Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2024 - березень
9 березня Закарпаття разом зі всією країною відзначило 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка. З цієї нагоди в області підготували насичену культурну програму для дітей та дорослих. Виступи хорових колективів, концерти, театральні та лялькові вистави, перфоманси, публічні читання, літературні вечори, поетичні марафони, квести, конкурси, інтерактивні тематичні заняття, виставки та багато іншого чекало на закарпатців і гостей краю. Більшість запланованих активностей тривали протягом місяця, деякі триватимуть навіть до кінця року.
15 березня в селі Білки на Іршавщині відбувся мітинг-реквієм, присвячений 85-річчю проголошення незалежності Карпатської України та пам'яті січових стрільців. У заході взяли участь представники влади та освітніх закладів Білківської та Іршавської громад, пластуни з Довгого. До монумента січовим стрільцям поклали квіти та запалені лампадки. В храмах громади відбувся молебень за загиблими.
15 березня в Ужгороді відзначили 150-річчя від дня народження відомого політичного, культурного, релігійного діяча, президента Карпатської України Августина Волошина. Керівництво краю, духовенство, громадськість вшанували видатного земляка, Героя України (посмертно), поклавши квіти до підніжжя пам’ятника закарпатця на набережній Незалежності в Ужгороді.
21 березня, під час засідання сесії обласної ради, спікер Роман Сарай та голова ОВА Віктор Микита нагородили окремих закарпатців спільною відзнакою обласної ради та обласної державної адміністрації. Нагрудним знаком „За розвиток Закарпаття” було вшановано головного режисера Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв Закарпатської обласної ради, народного артиста України Анатолія Філіппова.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 березня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ музичної мелодрами „Інша” івано-франківського режисера Тараса Бенюка. Спектакль про кохання, як воно накриває людину непереборною хвилею і годі йому опиратися.
2 березня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Круті віражі” за однойменною п'єсою сучасного французького драматурга Еріка Ассу.
3 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ музичної вистави для дітей „Мауглі” за твором Редьярда Кіплінга.
4 березня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, вдалося зібрати більше 8 тисяч гривень на підтримку захисників під час концерту народного фольклорного гурту „Руснаки”. Глядачі разом з талановитими музикантами вчергове виявили підтримку та вдячність нашим військовим, зробивши вагомий внесок у забезпечення їх потреб.
5 березня в місті Виноградів, у місцевому будинку культури, відбувся концерт ексфронтмена гурту „Чаламада” Роберта Тіводорі, на меті якого було збірати кошти на детектори дронів для наших військових. Музикант виконав свої нові пісні перед шанувальниками, яких у залі зібралось чимало. За цей захід музиканту вдалося зібрати 23 747 гривень.
5–20 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся цикл концертів „Тарасова пісня” для шкільної молоді та студентів.
6 березня в Ужгороді, у художньому музеї ім. Йосипа Бокшая, відбувся благодійний концерт української музики учнів Ужгородської школи мистецтв, присвячений 210-ій річниці з Дня народження Тараса Шевченка.
6 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт академічного симфонічного оркестру. Лунала неймовірна музика – знаменита „Карпатська рапсодія” Левкат Колодуба, один з найвідоміших творів американського композитора Джорджа Гершвіна „Рапсодія в стилі блюз” та перлина творчого доробку відомого закарпатського композитора Віктора Теличка „Два регтайми”.
8 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, артисти балету „Freedom” представили танцювальну виставу „Шафа”. Цей перформанс – це життя, сповнене інтриг, пристрасті, драматургії, імпровізації, любові та краси. Колектив Олени Коляденко і його постановки давно вже відомі за межами України – 15 танцюристів, які експериментують з пластикою, світлом і музикою.
9 березня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Спадкоємець” за п’єсою Лео Е.Манна.
9 березня в Ужгороді, на пл. Народній, біля пам’ятника Шевченку відбувся концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, з нагоди 210-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка. Хор також виступив з концертом в Ужгородському греко-католицькому соборі до 210-річчя від дня народження Кобзаря. Співаки хору виконали відомі твори на вірші Тараса Шевченка. Також духовенство собору провело панахиду за поетом.
9 березня закарпатська делегація взяла участь у Шевченківському святі у румунському Сату Маре. У сусідній Румунії відбулася низка культурно-масових заходів у межах вшанування 210-ої річниці з Дня народження українського пророка й мислителя, видатного поета й художника Тараса Григоровича Шевченка. Серед учасників – представники української діаспори в Румунії, письменники, митці, духовенство, гості та запрошені. Закарпаття представляли: керуюча справами Закарпатської облради Мирослава Ливч, ректорка Академії культури і мистецтв Закарпатської облради Наталія Шетеля, перший проректор – Федір Апшай, викладачі, студенти вишу.
10 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма до 210-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка „Свою Україну любіть. У програмі – найзнаковіші хорові та сольні твори на вірші Т. Шевченка, фрагмент „Вечорниць” до пʼєси „Назар Стодоля”, запальні танці та безсмертна поезія українського Пророка. Разом із Закарпатським хором на одній сцені виступили талановиті учні Ужгородської дитячої музичної школи №1: Хор учнів старших класів та вокальний дует ансамблю „Перлинка”. А ще – неймовірні юні учасники народної студії поезії „Чарівне слово”.
10 березня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Назар Стодоля” за п'єсою Тараса Шевченка та дитячої вистави „Витівки короля Дроздоборода” за мотивами казки Братів Грімм.
11 березня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся поетичний марафон „Шевченківські читання”.
12 березня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, відбулася концертна програма з авторською виставою „Шануймо Слово Кобзаря”, з нагоди 210-річчя із дня народження українського поета Тараса Шевченка.
12-15 березня в Ужгороді, у обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбувся показ вистави „У нашім раї на землі. Дитячий кобзарик”, режисер – заслужений артист України Олександр Куцик.
13 березня у концертній залі Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона відбувся концерт-презентація авторської нотної збірки „Альбом фортепіанної музики” композитора, музиканта, викладача фортепіанного відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона Мирослава Екмана. У творчому концерті взяли участь викладачі фортепіанного відділу Мукачівської школи мистецтв імені С. Мартона: Ірина Полуектова, Віолета Уста, Анастасія Попдякуник, учні класу викладачки Тетяни Попович.
15 березня у Мукачеві, у Християнському культурному центрі, Хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи представив концерт, присвячений 85-ій річниці Карпатської України та зібрав 11 тис. грн на потреби ЗСУ. Присутні мали гарну нагоду насолодитися прекрасною музикою. Хор вразив грандіозним виконанням різноманітних творів. Відзначилися твори В. Волонтира, серед яких запальні „Коломийки” та ніжно-ліричні композиції.
16 березня у Хусті, на сцені обласного театру драми та комедії, відбулася прем’єра вистави „Остання ніч у Хусті”, присвячена одній з найважливіших сторінок в історії України – проголошенню незалежності Карпатської України та діяльності її Президента Августина Волошина, якому цьогоріч 150 років. Історична хроніка за п’єсою О. Гавроша „Блаженний Августин” розкриває події, які перегукуються з сьогоденням: біль та боротьба, віра у краще майбутнє нації та гірка втрата. Вистава „Остання ніч у Хусті” – це не просто історичний екскурс, це роздуми про цінність свободи, про силу духу українського народу, про те, що навіть у найважчі часи не можна втрачати віру.
16 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Той, що відчиняє двері”, філософської вистави створеної за п'єсою Неди Неждани.
16 березня виповнюється два роки з дня знищення Маріупольського театру, одного з найгарніших на Півдні України. Тоді під завалами від російської авіабомби загинуло сотні мирних мешканців, які рятувалися в театрі від ворожих обстрілів. Частині театральної трупи вдалося вижити і вирватися з окупації. Тож Донецький академічний драматичний театр із міста Маріуполя продовжив свою роботу в Ужгороді. Через пів року від трагедії закарпатським режисером Євгеном Тищуком було поставлено документальну виставу „Маріупольська драма”, написану ужгородським драматургом Олександром Гаврошем за розповідями тих, хто перебував у ті трагічні дні в театрі. Тож у виставі актори Віра Лебединська, Ігор Китриш, Олена Біла, Дмитро Муранцев, а також школяр Матвій Китриш, грають самі себе. Це унікальний театральний документ-свідчення, який нікого не залишає байдужим. Перемога персонажів вистави — у тому, що вони вижили, зберегли людське у собі, пронесли його через випробування, загартували. Це запорука майбутньої великої перемоги цілої нації. З нагоди другої річниці наймасовішого вбивства цивільних російськими окупантами, виставу „Маріупольська драма” показали на гастролях у Києві, в театрі ім. Франка. А на сцені Закарпатського муздрамтеатру зіграли благодійну виставу «Витівки короля Дроздоборода», аби зібрати іграшки для дітей, які постраждали від війни. Також в цей день перед входом у театр був нанесений напис ДІТИ. Тут жителі міста могли залишити свічку або ж просто вшанувати загиблих у трагедії 16 березня 2022 року своєю присутністю та хвилиною мовчання.
17 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „№ 13” за твором Рея Куні та дитячої вистави „Повелитель Чорного лісу”, за казкою Василя Шершуна.
17 березня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, в день, коли вся країна відзначала 150-річчя від дня народження Президента Карпатської України, громадського, політичного, культурного, освітнього та релігійного діяча, Героя України Августина Волошина, відбулося нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні „Красне поле”.
18 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся благодійний показ вистави „Наталка Полтавка” за твором І. Котляревського. Протягом дня у театрі діяла локація від організації „Рух підтримки закарпатських військових”, де всі охочі змогли задонатити на дрони для ЗСУ.
22 березня в Ужгороді, в обласній філармонії, на звітному концерті учнівських колективів та окремих виконавців Ужгородської музичної школи №1 на підтримку ЗСУ зібрали 17385 гривень. Під час творчого звіту виступили струнний оркестр, оркестр народних інструментів, духовий оркестр, хорові колективи, а також колективи малих форм та окремі виконавці.
24 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Бременські музиканти”, мюзикла для дітей за мотивам казки братів Грімм.
27 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся прем’єра французської комедії „8 люблячих жінок” за твором Робера Тома.
27-31 березня у Хусті, на базі обласного театру драми та комедії, пройшов IІ Всеукраїнський театральний фестиваль „FantaziaFest”. „FantaziaFest” – це місце зустрічі незламних театрів, де грають діти з усієї України, театрів, що працюють під час війни, театрів, що кожного дня здійснюють свій подвиг, наближаючи перемогу України. У межах фестивалю відбулися покази конкурсних вистав у номінації „Театр, де грають діти” та конкурсний перегляд учасників у номінації „Твій кастинг”. Також на малих та юних артистів чекали майстер-класи і творчі лабораторії з провідними акторами й режисерами України, викладачами-представниками кращих вітчизняних мистецьких вишів, покази позаконкурсних робіт, імпровізації тощо. До складу журі увійшли відомі діячі культури і мистецтв, актори, режисери, театральні педагоги, продюсери, кастинг-директори різних кінокомпаній, театральні критики.
30 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Сімейна вечеря”.
31 березня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв, відбувся показ вистави „Цвіт папороті” за п’єсою Юрія Чорі.
В Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся яскравий SMART-ART концерт з нагоди Першої Міжнародної науково-практичної конференції „Синтез мистецької науки, освіти і творчості в Україні та глобальному культурному просторі” (до 150-річчя з дня народження Августина Волошина), яка працювала два дні в Академії культури і мистецтв Закарпатської облради. У концерті взяли участь: студентський камерний оркестр факультету мистецтв ім. А. Авдієвського Українського державного університету ім. М.П. Драгоманова, а також творчі колективи Академії культури і мистецтв Закарпатської облради. На захід завітали представники влади, депутати, митці, молодь та ті, хто любить музику і танці.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований новий випуск відеопроєкту „Мистецьке Закарпаття” про митців нашої Срібної Землі, які прославили Закарпаття на всю Україну і світ. В п'ятому випуску йшла мова про Емму Левадську, роботи якої не сплутати ні з чиїми іншими. Вона заснувала і очолювала легендарний „Малий Лувер”, що відкрив світові багато молодих талантів. „Справжній митець працює завжди й за будь-яких умов” — цієї формули мисткиня дотримувалась усе своє життя. Ведучі: працівниця відділу проєктної та соціокультурної діяльності Юлія Соломонюк та працівник відділу обслуговування користувачів Віктор Новграді-Лецо.
4 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір-присвята „Пісні серця” до 75-річчя з Дня народження композитора, співака Володимира Івасюка, який зробив українську естраду відомою на увесь світ.
5 березня в Ужгороді, у Книгарні „Є”, відбулася презентація поетичної збірки поетеси та сценаристки Марини Пономаренко „Книжка любові і люті”. Твори, що увійшли до цієї поетичної збірки, були написані у 2019–2022 роках – під час епідемії COVID-19, а потім повномасштабного вторгнення. В оформленні книжки художниця Ксенія Забродська пішла на несподіваний експеримент. Ілюстрації створені за допомогою штучного інтелекту Midjourney.
7 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір “І на оновленій землі…” до 210-річчя із дня народження Тараса Шевченка. Шевченкове життя – символ тернистого шляху боротьби за свободу. Воно постало перед українцями живим прикладом того, як можна крок за кроком звільнятися з полону пригніченості, зневіри, комплексу меншовартості і національної депресії. Минають роки, століття, а гострота і сила Шевченкового слова живе. Дух свободи, людської гідності – найвеличніших вселюдських понять – через віки випробувань, пережитих Кобзарем, приходять до українців і додають їм упевненості у власному самоствердженні. В бібліотеці також була оформлена книжкова виставка „Шевченко як символ української ідентичності” та опублікований на фейсбук-сторінці бібліотеки щомісячний відеопроєкт „Титан духу”.
7 березня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, з нагоди 210-річчя із дня народження українського поета Тараса Григоровича Шевченка, була оформлена книжкова виставка-роздум „Кобзареве слово”. В бібліотеці відбулися театралізоване свято „Біля хатинки малого Тараса”, українознавча гра „Наш Шевченко” та година поезії „На струнах Кобзаревої душі”.
7 березня в Ужгороді, в Народному літературному музеї Закарпаття, відбулось літературно-мистецьке свято „Зоря Шевченка над Карпатами” та відкриття меморіальної дошки закарпатському угорському письменнику, перекладачу, громадсько-культурному діячу Ласло Баллі – одному з найяскравіших перекладачів творів Т. Шевченка угорською мовою. Протягом березня у музеї експонувалися виставки поетичних видань „Від серця до серця”, відбулись творчі зустрічі учнів і студентів із закарпатськими письменниками – лауреатами Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка.
7 березня у Свалявській публічній бібліотеці відбувся літературно-пісенний інформативний захід „Шевченко – 210 років”, який об'єднав любителів книг та музики, а також творчості Тараса Шевченка. Прозвучали пісні на слова Тараса Шевченка у виконанні бібліотекаря, методиста Анастасії Панаріної, директора Свалявського будинку культури Василя Плоскіни, літературно-пісенного ансамблю „Берегиня”. Учасники заходу мали змогу переглянути кадри з життя Тараса Шевченка. На завершення усі присутні взяли участь у флешмобі „Заспівай Шевченка”.
7 березня в Рахівській публічній бібліотеці відбувся літературний марафон, присвячений творчості Шевченка, видатного українського поета та художника.
8 березня в Ужгороді, на пл. Народній, біля пам’ятника Кобзарю, відбулось читання поезій Т. Шевченка „Вільний мікрофон” з нагоди 210 років із дня народження українського поета. Шевченкове життя – символ тернистого шляху боротьби за свободу.
9 березня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся показ фільму до Дня народження Тараса Григоровича Шевченка. А у Центрі громадськості та національних культур Мукачева відбувся тематичний захід. Виступили хор „Відгомін”, хор „Ліра”, Олег Кузнєцов, Петро Куцкір, професор Михайло Пагиря, а також Катерина Могилевець.
11 березня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв відбувся перформанс „Жіноча доля на сторінках Кобзаря”, з нагоди 210-річчя із дня народження українського поета.
14 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась історична година „Заповіт Срібної землі” до 85-річчя Карпатської України та 150-річчя від дня народження президента Карпатської України Августина Волошина. Лектор – вчитель історії Юрій Офіцинський.
15 березня в Києві, у книгарні „Є”, відбулася презентація збірки Івана Чендея „Птах у своєму гнізді”, яка вийшла цьогоріч у київському видавництві „Комора”. У заході взяли участь донька письменника Марія Чендей-Трещак, письменник Павло Вольвач, дизайнерка Мар’яна Микитюк, літературознавиця Тетяна Петренко, кінознавець Сергій Тримбач, модерувала радіоведуча Олена Гусейнова.
16-24 березня в Україні відзначали перший Національний тиждень читання поезії. Він проводився з ініціативи Українського інституту книги та мав на меті привернути увагу до ролі поетичного слова під час великої війни. У Мукачеві, в рамках Всеукраїнської акції „Національний тиждень читання”, організовані заходи, спрямовані на просування читацької культури. У громадському просторі „Софіїн двір” відбулися поетичні читання за темою „Я була в далекій стороні”. Організатор – Мукачівська міська бібліотека ім. О.Духновича. У Центральній бібліотеці ім. О. Духновича відбувся літературно-музичний променад під назвою „Всім серцем любіть Україну свою”. В Мукачівській школі мистецтв ім. С. Мартона відбулася тематична зустріч з місцевими поетами Тетяною Рибар та Оксаною Горіною в рамках Тижня Поезії. На завершальний день відбулися поетичні читання під назвою „Вільний мікрофон”.
18 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, було опубліковано третій випуск поетичного подкасту нашої бібліотеки „П'ятихвилинка”, який виходить в рамках Національного тижня читання поезії, що проходить за ініціативи Українського інституту книги з 16 по 24 березня цього року. В цьому випуску диктор проєкту, бібліотекар Віктор Новграді-Лецо представив читачам Бориса Нечерду, одного з найбільш розхристаних українських поетів, який мав свій шлях, свою творчу автономію.
19 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся цікавий майстер-клас з виготовлення мила.
19 березня у Свалявській публічній бібліотеці відкрили тиждень поезії під гаслом „Ріки незмінно течуть додому”, за участю вихованців театру-пісні „Соловейко” під керівництвом Анастасії Панаріної. Національний тиждень читання, вперше в Україні присвячений саме поезії.
20 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір-читання віршів з фронту „Є поети для епох”. Вечір відбувся в рамках Національного тижня читання поезії, який відбувся з 16 по 24 березня цього року. Українська література, як і всі інші явища у нашій країні, зазнає відчутного впливу війни. Якщо раніше говорили про ветеранську та волонтерську прозу, то після 24-го лютого минулого року тема російсько-українського конфлікту стала однією з наріжних для усієї української літератури.
21 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги „Незламні звички". На цю книгу чекало багато людей, особливо 48 незламних жінок, які поділилися на її сторінках своїми історіями, з метою підтримати наших людей душевно, емоційно, психологічно. 48 корисних розповідей про життєві цінності, про те, що допомагає саме зараз у повсякденному житті підтримувати в ресурсі свій емоційний та фізичний стан.
21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата літературних премій, багаторічного голови Національної спілки письменників України та головного редактора журналу „Дніпро”, депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди, на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, була опублікована віртуальна виставка „Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею”.
21 березня бібліотекарі Виноградівської центральної публічної бібліотеки завітали до вихованців школи ім. святого Йосипа. Метою зустрічі було розширення уявлення дітей про книгу, її значення в житті людини, виховання шанобливого ставлення до книги. Бібліотекарі познайомили малечу з книжковими новинками бібліотеки, використовуючи інноваційні наочні матеріали. Також вони провели знайомство з поетичною творчістю місцевих авторів, які пишуть для дітей, зачитуючи рядки з творчого доробку Ю.Ю. Драгун, адже з 16 по 24 березня проходив Національний тиждень читання поезії. На завершення бібліотекарі подарували книгу для ЗДО ім. святого Йосипа, а вихованці отримали розмальовки українського трендового героя „Пес Патрон”.
25 березня в Ужгороді побачила світ нова книжка Любові Дмитришин „Крізь сльози”. Це вже чотирнадцята книжка українсько-американської письменниці, але перша її лірична збірка. Вона містить півтораста віршів від 2008 до початку 2024 р., все писалося у дуже різні часи з різним настроєм, проте об’єднано якимсь трагічним оптимізмом. Назва збірки, звісно, асоціюється з „Contra spem spero!” Лесі Українки.
У березні в Києві, у видавництві „Комора”, вийшла книжка оповідань українського класика, неповторного новеліста, сценариста культового фільму „Тіні забутих предків”, лауреата Шевченківської премії, співзасновника PEN Ukraine Івана Чендея „Птах у своєму гнізді”. Творчість Чендея – це про любов до свого: історії, звичаїв, пам’яті, простих людей із чистими й гарячими серцями. І про уславлення цієї любові у слові. Шлях письменника в літературі був непростим: роки утисків, гонінь, звільнень і цькувань. Але він долав своїм голосом навколишній холод мовчання. Цією збіркою вибраної малої прози видавці повертають Івана Чендея до читача.
У березні в Ужгороді, у видавництві „РІК-У”, вийшла збірка архівних документів, що були багато років засекречені радянською владою, – „Персональна справа Івана Чендея. Том 1”, підготованих літературознавцем Сидором Кіралем. Увазі читача пропонується корпус документів у двох томах персональних партійних справ І. Чендея, порушених проти автора після появи першого роману „Птахи полишають гнізда ... ” (1965), коли автора звинуватили у паплюженні радянської дійсності. А після виходу збірки „Березневий сніг” (1968) письменника виключають із лав компартії як „націоналіста-антирадянщика” із забороною друку творів упродовж 9 років. Нині ці документи зберігаються у Державному архіві Закарпатської області.
Видання адресовано філологам, історикам, джерелознавцям та архівознавцям, усім, хто цікавиться діяльністю шістдесятників, а також літературно-мистецьким життям Закарпаття другої половини ХХ ст. Документи публікуються вперше в повному обсязі.
У березні в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, в рамках Національного тижня читання поезії, відбулась презентація збірки „Надії Панчук „Ходжу краєм...”. Це нова збірка творів української письменниці Надії Панчук, яку вона підготувала до видання, але не встигла побачити за життя. Книжка містить психологічно-філософську поезію мисткині та малу прозу, що виникла на тлі спогадів та щоденникових записів.
У березні з роботою нашої бібліотеки познайомилися студенти Фахового коледжу мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатської академії мистецтв. Для них була проведена екскурсія бібліотекою.
У березні відділ художньої літератури продовжив відеопроєкт „Літературні ювілеї 2024”. Другий в цьому році випуск „Розіп’ятий на циферблаті годинника” присвячений 115-річчю від дня народження Станіслава Єжи Леца. Не можна сказати, що ім’я Лєца в сучасній Україні не відоме. Його гострі фрази – неперевершені за формою та парадоксальністю думки – однаково охоче цитуються з професорських кафедр та політичних трибун, на газетних шпальтах та у „живих щоденниках” найрізноманітнішого смаку... А розповісти про цього автора бібліотека запросила Наталю Бедзір, професорку, завідувачку кафедри слов’янської філології та світової літератури УжНУ.
У березні в українських книгарнях нарешті з’явилася нова довгоочікувана збірка прози Андрія Любки „Війна з тильного боку”. Це колекція з найрізноманітніших волонтерських історій та досвідів, зібраних під досить незвичною обкладинкою: заокруглені кутики, невеликий розмір, гумка, яка защіпає книжку – усе це нагадує нотатник, а точніше – молескін. Це гарне дизайнерське рішення, аби принаймні частково пояснити ту різноплановість текстів, яка зібралася під обкладинкою. Такий собі дорожній записник: тут і особистий волонтерський досвід, і закордонне культуртрегерство, і приватні роздуми про політику, суспільство й літературу, і верлібр під бітників, що оспівує дорогу, і перекази історій, які розповідають військові, і декілька некрологів за загиблими знайомими. Коротко про все, що хвилює та спадає на думку.
Щосереди в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувалися засідання клубу з вивчення української мови для внутрішньо переміщених осіб та всіх охочих „Говоримо українською”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 березня у галереї „Ужгород” відкрили виставку „Графічне Закарпаття”. На експозиції 62 члени Закарпатської організації Національної спілки художників України представили 87 творів. Серед них обрали три найкращі: „Дівчина у капелюсі” Євгена Цапа, „Ужгородська набережна” Ярослава Дуленка та „Евакуація” Олександра Мондича. Привітав митців з відкриттям нової виставки директор департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА, заслужений артист України Євген Тищук, а також вручив грамоти авторам кращих робіт.
2 березня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття виставки творів декоративно-ужиткового мистецтва з фондової збірки ужгородського скансену до 210-ої річниці від дня народження Т. Шевченка.
5 березня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Т. Легоцького, відбувся науково-освітній захід „Коли Закарпаття пізнало Шевченка”.
5 березня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка робіт учасників ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості „Об’єднаймося ж, брати мої”, присвячений 210-ій річниці від дня народження Т.Г. Шевченка.
6 березня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Й. Бокшая, відбувся учнівський святковий концерт Ужгородської школи мистецтв, присвячений 210-ій річниці від дня народження Т.Г. Шевченка. Учні Ужгородської школи мистецтв підготували понад 20 номерів концертної програми. Виконували музичні твори, читали вірші Кобзаря, пригадували факти з біографії великого українця. Особливо вразило глядачів театралізоване дійство, у якому юні актори показали Україну у двох часових вимірах: у минулому, за часів Шевченка, та сучасну, вільну, у боротьбі за незалежність, у прагненні до Перемоги. Уже традиційно на концерті збирали кошти на підтримку Збройних сил України.
7 березня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось інтерактивне тематичне заняття для дітей „Шевченко від А до Я”.
7 березня в Ужгороді, у виставковій залі музею народної архітектури та побуту, відкрилась персональна виставка Марини Паук „Пастель емоцій”. 31 роботу у техніці графіки та пастелі – це емоції Марини Паук, виражені крізь образотворче мистецтво. Краєвиди рідного Мукачева та Карпат, картини з метеликами, дитячі фантазії, образ жінки-українки, мрії про перемогу України та багато інших сюжетів, створених під впливом різних емоцій, є своєрідною арттерапією для Марини Паук.
7 березня у камінній залі Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі відбулося відкриття художньої виставки „Весняна гармонія”. На виставці були представлені роботи учасників творчого об’єднання „Райдуга” та місцевих художників.
7 березня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Й. Бокшая, відбулося літературно-мистецьке свято „Зоря Шевченка над Карпатами” до річниці народження Кобзаря. Відбулось відкриття виставок творів лауреатів Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка; оригінального графічного твору Т. Шевченка „Притча про Виноградаря”; робіт зі скульптурної Шевченкіади заслуженого художника України Михайла Беленя; книжково-документальна „Кобзар до Ужгорода йде”. До ювілейної дати підготували і концертну програму за участю народного артиста України Петра Матія, юні ужгородці декламували твори Тараса.
7 березня у Берегові представили експозицію військових артоб’єктів. Виставка з атрибутами війни відкрилась у Берегівській РВА і вже стала локацією для фотосесій. На експозиції виставлені тубуси, які розмальовували художники з Виноградівщини. Всі виручені кошти з аукціону передадуть на потреби Збройних Сил України.
9 березня в Ужгороді, у меморіальному будинку-музеї Ф. Манайла, відбулось експонування портрета Т. Шевченка авторства В. Касіяна, подарованого Ф. Манайлу.
9 березня в Ужгороді, у меморіальному будинку-музеї А. Коцки, була оформлена мінівиставка книг з бібліотеки народного художника України А. Коцки, присвячена Великому Кобзарю.
8 березня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Т. Легоцького, відбулось відкриття книжкової виставки з фондової колекції музею до 210-ої річниці від дня народження Т.Г. Шевченка.
10 березня у Виноградові, в галереї „Імпасто”, відбулося відкриття фотовиставки „Українська світлина 15 кроків”, присвяченої п’ятнадцятій річниці Закарпатської спілки фотомитців. Було близько 40 робіт 11 авторів. Виставку представив, відкрив, Володимир Ньорба, голова закарпатської спілки фотомитців.
11 березня відомий мукачівський художник Йонаш Тиберій, який вже подарував місту декілька вражаючих муралів, створив два нових стінописи у Мукачівському ліцеї імені Святого Іштвана. Митець здобув перемогу у конкурсі від програми підтримки ромських художників України, організованої Агенцією адвокації ромської культури та Європейським інститутом мистецтва і культури. Завдяки ґранту він втілив у життя стінопис, що зображає відомий епізод з життя Мартина Турського. Робота художника так сподобалася учням та вчителям ліцею, що його запросили створити ще один стінопис у капличці навчального закладу.
13 березня в Ужгороді, у виставковому залі музею народної архітектури та побуту, відбулось відкриття персональної виставки картин під назвою „Споглядач” ужгородського митця Андрія Куруца. Андрій Куруц – великий шанувальник історії та архітектури рідного міста. Тому на його картинах переважно вулиці та старі будиночки древнього Ужгорода. На жаль, ця унікальна архітектура, яка формує стиль та характер, неповторну атмосферу поволі зникає. І залишається хіба на світлинах або на полотнах митця.
18 березня в Ужгороді, біля переходу під транспортним мостом, відкрили першу в цьому році мініскульптуру за участі генеральних консулів Словаччини та Угорщини, а також представників польської та чеської громадськості. Вона створена на честь дідуся, героя телепрограми Вечернічка „Deduško Večerníček”.
19 березня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулось відкриття книжково-документальної виставки „Августин Волошин в історії Закарпаття і пам’яті краян”, присвяченої 150-річчю від дня народження Президента Карпатської України, видатного громадсько-культурного діяча. Виставка сформована на основі матеріалів із фондів Народного літературного музею Закарпаття.
20 березня відомій закарпатській художниці, педагогу, авторці дитячих книг – Ангеліні Турак виповнилося 90! З нагоди ювілею в артгалереї „Ужгород” відкрилася виставка мисткині, де представлені пейзажі та натюрморти, а також авторські писанки та книги Ангеліни Турак.
20 березня у приміщенні Ужгородського пресклубу відбулася пресконференція, головною темою якої став розвиток туристичних маршрутів в Ужгороді, пов’язаних з мініскульптурками. В Ужгороді встановлено вже 65 мініскульптур, а загалом по Закарпаттю вже понад сотня. Це роботи скульпторів Михайла Колодка, Романа Мурника, Степана Руснака, Василя Криванича та інших. Кожна скульптура прямо або опосередковано стосується Ужгорода або Закарпаття, кожна з них є такими собі мініпортретами цікавих, достойних історичних постатей, персонажів чи міфічних героїв, що у тій чи іншій мірі мали, чи мають вплив. Для покращення туристичної привабливості Ужгорода розроблено унікальну сувенірну колекцію різних типів.
23 березня в Ужгородському замку відкрили камерну виставку „Століття. Право вибору”. Виставку створили на основі предметів із фондів музею. У фондах помітне місце займає збірка агітаційних передвиборчих матеріалів 1924–1939 років. Вона нараховує близько 50 оригінальних музейних предметів на дану тематику, не враховуючи періодичних видань. Зібрання формувалося шляхом передачі та закупки експонатів від приватних та юридичних осіб. На виставці найповніше представлені матеріали популярних в той час партій у краї: Християнська народна партія (Руська хліборобська (землеробська) партія), Автономний землеробський союз, Карпатська трудова партія, Комуністична партія Чехословаччини (КПЧ), Соціал-демократична партія Чехословаччини, Аграрна партія та інші. В окремій вітрині є передвиборчі агітаційні матеріали, які представляли угорську та єврейську спільноти краю. На відкриття виставки завітали науковці, представники духовенства та відвідувачі музею.
24 березня в стінах Виноградівської мистецької школи ім. Б. Бартока відбулось відкриття першої персональної виставки юної художниці, учениці образотворчого відділу Ніколетти Чернявець. З початку повномасштабного вторгнення роботи дівчини отримали нове призначення – допомогти ЗСУ. Художниця створила чимало робіт на підтримку ЗСУ.
26 березня в Ужгороді працівники музею ім. Т. Легоцького провели для дітей на замковому подвір'ї пізнавально-розважальний квест „Таємниці Ужгородського замку”. Учасники мали можливість проявити свої знання з історії міста та фортеці Ужгородського замку. Змагалися дві команди, які отримавши карту середньовічного замку, шукали визначені локації, де були приховані завдання квесту, а за правильне їх виконання отримували зірочку. Переможцем стала команда, яка уважно вивчила територію замкового подвір'я, палацу, казематів. Знадобились і знання легенд, міфів стародавньої Греції. У замку й надалі планують проводити подібні квести.
27 березня в Хустській міській картинній галереї відбулося відкриття експозиції майстрів пензля із Рахівщини. Творчістю звітувала спільнота „Срібна палітра”. На виставці було представлено 84 роботи 12 авторів. Серед мистецьких витворів як живопис, та і графіка, ужиткові вироби та гобелени. Захід було об’єднано спільною назвою „Відлуння душі”. Загалом роботи рахівських художників дуже багатоманітні, у них переважають світлі барви, як символ покращень. На виставці представлено багато казкових пейзажів, чарівних натюрмортів, сюжетні полотна, абстракцію портрети та вишиті народними мотивами неординарні килимки.
27 березня у Берегові, в нещодавно відкритій галереї „Na’Conxypán”, відкрилася весняна виставка Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені Імре Ревеса. Захід відбувся в рамках традиційних Днів Ракоці, які щороку проводить Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ. На експозиції представлено понад 40 скульптур, картин живопису та графіки 23 закарпатських митців. Це роботи, які раніше не виставлялися в Берегові, а також створені у 2024 році, які певним чином відповідають весняному настрою.
28 березня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулася презентація виставки „Карби” заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Коломийської асоціації мистецтв, лауреата обласної премії ім. Ярослава Лукавецького Мирослава Ясінського. Малярські твори на полотні, склі та левкаси експонувалися на чисельних персональних і колективних виставках в Україні й закордоном (Австрія, Канада, Італія, Франція, Німеччина, Польща, Румунія, Литва, Латвія).Твори зберігаються в музейних колекціях і приватних збірках в Україні, США, Канаді, Польщі, Німеччині, Австрії, Франції, Італії, Іспанії, Швейцарії, Великобританії, Румунії, Литві, Грузії.
28 березня в Ужгороді, у виставковій залі обласного музею народної архітектури та побуту, відкрилася Х Ювілейна міжнародна виставка-конкурс „Світ писанки”. Цьогорічний формат ювілейної виставки був особливим, адже у виставці поєдналися конкурсна та благодійна складові. Найкращі писанки, які надійшли на виставку, були нагороджені призами в трьох номінаціях: „Воскова авторська писанка”, „Новаторська писанка”, „Патріотична писанка”. І звичайно ж, вже третій рік поспіль виставка „Світ писанки” не тільки створювала великодній настрій для відвідувачів музею, але й стала підтримкою для ЗСУ. Кошти від продажу писанок були перераховані на збір для військових. Частиною цьогорічної виставки стала експозиція „Світло Великодня”, де була представлена колекція єдиного в світі Музею писанкового розпису – філії Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського, писанки з приватної збірки відомої дослідниці та популяризаторки народного мистецтва, авторки низки тематичних видань, членкині НСМНМУ Віри Манько, твори неперевершеного майстра гобелену, народного художника України Михайла Біласа.
29 березня у парку Шенборна (урочище „Воєводино”) презентували туристичну родзинку – „Сквер Трьох яблук, що змінили світ” – незвичайний портал, що переносить відвідувачів крізь епохи. Сквер має чимало символічних втілень. Він закладений у формі трикутника Всевидячого ока, а три головні яблука в ньому символізують три епохи, три знакові історії, три відправні точки людства. Перша скульптура – Яблуко Єви, символу правди і пізнання. Поруч оригінальний „Сад пекла” з 24-ма отруйними рослинами зібраних в Карпатах. Далі стежка веде до Яблука Ньютона, символу науки та знання. Розташоване по дорозі до водоспаду „Вагаш”, воно символізує пошук знань, адже саме завдяки науці людство осягає таємниці природи. Тут же розкидані ще 4 яблука – яблуко Паріса, яблуко Робін Гуда, яблуко Білосніжки, яблуко Шароя Фурʼє. 24 березня зʼявилося Яблуко Apple – символ сучасної епохи, епохи технологій та безмежних можливостей, яке виготовив скульптор Роман Мурник. Почесним гостем, що взяв участь у відкритті, був Генеральний консул Угорщини в Україні Йожеф Бочкаї. Сквер Трьох яблук, що змінили світ – це не просто артобʼєкт. Це місце, де можна задуматися над вічними цінностями, над вибором, який ми робимо щодня, над майбутнім, яке творимо своїми руками.
30 березня закарпатські художники презентували Великодню виставку в артгалереї „Ужгород”.
31 березня в Тячівській картинній галереї ім. Ш. Голлоші відбулася траурна подія – вшанування пам'яті невинно вбитих бучанців. Захід організували за ініціативи Тячівської міської ради та Бучанської міської ради, з якою Тячівщина має побратимські зв’язки. На знак глибокої скорботи за загиблими тячівці запалили свічки пам’яті. Відкрили фотовиставку, надану Бучанською міською радою, де на власні очі можна побачити жахливі наслідки російської окупації Бучі. Угоду про співпрацю між Тячевом та Бучею було укладено 1 жовтня 2006 року. Міста-побратими постійно підтримують зв’язки, співпрацюють у різних сферах, а зараз, у час війни, Тячівщина надає допомогу та підтримку Бучанській громаді. 31 березня 2022 року українські військові звільнили Бучу від російських загарбників. Звірства, вчинені окупантами над мирними жителями, сколихнули Україну та весь світ. Тячівська громада поділяє біль та скорботу бучанців, пам’ятаючи про невинно вбитих та закатованих людей.
Туризмознавець та волонтер Максим Адаменко вже протягом п’яти місяців проводить вечірні екскурсії в мукачівському замку „Паланок”, щоб зібрати донати, за які потім купує необхідні речі для військових. За 5 місяців Максим Адаменко провів понад 30 екскурсій, зібравши понад 250 тисяч гривень на потреби ЗСУ. Інформацію про донати волонтер публікує на своїй сторінці у соцмережі. Чоловік зазначає, що, яким би виснаженим він не був, завжди знаходить сили провести екскурсію, адже це нагода допомогти захисникам.
КІНОМИСТЕЦТВО
15 березня студенти історичного факультету Українсько-угорського навчально-наукового інституту Ужгородського національного університету зібралися в Центрі гунгарології, аби переглянути документальну стрічку „Серце міста Берегово”. Фільм представляє глядачеві історію Берегівського будинку культури, який попередньо був великою синагогою міста. У 60-ті роки довкола будівлі було зведено бетонний саркофаг. Документальна стрічка представляє глядачеві плани щодо реконструкції будівлі.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ
1 березня в Ужгороді з’явилась пропозиція купити великодні пряники і наблизити перемогу. Про запуск нової ексклюзивної серії пряників приурочених до Великодня повідомив засновник ТМ „Закарпатського пряника” Олександр Ляхін. Всі виручені кошти з продажу смаколиків підуть на покупку дрону для 68 батальйону 101 бригади. В Ужгороді випустили серію пряників у спеціальному новому пакуванні із авторськими зображеннями популярних мініскульптурок. У цій лінійці – вісім різних смаків „Закарпатських пряників” і вісім мініскульптурок: Ференц Ліст, солдат Швейк, професор з окопу, Енді Воргол, Григорій Жаткович, граф Другет, Свободка, закохані Міклош Берчені та Крістіна Чакі.
4 березня у нацпарку „Синевир” з’явилася нова фотозона. На території озера Синевир створили ще один шедевр – валило, яке зберігає свою актуальність серед місцевих мешканців та туристів. „ВАЛИЛО” – пристрій, що складається із дерев'яної діжки, жолобів та дерев'яного колеса, яке обертається під тиском води. Попри свою простоту, валило зберігає актуальність серед окремих горян карпатського краю і по нині. Валило має давню історію. Перші водяні колеса з’явилися кілька тисяч років тому, де використовувалися для поливу сільськогосподарських угідь та для подачі води в населені пункти. З часом, ідея водяного колеса поширилася повсюди і вона відігравала ключову роль у водних системах багатьох цивілізацій. У різних культурах водяне колесо могло мати різні конструкції та розміри, але його основний принцип залишався незмінним – перетворення енергії води в рух. Хоча сучасні технології пропонують більш швидкі та ефективні методи чищення вовни, валило залишається незмінним символом гірського життя та культури. Його використання – це не лише процес, а й спосіб збереження спільного досвіду та традицій, які перейшли через століття. Такі пристрої, як валило, залишаються не лише важливим елементом господарського життя, але й символом співіснування людини та природи.
4 березня талановиті мукачівські баяністи зайняли призові місця на обласному музичному конкурсі. На базі Ужгородської школи мистецтв відбувся II тур обласного конкурсу індивідуальних виконавців молодших класів відділів народних інструментів мистецьких шкіл Закарпаття у номінації „баян, акордеон”, участь у якому взяли і вихованці Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона. Приємно відзначити, що талановиті учні відділу народних інструментів Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона Софія Черепаня та Максим Лінтур (клас викладачки Тетяни Бабілі) успішно виконали умови конкурсної програми та зайняли почесні призові місця.
4 березня в Ужгороді, в Академії культури і мистецтв, вшанували памʼять Володимира Івасюка. У читальній залі студентської бібліотеки відбувся вечір пам’яті з нагоди 75-ої річниці від дня народження основоположника української естрадної музики і пісні, видатного композитора і поета Володимира Івасюка. Участь у заході взяли викладачі вишу, студенти та запрошені. Викладачі вокалу Мар’яна Матейко та Анастасія Вишневська, у співпраці з викладачем спеціальності „Аудіовізуальне мистецтво” Тіберієм Шютівим, поділилися своєю творчою відеороботою – відеокліп до пісні В. Івасюка „Пісня буде поміж нас”.
4 березня в 75-ту річницю від дня народження Володимира Івасюка, мистецько-освітня спільнота Мукачівського державного університету урочисто вшанувала пам’ять легендарного українського співака, композитора, поета-пісняра. Студенти та викладачі кафедри музичного мистецтва МДУ виконали композиції, що назавжди закарбовані у серці кожного Українця – це всесвітньо відомі пісні –„Я піду в далекі гори”, „Пісня буде поміж нас”, „Водограй”, „Червона рута”, „Два перстені” та багато-багато інших композицій.
6 березня в Ужгороді Академія культури і мистецтв організувала виїзні виступи в мистецьких школах області з творчим проєктом „Незламна постать на шляху до волі, або Свічка вічності”, з нагоди 210-річчя із дня народження Тараса Шевченка.
8 березня в стінах Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора, в рамках концертної виконавської практики, відбувся чудовий концерт вокальної та фортепіанної музики. У концерті приймали участь солісти Людмила Славець, народний артист України Петро Матій та студенти фортепіанного відділу концертмейстерського та спеціального класу викл. Н.В. Савченко Різноманітність програми подарувала слухачам приємні враження. Виступ студентів Лілії Крічфалуші, Євгенії Годинки, Софії Канчій, Василини Лупак, Фенчак Анни, Олександри Сошнікової в якості концертмейстерів з такими прекрасними солістами – це чудова практика, великий досвіт та яскраві, незабутні враження та емоції на все життя.
8 березня учні Мукачівської школи мистецтв отримали найвищі нагороди на обласному конкурсі вокальних ансамблів малих форм для обдарованих учнів мистецьких шкіл в номінації „академічний спів”. Дипломом лауреата 1 ступеня був нагороджений дует Світлани Паращинець та Олександри Шебели, а також тріо Златослави Понзель, Софії Райчинець, Софії Неб.
12 березня у Мукачеві відбувся міський конкурс юних художників „Кольорова гармонія” ім. Міхая Мункачі. Участь у конкурсі взяли юні таланти з різних міст та сіл Закарпатської області. Тячівську художню студію „Мистецтво очима дітей” на конкурсі представили вихованці викладачки Олени Попович. Їхні роботи здобули перемоги у двох номінаціях: „Живопис”: 1 місце – Анастасія Ковальчук, 15 років, 2 місце – Марія Попович, 13 років. „Декоративно-прикладне мистецтво”, 2 місце – Марія Попович, 13 років.
12 березня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, пройшов майстер-клас із розпису писанок „Обʼєднані творчістю”. Відновити традиції розпису яєць, навчитися робити власні писанки нестандартним способом та відволіктися від буденних справ мали гарну нагоду юні учасники майстер-класу.
13 березня в Ужгородському пресклубі відбулася пресконференція, головною темою якої стало оголошення 2024 року роком квіткового туризму (подорожі в місця цвітіння) на Закарпатті, а також з нагоди 100-річя з часу масової висадки сакури в Закарпатті. 2024 рік – є роком квіткового туризму у краї: з можливістю милуватися від шафранів до сакур, від лаванди до розмарії, смакувати квітковий мед та їстівні квіти, презентація квіткових фотозон та пленерів з квітами. Саджанці японської вишні висадять біля знакових об’єктів у всіх 64-х громадах Закарпаття та поруч із відомими туристичними обʼєктами краю.
13 березня у Києві, на Міжнародному фестивалі-конкурсі „Star Spase” викладачка вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона Ірина Зіміна-Яценко здобула найвищу нагороду. Дипломом Лауреата гран-прі вона була відзначена за виконання нової пісні на вірші Ярослава Ланьо „Любов в нелюбові” в номінації „авторська пісня”, категорія UL (24+).
13 березня у Мукачівському центрі дитячої та юнацької творчості відбувся святковий концерт та було відкрито творчу виставку до весняних свят. Виставка творчих робіт відділу декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва під назвою „Весняні барви” розкриває безмежний талант юних вихованців центру. Святкова концертна програма під назвою „Весна ще так ніколи не співала” стала справжньою окрасою свята. Дитячі танцювальні та вокальні колективи зачарували глядачів своїм майстерним виконанням та неповторними емоціями, подарувавши незабутні враження кожному присутньому.
22 березня у Берегові розпочав роботу благодійний Великодній ярмарок за ініціативи ГО „Берегівська спілка матерів та дружин учасників АТО” та за участі загальноосвітніх закладів Берегівської територіальної громади. Чудові роботи, виготовлені учнями, педагогами, можна було придбати у центрі міста, на площі Кошута. Зібрані кошти підуть на потреби ЗСУ. У свою чергу учні із закарпатського навчального центру Колегіуму Матіаса Корвіна прикрасили дерево 2024 писанками перед колишнім рестораном „Білий камінь”, де тепер розташований навчальний заклад.
23 березня в Ужгороді, в обласній філармонії пройшов Всеукраїнський конкурс мистецтв „Надія весни”. Участь у ньому взяли і юні танцюристи Мукачівського центру дитячої та юнацької творчості. Учасники Народного хореографічного колективу „Сузір’я” під керівництвом Олени Ткач показали блискучі результати та посіли призові місця. Групи вищого та основного рівня ІV р.н. здобули І місця в своїх вікових категоріях в номінації „Народна хореографія”, а група основного рівня ІІІ р.н. посіла ІІ місце. Наймолодші учасники конкурсу – вихованці групи початкового рівня посіли І місце в категорії „Дебют” з номером „На полонині”.
30 березня традиційно, напередодні Великодніх свят площу Духновича у Мукачеві прикрасили писанкові артоб’єкти, виготовлені юними художниками. Великі макети писанок розмальовували учні Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі, художньої школи „Ром-Арт” та вихованці навчального центру „Platform 9 ¾”. Писанкове дерево прикрашали роботами учнів загальноосвітніх шкіл громади та вихованців Центру дитячої та юнацької творчості.
30 березня на 7 Всеукраїнському конкурсі-фестивалі окремих виконавців, малих форм і творчих колективів ,,Перлина Закарпаття” – „ARTLIKE FEST”, м. Мукачаво, учениця вокально-хорового відділу Мукачівської школи мистецтв ім. С. Мартона виборола почесну нагороду. Дипломом лауреата 1 ступеня нагороджена Златослава Понзель (академічний вокал ,,Джанні Скіккіʼʼ, категорія „Юніор-Pro”), клас викладачки Інни Небесної, концертмейстер- Мирослав Екман.
31 березня на Закарпатті оприлюднили квітковий календар на квітень: куди їхати на фотосесію. Пік цвітіння сакур на Закарпатті прогнозують на вихідні 6-7 квітня. У квітні можна буде милуватись такими квітами: проліски – Солочин, Уклин, сакури – Ужгород, Мукачево, Іршава, Хуст, Перечин. Черешні, вишні – Пістрялово. Мигдаль – Тячів, Ужгород. Бузок – Ужгород, Невицьке. Чубатка – парк Шенборна. Півонії – Деренівська купіль. Тюльпани – Ужгород, Деренівська купіль, Мукачево, Міжгір’я.
У березні у Мукачеві відновили безкоштовну пізнавальну екскурсію для мукачівських школярів „Знай рідне місто”. Екскурсія безкоштовна, але донати вітаються. Екскурсія про основні історичні моменти Мукачева, події, будинки, символи, прапор і герб міста, пам’ятники, людей. Завершується екскурсія в сесійній залі Мукачівської ратуші. Екскурсії проводяться по буднях з екскурсоводом Максимом Адаменком.
У березні у Мукачеві, в Центрі дитячої та юнацької творчості, пройшов виставковий конкурс декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва „Знай і люби свій край”. Тут було представлено роботи учнів навчальних закладів та вихованців закладів позашкільної освіти Мукачівської громади. Учасники конкурсу представили широкий спектр робіт з образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Вони продемонстрували не лише вміння й навички, а й любов до рідного краю через творчість. Виставка налічує найрізноманітніші жанри та техніки мистецтва: від живопису та графіки до бісероплетіння та в’язання гачком. Чудовим прикладом різноманітності є використання матеріалів – від традиційних паперу та полімерних матеріалів до натуральних, знайдених у природі. Від традиційних технік до новаторських підходів.
У березні у столиці Португалії,пройшла туристична виставка BTL „Bolsa de Turismo de Lisboa”, яка збирає щорічно понад 60 тисяч відвідувачів. Стенд України з гаслом „Visit Ukraine after the Victory” представили Association of Incoming Tour Operators of Ukraine. Серед презентованих матеріалів, зокрема, була промоційна друкована та відеопродукція Закарпаття.
У березні у школах Мукачівської громади відбулися урочисті заходи, присвячені 210-ій річниці від дня народження великого українського поета та письменника Тараса Шевченка. У рамках святкування учні читали вірші Т.Г. Шевченка, вивчали факти з його життя та творчості, а також обговорювали актуальність його поезій для сучасного суспільства. Особливу увагу приділили конкурсам малюнків та виставкам творчих робіт, присвячених Шевченкові.
У березні у Хусті відбулося нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні „Красне поле”. Він започаткований у березневі дні 2009 року в межах святкування 70-річчя Карпатської України. Уже декілька років він проходить у змішаному форматі. Журі прослуховує виступи онлайн, а потім лауреати і дипломанти беруть участь у гала-концерті. Фестиваль-конкурс має глибокий зміст, адже саме 15 березня 1939-го в місті над Тисою на засіданні Сойму Підкарпатської Русі була проголошена незалежна держава Карпатська Україна. Проіснувала вона недовго, бо вже наступного дня була окупована гортіївською Угорщиною. Беручи участь у фестивалі-конкурсі „Красне поле” колективи й окремі виконавці уславлюють події, пов’язані з проголошенням Карпатської України, а також звитягу борців за незалежність України в наступні десятиліття. Він має прямий зв’язок із сучасністю, бо після віроломного нападу росії в лютому 2022 року захисникам Вітчизни доводиться знов відстоювати державність своєї країни. Творче змагання проводиться з метою популяризації пісенних творів національно-патріотичної тематики. У фестивалі-конкурсі взяли участь 117 колективів та солістів (18 хорових колективів, 61 вокальних ансамблів, 2 квартети, 7 тріо, 10 дуетів, 19 солістів-вокалістів (загальна кількість учасників 1018) із 14 областей України (Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Хмельницької, Чернівецької, Чернігівської). Пролунало понад 300 патріотичних пісень, пронизаних мужністю та героїзмом, журбою та сумом, світлом та надією. Серед них значну частину займали стрілецькі пісні.
У березні у закарпатському скансені в гірській Колочаві спостерігався пік цвітіння крокусів. Унікальність локації так званої „Долини шафранів” в Колочаві в тому, що червонокнижні квіти розміщені поміж історичних хат ХІХ-початку ХХ століття у Колочавському музеї під відкритим небом. Найбільше їх – біля сільської церковної школи.
Новини
Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".