Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2016 - грудень

В грудні почесне звання „Заслужений художник України" отримали закарпатські митці – Богдан Корж, Віталій Слободський і Тарас Усик.
Звання „Заслужений працівник культури України" присвоєно викладачу Ужгородського державного музичного училища імені Д.Є.Задора Маріанні Сокач та керівнику народної самодіяльної художньої бригади „Чинадійка" Будинку культури смт. Чинадійово Мукачівського району Ользі Халявці.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” товариство музичної культури циган Закарпаття „Лаутарі” провело XІХ Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва „Пап-джаз-фест-2016”.
4 грудня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся особливий концерт „Концерт юних органістів”: на велику сцену вийшли виключно юні музиканти - студенти Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Є.Задора та учні Ужгородської дитячої музичної школи ім.П.І.Чайковського. Концерт відбувся у рамках проекту „Музика вихідного дня”.
4 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася новорічна вистава за мотивами казок Корнія Чуковського „Казки Дядечка Корнія”, „Мийдодир”, „Телефон”, „Айболить” для дітей дошкільного та шкільного віку.
6 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт симфонічного оркестру „The oskars soundtracks”.
8 грудня, в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбувся святковий концерт з нагоди 25-ї річниці створення Збройних Сил України.
11 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру у рамках проекту „Музика вихідного дня”. На порозі головних зимових свят колектив приготував для своїх шанувальників легку, сонячну, настроєву музику.
11 грудня  в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава за мотивами казки Шарля Перро „Спляча красуня” для дітей дошкільного та шкільного віку.
13 грудня в Ужгороді у обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт Наоні-оркестра, на якому прозвучали „золоті” хіти світових легенд.
15 грудня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся третій вечір із циклу фортепіанних сонат В.А.Моцарта, започаткованого солісткою філармонії, народною артисткою України Етеллою Чуприк.
15 грудня в Ужгороді у дитячій школі мистецтв відбувся концерт учнів театрального класу „Зимова казка”.
16 грудня в Ужгороді у дитячій школі мистецтв відбувся концерт учнів фортепіанного відділу „Різдвяний настрій”.
17 грудня в Ужгороді у „Галереї Ілько” відбувся вечір камерної музики. Камерний ансамбль запропонував програму, що включила твори найяскравіших представників традиційної класичної музичної літератури.
17 грудня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулося традиційне, 19-е обласне свято під назвою „Словацький бетлегем”, організоване культурно-освітньою організацією „Матіца Словенска” в Україні.
18 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” презентувалася інтермедія для дітей дошкільного та шкільного віку „Свято Св. Миколая”.
18 грудня в Ужгороді в дитячій музичній школі № 1 ім. П.І.Чайковського відбувся концерт „Різдво у родинному колі”.
18 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії” на „Kіs karacsony – nagy karachoni”. На глядачів чекали відомі угорські колядки й автентичні народні пісні, традиційні різдвяні мелодії і запальні танці, уривки з оперет і мюзиклів.
19 грудня в Мукачеві у день Святого Миколая, святковий настрій усім подарував молодший хор хлопчиків Мукачівської хорової школи.
19 грудня в Ужгороді на пл. Театральній у день Святого Миколая  відбулось театралізоване дійство „Святий Миколай Чудотворець”. В програмі свята відбулись: урочисте запалення вогнів міської ялинки; ярмарок святкового печива та новорічно-різдвяних листівок; святкова хода Миколайчиків та концертна програма.
19 грудня в Ужгороді у дитячій школі мистецтв відбувся концерт учнів оркестрового відділу „Чарівні струни”.
20 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт ккамерного оркестру „Різдвяний дивертисмент”.
21 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся різдвяний концерт ансамблю „Гармонія”.
22 грудня в Ужгородському кафедральному соборі відбувся великий різдвяний концерт камерного хору Cantus за участі гостей зі Львова, Києва та Дебрецена. Концерт присвячений 30-річчю створення колективу.
23 грудня в Ужгороді в Греко-католицькому кафедральному соборі відбувся „Різдвяний концерт” учнів та викладачів Ужгородської дитячої музичної школи № 1 ім. П.І.Чайковського.
25 грудня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася новорічна вистава-інтермедія для дітей дошкільного та шкільного віку „Новий рік у країні казок”.
27 грудня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженого академічного закарпатського народного хору „Новорічна хата”.
27 грудня в Мукачеві у Християнському культурному центрі відбувся новорічно-різдвяний концерт мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків Володимира Волонтира.
В грудні найстарший і найвідоміший театр Закарпаття „за високий професійний рівень та вагомі творчі здобутки” отримав статус академічного й надалі йменуватиметься Закарпатським академічним обласним українським музично-драматичним театром імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв. Відповідний наказ підписав Міністр культури України Євген Нищук.
В грудні лялькарі академічного обласного театру ляльок „Бавка” привезли чергову перемогу з Києва. „Недотепа з Вертепу” – саме ця вистава принесла акторам закарпатського академічного театру ляльок першість у проекті „Лялькарі країни єднають Україну”. П’єса „Недотепа із Вертепа”, автором якої є відомий письменник та драматург Дмитро Кешеля, вважається візитівкою закарпатських лялькарів.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 грудня в Ужгороді в у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася акція „Права людини: сучасне бачення” у форматі „живої бібліотеки”. Відбулося це в рамках ХІІІ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays.
2 грудня в Ужгороді, з нагоди Міжнародного дня інвалідів, працівники обласної бібліотеки для дітей та юнацтва і голова крайової організації Національної спілки письменників України Василь Густі за підтримки управління культури облдержадміністрації відвідали вихованців медико-соціального реабілітаційного центру „Дорога життя” з подарунками: книгами, канцелярським приладдям, солодощами та показом лялькової вистави. Відвідини заплановані в рамках одразу двох благодійних акцій – „Подаруй дитині книгу”, що її вже кілька років проводять бібліотекарі, долучаючи до збору книжок своїх малих читачів, їхніх батьків і вчителів, та „Зцілюще слово”, завдяки якій закарпатські письменники вже четвертий рік поспіль „лікують” словом людей із особливими потребами та представників соціально вразливих категорій населення в різних районах Закарпаття.
2 грудня в Ужгороді у книгарні „Кобзар” стартувала вже традиційна акція „Письменник за прилавком”. Цінителі слова мали можливість особисто поспілкуватися з улюбленим автором, купити книги та отримати автограф-побажання.
8 грудня в Ужгороді у літературно-музичній вітальні центральної міської бібліотеки відбулася презентація унікального видання „Тисячолітнє дерево. Народні музичні інструменти Закарпаття: музичні традиції і сучасність”. Автор видання – відомий етнограф, етномузиколог, один з представників сучасної української органології, провідний вчений  у галузі дослідження інструментальної музики Закарпаття, художній керівник народного фольклорно – етнографічного ансамблю „Ужгород” Віктор  Шостак.
Книга випущена на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України за програмою „Українська книга” 2016 року.
8 грудня в Мукачеві відзначили 90-річчя із дня народження відомої закарпатської поетеси Софії Малильо. Урочистості відбувалися у дворі, де жила жінка. Усі, хто її знали особисто чи ж знайомі із творчістю зібралися, аби згадати про неї.
13 грудня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка вперше пройшов Марафон написання листів – наймасштабніша правозахисна кампанія Amnesty International. Марафон написання листів – це глобальна та щорічна кампанія, що присвячена Дню прав людини (10 грудня) та проходить у понад 200 країнах світу. Щороку за допомогою Марафону звільняють несправедливо засуджених, змінюють репресивні закони та допомагають жертвам порушень прав людини не здаватись.
14 грудня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулося інтерактивне інформаційно-розважальне шоу „З поліцейськими на ТИ”.
14 грудня в Тячеві в районному будинку культури відбулась презентація новодруку ужгородського видавництва „Патент” „Культура і мистецтво Тячівщини” (упорядники В.А.Гудак, Н.Й.Сасин). Оформлене з винятковим дизайнерським смаком, це видання містить в собі багатющу інформацію про культурний процес у районі   протягом солідного відтинку часу – з перших повоєнних літ  аж до нинішнього дня.
15 грудня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація нової книжки  Степана Біляка „У полоні щодення”.
15 грудня в Ужгороді у обласній бібліотеці для дітей та юнацтва за підтримки управління культури облдержадміністрації для маленьких читачів Ужгорода відбулося щорічне літературне свято-конкурс „Розкажу Миколаю, про що я читаю”.
16 грудня в Ужгороді в міській бібліотеці для дітей відбувся майстер-клас із виготовлення новорічних подарунків.
18 грудня в Ужгороді у міській бібліотеці для дітей відбулися „Святкові посиденьки”. Вивчення колядок, майстер-класи, перегляд діафільмів та мультфільмів із залученням дітей, вимушено переселених із зони АТО.
18 грудня в Ужгороді в бібліотеці-філії № 2, відбулось надвечір’я „Миколая ми чекали, цілий рочок виглядали”.
19 грудня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка у День Святого Миколая відбулось засідання літературного клубу „Читаємо разом” , який запросив на розмову про сучасну дитячу літературу ужгородських письменників Олександра Гавроша, Галину Малик та дослідницю творів для дітей Оксану Панько.
20 грудня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація унікального видання про Закарпаття – книги чеського автора Ярослава Достала „Європейське коріння”. Книга побачила світ у видавництві „Карпати”. Упорядником став кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургічних дисциплін факультету післядипломної освіти УжНУ Юрій Фатула, який здійснив переклад з чеської мови, творчо доповнив доробок автора, проілюстрував видання багатим фото-матеріалом.22 грудня в Ужгороді у міській бібліотеці для дітей відбулась інформаційна година: „На сайті Діда Мороза”.
23 грудня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка спільно з Луганською обласною універсальною науковою бібліотекою імені О.Горького (м. Старобільськ) та за підтримки львівського мандрівного онлайн-радіо „Сковорода” був проведений бібліотечний радіофлешмоб, націлений на підтримку розповсюдження серед східних регіонів україномовної художньої літератури. Акція здійснювалась у формі тихої вечірки в навушниках, до якої мали змогу в режимі онлайн долучитися бібліотеки з різних куточків України.
25 грудня в Ужгороді у міській бібліотеці для дітей відбулись „Святкові посиденьки” (вивчення колядок, майстер-класи, перегляд діафільмів та мультфільмів) із залученням дітей, вимушено переселених із зони АТО.
27 грудня в Ужгороді у міській бібліотеці для дітей відбувся конкурс колядок та щедрівок „Коляда, коляда в кожну хату завіта”.
28 грудня у Рахівській районній бібліотеці відбувся майстер-клас з виготовлення різдвяних віночків, на який прийшли близько 20 школяриків різного віку, а також працівники бібліотеки.
В грудні в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка підготувала та видала бібліографічний покажчик „Галина Малик: до 65-річчя від дня народження”, що продовжує серію „Культура краю в особах”.Це перший підсумок творчої та громадської діяльності широко відомої в Україні та за її межами авторки творів для дітей, відзначеної цілою низкою престижних премій, зокрема, авторитетною премією імені Лесі Українки, видавця, перекладача, а також ініціатора та реалізатора багатьох культурологічних ідей та акцій, серед яких: ГО „Нова форма”, свято „Книжковий Миколай”, поетичний конкурс імені Івана Ірлявського, соціокультурний проект „Все Закарпаття читає дітям” у рамках всеукраїнського – „Вся Україна читає дітям”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 грудня в Ужгороді в обласній державній адміністрації відкрилася виставка „Люди Свободи” з нагоди 25-ї річниці Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акта проголошення незалежності України.
1 грудня в Ужгороді у обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая відбулася презентація видання „Йосиф Бокшай. Людина правди. Художник правди” – про життя і творчість видатного закарпатця, народного художника СРСР, члена-кореспондента Академії мистецтв СРСР, співзасновника крайової художньої школи. Художній альбом побачив світ у Всеукраїнському державному видавництві „Карпати”, директор якого Віктор Браславець і презентував новинку.
2 грудня в Ужгороді, в атріумі будівлі обласної державної адміністрації, з нагоди Міжнародного дня інвалідів відбулося урочисте відкриття виставки творчих робіт особливих людей Закарпаття.
2 грудня в галереї „Ужгород” виставку навздогін цьогорічному ювілеєві презентувала яскрава представниця крайового художницького колективу Людмила Корж-Радько – заслужений художник України, член НСХУ, лауреат обласної премії ім.Й.Бокшая та А.Ерделі.
9 грудня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая вже традиційно виставкою підсумувало рік Товариство угорських митців Закарпаття імені Імре Ревеса.
9 грудня в Ужгороді для усіх, хто бажав познайомитися із життям та роботою закладу –  Закарпатська академія мистецтв провела „День відкритих дверей”.
10 грудня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбувся вернісаж виставки Товариства угорських митців Закарпаття ім. І. Ревеса „Зимовий вернісаж-2016”.
14 грудня у Києві, у столичному арт-просторі „ЦеГлинаАрт” відбулася презентація проекту „Занурення” митців із Ужгорода Беати Корн та Віктора Мельничука. На проекті було представлено арт-об'єкти з гутного скла та кераміки, які автори створювали впродовж року.
14 грудня в Ужгороді у мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбулася інтелектуальна зустріч-розмова-лекція із Галиною Хорунжою – художницею, мистецтвознавцем, викладачкою Львівської національної академії мистецтв.
14 грудня у Києві у „Voloshyn Gallery” відбулося відкриття персональної виставки художника Михайла Деяка „Imaginary”, що об'єднує два цикли робіт: серію металевих об'єктів-скульптур Flowers із серії Genesis та роботи на склі і на металі із серії Space.
14 грудня у Львові у Національному музеї імені Андрея Шептицького представили виставку „Гуцульське Різдво”. Це понад п’ятсот експонатів із фондів музею і приватних колекцій, які розповідають про традицію святкування Христового народження на Гуцульщині, що охоплює частково Івано-Франківську, Чернівецьку і Закарпатську області. Представлено мистецькі твори ХІХ – першої третини ХХ століть.
15 грудня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка мистецького проекту  „Військово-польовий арт”. Виставка представила речі із зони АТО, що творчими силами народних майстрів перетворилися на витвори мистецтва.
Загалом Проект об’єднав понад 70 митців народного декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва із 22 областей України.
15 грудня в Ужгороді в обласному організаційно-методичному центрі культури пройшов обласний семінар-практикум „Витинанка, як дзеркало душі народу: минуле, сучасність”.
16 грудня в галереї „Ужгород” персональну виставку з нагоди цьогорічного ювілею презентувала Вікторія Кузьма.
Добірку склали різножанрові твори, в тому числі іконопис на склі, натюрморти та тематичні композиції, зокрема, різдвяні. Роботи об'єднані назвою „Медитації на склі”.
16 грудня у Хустській міській картинній галереї відкрилася унікальна виставка ікон та творів сакрального живопису з нагоди 20-річчя відкриття авторської дитячої художньої школи імені Ласло Гайду.
16 грудня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбулось  інтерактивне заняття з елементами квесту для дітей „Знайди шлях до Святого Миколая” та майстер-клас з виготовлення пряників-„миколайчиків”.
20 грудня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбувся майстер-клас „Студія різдвяних подарунків” (виготовлення ляльки-мотанки – ангела та різдвяної колядницької зірки та знайомство з різдвяними традиціями.
21 грудня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту  відбулось тематичне заняття для дітей „Різдвяні символи” та майстер-клас по виготовленню ляльки-кози.
20-21 грудня в Ужгороді у дитячій школі мистецтв відбувся святковий концерт та виставка художніх робіт учнів дитячої школи мистецтв „Зустріч із Святим Миколаєм”.
22 грудня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая персональну ретроспективну виставку творів своїм шанувальникам представив знаний крайовий образотворець Василь Свалявчик.
25 грудня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту  відбулась благодійна акція на підтримку закарпатських військових – майстер-клас з виготовлення різдвяного дідуха.
27 грудня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбувся майстер-клас „Студія різдвяних подарунків” (виготовлення ляльки-мотанки – ангела та різдвяної колядницької зірки). Знайомство з різдвяними традиціями.
28 грудня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбулась презентація результатів роботи музейної студії традиційної вишивки.
28 грудня в галереї „Ужгород” члени Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України врочисто представили уже традиційну зимову виставку. Нею провідні художники краю підсумували мистецькі насичений 2016-ий.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

3 грудня у Тячеві в ресторані „Гармонія” відбувся благодійний концерт під назвою „Royal Dance Show”, який мав на меті збір коштів для акції в  День Святого Миколая діткам дитячого будинку у Вільшанах.
9 грудня в Берегові у міському Будинку культури відбувся традиційний, вже XII-й, обласний фестиваль дитячого та юнацького театрального мистецтва „Юні зірки Мельпомени”. У конкурсній програмі взяли участь кращі зразкові дитячі та юнацькі театральні колективи Закарпатської області та України.
10 грудня в Ужгороді у залі обласної організації Національної спілки письменників України відбулася вельми цікава зустріч. Закарпатські драматурги мали змогу поговорити з тими, хто сьогодні працює в районних та сільських Будинках культури, переймається режисурою. Обласний організаційно-методичний центр культури вирішив провести зустріч саме в такому форматі, щоб письменники та місцеві режисери змогли поспілкуватися без посередників, віч-на-віч.
15 грудня в Ужгороді установили меморіальну дошку пам’яті видатного закарпатського вченого-фольклориста Володимира Гошовського. Дошку було встановлено на фасаді, неподалік будинку, де він мешкав і поряд із туристично принадною будівлею обласної філармонії. Автор – відомий крайовий скульптор Василь Роман.
15 грудня-20 січня в місті Тячів на площі Поштовій вперше відбулася Різдвяна ярмарка європейського зразка. Дерев'яні будиночки були прикрашені ліхтариками і саме в них проходив продаж оригінальних подарунків, новорічних прикрас, різноманітних традиційних смаколиків та зігріваючих напоїв. І все це супроводжувалось цікавою розважальною програмою, виступами місцевих талантів та колядників.
19 грудня в Ужгороді на пл. Фенцика відкрилась ярмарка новорічних подарунків ручної роботи „Святкове містечко” із фотозонами, різдвяними смаколиками та розважальними програмами для дітей та дорослих.
23 грудня в Ужгороді в культурно-історичному центрі  „Совине гніздо” стартував фестиваль глінтвейну „Гаряче вино”. Тривав він 3 дні.
23-25 грудня в Ужгороді на наб. Незалежності, 6 відбулась святкова благодійна акція від культурно-кулінарного об’єднання „Всі свої” (реалізація продукції власного виробництва, домашнє печиво, медово-імбирні пряники, концертно-розважальна програма, передача Віфлеємського вогню).
25 грудня в Ужгороді на пл. Театральній     відбувся новорічно-різдвяний флеш-моб „Колядуймо разом” від благодійного фонду „Веста-Життя”.
26 грудня в Мукачеві у замку „Паланок” відбувся новорічний концерт за участі вихованців центру культури і відпочинку „Паланок”, в рамках фестивалю „Різдвяна феєрія”.
27 грудня у Тячеві стартував фестиваль колядок, учасниками якого стали понад 800 дітей.













 

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день