Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2016 - листопад

Указом Президента України Петра Порошенка №495/2016 від 9 листопада 2016 року „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва” за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність відзначено ряд діячів галузі культури. Зокрема, почесне звання „Заслужений артист України” присвоєно актрисі Закарпатського академічного обласного театру ляльок Григор’євій Еллі Корнелівні, а почесне звання „Заслужений працівник культури України” – Халявці Ользі Кирилівні, керівникові народної самодіяльної художньої бригади „Чинадійка” будинку культури селища Чинадійово Мукачівського району, і Сокач Маріанні Ернестівні – викладачеві Ужгородського державного музичного училища імені Д.Є.Задора. Також почесне звання „Заслужений художник України” присвоєно скульпторові Ужгорода Коржу Богдану Васильовичу та художникові живописцю, члену творчого об’єднання професійних художників Закарпаття Слободянському Віталію Васильовичу.


ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 листопада в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім.братів Шерегіїв відбулась вистава ексцентричної театральної комедії у „№13 або „Олінклюзів” за п'єсою англійського драматурга Рея Куні, що визнана однією з кращих комедій ХХІ століття, та стала лауреатом премії Лоуренса Олів'є.
3 листопада в Берегово в обласному угорському драматичному театрі відбулася прем'єра вистави „Hubertus” за п'єсою Міклоша Зелеї. Постановка – спільний проект берегівських артистів та Будапештського камерного театру імені Дюли Гозона.
6 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору „Ой, на горі винобрання!”– програма, до якої крім вокально-хореографічних композицій ввійшло ще багато жартівливих закарпатських народних пісень і танців, сольних і оркестрових номерів.
6 листопада в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася прем’єра вистави Володимира Данця за мотивами казок Івана Франка
„Підкова на щастя” для дітей дошкільного та шкільного віку.
8 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся ювілейний авторський концерт знаного на Закарпатті, Україні та за кордоном музиканта – заслуженого діяча мистецтв України, композитора, диригента, педагога, лауреата премій ім. В. Косенка і Д. Задора, директора Мукачівської хорової школи, викладача мукачівського державного університету Володимира Волонтира.
9 листопада в Ужгороді в академічному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава обласного театру драми і комедії „Жила-була сироїжка” та „Ідеальний чоловік”.
11 листопада в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбувся відбірковий тур Всеукраїнського фестивалю-конкурсу творчості осіб з обмеженими фізичними можливостями „Барви життя”.
13 листопада в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава Гюнтера Хорста „Чародій марабу” – лірична історія для дітей дошкільного та шкільного віку.
14 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт народної артистки України Етелли Чуприк, яка презентувала другий вечір із циклу фортепіанних сонат В.А.Моцарта. Черговий масштабний проект нашої землячки передбачає виконання всіх 19 фортепіанних сонат Моцарта.
16 листопада в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім.братів Шерегіїв відбувся концерт народного артиста України Степана Гіги.
17 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт відомих джазових хітів „Golden jazz hits” симфонічного оркестру філармонії спільно з уродженцем Закарпаття, львівським диригентом, співаком, піаністом і композитором Богданом Дашаком.
18 листопада в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім.братів Ю.-А. та Є.Шерегіїв відбулась вистава  „Пригоди бравого солдата Швейка”.
20 листопада в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава Сергія Козлова, Володимира Підцерковного – „Співоче поросятко”, майже детективна історія для дітей дошкільного та шкільного віку.
20 листопада в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім.братів Ю.-А. та Є.Шерегіїв відбулась вистава по трагедії Шекспіра „Гамлет”, з нагоди 100-річчя від дня народження відомого українського режисера і актора, першого Гамлета української сцени Ярослава Геляса, режисером-постановником якої став син ювіляра Ярослав Геляс, а головну роль зіграв його онук – Любомир. Довгі роки видатний майстер працював у Закарпатському музично-драматичному театрі як режисер і актор.
20 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт ансамблю солістів „Гармонія” спільно із солісткою Катериною Гажо, що підготували програму музики у стилі бароко, а це твори всесвітньо відомих композиторів Й.С.Баха, А.Вівальді, А.Скарлатті, Ф.Каваллі, Г.Персела, Дж.Бонончіні, Ф.Дуранте та ін. Концерт відбувся у рамках проекту „Музика вихідного дня”.
21 листопада в Ужгороді на будівлі обласного театру ляльок „Бавка” відкрили меморіальну дошку Ярославу Гелясу (саме там містився муздрамтеатр, коли в ньому працював ювіляр). А в ляльковому театрі відбувся ювілейний вечір, присвячений сторіччю відомого актора і режисера.
24 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру. Диригент – заслужений артист України Володимир Співак.
24 листопада в Ужгороді в СНВК „Пролісок” відбулась вистава академічного обласного театру ляльок „Бавка” „Спляча красуня”.
24 листопада в Ужгороді в залі дитячої музичної школи № 1 ім. П.І.Чайковського відбувся концерт „Казкові герої в музичних образах” за участю учнів школи мистецтв м. Вельке Капушани Словаччина.
25 листопада-1грудня в Мукачеві в обласному театрі драми та комедії вчергове відбувся театральний „Зірковий листопад на Закарпатті”.
27 листопада в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава Олександра Веселова „Сніговички та сонечко” для дітей дошкільного та шкільного віку.
27 листопада в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім.братів Ю.-А. та Є.Шерегіїв відбулась вистава за п’єсою О. Гавроша „В Парижі гарне літо”.
27 листопада в Ужгороді в обласній філармонії – народний фольклорний колектив працівників культури Берегівського району „Розмарінг” представив „Угорські народні традиції Берегівщини”.
29 листопада у Мукачеві відбувся завершальний концерт всеукраїнського турне заслуженого діяча мистецтв України, керівника та засновника Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків – Володимира Волонтира.
30 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся „Вечір угорської фортепіанної музики”.
30 листопада в Ужгороді в атріумі будівлі Закарпатської обласної державної адміністрації – відбувся камерно-вокальний концерт за участі солістки академічного камерного хору „Кантус”, викладача Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора, заслуженої артистки України Світлани Глеби (вокал) і молодого талановитого піаніста, студента IV-го курсу Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора Дмитра Шевченка (клас викладача М.Сокач). Дует подарував присутнім неповторне звучання романсів.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
3-4 листопада в Ужгороді відбувся міжнародний літературний фестиваль „Карпатська ватра”.
4 листопада в Ужгороді в академічному театрі ляльок „Бавка”  відбулися урочисті заходи, приурочені 70-річчю Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України  і  відкриттю 4-го  традиційного літературного фестивалю „Карпатська ватра”, в якому взяли участь письменники з Києва, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Чернівців. Гостями фестивалю стали представники українського письменства  Словаччини, Польщі, Румунії, Угорщини та ін. Членів крайового спілчанського осередку відзначили низкою нагород різних рівнів. Найвищої – спільної відзнаки ОДА й облради „За розвиток Закарпаття” було удостоєно Мирослава Дочинця, Андрія Дурунду, Петра Ходанича та Василя Шкірю.
4 листопада в Рахові в районній бібліотеці відбулись презентації двох видань: значущої для краю книги видавництва „Тиса” – „Рахівщини славні імена” та останнього роману знаного закарпатського письменника і журналіста Мирослава Дочинця – „Мафтей”.
6 листопада в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація дебютної книги авторки Боісіди, яку Андрій Курков назвав „справжнім детективним фентезі про кохання для молодих дівчат різного віку „Дивовиддя про святих русалок".
10 листопада в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся творчий вечір київської письменниці Світлани Балагули, яка презентувала свою нову збірку поезій  „Исповедь”.
10 листопада в Ужгороді на базі коледжу культури і мистецтв відбувся обласний семінар-практикум працівників культури клубного типу на тему: „Традиційне та модерне в діяльності сучасного працівника культури”.
12 листопада в Ужгороді в обласному будинку культури профспілок пройшов „Всезакарпатський просвітянський форум”.
13 листопада в Хустській центральній міській бібліотеці відбувся літературний вечір, на якому свої вірші презентували молоді талановиті автори – хустяни Валерія Вайнраух ( студентка філологічного факультету УжНУ) Олександра Ціхоцька  (студентка факультету стоматології) та Віталій Келемен. В організаціі вечора взяв участь один з засновників молодіжної громадської організації „Тихий омут” Володимир Гримут.
15 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся вечір „Творчі люди в поліції”. Всі охочі мали змогу поспілкуватися із творчими представниками патрульної поліції про їх роботу в правоохоронних органах та про хобі.
16 листопада в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася презентація фотоальбому „Переслідувані за Правду: українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХ століття” Інституту історії Церкви Українського католицького університету.
17 листопада в Ужгороді у мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбулася презентація відразу двох книжок: одного з авторів збірки „Карпати на трьох” Петра Мідянки, що вийшла у видавництві „Брустури” та роману у новелах Людмили Загоруйко „Луг”, виданого у  „Лірі”.
18 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулося чергове зібрання літературного клубу „Читаємо разом”. На ньому говорили про переклади сучасної словацької прози із їх ініціатором Мартіном Беніковським, лектором словацької мови, викладачем УжНУ. До розмови за гарячим чаєм були також запрошені перекладачі – Василь Густі та Марія Славець.
19 листопада в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту відбулася  презентація збірки світлин Закарпаття чехословацького періоду від Флоріана Заплетала „Міста і села Закарпаття”.
23 листопада у Мукачівській центральній бібліотеці відбулась презентація книг „Отісатка” та „Мандрівна відьма” талановитих письменниць, переможниць цьогорічного літературного конкурсу талантів від видавництва „ОВК” – мукачівки Валентини Попелюшки та гості з Києва Стефанії Кромської.
30 листопада в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація нового видання Олександра Гавроша „Сім п’єс про любов до Батьківщини”. Видання підготоване до 25-річчя Незалежності України та 70-річчя заснування Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру ім.братів Ю.-А. та Є.Шерегіїв.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
3 листопада в Івано-Франківську у музеї мистецтв Прикарпаття відкрилась виставка картин художниці із Закарпаття Одарки Долгош „Портрети з минулого”. В техніках пастелі та рельєфу художниця поєднує старі сімейні фото з розп’яттями, хатами та деревами Закарпаття.
4 листопада в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту урочисто відкрилася виставка робіт члена Національної спілки художників України Спиридона Павленка.
4 листопада в Ужгороді, у репетиційній залі Академічного камерного хору „Кантус” відкрилася виставка членів фотоклубу з міста Стропков (Словаччина).
5 листопада в Мукачеві в замку Паланок відбулася музична театралізована програма „100 хвилин за межами часу”.
6 листопада в Рахові в районному будинку культури відбулося відкриття персональної виставки живопису Михайла Ворохти „Барви рідного краю”.
8 листопада в галереї „Ужгород” відбулося урочисте відкриття виставки скульптури, на якій було представлено близько 40-ка робіт скульпторів краю. Вернісаж присвячено 30-річчю секції скульптури при Закарпатській організації Національної Спілки художників України.
10 листопада в Угорщині у міській галереї Ніредьгази „Eastart galeria” відбулася презентація збірки творів живопису від майже 60 сучасних митців Закарпаття, які належать до різних творчих поколінь і входять до трьох найбільших мистецьких об’єднань, представлених у краї – НСХУ, Спілка професійних художників Закарпаття та Товариство угорських митців Закарпаття ім.І.Ревеса.
15 листопада у Хусті в міській галереї відкрилася виставка живопису та графіки Олександра Певсе, відомого у краї та за його межами живописця, художника-графіка, члена народного творчого об`єднання „Митець Верховини”.
16 листопада в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відкрилася  художня виставка „Процес. 60-ті” від Івана Ілька.
16 листопада в Мукачеві у картинній галереї історичного музею відбулося відкриття виставки, на якій було представлено роботи відомих закарпатських художників: Івана Бровді, Франциска Ерфана, Василя Вовчка, Владислава Габди, Гаталія Грабара, Івана Дідика, Миколи Дуфинця, Андрія Іванчо, Атілли Коприви, Бориса Кузьми, Ласло Мадяра, Петра Матла, Володимира Микити, Золтана Мічки та інших.
17 листопада в мистецькому клубі „Арт – Панорама” Ужгородської центральної міської бібліотеки відкрилася персональна виставка художніх робіт „Придивись, згадай і заспівай” відомої художниці, педагога, ілюстратора книжок та письменниці Ангеліни Турак.
18 листопада в галереї „Ужгород” відбулося відкриття художньої виставки творів лауреата обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі Сергія Біби, створеної ним впродовж останніх 5-ти років.
21 листопада в Тячеві меморіальна фотовиставка „Герої не вмирають” з експонатами із зони бойових дій, присвячена живим і полеглим героям війни на сході України, вирушила у мандрівку населеними пунктами Тячівського району.
21 листопада в Ужгороді до Дня Гідності та Свободи обласної державної адміністрації розгорнули оновлену експозицію світлин часів Революції Гідності.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
4-12 листопада в Ужгороді в арт-центрі „Галерея Ілько” пройшли дні угорського кіно „Угорська Рапсодія”, присвячені 60-річчю революції в Угорщині (1956).
9 листопада в Ужгороді в Падіюні відбувся мистецький захід „Осінній вернісаж”.  У програмі відбулись: виставка робіт вихованців „Падіюну”, концерт класичної музики у виконанні вихованців відділу духовного і творчого розвитку „Джерела”, персональна виставка сестер Ніколети та Анни Левдар, вихованок гуртків „Бісероплетіння” та художньої вишивки.
10-13 листопада в Хмельницькому пройшов IV Відкритий фестиваль хорової музики „Співоча асамблея”, в якому взяв участь академічний камерний хор „Cantus” з м.Ужгород.
10 листопада в Ужгороді, на зеленій зоні поруч із площею Дружби народів відбулося відкриття бюсту Мілану Штефанику, якого вважають фундатором словацької державності.
10 листопада в Ужгороді на базі коледжу культури і мистецтв відбувся обласний семінар-практикум працівників культури клубного типу на тему: „Традиційне та модерне в діяльності сучасного працівника культури”.
10 листопада в Києві у великій лаврській дзвіниці Києво-Печерської лаври відбулася церемонія нагородження переможців акції „7 чудес України: історичні міста та містечка”. Хуст став одним із 7 чудес України в номінації історичних міст і містечок.
11 листопада в Мукачево відбулось культурно-мистецьке свято з нагоди святкування Дня святого Мартина.
11 листопада у місті Матесалка в Угорщині пройшов міжнародний фестиваль німецьких меншин, в якому, вже традиційно, взяли участь і учасники із центру культури і відпочинку „Паланок”.
14 листопада в Мукачеві відбувся міжнародний фестиваль русинської культури „Червена Ружа трояка”. У ньому взяли участь науковці та фольклорні русинські колективи з Польщі, Словаччини, Румунії, Сербії, Хорватії.
18-20 листопада в Ужгороді, у старовинному підвалі „Совине гніздо”, пройшов фестиваль молодого вина та меду „Закарпатське божоле”.
20 листопада в Будинку культури селища Великий Бичків Рахівського району відбувся V обласний фестиваль народного хореографічного мистецтва ім.Йосипа Волощука.
20 листопада в Ужгороді відбулася відкрита екскурсія „Ужгород американський”, присвячена теперішнім і майбутнім студентам-американістам, історичному факультету Ужгородського університету.
25 листопада в Хусті у приміщенні районного будинку культури відбувся ІХ обласний фестиваль аматорських театральних колективів імені Всеволода Майданного.
28 листопада Закарпаття з одноденним візитом відвідав Леонід Кучма. Другий Президент України Разом із головою ОДА Геннадієм Москалем здійснив поїздку в м.Іршава і вручив місцевій Дитячій школі мистецтв фортепіано Essex Steinway & Sons. У 2013р., до 75-річчя Л.Кучми, Президентський фонд другого Президента „Україна” заснував спеціальну благодійну програму, за якою музичним школам по всій країні має бути подаровано 75 високоякісних фортепіано.




 

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день