Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2014 - квітень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
9 квітня в Ужгороді у приміщенні обласної філармонії відбулася концертна програма лауреата міжнародних джазових конкурсів та фестивалів Олександра Саратського „Вільна течія” (ф-но, Київ). У концерті взяли участь: камерний оркестр (керівник – заслужений артист України Владислав Юрош), заслужений академічний Закарпатський народний хор (художній керівник – заслужений працівник культури України Наталія Петій-Потапчук). Ведуча – музикознавець Наталія Піцур. У програмі прозвучали твори О. Саратського: кантата „Рух” для хору, оркестру, фортепіано та солістів, концерт № 4 для фортепіано та оркестру.
12 квітня В Ужгороді у великому залі обласної філармонії відбувся концерт академічного камерного хору „Кантус”. Разом із гостями із Швейцарії хор виконав твори К. Стеценка, М. Вербицького, С. Людкевича, П. Чеснокова, О. Гречанинова та ін.
24 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбулася концертна програма „Романтичні тріо” у виконанні Етелли Чуприк (фортепіано), Андрія Карпика (флейта м. Львів), Ярослава Мигаля (віолончель, м. Львів). Ведуча – музикознавець Наталія Піцур. На концерті виступили: Ян Непомук, Гуммель, Тріо on 78, Фрідріх Кулау, Гранд-тріо on 119, Карп Марія фон Вебер, Тріо on 63.
25 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт самодіяльної народної чоловічої хорової капели викладачів та співробітників УжНУ „Боян”, присвячений 50-річчю діяльності колективу.
25 квітня в Словаччині в найбільшому концертному залі міста Пряшева „Чорному орлі” відбувся концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору, присвячений 200-літтю з дня народження Т. Г. Шевченка. Концерт було відкрито „Заповітом” Т. Шевченка, який глядачі зустріли стоячи. Потім слідував марафон пісень (народних і авторських), танців і музики. Керівник та диригент ансамблю заслужений артист України Наталія Петій-Потапчук на цей раз порушила традиційну статичність свого колективу. Двогодинний концерт був увесь час в рухові. Хорові та сольні пісні чергувалися з високохудожніми танцями, які часто межували із спортивною акробатикою (в позитивному значенні цього терміну), причому майже кожен номер мав свій сюжет, переважно жартівливого характеру. Оздобою ансамблю були чудові костюми різних регіонів Закарпаття.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
7 квітня в Мукачево в міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича відбулася зустріч двох поколінь „Без права на забуття”, учасниками якої були воїни-інтернаціоналісти із Спілки ветеранів війн м. Мукачева та учні військового ліцею-інтернату. 2014-й українська влада оголосила роком воїнів-інтернаціоналістів, адже саме цього року країна відзначає 25-ліття виведення Радянських військ з Афганістану. Провідний бібліотекар відділу обслуговування Тетяна Туряниця розповіла про історію початку Афганської війни та її причини, про безсмертний подвиг воїнів-афганців та представила почесних гостей. Хвилюючим моментом зустрічі стало вручення пам’ятних медалей „25 років виведення військ з Афганістану” Сергію Володимировичу Іванову, Ардаліону Васильовичу Федорову, Михайлу Івановичу Шпер та Йосипу Йосиповичу Варзі. Почуття єдності між учасниками бойових дій та курсантами військового ліцею викликали авторські пісні про Афганістан, які звучали у виконанні барда Валентина Чернікова
8 квітня в Мукачево в міській бібліотеці ім. О. Духновича відбулася презентація книги відомого журналіста і краєзнавця Олексія Філіппова „Мункач (Мукачево) в XIV-XVI веках и раньше”. В Мукачівській міській книгозбірні зібралися члени громадських організацій міста, журналісти, екскурсоводи, користувачі бібліотеки, щоб віддати данину світлій пам’яті людини, яка все своє життя наполегливо шукала істину – Олексію Ігоровичу Філіппову, журналісту, краєзнавцю, історику, члену-кореспонденту Української академії геральдики. Про життєвий і творчий шлях відомого діяча йшлося у попередньому слові ведучої просвітницького заходу Тетяни Туряниці, провідного бібліотекаря відділу обслуговування центральної бібліотеки. Спогадами про колегу, про значення нової книги в історії міста, а також про важливий вклад краєзнавця ділилися: Тамара Петьовка художник і реставратор Йосип Бартош (ініціатори випуску нової книги), журналіст, кандидат політологічних наук Оксана Головчук, голова товариства російської культури „Русский дом” Раїса Мойсей, кандидат історичних наук Іван Міськов, підполковник у відставці, читач бібліотеки Василь Нагірний, представник туристичної фірми „Екскурсія” Ігор Чернов, художник Йосип Роглєв та багато інших людей, які знали О. Філіппова як добру і працелюбну людину.
10 квітня в Мукачево в міській бібліотеці ім. О. Духновича відбулася година інформації „Історія космонавтики в особах”. В Інтернет-центрі Мукачівської міської ЦБ ім. О. Духновича проведено годину інформації „Історія космонавтики в особах”, присвячену Всесвітньому дню авіації і космонавтики. Ведуча заходу учениця Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Еріка Долай розповіла присутнім у залі учням військового ліцею про історію виникнення цієї знаменної дати, про політ першої в світі людини в космос, про значення цієї події в історії людства, про розвиток і досягнення сучасної космонавтики, про роботи, які виконуються в космосі, значення космонавтики в науковому та технічному прогресі та, звичайно, про найбільш відомих космонавтів світу. Бібліотекар Інтернет центру Марина Фаринич підготувала та провела для присутніх презентації „Юрій Гагарін – перший космонавт землі” та „Леонід Каденюк – перший космонавт Незалежної України”, у яких йшлося про життєвий шлях відомих космонавтів, їх підготовку та політ у космос. Цікавим був і перегляд відеофільму „Путешествие на край Вселенной. Все о Космосе”. З історією космосу присутніх познайомила книжково-ілюстративна виставка „У небо – до зірок”.
14 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся ювілейний вечір, присвячений 90-річчю від дня народження педагога, вченого, поета – В. І. Ариповського.
15 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка була організована книжково-ілюстративна виставка „Великий гуманіст епохи відродження” (до 450-річчя від дня народження В. Шекспіра, англійського драматурга, поета, актора).
16 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка була організована книжково-ілюстративна виставка „Просвітянин Закарпаття” (до 135-річчя від дня народження політичного і культурного діяча Ю. Бращайка).
17 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулося засідання клубу літературних дебютів „Нові імена в закарпатській літературі”.
17 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці відбулося відкриття виставки художніх робіт студентів та викладачів Ужгородського коледжу мистецтв ім. А. Ерделі Закарпатського художнього інституту „Щоб не губилась пам'ять” до Великодня та майстер-клас по писанкарству.
21 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка була підготовлена книжково-ілюстративна виставка „Шляхами літературних героїв” до всесвітнього дня книги.
23 квітня, в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „Шекспір: наш найвеличніший драматург”, присвячений 450-ій річниці з дня народження Вільяма Шекспіра. На вечорі читали сонети Шекспіра різними мовами, інсценізували п’єси мовою оригіналу та звучала прекрасна музика епохи Ренесансу. Гості вечора мали в своєму наряді елемент одягу епохи Відродження.
24 квітня, в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація збірника наукових та публіцистичних статей, спогадів, поетичних збірок, бібліографічних джерел „Закарпатська Шевченкіана”.
В квітні в Ужгороді, у видавництві В. Падяка, завдяки праці укладачів М. Бадиди та Л. Притулки, вийшла книга „Краплини книжкового моря”. Як зазначає Любов Притулка, завідувачка відділу зберігання бібліотечного фонду книгозбірні, ця колекція книжкових мініатюр з фондів бібліотеки – своєрідна планета, де діють особливі закони тяжіння і масштабів, і вона зачаровує винахідливістю художників і друкарів.
В квітні в ЦБМ м. Ужгорода відбулася інформаційна година „Рожеве дерево – японська сакура”.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
3 квітня в Ужгороді, в галереї „Ужгород” відкрилася ювілейна виставка члена Спілки художників України Василя Вовчка, з нагоди його 55-річчя. У мистецьких колах його називають „Людиною сонця”. Це яскраво передають живописні роботи митця. За плечима у художника цінний професійний та життєвий досвід, безліч персональних виставок, визнання та любов поціновувачів творчості. Нині Василь Вовчок знову звітує. Творчий доробок складає близько сорока полотен, створених як на Закарпатті, так і за кордоном.
4 квітня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка живопису молодої талановитої художниці зі Львівщини Марії-Віти Гораль. Вона працює в техніках олійного живопису, іконопису, мозаїки, косматеско, графіки та пастелі.
6 квітня у Виноградові, в галереї „Імпасто” відбулося відкриття ювілейної виставки відомого угорського художника Шандора Зіхермана. Виставка присвячена 80-річчю від дня народження та 60-річчю творчої діяльності митця.
7 квітня у Рахові у конференц-залі готелю „Європа” відкрилась виставка-продаж картин місцевого художника Михайла Ковбаснюка. Всього в експозиції виставки – 76 картин талановитого рахів’янина. Картинам Михайла Ковбаснюка притаманна жанрова різноманітність, та усі вони мають впізнаваний авторський почерк і позитивну енергетику. Під час урочистого відкриття виставки, майстра пензля привітали начальник відділу культури Рахівської РДА Володимир Шепета, заступник голови міста Петро Бочкор, колеги Василь Титор і Анна Волошина, а також підприємець Юрій Бендак, за сприяння якого відбувається показ робіт художника.
9 квітня в Ужгороді в Генеральному консульстві Угорщини відкрилася доброчинна виставка полотен закарпатських художників. Цього року заслуженому художнику краю Анні Горват виповнилося б 90 років. Ця доброчинна акція присвячена збору коштів для встановлення пам’ятника на могилі видатної художниці, яка передавала свої знання десяткам вихованців. На знак подяки митці учні Анни Горват вирішили виручити кошти для цієї мети від продажу власних робіт. Виставка в консульстві працюватиме протягом місяця. Наступними зупинками будуть інші міста Закарпатської області, зокрема Берегово, де й установлять пам’ятник на могилі пані Анни.
9 квітня у Виноградівській картинній галереї „Імпасто” відкрилась персональна виставка картин Маргарити Тегзе. Привітали з відкриттям виставки живопису Маргариту Тегзе в.о. голови районної державної адміністрації Михайло Русанюк, заступник голови районної державної адміністрації Єва Данич та начальник відділу культури РДА Василь Югас. Відвідувачі виставки мали змогу отримати мистецьку насолоду, переглянувши яскраві та об’ємні картини, на яких постають барвисті квіти, куточки природи та історичні і архітектурні об’єкти рідного міста.
10 квітня у Хусті в приміщенні міської картинної галереї за участі Спілки фотохудожників Закарпаття урочисто відкрилася фотовиставка „Верховинські мотиви”. Учасниками виставки стали Михайло Пацкан, Василь Фіцколинець, Микола Поцко, Василь Ловска, Юрій Мельник, Андрій Світлинець, Іван Буркало, Ярослав Дуленко, Олександр Шебедяк, Євген Баккай, Олександр Осійський, Юрій Туряниця, Олександр Дурда, Леонід Закревський, Іштван Земко, Олег Ільчин, Ярослав Шелепа, Віталій Фенинець, Володимир Ньорба. Фотохудожники запропонували глядачам 50 світлин. Фотовиставка відкрила хустянам і гостям міста цікаві сюжети з життя верховинців.
15 квітня Спілка фотохудожників Закарпаття спільно з Закарпатським краєзнавчим музеєм провели фотовиставку „Розписи древніх храмів Карпатського регіону”. У заході взяли участь Георг Філіп, Михайло Пацкан, Іван Буркало, Володимир Ньорба (Україна) та Павол Кочіш, Ігор Шимко, Андрій Беловещик (Словаччина).
17 квітня в Ужгороді в галереї „Ужгород” відкрилася виставка робіт членів Закарпатської організації Національної спілки художників України на тему „Великдень”.
17 квітня в мукачівському замку Паланок відбувся конкурс „Великодня писанка”. Свої роботи представили школярі та вихованці навчальних закладів міста. Діти проявили неабияку фантазію. У виборі матеріалу також трохи поекспериментували. Авторів найкращих робіт відзначили грамотами. Майже повітряні паперові, яскраві з бісеру, прикрашені стрічками, ліпниною та звичайним зерном великодні писанки – одна краща від іншої. Найоригінальніша – з кольорових макаронів. Знайшлось місце в експозиції і для найпатіротичнішої під назвою „Небесна сотня”.
17 квітня у Мукачеві у міській картинний галереї, спеціально до Великодня, відкрили виставку творчих робіт художників міста, членів Національної спілки художників України. Свої полотна на розсуд поціновувачів мистецтва представили 18 художників Мукачева. 33 художні роботи (26 робіт – живопис, 7 – графіка) змогли побачити всі охочі, хто завітав на виставку.
18 квітня у Виноградівському районному історичному музеї відкрилася виставка до великодніх свят. Науковий працівник музею Вікторія Буря звернула увагу відвідувачів на те, що нещодавно дуже гарну і цінну колекцію писанок, зібраних у селах Івано-Франківщини, подарував закладу відомий колекціонер Петро Буда. А окрім писанок, у музеї нині можна також ознайомитися із зібранням художніх поштових листівок-вітань до пасхальних свят із різних країн Європи, які представила Єва Григора.
25 квітня в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбулася презентація проекту „Великий Перевіз. Резиденція”. У експозиції виставки була представлена творчість 40 сучасних українських художників, серед яких Анатолій Криволап, Олексій Маркитан, Віктор Покиданець, Влада Ралко, Володимир Будніков, Тиберій Сільваші та інші. „Великий Перевіз. Резиденція” – частина творчого проекту Тамари Бабак та Юрія Осламовського. В мистецькому центрі „Галерея Ілько” було презентовано живописні роботи найвідоміших українських митців, які побували у Великому Перевозі, та молодих українських художників, які презентують мистецтво 2000-х. Так, Закарпаття у проекті представили Руслан Тремба, Беата Корн, Віктор Мельничук, Іван Небесник та Владислав Габда. За словами організатора виставки Тараса Табаки, виставка стала своєрідним творчим мостом між Ужгородом та Києвом. Глядачі мали змогу побачити різноманітні школи та техніки сучасного українського живопису, які в Ужгороді у такому масштабі ще не презентувались.
25 квітня в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відкрилася також персональна виставка Олександра Бабака. Це перша виставка відомого українського художника на Закарпатті, що працює у різноманітних жанрах станкового та монументального живопису.
27 квітня в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая відбувся Пасхальний концерт. Як повідомили Закарпаття онлайн організатори, у ньому взяли участь хор ужгородського державного музичного училища ім. Дезидерія Задора та ансамбль солістів під керівництвом Олени Короленко. У програмі – „Траурна симфонія” П. Локателлі, „Елегія” П. Чайковського, „Реквієм” Д. Поппера, хорові твори Й. С. Баха, Дж. Перголезі, Г. Ф. Генделя, Ф. Ліста, Г. Форе, Е. Л. Уеббера.
27-29 квітня в Ужгороді пройшов відкритий ІХ-й Міжнародний конкурс-фестиваль дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва „Закарпатський едельвейс – 2014”.
29 квітня у Тячівській міській картинній галереї імені Шімона Голлоші відбулася виставка картин відомого живописця з Ужгорода – Петра Шолтеса. На днях художник представив три свої роботи з циклу „Весна-2014”. Наступні планує привезти вже найближчим часом. Ідейним організатором і головним спонсором проведення виставки став тячівський меценат, депутат Закарпатської обласної ради Олег Палінкаш.
В квітні в Мукачеві на аукціоні збирали кошти на пам’ятний знак Небесній сотні. Закарпатські художники виставили на аукціон свої роботи, аби зібрати кошти для зведення пам’ятника загиблим євромайданівцям. 19 картин, серед яких і натюрморти і пейзажі митці пропонують усім охочим допомогти завершити благородну справу. Найстарішому автору 86, наймолодшому 20 років. Серед 19 робіт переважають мальовничі пейзажі Закарпаття, є і вишукані натюрморти та графіка. За словами народного художника України Золтана Мички, охочі придбати картини вже з'явилися, і майбутній пам’ятник уже спроектували. З датою і місцем аукціону ще визначаються, але всім охочим допомогти у завершенні благородної справи радять долучатися.
В квітні в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї, тривала виставка художньої фотографії „Розписи храмів Карпатського регіону”. Відвідувачі виставки мали унікальну можливість побачити на світлинах церковний живопис, що зберігся у давніх храмах від XIV до XVIІI століть. Ініціатором фотовиставки виступила Спілка фотохудожників Закарпаття – осередок регулярно тішить закарпатців цікавими та неординарними проектами. Нинішня експозиція у краєзнавчому музеї стала шостою за рахунком, і не випадково відкрита незадовго до світлого свята Воскресіння Господнього. На виставці „Розписи храмів Карпатського регіону” представлено близько півсотні робіт 7 авторів – чотирьох закарпатських фотохудожників та 3-х словацьких майстрів. На світлинах – церковний живопис храмів України, Угорщини, Словаччини та Румунії. Із закарпатських сакральних об’єктів – розписи у храмах Хуста, Чорнотисова, Паладь-Комарівців, Олександрівки, Новоселиці, Горянської ротонди на Ужгородщині.
В квітні на Міжгірщині, неподалік Синевиру пройшов традиційний пленер. Півтора десятка живописців із Ужгорода, Мукачевого, Хуста і Міжгір'я стали учасниками обласного десятиденного пленеру „Синевирська царина”. Його ідейний натхненник – талановитий майстер пензля із села Синевир, голова об'єднання міжгірських художників „Карпатські кольори” Василь Шиндра. А меценат – депутат Верховної Ради України ІV скликання, заслужений працівник охорони здоров'я України Михайло Сятиня. Серед тих, хто творчо мандрує з етюдником крутосхилами грунів, по кряжистому перевалу, смерекових масивах та інших дивокраях Синевира, – народний художник України Золтан Мичка, заслужені художники України Василь Свалявчик, Степан Шолтес, Василь Брензович, Василь Вовчок, Віктор Чепинець, Іван Романюк... Раді спільно попрацювати, обмінятися творчими намірами з гостями синьоокої Верховини місцеві митці Володимир Глеба, Іван Вегеш, Василь Сенько на чолі зі своїм ватажком Василем Шиндрою.
В квітні в Ужгороді відкрилася виставка „Krasa Velkej noci”, яку організувало Товариство словаків Закарпаття ім. Л. Штура. Участь в організації та відкритті заходу взяли Генеральний консул Словаччини в Ужгороді Янка Бур’янова, голова товариства словаків Закарпаття ім. Л. Штура, старший викладач факультету туризму та міжнародних комунікацій УжНУ Валерія Маланко, римо-католицький священник парафій сіл Сторожниці та Глибокого отець Йозеф Мрквіца, майстриня з с. Тур’ї Ремети Оксана Роля, гостя зі Словаччини Валерія Мітрова та ін. На виставці були представлені писанки, медівники, інші атрибути Великоднього свята, виготовлені словацькою меншиною Закарпаття.
В квітні в Ужгороді в закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрито персональну ювілейну виставку ужгородської художниці Надії Дідик. Експозиція – ретроспективна: на виставці представлено кілька десятків робіт мисткині, які творились упродовж останніх 20 років. Переважно – живопис, із незначним „вкрапленнями” графіки. Як зазначила під час відкриття художниця, саме графічні роботи можуть стати для відвідувачів музею деякою несподіванкою. Привітати художницю прийшло чимало друзів та колег „по пензлю”, а присутній депутат облради Андрій Сербайло, вітаючи ювілярку, вручив Надії Дідик відзнаку обласної ради.
В квітні в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту в рамках Днів буддійської культури, що проходять на Закарпатті, відкрилась унікальна виставка „Скарби Тибету”. Виставка об’єднала більш як 350 експонатів. Це абсолютно автентичні речі, які збирались упродовж 10 років у країнах Сходу – Непал, Бутан, Індія і Тибет.
В квітні в Хусті у краєзнавчому музеї відкрили традиційну великодню виставку вишивки. Участь у вернісажі взяли 7 місцевих майстринь- вишивальниць. У вернісажі представлено 32 роботи. Це не тільки вишиті картини, як було тогоріч, а й ужиткові речі – художнє панно, вишиті сорочки. Є також роботи і з бісеру. Виставка триватиме у Хустському краєзнавчому музеї аж до червня.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
2 квітня в Ужгороді в Інституті філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбулося вшанування світлої пам’яті визначного українського поета, перекладача, члена Спілки письменників Польщі випускника Луцького учительського інституту 1941 року Якова Гудемчука.
3 квітня в Ужгороді в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту напередодні Великодня відбувся майстер-клас з писанкарства. Цьогоріч на запрошення директора музею до Ужгорода приїхала з Івано-Франківська відома майстриня писанкарства Анна Кирпан, яка поділилася своїми знаннями і досвідом з учнями ЗОШ І–ІІІ ступенів №2, вихованцями Наталії Хухри. Вона ознайомила присутніх з історією виникнення писанки, основними її символами, розповіла про особливості лемківської писанки, яка відрізняється від гуцульської та інших технікою написання та знаками-символами. Майстер-клас був цікавим і змістовним, а ще корисним, адже, без сумніву, деякі з учнів обов’язково спробують до Великодня самостійно створити писанки, щоб подарувати своїм близьким та рідним.
5 квітня в Ужгороді, в школі мистецтва та дизайну Look відбувся майстер-клас із ф’юзингу.
6 квітня в Ужгороді, в мистецькому кафе-клубі „Під замком” відбувся майстер-клас з „лемківського" писанкарства. На двох столах було організовано виготовлення писанок у традиційній та лемківській техніці. Відрізнити одну від іншої досить просто: на традиційні писанки плавними лініями наносять вже готові узори, а лемківські прикрашають на свій розсуд окремими мазками. Обидва варіанти виглядають дуже ефектно! Крім писанкарства, у „Снеку” відбувався додатковий майстер-клас по виготовленню свічок із вощини. Вощина — листки, виготовлені із натурального знезараженого воску на спеціальному верстаті — вальцях. На майстер-класі був ще один столик, де могли вибрати для себе заняття найменші відвідувачі. Діти розфарбовували заготовки у вигляді писанок із солоного тіста та намальовані писанки, а також виготовляли великодні листівки.
10 квітня в Іршаві відбувся ІІ відкритий фест із писанкарства “Котися, писанко, по рідному краю”. Колектив організаторів залучився підтримкою міськвиконкому. Спільно вони попрацювали над тим, щоб урізноманітнити фестиваль. І знайти родзинку їм таки вдалося. Цього року головним великоднім яйцем міста стала писанка діаметром більше одного метра. Висота цього творіння 150 см. За це щира вдячність деревообробному підприємству „Клен” (директор Лендєл М.В.), працівники якого допомогли втілити в життя цю ідею. Розмалювала писанку Любов Микита разом із вихованцями студії „Боржавська фантазія”. Проте, художники виконали лише частину роботи, тому дали можливість всім бажаючим, із присутніх на фестивалі, власноруч домалювати найбільшу писанку вже на площі. Як виявилося, найініціативнішими є вихованці міських дитсадків, які вмить обступили яйце та взяли до рученят пензлі. За свою активність отримали подарунок від народного депутата України Павла Балоги, за підтримки якого відбулося передпасхальне свято в Іршаві.
10 квітня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбувся вечір пісні „Дзвени, бандуро!” на честь 200-річчя славного сина українського народу Т. Г. Шевченка.
16 квітня в Тячеві в рамках акції „Прикрась писанку міста”, організованої Тячівською міськадою, відбулося святкове дійство. Тут встановили писанку висотою 2 метри. Долучитись до прикрашання писанки змогли усі охочі. У програмі заходу були: передвеликодня виставка творчих робіт, нагородження переможців конкурсу, літературно-музична композиція за участі учнів початкових класів Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 імені В. Гренджі-Донського, майстер-класи з писанкарства.
17 квітня в Ужгороді у малому залі Закарпатської ОДА відбулося вручення обласної премії у галузі літератури і мистецтва. Дипломи лауреата за 2013 рік та грошові премії сьогодні отримали: у галузі літератури – премію імені Федора Потушняка: у жанрі прози – Юрій Балега за книгу „Бумеранг”; у жанрі поезії -- Христина Керита за збірку поезій „У долонях світанку”; у жанрі літератури для дітей – Олександр Гаврош за книгу „Дідо - всевідо”; у жанрі літературної критики і літературознавства – Олександра Ігнатович за книгу „Літературні портрети”; у жанрі драматурги – Василь Густі за книгу „Полин гіркий, полин солодкий”; у галузі музичного і виконавського мистецтва — премію імені Дезидерія Задора: у номінації „Музикознавець” – Віра Мадяр - Новак за цикл музикознавчих статей до 100-річчя Юрія Костюка і Дезидерія Задора (2011 - 2013 роки); у номінації „Фольклорист” -- Леся Микуланинець за монографію „Етнокультурні виміри становлення та розвитку професійного музичного мистецтва Закарпаття другої половини XX століття”; у номінації „Композитор” за твір малих форм – Володимир Волонтир за хорові духовні твори „Отче наш”, „Богородице, діво, радуйся”, „Кугіе” для мішаного хору а капела (2011 -2013); у номінації „Композитор” (за твір великої форми) – Віктор Теличко за камерну симфонію „Ремінісценції'” в 4-х частинах для камерного оркестру (2011 - 2013); у номінації „Художній колектив” -- оркестру народних інструментів Ужгородського державного музичного училища ім. Д. Задора за концертну програму „Душі криниця” (керівник -- Світлана Стегней) та камерний оркестр Закарпатської обласної філармонії за концертну програму з нагоди відзначення 35-річчя з часу заснування колективу (керівник -- Владислав Юрош); у галузі театрального мистецтва -- премію імені братів Євгена та Юрія-Августина Шерегіїв: у номінації „Режисерсько-постановочна група” -- режисерсько-постановочна група Закарпатського обласного російського драматичного театру у складі режиссера-постановника Євгена Тищука, художника-постановника Тетяни Глухової за виставу „Смерть Тарелкіна”; у номінації „Актрисі – за краще втілення художнього образу сценічного героя” -- Світлана Мавріц -- за роль Каті у виставі „Майне лібе Віра”; у номінації „ Актору – за краще втілення художнього образу сценічного героя ” – Степану Барабашу за роль Бабса у виставі „Здрастуйте, я ваша тітонька ”; у номінації „Актрисі – за кращу акторську роль у виставі для дітей” – Світлана Кобзистій та Світлана Котик -- акторам Закарпатського академічного обласного театру ляльок за ролі у виставі „Попелюшка”; У номінації „критик - театрознавець” – Василь Андрійцьо за театрознавчі праці; у галузі образотворчого мистецтва та декоративно-прикладного мистецтва премію імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі: у номінації живопису „За кращий традиційний реалістичний твір” -- Юрій Сяркевич за кращий традиційний реалістичний твір „Стара Верховина”; у номінації живопису „За кращий новаторський твір” -- Антон Шепа за кращий новаторський твір „Свідок історії”; у жанрі прикладної графіки – Іван Рейті за твір „Русалочка” ; у жанрі станкової графіки – Віталій Григор’єв за твір „Дівчина в хустинці”; у жанрі скульптури – Михайло Ходанич за серію скульптурних творів „Торс- 1” , „Торс - II”; у жанрі монументальне мистецтво – Василь Роман за скульптурний твір „Портрет Л.М. Толстого”; у жанрі декоративно - прикладного мистецтва – Василь Сочка за декоративну серію „Проникнення”, „Земля” та Вікторія Кузьма за твори „Діва з малятком”, „Соняхи”; у жанрі „Мистецтвознавча праця ” – Роман Пилип за монографію „Художня вишивка українців Закарпаття XIX -І пол. ХХ ст.” та Франциск Ерфан, Людмила Біксей та Олена Приходько за мистецький каталог „Ужгород та ужгородці”.
17 квітня в Ужгороді, в мистецькому центрі “Галерея Ілько” відбувся концерт братів Капранових „Дзен. UA”. Письменники та видавці брати Капранови вперше завітали до Ужгорода як музиканти, щоб презентувати свою нову музичну програму – „Дзен.ua”. До цього вони вже встигли виступити у 27 містах України. „Дзен.UA” – це трохи слів, трохи речитатив на чаклунські вірші одного з найкращих поетів сучасності Сергія Татчина. Брати Капранови вже кілька років експериментують їз його віршами у новому стилі кобза-реп. Там були і кобза-блюз, кобза-реггі, кобза-рок, кобза-вальс, кобза-боса-нова, зазначили в „Галереї Ілька”, де виступив дует.
18 квітня в Іршаві у великодню п’ятницю пройшла районна акція „Красується писанка Іршавщини”, в якій взяли участь учні гімназії, загально-освітніх шкіл міста, зразкові дитячі колективи РБК, учні та викладачі образотворчих відділів дитячих шкіл мистецтв району. Перед початком акції всіх присутніх привітав хор працівників культури району (кер.О. Сідор). Начальник організаційно-кадрового відділу РДА Ф. Б. Халак вручив спільні подяки районної ради та райдержадміністрації викладачам образотворчих відділів дитячих шкіл мистецтв району. Благословив акцію настоятель Петро-Павлівського храму м. Іршави о. Василій, який наголосив, що саме в цей день традиційно писалася писанка. Досвідчені викладачі шкіл мистецтв давали майстер-клас з виготовлення великодніх писанок різними техніками. Усі присутні мали можливість подивитися книжкову виставку „Великодня радість землю обіймає”, мультимедійну презентацію „Сміється писанка веселкою”, яку підготували районна бібліотека для дорослих та переглянули мультимедійний показ: відеодиск „Пасхальне дерево життя від Гамори 2012-2013 рр.”. Акція продовжилась видовищною виставкою-продажем перед районним будинком культури, де перехожі змогли придбати великоднє яйце до своїх пасхальних кошиків.
20-го квітня християни з усього світу святкували головне свято богослужебного року – Великдень. У 2014-ому році Великдень збігся у даті і у католиків, і в православних. По всій області, в храмах були проведені Пасхальні Богослужіння та відбулося освячення великодніх пасок.
22 квітня в Ужгороді відбувся концерт учнівських колективів дитячої музичної школи №1 ім. П.І. Чайковського.
23 квітня в Іршаві пройшов районний фестиваль духовного співу „Да святиться ім’я Твоє” та відбулося відкриття виставки пасхальної атрибутики „Красується писанка”. Виставка була розгорнута у виставковому залі Іршавського районного будинку культури, де були представлені мистецькі твори художників, майстрів декоративно-прикладного мистецтва народного районного об’єднання художників та народних майстрів. „Колорит Боржави”, гуртківців РБДТ, станції юних техніків та учнів образотворчих відділів дитячих шкіл мистецтв району. Учасники фестивалю та присутні зібрались, щоб величати Бога у день світлого Христового Воскресіння. У цьому величному дійстві приймали участь кращі колективи духовного співу. Розпочав фестиваль хор молодших класів Іршавської дитячої школи мистецтв виконанням музичного твору „Аве Марія” (керівник Антоніна Бобик). Продовжували у піснях славити Спасителя – хор працівників культури району, народний вокальний ансамбль „Ільничанка” (керівник Людмила Свіщо), народний хор лікарів (керівник Надія Гудь), народний хор ветеранів (керівник Оксана Сідор) та талановита молодь Іршавчини. Теплі слова вітання прозвучали від керуючого справами районної ради Євгена Свириденка та настоятеля Петро-Павлівського храму отця Василія (Ігната). Також, о. Василій вручив церковні грамоти учасникам фестивалю районного будинку дитячої творчості, станції юних техніків та учасникам образотворчих відділів дитячих шкіл мистецтв району. „Молитва за Україну” була виконана на завершення всіма учасниками фестивалю.
22-27 квітня в Ужгороді, на пл. Поштовій та набережній Незалежності відбулося свято „Сакура – 2014”. В дошкільних навчальних закладах міста відбулися виставки творчих робіт дітей дошкільного віку „Цвіт сакури очима дітей”.
24 квітня в Ужгороді відбувся майстер-клас з виготовлення квітів для учасників і гостей свята „Сакура – 2014”. Виставка фотографій та малюнків учнів ЗОШ міста „Цвіт сакури”.
25 квітня в Словаччині, в Центрі української культури в Пряшеві, розпочалися Дні української культури в Словаччині. Вони пройшли з фотовиставкою „Закарпаття у світлинах місцевих фотохудожників” і за участі закарпатського хору. У виставці, організаторами якої був Союз русинів-українців Словацької Республіки та Спілка фотохудожників Закарпаття, брало участь п’ятнадцять авторів. Майже половина з них була присутня у відкритті виставки. Кожен з фотохудожників представив себе двома-чотирма світлинами. На виставці переважали пейзажі, народна архітектура, але й репортажні фотографії та портрети.
25-27 квітня в Ужгороді відбувся ярмарок „Сонячний напій”. В програмі були: виставка-продаж закарпатських вин, меду, сувенірів, продукції закарпатських сироварень, частування традиційними закарпатськими стравами; концертна програма. Мешканцям та гостям міста запропонували свою продукцію близько 130 підприємців. З-поміж них – 40 виноробів і майже 10 продавців меду й продуктів бджільництва. Виступили колективи Ужгородського будинку культури, зокрема народні танцювальні ансамблі „Ритми молодості”, „Писанка”, ансамбль „Ужгород”, зразковий театр танцю „Диво”, студія поезії „Чарівне слово”, а також ромський ансамбль танцю „Романо кгелібе”, „Перлинка” та окремі виконавці.
В квітні в Мукачево закарпатські хори співали за спокій в Україні, заради миру та єдності. Біля пам’ятника Кирилу і Мефодію зібралася громада, тільки не для того аби проводити мітинги та акції протесту. Люди прийшли, щоб разом із хористами церкви адвентистів сьомого дня помолитися за мир в Україні та єдність народів. „Боже, великий, єдиний, нам Україну храни” – слова цієї пісні-гімну, відомі кожному ще з часів боротьби за незалежність нашої держави, знову лунали над Мукачевом. Півсотні молодих голосів молилися за Україну, за спокій і мир у нашій державі, за єдність усіх народів. П’ять хорових колективів з різних районів області співали разом. Звучали різні твори: церковний гімн України, молитви українською та російськими мовами, виконали і гімн Європи. На одному диханні учасники різних хорових колективів виконували всі композиції.
В квітні в Мукачево, в „Кондитерському домі Бондаренко” пройшла передвеликодня виставка шоколадних скульптур. Щороку в цей час найкращі кондитери і шоколадьє Закарпаття готують оригінальні солодкі скульптури, запрошують гостей, діляться емоціями і, звичайно, смаколиками. Постійна праця над собою, любов до шоколадної справи зробили своє. Ігор Заріцький серед десятки найкращих кондитерів світу. Нещодавно хлопець разом зі своєю напарницею повернувся з Франції, де проходив чемпіонат світу з кондитерського мистецтва. У Франції, в командному змаганні українцям вдалося зайняти 8 місце. Та наші кондитери, вважають, головні перемоги в них ще попереду. На Закарпатті ж кожного року проводять майстер класи та різного роду виставки. Перед Великоднем шоколад у їх руках набуває форм яєць, пасок, зайчиків та інших пасхальних атрибутів. Священнослужителі різних конфесій також об’єднались, щоб освятити вироби та підтримати такий варіант підготовки до Великодня. Довершували цьогорічні експонати кондитери на очах у глядачів.
В квітні у селі Великі Лучки на Мукачівщині майстрині Закарпатського художнього інституту провели майстер-клас із писанкарства. Близько 50 дітей прикрашали яйця різними техніками: оздоблювали бісером, розписували воском та фарбами. Допомагали малювати писанки майстрині Закарпатського художнього інституту.
В квітні комітет з вручення Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка оголосив цьогорічних лауреатів. Як повідомляє „Українська літературна газета”, номінацію „Мистецтво” поділили Дмитро Череп’юк і народний фольклорний колектив „Руснаки” (м. Мукачево, Закарпаття). Також на засіданні комітету прийнято рішення звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією надати Всеукраїнської премії ім. Огієнка статусу національної.
В квітні в Словаччині в м. Кошице „Наша файта” з приужгородської Сторожниці взяли участь у доброчинному концерті. Протягом 24 років словацька благодійна організація друзів з дитячих будинків „Посмішка як подарунок” проводить благодійний концерт – „Наймиліший концерт року” в м. Кошіце (Словаччина). В цьому концерті беруть участь талановиті діти з дитячих будинків сімейного та інтернатного типу та діти з прийомних сімей з цілої Словаччини. Хореографічний колектив „Наша файта” будинку культури села Сторожниця (кер. Мирослава Огразанська) уже не вперше є почесними гостями такого концерту. Цього разу в місті Кошице молодша група продемонструвала словацький танець „Дзе ше курі”. Словацький глядач не шкодував оплесків для гостей з України. З позитивними емоціями, гарними враженнями, дипломом про участь у „Наймилішому концерті року 2014” та запрошенням на ювілей повернулись діти додому.
В квітні в Ужгороді закарпатський кондитер та шоколадьє Валентин Штефаньо і цього року напередодні Великодня презентував солодку писанку. Цього разу вона кардинально відрізняється від інших, в ній Валентин передав настрій подій, які відбувались на київському Майдані, та присвятив її пам’яті героїв Небесної сотні. Створена писанка з чорного шоколаду, а декорована кондитерською арматурою, червоними квітами та свічками.