Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
>
>
Хроніка культурного життя
2015 - квітень
30 квітня в Ужгороді вперше відбулося вручення почесного Ордену Марії Терезії. Цього року кавалером Ордену названо відому ужгородку Олену Камінську – засновника, керівника, натхненника та головного ідеолога Студії Сучасного танцю „БЛІЦ”. Церемоніал нагородження здійснили Сергій Квіт, міністр освіти і науки України та Ален Панов, фундатор скверу Марії Терезії. Орденом Марії Терезії відзначатимуть громадян, які внесли вагомий вклад у розвиток Ужгорода чи Закарпатської області. Відзнаку засновано родиною Панових.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 квітня в Ужгородському Хрестовоздвиженському кафедральному греко-католицькому соборі відбулася прем’єра: у виконанні заслуженого академічного Закарпатського Народного хору та симфонічного оркестру філармонії було вперше виконано „Український Реквієм” Василя Гайдука.
13 квітня в Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” відбувся святковий Пасхальний концерт.
16 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся звітний концерт ансамблю українських народних інструментів під керівництвом Валентини Вігули.
16 квітня в Рахові обласний театр драми та комедії з Мукачева безкоштовно презентував жителям та гостям району виставу за п’єсою Михайла Старицького „По-модньому”.
19 квітня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая відбувся благодійний концерт, під час якого звучали твори Баха та Генделя у виконанні Ансамблю солістів під керівництвом Олени Короленко.
19-29 квітня в Ужгороді в обласній філармонії проходив третій міжнародний фестиваль „Музика без кордонів”.
22 квітня у залі обласного театру ляльок „Бавка” відбувся звітний концерт естрадного співу колективу Ужгородського коледжу культури і мистецтв „Вечір пісні”.
29 квітня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбувся вечір фортепіанної музики Людмили Марцевич — піаністки, заслуженої артистки України, народної артистки України.
29 квітня на Мукачівщині у середньовічному замку Сент-Міклош відбувся унікальний концерт за участі Здени Тесличко (фортепіано, кельтська арфа), Юрія Тесличко (баян, флейта Пана) та Мар’яни Світельські (фортепіано).
30 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся ювілейний концерт та виставка художніх робіт учнів та викладачів дитячої школи мистецтв до 60-річчя з дня заснування школи.
30 квітня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт колективу Ужгородського коледжу культури і мистецтв на честь 50-річчя Михайла Шютіва – заслуженого працівника культури України, викладача Ужгородського коледжу культури і мистецтв, керівника народного фольклорного ансамблю угорського танцю „Сонях”, хореографа-постановника та ідейного натхненника низки танцювальних колективів області. Міністерство культури України відзначило митця-ювіляра грамотою.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулося святкування десятиріччя центру „Вікно в Америку” та довгоочікуване офіційне відкриття нового приміщення.
2 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.
Ф. Потушняка відбувся вечір пародій „Майстерня сміху „Парад пародистів” за участі Ярослава Чорногуза (м. Київ), Маріанни Шутко (м. Ужгород), Івана Гентоша (м. Мукачево), Василя Кузана (Іршавщина).
2-3 квітня у бібліотеці будинку культури с. Пацканьово з учасниками любительських об’єднань „Умілі руки”, „Вишиваночка” та зав. бібліотекою Галиною Псяйка було проведено майстер-клас з писанкарства та оформлено виставку великодніх серветок та писанок.
6 квітня в бібліотеці-філії №37 с. Чумальово Тячівського району було проведено майстер-клас з Світланою Криванич. На зустрічі відома майстриня розповідала та ділилася досвідом викладання бісеру на писанці.
6 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.
Ф. Потушняка відбулася акція „Кидай все і читай”, на якій читали книгу Ернеста Хемінгуея „По кому дзвонить подзвін”.
7 квітня в Ужгородській центральній міській бібліотеці відбулася виставка-презентація „Доньки-матері”, на якій свій творчий доробок представили Аліна Магас та Інна Магас. Відвідувачі мали нагоду побачити живописні полотна, написані за мотивами відомої київської художниці Євгенії Гапчинської.
8 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.
Ф. Потушняка відбулося засідання клубу „English-Speaking House”, темою якого був Великдень, на якому учасники засідання порівнювали українські та американські традиції.
9 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.
Ф. Потушняка в „Вікні в Америку” грали в інтелектуальні американські ігри.
11-го квітня в Берегові в Угорському будинку Європи організували урочистий захід, присвячений Дню угорської поезії. Присутні мали можливість переглянути виставку мистецької спілки „АртТиса” під назвою „Зустріч”. Під час святкування, вулиці Берегова були декоровані віршами закарпатських поетів.
14 квітня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відомий український письменник і перекладач Сергій Жадан провів презентацію своєї книги „Життя Марії”.
15 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася лекція по Су-Джок терапії. Провела її Наталія Краус.
17 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація книги найдотепнішого і водночас найглибшого українського публіциста і есеїста Олександра Бойченко „Більше/менше”.
17 квітня в Ужгороді відбулась безпрецедентна подія – музично-танцювальна вечірка у бібліотеці. Закарпатська обласна бібліотека ім. Ф. Потушняка стала черговою локацією для вінілового вечора „Круглий Звук”.
20 квітня в Мукачівській міській бібліотеці відбулася зустріч творчих людей України „Слово об’єднує”. На творчу зустріч до книгозбірні завітали гості з Києва: засновник міжнародного літературно-поетичного фестивалю „Інтереальність”, голова Київського міського відділення Конґресу літераторів України, директор видавництва „Друкарський двір Олега Федорова”, поет Олег Федоров; заслужена діячка мистецтв України, українська телеведуча, поетеса та композитор Алла Мігай; поетеса, прозаїк, співачка, художниця і дизайнер Ольга Угнівенко; літератор з міста Артемівськ, член Міжрегіональної спілки письменників України Віктор Шендрик, поет, бард, член КЛУ Володимир Хоменко з міста Макарів (Київська обл.) та гостя з Москви – лауреат численних міжнародних літературних фестивалів, організатор Міжнародного літературно-поетичного фестивалю „Інтереальність” поетеса Олена Дараган-Сущова.
21 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка в відділі „Вікно в Америку” відбулося перше засідання групи по підготовці до TOEFL/GRE з місцевою стипендіаткою Фулбрайт – Крістіною Блумен.
22 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася чергова зустріч англомовного клубу „English-Speaking House” темою якого став День Землі.
22 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка для колективу бібліотеки у рамках проекту „Громадський центр соціальної допомоги населенню” психотерапевт, лікар-реабілітолог Петро Ренжин провів треніг „Синдром емоційного вигорання”.
23 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулося чергове засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. Цього разу виступали молоді поети: Мирослав Гончарук-Хомин, Олександра Данченко і Михайло Малюк.
23 квітня в Ужгороді у приміщенні закарпатського осередку Національної спілки письменників України відбулася літературна акція „Жива книга” – з нагоди Всесвітнього дня книги та авторського права.
25 квітня у мукачівській міській бібліотеці відбувся ювілейний творчий вечір літературного об’єднання „Рідне слово” з нагоди його 15-річчя. Яскравий тандем поезії і музики подарував хороший настрій і незабутні емоції усім присутнім.
27 квітня в Ужгородській міській бібліотеці відбувся перегляд кінострічки, яка у 2011 року стала головним призером секції „Тиждень критики” Каннського фестивалю – „17 дівчат”.
29 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка святкували Міжнародний день танцю. Бібліотека організувала для ужгородців культурно-розважальний вечір „Танцюй так, ніби ніхто не бачить”.. На гостей чекали різні танцювальні перформанси, майстер класи та вечір вільного танцю.
В квітні обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка започаткувала нову серію покажчиків „Закарпатська публіцистика в іменах: бібліографія”. Першим виданням цієї серії став бібліографічний покажчик „Олександр Гаврош: між журналістикою та літературою”, який вийшов друком в ужгородському видавництві „Ліра”.
В квітні в Ужгороді у видавництві Олександри Гаркуші вийшов альбом відразу двох художників під однією обкладинкою Володимира Павлишина і Наталії Сіми. Альбом містить 46 робіт цих закарпатських митців. Вийшов за підтримки Управління культури Закарпатської облдержадміністрації та Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького.
В квітні обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка долучилася до всеукраїнської акції „Бібліотека українського воїна”. Акція ініційована Міністерством культури України для підтримки бойового духу та патріотичного виховання українських військовослужбовців.
На базі бібліотеки як співкоординатора Акції, збиратимуться кращі зразки вітчизняної та світової художньої літератури в перекладі українською мовою, науково-популярні видання з історії та культури Української держави. Зібрані книги будуть передані до бібліотек військових частин Збройних сил України.
В квітні шість повістей відомої закарпатської письменниці Галини Малик та дві повісті відомого журналіста і письменника Олескандра Гавроша увійшли до Золотого списку рекомендованої літератури для дітей та підлітків від України. Відбирає найкращі твори Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва, до якого входять педагоги, науковці, критики, дослідники.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
1 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилась виставка живопису та графіки Василя Когутича „Мовою лінії та кольору”.
2 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася унікальна сакральна виставка „Світ писанки” – перша для області експозиція подібних масштабів та спрямування, що вичерпно демонструє автентичні техніки закарпатського писанкарства.
2 квітня у художній галереї „Ужгород” відкрилася виставка-продаж „Світ Божий як Великдень”. На виставці представлено понад півсотні робіт від 46 митців обласної організації Національної спілки художників України.
6 квітня Ужгородський музей архітектури та побуту поповнився трьома десятками реконструйованих долинянських, лемківських, бойківських та гуцульських старовинних писанок. Такий чудовий великодній подарунок створили студенти Закарпатського художнього інституту на чолі із викладачем, кандидатом мистецтвознавства Романом Пилипом.
9 квітня в Мукачеві у залі міської картинної галереї з нагоди Великодня відбулося відкриття виставки творчих робіт провідних художників міста.
9 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбувся майстер-клас „Чарівний світ писанки”.
10 квітня в Мукачеві у фойє дитячої художньої школи ім. Міхая Мункачі відбулося відкриття великодньої виставки, на якій були представлені творчі роботи учнів школи.
14 квітня на Мукачівщині у середньовічному замку Сент Міклош пройшов благодійний захід із фортепіано, пісочною анімацією та дегустацією вина. Музичний вечір створювали Анжеліка Фукс – фортепіано та Юлія Миронова – пісочна анімація.
15 квітня у Хустській міській картинній галереї відбулася виставка членів громадської організації творчих людей „Митці Тячівщини”.
16 квітня в Ужгороді у закарпатському краєзнавчому музеї відкрилася постійна виставка предметів часів Євромайдану та АТО „Inter arma silent Mysae” – „Між гарматами музи мовчать”.
17 квітня в Ужгороді у арт-кафе VOTO відбулось відкриття виставки живопису Олени Кондратюк під назвою „Квітник”.
17 квітня у залі картинної галереї Мукачівського історичного музею замку „Паланок” відбулося відкриття виставки творчих робіт художника Лещука Миколи Семеновича.
18 квітня у мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбулася презентація арт-буку художника Андрія Хіра „Забобони”.
21 квітня в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося відкриття персональної виставки Олексія Федорова „Обличчям до природи”. Художник працює в жанрі акварельного пейзажу.
23 квітня в Мукачеві в театрі драми та комедії відбулася презентація унікальних творчих робіт у жанрі художньої вишивки Ірини Дуди „Жінка, музика і квіти”.
24 квітня в Ужгороді в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая відбулося відкриття ретроспективної виставки творів членів творчого дитячо-юнацького об'єднання „Малий Лувер” з нагоди 15-річчя об`єднання.
24 квітня в Київі в Музеї сучасного мистецтва України відкрилася персональна виставка закарпатських художників Івана та Лариси Бровді „Весна на двох”.
28 квітня в Мукачівській картинній галереї відбулося відкриття виставки творчих робіт об’єднання „Райдуга”.
29 квітня в Ужгороді на площі Театральній провели масштабне свято танцю. В Ужгороді масштабним флешмобом за участі близько півтисячі дітей відзначать Міжнародний день танцю.
У квітні у Виноградово в місцевій картинній галереї „Імпасто” відбулося відкриття ювілейної виставки художника Федора Сільваші.
У квітні в Ужгороді в обласному скансені школярів щодня на майстер-класах навчали мистецтву писанкарства.
У квітні в Хусті в міській картинній галереї, у рамках міжнародного проекту відкрилася виставка „Схід Сонця”. Сорок дев’ять полотен з неповторною красою сходу сонця презентували хустянам сімнадцять митців народного творчого об’єднання „Митець Верховини”.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1 квітня в Ужгороді у ПАДІЮНі відбувся концерт до Всесвітнього дня сміху за участі кращих команд КВН, студії сучасного танцю Blitz та студії пантоміми „Енергія мім”.
2 квітня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбулася лекція-концерт, присвячена творчості Й.С. Баха і Г.Ф. Генделя. Цікава і натхненна розповідь про життєвий шлях і творчість геніальних німецьких композиторів органічно поєдналася з концертними номерами у виконанні студентів коледжу та КНУКіМ, а також викладачів предметної комісії „Фортепіано”.
3-5 квітня в Ужгороді в арт-кафе VOTO відбувсяя Пасхальний ярмарок.
9 квітня у місті Тячів відбувся творчий проект „Мистецька весна”, організований молодіжною громадською організацією „Громада”.
12 квітня в Ужгороді відбулася відкрита екскурсія „Релігійний Ужгород”.
14-23 квітня в Словаччині в Кошице проходили Дні України, на яких Закарпаття представило свій культурно-туристичний потенціал. У рамках Днів України пройшли виставки фотографій, живопису, кінопокази, музичні і танцювальні концерти, воркшопи для малечі, літературні читання та інші акції.
14 квітня в Іршаві провели традиційний фестиваль духовної пісні „Да святиться ім'я Твоє”.
17 квітня-1 травня в Ужгороді традиційно проходило міське свято – фестиваль „Сакура 2015”. Помилуватися цвітінням сакури до Ужгорода з'їхалися сотні туристів. Екзотичне дерево стало однією з візитівок столиці Закарпаття.
18 квітня в Словаччині в Центрі української культури у Пряшеві відбувся 25-й конкурсний огляд з художнього читання жінок „Струни серця“ імені Ірини Невицької.
18-19 квітня в смт Середнє Ужгородського району відбувся міжнародний фестиваль вина „Троянда Карпат”, який познайомив відвідувачів з історичними та культурними особливостями, виноробними традиціями і таємницями Закарпаття, а також прикордонних регіонів Угорщини та Словаччини.
У заході взяли участь народні колективи, відбулося вручення призів учасникам розіграшів, пройшли майстер-класи з вибору вина та середньовічних танців, лицарські бої, відбулися відкриті дегустації. На фестивалі пройшов благодійний аукціон, всі виручені кошти з якого передані на лікування бійців АТО.
19 квітня мукачівські школярі прикрасили Дерево Миру. Своєрідну „естафету” мукачівський екоцентр прийняв з Німеччини – від родини Волкера Крафта із м. Заальфельд.
21 квітня на Берегівщині відбувся обласний семінар-практикум директорів районних і міських будинків культури, завідувачів районних методичних центрів на тему „Культурно-дозвіллєва робота з різними віковими категоріями населення і людьми із обмеженими фізичними та психологічними можливостями”.
24-27 квітня в Ужгороді відбувся І Всеукраїнський відкритий дитячо-юнацький хоровий фестиваль-конкурс „Голоси Яскравої Країни”.
26 квітня в Ужгороді на пл. Театральній відбувся гала-концерт до всеукраїнської акції „Врятуй життя дитини”, яку організувало представництво фонду „Серце до серця” в області.
26 квітня в Ужгороді відбулась традиційна відкрита екскурсія містом на тему „Будинки, у яких жили та працювали видатні ужгородці”.
29 квітня на Іршавщині відбувся районний фестиваль з хореографії під назвою „Феєрія танцю” на честь Міжнародного дня танцю.
29 квітня в Ужгороді відбувся конкурс краси, в якому взяли участь 15 молодих красунь зі всього Закарпаття, щоб позмагатися за корону „Міс Ужгород-2015”. Титул найгарнішої дівчини Ужгорода судді віддали Інессі Товт, жительці Мукачева.
В квітні у Мукачеві спеціально до Великодня мукачівські кондитери виготовили чотири оригінальні скульптури із шоколаду. Серед них – писанка вагою понад двадцять кілограмів і величезний шоколадний заєць.