялися песик Джекі та кіт Том. Вони навіть самі готові творити чудеса, щоб довести Оліверу, що диво трапляється там, де на нього чекають!
27 лютого в Ужгороді, у обласній філармонії відбувся неймовірний вечір музики „Музичне мереживо бароко”. Музиканти запропонували поєднати візуальне та слухове сприйняття, ненадовго поринути в минуле, споглядаючи монументальність архітектури, граційність скульптур, глибину живописних полотен, водночас слухаючи вишуканість музичних творів.
28 лютого в Ужгороді, в художньому музеї імені Йосипа Бокшая відбувся концерт духовної та світської музики епохи Відродження. У виконанні камерного хору „Кантус” звучали твори Дж. Палестрини, О. Лассо, Дж. Гастольді, Т. Морлі та інших.
28 лютого в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, із двома концертними програмами виступав талановитий та харизматичний український співак YAKTAK. На гостей чекало яскраве шоу та неймовірна атмосфера.
29 лютого в Ужгороді, відбулось яскраве мультикультурне фолькшоу - концерт Закарпатського народного хору „Загуди ми, гудаченьку”. Вже третій рік ледь не всі концерти Заслуженого академічного Закарпатського народного хору спрямовані на збір коштів для наших захисників. Не став винятком і великий сольний концерт колективу під орудою художньої керівниці та головної диригентки Наталії Петій-Потапчук. На глядачів чекало неповторне фолькшоу, зіткане з пісень, мелодій і танців представників численних етнокультур нашого краю – українців, угорців, словаків, румунів, чехів, німців, ромів, євреїв. Основу програми склали твори із „золотого фонду” колективу.
У лютому танцювальний колектив з Мукачева запросили на всесвітнє шоу „World of Dance” в Лос-Анджелес. Нещодавно вихованці танцювальної студії DS Art-line взяли участь у чемпіонаті, який проходив в Чеській Республіці. Саме там і дівчата вибороли „квиток” на всесвітнє шоу. На чемпіонат прибули учасники з багатьох країн. Оцінювали виступи журі з Франції, Німеччини, Англії, Чехії та Угорщини. Усі колективи виступали за віковими категоріями „до 18 років” та „після 18 років”. Учасники з Мукачева були наймолодші. У підсумку на чемпіонаті обрали 3 переможні колективи та DS Art-line з Мукачева, який так сподобався глядачам. Колектив отримав лист з довгоочікуваним запрошенням на відомий світовий чемпіонат „World of Dance”. Цьогоріч він проходитиме з 28 липня по 1 серпня в Лос-Анджелесі. У ньому беруть участь найсильніші команди зі всього світу: Кореї, Америки, Китаю, країн Європи. Участь у такому чемпіонаті – це мрія кожного колективу у світі,
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий відеопроєкт „Життя в кадрі і за…”, який розповідатиме про життя і творчість українських акторів. І перший випуск цього проєкту був присвячений живій легенді українського театру і кіно – Галині Яблонській. У відео використано уривки з інтерв’ю Галини Яблонської, ювілейного вечора присвяченого 95-річчю актриси та уривок з фільму-вистави „Не судилося”.
2 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відділ художньої літератури продовжив публікації відеопроєкту „Літературні ювілеї 2024”. Перший в цьому році випуск „Бунтар, філософ, геній” присвячений 105-річчю від дня народження Джерома Девіда Селінджера, культового американського письменника, основним твором якого є шедевр „Ловець у житі” (1951). Гостем бібліотеки був Михайло Рошко, декан факультету іноземної філології, викладач, письменник.
3 лютого ужгородська Книгарня „Є” запросила діток віком від 4 до 9 років та їхніх батьків на читання книги „Казки навиворіт” (Видавництво Vivat), та майстер-клас зі створення обʼємної аплікації ягняти.
4 лютого у Великому Березному презентували книги відомого українського фольклориста Івана Хланти, який минулоріч видав дві книжки – „Казки та легенди з витоків Ужа” та „Золота гора Івана Хланти”.
5 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано віртуальну виставку „Майстри історичного роману”. Історичні романи займають вагоме місце у сучасній українській літературі. Книги цього жанру допомагають дізнатися більше про історичних героїв, події та факти з минулого. У складні часи особливо цінно звертатися до історії: шукати відповіді у творах улюблених авторів та дивуватися, що багато з того, через що ми проходимо зараз, так чи інакше передбачили пращури.
8 лютого вечір в ужгородській Книгарні "Є" був людним, адже тут авторка книги „Не плач, моя красуне” Ярина Вовк прочитала науково-популярну лекцію на тему „Мозок і психопатія”. Присутнім було цікаво, про що свідчать численні відгуки опісля та дюжина запитань під час заходу. По особливому відгукувалися зрозумілі та прості приклади-персони, взяті з відомих фільмів та серіалів, інтригували розбори поведінки відомих злочинців.
13 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation та Fondation de France відбувся майстер-клас по створенню валентинок у двох техніках, присвячений Дню святого Валентина.
14 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулось чергове засідання клубу „Говоримо українською”. Цього разу учасники знайомились з українською поезією, читали її вголос та співали українські пісні.
16 лютого в Ужгороді, в Науковій бібліотеці УжНУ, презентацією вибраних етнографічних та історичних праць вшанували 130-у річницю відходу у вічність письменника, історика, духовного наставника о. Анатолія Кралицького. Вибрані етнографічні та історичні праці Анатолія Кралицького „Ми діти преславної України” впорядкував науковий співробітник Інституту історії церкви Українського католицького університету Володимир Мороз.
16 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, була оформлена книжкова виставка „Дослідник церков Закарпаття” (до 70-річчя від дня народження Михайла Сирохмана) з виданнями, які уклав, підготував ювіляр. Серед них і альбом з графічними роботами Михайла Сирохмана, книга „Втрачені церкви Закарпаття”. В книзі зафіксовано 156 об’єктів церковної архітектури (101 дерев’яна церква, 29 дерев’яних дзвіниць та 26 мурованих храмів), що перестали існувати упродовж XX–XXI ст., однак збереглися у зображеннях. Відомості про долю втрачених пам’яток були зібрані автором у численних експедиціях селами Закарпаття, що тривали з кінця 1970-х до середини 2000-х років. Їх доповнили матеріали архівних розвідок 1990–2021 років, проведених у бібліотеках, архівах і музейних фондах України, Словаччини, Чехії, Угорщини.
17 лютого в Ужгороді, у Народному домі, відбулася презентація календаря „Просвіти” на 2024 рік. Це вже 31-й календар-альманах закарпатської „Просвіти” за ліком. Представив знакове видання доктор історичних наук, почесний голова Закарпатського крайового товариства „Просвіта” Павло Федака.
17 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Королева короткої прози”, присвячена творчості сучасної української письменниці і перекладачки Євгенії Кононенко, яка відзначила своє 65-річчя. Творчість письменниці заслуговує на увагу, бо є віддзеркаленням життя української інтелігенції 1990-х років, західної культури, погляду звичайної пересічної людини та долі сучасної української жінки. Творчий доробок Євгенії Кононенко відзначено багатьма літературними та книжковими преміями.
20 лютого в Ужгороді, у Книгарні „Є” відбулась зустріч із Дмитром Тодером, присвячена Міжнародному дню рідної мови, який в Україні традиційно відзначають з 2000 року. На лекції говорили про поширені й маловідомі міфи, які існують про українську. Звідки й коли вони з'явилися, чим це було зумовлено, які з міфів розвіялися після повномасштабного вторгнення, а які виникли натомість? Дмитро Тодер ― учитель, викладач, переможець обласного етапу Всеукраїнського конкурсу „Учитель року ― 2021” у номінації „Українська мова та література”, засновник та викладач РЦ @z_namy_lehko.
20 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір-спомин „У нашій пам’яті вони назавжди залишились”, до Дня Героїв Небесної Сотні.
20 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований „Календар краєзнавчих пам'ятних дат Закарпаття на 2024 р.”. Наш календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2024 році. Основу цьогорічного календаря складають 60 ґрунтовних наукових розвідок про визначних діячів краю, підготовлені провідними науковцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2024 році громадськість світу та України. Представлені матеріали можуть бути використані не лише в бібліотеках краю, але й у регіональній пресі, культосвітніх установах, навчальних закладах тощо. Паперовий варіант чекає користувачів у краєзнавчому відділі. Електронне видання можна читати на сайті Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка за посиланням: http://www.biblioteka.uz.ua/
21 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований другий випуск відеопроєкту „Життя в кадрі і за…”. І присвячений він першій українській акторці в Голівуді – Анні Стен.
21 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на черговому засіданні клубу „Говоримо українською” учасники вчилися правильно писати подвоєння букв у різних словах, а також ділилися про улюблені жанри книг та розповідали про прочитані книжки.
21 лютого в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся поетичний марафон „Єднаймося у мові”. Кожен охочий зміг прочитати свою улюблену поезію, або уривок із прозового твору. Провів захід обласний організаційно-методичний центр культури. Марафон присвячений до Міжнародного дня рідної мови.
21 лютого група працівників КЗ „Обласний організаційно-методичний центр культури” Закарпатської обласної ради на чолі з в.о. директора, заслуженим працівником культури України Ганною Дрогальчук побувала в селі Річка, що в Хустському (раніше – Міжгірський) районі. Мета поїздки – здійснити відео- та фотозйомки для того, щоб виготовлення гунь можна було внести до Регіонального та Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Майстрині продемонстрували наочно всі етапи виготовлення гунь: від миття і чіхрання вовни до зшивання двох половинок майбутньої гуні в готовий виріб.
22 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся дискусійний стіл „Вистояли – переможемо", присвячений соціокультурній діяльності нашої бібліотеки в контексті співпраці з партнерами на допомогу українцям в умовах військової агресії росії. Минає два роки з моменту, коли країна-терорист здійснила повномасштабне вторгнення в нашу країну. Вже два роки наша бібліотека реагує на виклики, що постали в умовах війни.
22 лютого в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась лекція Оксани Кузьми "Їм промовляти душа моя буде...": діалог із Лесею Українкою”. Лариса Петрівна Косач є однією з ТОПових авторок України. Ще зі шкільних років ми знаємо, що вона почала писати в ранньому віці, хворіла, подарувала світу драму-феєрію „Лісова пісня”, звідки власне й запозичено популярний образ Мавки, а ще про те, що її мама також писала тексти для дітей. Та скільки ж фактів ми забули чи не чули досі? Про що писала у своїх творах відома на весь світ авторка? Із цим маємо можливість детально ознайомитися на лекції літературознавиці, дослідниці творчості Лесі Українки, завідувачки кафедри української літератури Ужгородського національного університету, доцентки Оксани Кузьми.
22 лютого у Берегові відкрили галерею Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса Na’Conxypán, де представили виставку обкладинок та ілюстрацій з дитячого журналу „Ірка”, який виходить уже 30 років і з яким виросли цілі покоління закарпатських угорців. У трьох залах галереї були представлені ілюстрації з різних епох журналу.
23 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся захід під назвою„ Стресостійкість під час війни”. Саме таку тему розбирали учасники з числа ВПО та тих, хто працює з ВПО, на групі психологічної підтримки. Під час зустрічі дізналися про види стресу, отримали інструменти як з ним боротися і на практичних вправах покращували свій психоемоційний стан.
26 лютого на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований бібліографічний покажчик „Закарпаття на сторінках преси” за IV квартал 2023 р. http://www.biblioteka.uz.ua/chapter/zakpress/
26 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч популярного співака YAKTAKа (Ярослава Карпука) з молоддю Ужгорода. Це була дуже тепла й затишна зустріч, під час якої учасники й учасниці змогли ще більше для себе відкрити багатогранну особистість нашого гостя, надихнутися його досвідом й успіхами, а також знайти додаткові відповіді як залишатися ефективним, незважаючи на будь-які зовнішні чи внутрішні виклики. Музикант поділився з присутніми цікавими моментами зі своєї біографії, як прийшов у музику, в яких музичних конкурсах брав участь, поспівав разом з аудиторією свої хіти і навіть розповів, які книги любить читати.
27 лютого в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулась презентація книжки Крістін Арноті „Мені 15 років, і я не хочу помирати. Не таке-то воно легке, життя” за участі її перекладача Віктора Мотрука. Книга вийшла у видавництві НК Богдан. Модераторка: Світлана Тодер, письменниця, менеджерка ужгородської книгарні „Є”. У першій частині роману спогадів відомої французької письменниці угорського походження Крістін Арноті йдеться про облогу Будапешта під час ІІ Світової війни і події після його захоплення радянськими військами і встановлення в Угорщині прокомуністичної влади. У ній авторка розповідає про життя мешканців будинку на березі Дунаю, які під час кривавих боїв за місто протягом двох місяців жили у його підвалі без світла, фактично без води і їжі. Розповідає враження очевидиці — дівчинки-підлітка, чиє дорослішання відбувалося під артилерійськими обстрілами та нещадними бомбардуваннями її рідного міста. Другу частину книжки — „Не таке-то воно легке, життя” — присвячено історії родини головної героїні, яка втекла з Будапешта, рятуючись від терору нової угорської влади, спочатку в Задунайський край, де у них був дачний будиночок, а потім, перетнувши нелегально кордон, в Австрію.
28 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на черговому засіданні клубу „Говоримо українською” учасники вчилися правильно вживати і писати букви „І” та „И”. А також вивчали значення трохи призабутих слів, таких як, кавалок, вщерть, гамселити тощо.
29 лютого в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, Татоhub.Ужгород разом із Ужгородською молодіжною радою запросив на чергові молодіжні вечорниці. Це – партнерський проєкт, на якому декламували вірші, влаштували молодіжний аматорський театр, презентували власну музику та творчі доробки.
29 лютого в Угорщині, в м. Егер, наша колега Євгенія Напуда представляла роботу нашої бібліотеки на міжнародній конференції „Carpathian Civil Society Platform”.Євгенія мала велику честь і не менш велику відповідальність представляти Україну й Закарпаття, зокрема, і презентувати досвід роботи з молоддю в проєктах нашої Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.Ф.Потушняка. На панельній дискусії Євгенія розповіла про наші реалізовані молодіжні ініціативи, а також діючі проекти Tatohub.Ужгород та „Простір єдності та підтримки” від Карпатський Фонд / Carpathian Foundation.
У лютому стримінгова платформа Megogo презентувала рейтинг популярності контенту серед користувачів. Серед п’ятьох найпопулярніших аудіокниг дві закарпатського письменника, волонтера Андрія Любки – збірка „Спати з жінками” та травелог „У пошуках варварів. Подорож до країв, де починаються й не закінчуються Балкани”.
У лютому у чернівецькому видавництві „Meridian Czernowitz” побачила світ збірка есеїв „Війна з тильного боку” Андрія Любки – поета, прозаїка, перекладача, який після повномасштабного вторгнення рф в Україну став волонтером, допомагаючи бійцям ЗСУ. На момент виходу книжки Андрій Любка разом із небайдужими українцями, які підтримують його волонтерство, зміг придбати вже 240 автівок для ЗСУ, які щодня допомагають нашим військовим на передовій. Нова книжка Андрія Любки – це щоденник письменника, який раптово для себе стає волонтером і постачає джипи для української армії. Тож не дивно, що зовні книжка виглядає як записник, кожна історія якого – свідчення невтомної підтримки українських військових і фіксація нашого сьогодення. Видання проілюстроване репортажними фотографіями автора, зробленими під час поїздок на прифронтові території. За свою роботу Андрій Любка нагороджений медалями Головнокомандувача ЗСУ та міністра оборони України. В книгарнях України книжка буде доступна з березня 2024 року, а перша презентація відбудеться в рамках цьогорічного Лейпцизького книжкового ярмарку в Німеччині – одного з центральних культурних форумів Європи.
Уже понад рік на сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка у фейсбуці є рубрика #впізнайкнигузавідгуками Таким чином бібліотека популяризує читання. Поціновувачі книжок пишуть відгуки на те, що прочитали, і відгадують твори за відгуками інших. Найактивнішу п’ятірку учасників ініціативи #впізнайкнигузавідгуками бібліотекарі нещодавно відзначили подарунками.
Чеський центр в Києві описує та популяризує дотичну до Чехії культурну спадщину, яка збереглася в Україні. Найбільше таких пам'яток можна знайти, звісно, на Закарпатті — і минулого року команда вирішила розповісти про них усім, кого це може зацікавити: туристам, місцевим мешканцям, дослідникам з інших регіонів. Так народився науково-популярний дослідницький проєкт „Чеський спадок у Закарпатті”, що став органічним продовженням „Чеського спадку в Ужгороді”, реалізованого 2021 року. У другій частині проєкту команда дослідників обстежила у експедиціях та детально описала на основі архівних даних десять об'єктів, розташованих по усій території Закарпаття. Деякі з них нещодавно відновлені, деякі, на жаль, перебудовані до маловпізнаваного стану; деякі збереглися майже повністю. Усі матеріали перекладені чеською та англійською мовами. Також Чеський центр у Києві створив тримовний аудіогід на основі інтерактивних карт, та авторські ілюстрації до кожного об'єкта, щоб якнайбільше людей дізналися про унікальну спадщину Закарпаття часів Першої Чехословацької республіки (1918-1938 рр.).
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 лютого в Ужгороді, у виставковій залі обласного музею народної архітектури та побуту, презентували четверту за ліком виставку образотворчого мистецтва та дизайну викладачі, студенти та випускники Закарпатської академії мистецтв. Представлені твори відображають сучасні погляди на життя, навколишню реальність, а також дизайнерські ідеї та концепції. Свої роботи представили 22 автори – учасники мистецького об’єднання молодих художників та дизайнерів Закарпаття „Фокус група”.
5 лютого у Берегові відбулась виставка народних костюмів. Дипломатична установа в співпраці з ГО „Мережа будинків народних традицій – Закарпаття” організувала виставку „Минуле та сьогодення в народному вбранні”. Тут можна було побачити частину одягу, виготовленого майстринями – учасницями тренінгу з пошиття народного вбрання, який мережа започаткувала два роки тому. Окрім традиційного народного одягу, представлено й певне переосмислення старих мотивів, їх сучасне застосування. На відкритті виставки присутніх першим привітав очільник Консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар.
16 лютого в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття виставки образотворчого мистецтва та дизайну. На виставці були представлені: класична графіка, цифрова ілюстрація та фотографія. Серед учасників: Дарія Мирчук, Емілія Сливчук, Оля Росоляник, Олеся Тимчій, Катя Михайлова, Аня Барченко, Іван Небесник, Юля Гагель, Максим Павлюк, Андрій Ісайський та ін.
20 лютого в Ужгороді, фаховий коледж мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв провів конкурс дитячого малюнка „Цей чудовий світ”. Для участі у конкурсі було подано 150 робіт у 3 вікових категоріях – 7-9 років, 10-12 та 13-15 років. Журі, яке очолював доктор мистецтвознавства, проректор Закарпатської академії мистецтв Михайло Приймич, визначило переможців у всіх групах. Нагородження переможців та лауреатів конкурсу відбулося в коледжі, всі призери отримали дипломи, подарунки, а переможці – ще і сертифікати для безкоштовних занять на підготовчих курсах. Захід відбувся у рамках дня відкритих дверей, коли бажаючі могли познайомитися із навчальним закладом, його матеріальною базою, оглянути музей та бібліотеку.
20 лютого в Ужгороді, у дворику історико-культурного комплексу „Совине гніздо”, відкрилася фотовиставка „Майдан. Героїчний поступ українського народу”. Автор світлин – Олександр Тимошенко, який із 26 листопада 2013 року до 18 лютого 2014 року вів фотолітопис подій на Майдані. Два поранення, отримані на вулиці Інститутській 18 лютого 2014 року, не дозволили йому відзняти мужню, страшну, але переможну кульмінацію. Ужгородці та гості міста можуть побачити 30 фотографій, на яких задокументовано вражаючі події зими 2013-2014 років, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, прагнення до свободи.
26 лютого рівно 35 років тому, в 1989-му, в Ужгороді у будинку профспілок заснували найчисленнішу організацію угорців в Україні – ГО „Товариство угорської культури Закарпаття” (ГО „ТУКЗ-КМКС”). Організація покликана представляти інтереси угорської громади в різних сферах життя, від культурної та політичної до соціальної. Щороку Товариство організовує Дні угорської культури, заходи, присвячені вшануванню пам’яті учасників Угорської революції 1848–1849 років, Дню святого Іштвана, відзначенню річниці Угорської революції 1956 року та традиційного свята „Турул”. ГО „Товариство угорської культури Закарпаття” влаштовує багато наукових конференцій, семінарів, виставок угорських художників краю, інших культурно-мистецьких заходів. ТУКЗ-КМКС є одним з ініціаторів відкриття в Берегові Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, а також створення Закарпатського обласного угорського драматичного театру, який неодноразово відзначався вітчизняними та міжнародними нагородами. Організація є засновницею газет „Kárpátalja” та „Карпатський об’єктив”, благодійних фондів „Егана Еде”, Pro Agricultura Carpathica та KMKSZ, співвласницею телеканалу „21 Ужгород”.
28 лютого в Ужгороді, в холі Генерального консульства Угорщини, відбулось урочисте відкриття виставки творів художника Лавранта Бокотея. Він створив власний упізнаваний та неповторний стиль у живописі. Митець поєднує в своїй художній практиці такі програмні течії, як абстрактний експресіонізм та сюрреалізм. Глядачі мали можливість побачити три скульптури та близько дванадцяти полотен майстра, які без сумніву зачаровують. Варто зазначити, що роботи художника знаходяться в приватних колекціях та музеях багатьох країн світу (Німеччина, Угорщина, Америка, Туреччина, Румунія, Норвегія, Україна, Канада, Англія, Єгипет).
У лютому в Ужгороді провели реставрацію настінних розписів головної нави Ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального собору. Команда працювала над реставрацією розписів періоду XVIII-XX століть в інтерʼєрі Кафедрального собору протягом 4 років. За цей час було проведено комплексні дослідження памʼятки, а також зроблені всі необхідні протиаварійні, консерваційні та реставраційні заходи, що дали змогу відкрити та зберегти автентичні малярські композиції. Реставратори виявили багатовікові фрагменти малярства та конструктивні віконні ніші, які під час реконструкції були замуровані та замасковані. Ці знахідки чудово вписалися в історичний контекст внутрішнього декорування храму, а більше інформації про кожен з елементів відвідувачі зможуть отримати з інформаційних стендів, представлених у соборі.
У лютому на території церкви в Ужгородському замку знайшли два релігійні медальйони-каплери. Це єдині медальйони такого типу, виявлені на території України, повідомляє Varosh.com.ua. Медальйон овальної форми складається з кількох елементів. Одна з площин у вигляді металевої мосяжної пластини з одностороннім рельєфним зображенням. Іншу площину виконано з глини (фаянс), прикрита вона скляною шипкою. Обидві площини накладаються одна на одну зображеннями назовні.
У лютому на території церкви в Ужгородському замку виявили стародавній перстень-печатку XVI століття із родинним гербом, який використовували для підпису важливих документів. Його обов’язковий елемент — герб родини. У цьому випадку на геральдичному щиті міститься лев, що стоїть на задніх лапах, а в передніх, які витягнуті вперед, тримає невелику тварину, можливо, левеня чи вівцю. Над щитом лицарський шолом, що увінчаний короною, з якої виступає лев (зображення аналогічне тому, що на геральдичному щиті). З боків дві літери F та S. Від шолома, з обох боків, спадає намет.
Харків’янка на Закарпатті створює картини за допомогою голки та клаптиків матерії. Клаптеве шиття, або текстильна мозаїка – техніка, яка стає все більш популярною у світі. Печворк об’єднує як художників, так і майстрів народної творчості. У цій техніці шиють і одяг, і сумки, і ковдри, і багато цікавих речей для дизайну інтер’єру. Перші ідеї для картин пані Наталія знаходила в Інтернеті. Вигадувати самій сюжети було складно. Але з часом, голкою таки навчилася „малювати” свої барвисті композиції. Теми у майстрині переважно з життя. Наприклад, „Різдвяний ярмарок”, „Вуличка старого міста”, „Берегиня”, „Котик Мурчик”, „Захід сонця”, „Зимова казка”, „Закарпатське село” тощо. Художниця має роботи у Канаді, Італії, Німеччині, Чехії, Угорщині, Нідерландах, Бельгії та Польщі. Головним джерелом натхнення харків’янка вважає закарпатську природу. Головне в техніці печворк те, що клаптикам непотрібної тканини дається друге життя. Це – екологічний напрямок рукоділля. Своє головне захоплення майстриня називає клаптиковим щастям і впевнена, що хоч у техніці печворк і багато труднощів, але вона є ще цікавішою, ніж малювання на полотні фарбами.
Над створенням мистецького простору - Скульптурного парку у селі Чинадієво працювали чотири роки. Зараз територію парку прикрашають близько 20 паркових скульптур. Це твори митців з України та різних країн світу: Туреччини, Угорщини, Бельгії, Ірану, Сербії, Китаю та Данії. Багато з них – світові зірки сучасного паркового мистецтва. В артбудиночку на території резиденції розміщені постійні виставки фоторобіт скульптур та малої пластики. Парк у Чинадієві – не просто місце, де можна побачити твори світових митців, а й частина масштабного проєкту „Карпатський скульптурний шлях”, що поєднує артоб'єкти, розташовані в різних куточках Закарпаття. Минулого року, митці виставили на аукціон одну із скульптур, щоб зібрати кошти на підтримку ЗСУ. Це робота харківського скульптора під назвою „Янгол”, яка може стати пам'ятним знаком для будь-якої громади.
У лютому під час недавніх археологічних робіт у Мукачівському замку вченими вперше за майже 40 років було зроблено значне відкриття. Команда археологів виявила під триметровим шаром ґрунту і сміття раніше невідому споруду, датовану серединою XVI століття. Цю споруду з куполоподібною стелею, збудованою з цегли та битого каміння, ідентифікували як сховище льоду, яке, по суті, слугувало історичним холодильником для замку. Знахідка льодосховища особливо примітна тим, що воно рідко зустрічається в Центральній Європі. Подібні споруди були необхідні до появи сучасних холодильних установок, що давали змогу зберігати продукти в прохолодних умовах. Той факт, що цю споруду використовували аж до початку XX століття, підкреслює її довговічність і робить серйозний внесок у наше розуміння побутового життя того часу.
У лютому Ужгородський скансен відкрив Майстерню писанкарства. На першому занятті учасники освоювали традиційну воскову техніку розпису. В музеї кажуть, що далі буде ще цікавіше! Всі кошти, зібрані від продажу писанок, будуть передані на потреби ЗСУ.
КІНОМИСТЕЦТВО
10 лютого в Ужгородському замку показали добірку короткометражних фільмів про кохання та війну. Усі стрічки – українські та зняті після 24 лютого 2022 року. Автори фіксують нову воєнну реальність з перспективи особистого життя та романтичних стосунків. У добірку ввійшов фільм-учасник офіційної програми минулорічного Каннського кінофестивалю „Як це було” Анастасії Солоневич і Дам’яна Коцура, лавреат фестивалів „Молодість”, KISFF, Wiz-Art „Войси з Бахмута” Ігоря Бабаєва, учасник низки міжнародних і українських фестивалів „Поки тут тихо” Олени Подолянко і Новруза Хікмета та щемка документальна стрічка „Лелеки завжди повертаються додому” Ґали Козютинської. Платформа „Такфлікс” та кураторське об’єднання „86” проводить серію спеціальних подій в містах України та випускає добірку в прокат. У найбільших містах України відбулася серія допрем’єрних показів за участі творців у кураторів. Загальний хронометраж добірки — 77 хвилини.
20 лютого в мукачівському кінотеатрі SCALA відбувся благодійний показ документальної стрічки Алана Бадоєва та телеканалу 1+1 Україна „Довга Доба”, в якому розповідають історію сім’ї полеглого на війні Романа Жука. До документального фільму увійшла історія сім'ї засновника ініціативи „Chysto.de” полеглого захисника із Мукачева Романа Жука. До фільму увійшли 12000 історій, відзнятих українцями на мобільні телефони. У кожній з них біль втрат, усвідомлення, сила духу, воля до життя, фокус на таких важливих цінностях та натхнення творити нову історію України.
У лютому проєкт фільму Антоніо Лукіча виборов Eurimages Co-production Development Award на Берлінському ринку копродукції. Йдеться про фільм „Дівчина, яка кричить” – про дівчину, яка після початку повномасштабного вторгнення опиняється в Ірландії та намагається там втілити свою мрію стати акторкою.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
7 лютого у Києві проходив Всеукраїнський конкурс мистецтв „Нове покоління”, присвячений Дню Соборності України. Випускник Перечинської школи мистецтв Максим Беца став номінатом Диплому І премії на цьому конкурсі у номінації народні інструменти-гітара.
8 лютого юні художники зразкової студії образотворчого мистецтва „Палітра” Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості взяли участь у VIII Міжнародному двотуровому конкурсі мистецтв „ChristmasYula Art Fest.Підсумки року”, який проходив у м. Харків. За результатами конкурсу наші талановиті діти отримали наступні нагороди: Дипломи 1 ступеня – Шкріба Марія, Осташук Марта, Берецькі Дарина, Шкоба Ніколетта та Русняк Владислав та Яворська Катерина. Дипломи 2 ступеня – Усманова Анастасія, Гулинець Ксенія, Шелельо Ксенія, Голомб Марія, Кляп Вікторія. Диплом 3 ступеня –Косик Анна. Дебютантами стали наші найменші вихованці, які вперше представили свої творчі роботи – Горват Теодор отримав Диплом 3 ступеня та Муха Олександра – диплом 2 ступеня.
13 лютого у творчій майстерні краєзнавчого музею Перечина відбувся майстер-клас з розпису пряникової валентинки. Учасники навчилися працювати з білковою глазур’ю та декорувати медово-імбирні пряники. Також дізналися історію виникнення Дня святого Валентина і чому 14 лютого прийнято дарувати символічні валентинки у формі серця.
23 лютого учень вокально хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона, юний співак Данііл Папп виборов перемогу на третьому Міжнародному вокальному конкурсі „Різдвяна Зірка” у жанрі естрадний спів. Подякою за творчий внесок у розвиток культури, просування талантів у світі, підготовку конкурсанта, за творчу участь в інноваційній мистецькій освітній програмі творчого об’єднання „Сузір’я” нагороджений викладач вокально-хорового відділу Олексій Тулюк.
23 лютого юні мукачівки вибороли призові місця у Всеукраїнському пісенному конкурсі мистецтв „Кубок зими”: Олександру Лендєл – I місце; Емілію Катрич – I місце; Юлію Бендиш – II місце; З успішним дебютом Вікторію Фегер за зайняте II місце. Чудове завершення зимового сезону участі у конкурсах студії естрадної пісні "Акорд" Мукачівського Центру дитячої та юнацької творчості.
24 лютого акцію „Фото з Патріотичним Янголом” організували в Ужгороді представники громадської організації „Творчі Волонтери Ужгород” до другої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну.
24 лютого в читальній залі Академії культури і мистецтв Закарпатської обласної ради відбувся круглий стіл “730 днів незламності, вистояли – переможемо!”, з нагоди Другої річниці широкомасштабного вторгнення росії в Україну. Мета – виховання почуття гордості й приналежності до незламного українського народу, готовності до посильної участі у справі захисту суверенітету України, відновлення її територіальної цілісності, долучення до волонтерського руху, глибокої шани до загиблих Героїв і вдячності їм за подвиг, співчуття до людей, скалічених війною, та до тих, хто втратив житло чи змушений його покинути через жахіття війни. Участь у заході взяли: науково-педагогічні та педагогічні працівники АКіМ, військові та здобувачі вищої освіти. Серед них – кандидат історичних наук, член Вченої ради АКіМ Павло Федака, командир розвідки ДРБ „Сонечко” Роман Стойка та ін. Модерувала – завідувач кафедри соціокультурної діяльності, кандидат наук з соціальних комунікацій, доцент Марія Апшай.
У лютому, у Берегівському волонтерському центрі „Кожен може допомогти” відбувся масовий захід, під час якого всі охочі могли дізнатися про життя кажанів в Українських Карпатах узимку. Гості зібралися на майстер-клас з ткацтва покровців (доріжок), який проводила майстриня Ангела Пап. Доки частина учасників намагалися опанувати старовинне ремесло, інші знайомилися з виставкою про біорізноманіття та спосіб життя рукокрилих, створеною Інститутом еколого-релігійних студій (ІЕРС). Експерт ІЕРС Леонід Покритюк розповідав дітям та дорослим про важливість кажанів і способи їх охорони та збереження. Особливо зацікавлені в житті рукокрилих слухачі мали можливість навіть побачити справжніх кажанів у підземеллі палацу Бетлена, спускаючись туди невеликим групами в супроводі Леоніда Покритюка. Майстер-клас проходив у біологічному класі, де присутні також переглянули виставку творчих робіт юних екологів „Нове життя старим речам”, дізнавшись, які бувають альтернативні варіанти використання побутових відходів. Крім того, учасники заходу могли отримати церковно-екологічні календарі на 2024 рік та інформаційні буклети на різні природничі теми.
У лютому в Ужгороді, в хабі Благодійного фонду „Карітас-Caritas”, провели майстер-клас з виготовлення Стрітенських свічок. У майстер-класі взяли участь 15 дітей як із Закарпаття, так і з областей, де тривають бойові дії. Напередодні великого християнського свята – Стрітення Господнього організатори влаштувати тематичне освітнє заняття щодо християнської складової свята, бо звичайно символом Стрітення Господнього є Стрітенська свічка. Виготовляли Стрітенські свічки з вощини, прикрасили їх квітами та стрічкою. Виготовлені свічки діти забрали з собою додому.
У лютому талановита дівчина Ольга Смолар, учениця вокального відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона здобула перемогу на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі „Різдвяна Україна”. Учениця отримала Лауреата І ступеня у номінації „естрадний жанр” (1 вікова категорія 7-9 років). Разом з тим, подякою за високу професійну майстерність, збереження культурної спадщини, підтримку та духовне збагачення підростаючого покоління, а також особистий вагомий внесок у розвиток культурно-естетичного виховання дітей та молоді, нагороджена викладачка, заслужена артистка естрадного мистецтва України Ірина Зіміна-Яценко.
Третій рік поспіль на Закарпатті діє програма „Спеціалізація” „Szakkör”, започаткована Національним інститутом культури (НМІ) та Асоціацією організацій народної творчості. Щороку все більше людей приєднуються до ініціативи, яка створює знання, досвід і можливості для спільноти. Мета курсу – допомогти та підтримати вивчення традиційних ремесл. Для всього цього він надає навчальні матеріали, доступні в Інтернеті, а також матеріали та інструменти, необхідні для діяльності. За допомогою Інтернету він знайомить учасників з певними етапами традиційної професійної діяльності, тим самим збираючи, організовуючи та популяризуючи різні форми соціальної діяльності. Спеціалізовані групи займаються валянням, розписом меблів, плетінням макраме, плетінням гачком, папероплетінням, бісероплетінням та пряничним виробництвом. Крім того, учасники вивчають ази натуральної косметики та плетіння на каркасі. У Шаланках опановують ази натуральної косметики та виготовлення макраме, а в Малій Бігані – випікання пряників та плетіння з паперу. У Великій Доброні є майстерня бісероплетіння та розпису меблів. У Запсоні команда з десяти людей навчається робити макраме. У Батьові займаються паперотканням і бісероплетінням, а в Попові ллють свічки. У селі Великі Береги група опановує техніку фарбування яєць. А в Косоні група з десяти осіб виготовляє все більше і більше красивих виробів з фетру.
У лютому вихованки мукачівської дитячої школи мистецтв здобули перемогу на міжнародному конкурсі „Українська традиція”. Дипломом лауреата I премії нагороджений ансамбль „Перлинки” (народні інструменти, 6 вікова категорія) у складі: Каріна Чулак, Софія Свирида, Каріна Горват, клас викладачки Ангеліни Фроїн. Подякою за плідну творчу співпрацю, підготовку учасників до конкурсу, збереження та розвиток культури України, нагороджена викладачка Ангеліна Фроїн.