Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

“Криниця мудрості і любові”

2022-05-16
(до 100-річчя від дня народження прозаїка, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, ім. В. К. Винниченка та премії ім. А. Головка Івана Михайловича Чендея) (1922-2005)

“Своїм корінням моя літературна творчість вросла в життя моїх земляків.
Звідти вона пила снагу і брала силу.
ЇЇ кропив рясний та вільний дощ народної мудрості…”
Іван Чендей

Іван Михайлович Чендей прожив велике життя, отож і зазнав усього, що й більшість наших краян за цей час на історичній дорозі. Двадцяте століття, що припало на долю письменника, було, мабуть, найжорстокішим, з усіх століть, пережитих людством.
Народився 20 травня 1922 р. в с. Дубове на Тячівщині в багатодітній селянській родині. Охочий до науки Іванко після сільської школи здобуває освіту в гімназії у Хусті, де на той час відомий нині вчений-фольклорист Петро Васильович Лінтур згуртував навколо себе талановиту літературну молодь.
Починав учитися майбутній письменник у гімназії за демократичної Чехословаччини, та в 1939 р. гортіївська Угорщина окупувала Закарпаття, і до матеріальної скрути додалися ідеологічні утиски. Та все ж у 1941 р. гімназисти видають літературний альманах “Будет день”, де надруковано і літературні спроби Івана Чендея. А в листопаді 1944 р. молодий літератор стає учасником з'їзду народних комітетів, котрий проголосив возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною.
Згодом потрапляє на роботу в головну газету краю “Закарпатська правда”. Одночасно навчається на філологічному факультеті Ужгородського державного університету. І робота, і навчання укріпили його в освоєнні української літературної мови, і то настільки, що згодом найавторитетніші словники ілюструватимуть уривки з його творів як літературну норму.
У 1960-1962рр. Іван Чендей вирішує податися на вищі літературні курси при Літературному Інституті ім. Горького. Два роки, проведених у Москві, де літературне життя тоді буяло на повну силу, зарядили письменника новою енергією. Уже перша книжка новел “Чайки летять на Схід” стала явищем у новій закарпатській прозі.
Зворушливо й правдиво, духовно сильними й благородними зображує своїх земляків письменник і в інших оповіданнях, нарисах, повістях, зібраних у збірках “Вітер з полонин” (1958), “Ватри не згасають” (1960), “Чорнокнижник” (1961), “Поєдинок” (1962), “Терен цвіте” (1967), “Коли на ранок благословлялось” (1967), “Зелена Верховина” (1975), “Свалявські зустрічі” (1977), “Теплий дощ” (1979), “Казка білого інею” (1979), “Кринична вода” (1980) та ін. У 1965p. виходить друком роман “Птахи полишають гнізда...”, у 1989 — “Скрип колиски”. Іван Михайлович Чендей перший заговорив на всю Україну про Закарпаття. Незмінний був інтерес письменника до художньої правди. Він не обминав суперечливих явищ тогочасної дійсності, за що був підданий нещадній критиці партійними функціонерами. Пов’язуючи художній досвід Івана Чендея з традиціями реалізму, помічаємо збагачення творчості майстра здобутками інших творчих напрямків, що надало творам нового забарвлення.
Кращі його твори перекладені російською мовою. І сам він активно перекладав з угорської - оповідання Жігмонда Моріца, повість і роман Мора Иокаї.
У співавторстві із видатним режисером Сергієм Параджановим він створив сценарій до фільму “Тіні забутих предків”, який після творів Олександра Довженка став новою візиткою українського кіно у світі.
В Україні Іван Чендей здобув найвищі літературні нагороди - премію Українського фонду культури ім. В. К. Винниченка (1988) та Національну премію ім. Т. Г. Шевченка (1994) за книгу “Калина під снігом”, літературну премію ім. А. Головка за роман “Скрип колиски” (1987), 1993 року був нагороджений Почесною відзнакою Президента України. Помер Іван Чендей 29 листопада 2005 року. Похований в м. Ужгороді.

Окремі видання

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Чайки летять на схід : новели / І. М. Чендей. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1955. – 152 с.


 В першій збірці письменника показано життя закарпатців за часів окупації і боротьби за визволення та возз’єднання Закарпаття з Україною. Іван Чендей майстерно проникає у психологію людини, в характері якої поєднуються ненависть до соціального та національного зла, викриваються дрібновласницькі інстинкти. Його герої намагаються зрозуміти, хто винен у їх нещастях, замислюються над шляхами поліпшення життя.

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Скрип колиски : роман / І. М. Чендей ; ред. Г. Кримчук ; худож. оформ. О. М. Столін. – К. : Дніпро, 1989. – 434 с. – (“Романи й повісті” ; № 3).

 
В романі відомого прозаїка порушено гострі соціальні й моральні проблеми. Змальовуючи верховинське село, автор переконливо, через яскраві художні образи показує, що зростання матеріального добробуту не завжди супроводжується духовним розквітом. На  прикладі конкретних людських доль, драматичних, а то й трагічних, твір розкриває, як пристрасть до алкоголю руйнує особистість, калічить душу, нищить талант, спричиняє до розладу сім’ї.
К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Калина під снігом : повісті, оповідання / І. Чендей. – К. : Рад. письменник, 1988. – 400 с. : іл.

 
Головному героєві повісті “Іван” навіть перед смертю важко згадати щасливий день. Спустошеність душі лжеактивіста позначилася на стосунках з односельцями. У творах прозаїка портрети “інтелігентних” представників сучасного міщанства, збайдужілих нікчем особливо контрастують з образами людей щирих і чесних.

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Птахи полишають гнізда... : повісті, роман / І. М. Чендей ; ред. О. П. Логвиненко ; худож. М. М. Томчаній. – Ужгород : Карпати, 1984. – 596 с. : портр., іл.

Книгу відомого українського прозаїка вмістили повісті “Терен цвіте” і “Чорна Сальва” про життя трудівників Закарпаття у 20-30 рр. ХХ ст. їх боротьби за соціальне і національне визволення. В основі роману “Птахи полишають гнізда…” – доля сільської родини, переселеної з прадідівської землі на нове місце у зв’язку з будівництвом електростанції. Він представляє нову сторінку життя земляків автора в умовах тогочасної дійсності.

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Вибране : в 2-ох т. Т. 1 : оповідання, повісті / І. М. Чендей ; передм. М. Г. Жулинського ; ред. Б. Г. Кушнір, Л. Д. Годований. – Ужгород : Карпати, 2002. – 400 с.

 
До першого тому вибраних творів Івана Чендея – лауреата Національної премії України ім.. Т. Г. Шевченка, премій ім.. А. Головка та В. Винниченка – ввійшли його кращі оповідання про життя закарпатських селян у минулому та в наші дні, про нетлінні духовні цінності, збережені народом, а також повісті – “Іван” та  “Іванові журавлі”, у яких автор порушує морально-філософські проблеми високого призначення людського буття на Землі.
К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Казка білого інею : повість, оповідання / І. М. Чендей. – Ужгород : Карпати, 1979. – 200 с. : іл.

 
В основі твору письменника лягла лірична думка сучасника про красу людської душі і людські взаємини, оповідь про синівський обов’язок. Мати з повісті не пам’ятає жодного дня без праці. Була вірною дружиною і матір’ю. жила з дітьми, для дітей і в дітях. І нічого не нажила, крім добрих, працьовитих дітей.
К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Спалахи іскрин / І. М. Чендей ; упоряд., підгот. текстів, передм. М. І. Трещак. – Ужгород : Ліра, 2012. – 128 с.

 
Короткі та водночас глибокі за змістом думки, які сам Іван Чендей називав спалахами, були знайдені в архіві літератора донькою прозаїка. Частина матеріалу містилася у окремому зошиті. Багато думок-афоризмів відібрано з матеріалів щоденникових записів, які письменник вів продовж півстоліття.

* * *

Ватри не згасають : оповідання / І. М. Чендей ; ред. Л. Зосіч ; худож. А. М. Кашшай. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1960. – 144 с.

“Верховино, мати моя...” / І. М. Чендей ; ред. М. Федака. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1960. – 76 с. : фот.

Вибране : в 2-ох т. Т. 2 : оповідання, роман / І. М. Чендей ; ред. Б. Г. Кушнір, Л. Д. Годований. – Ужгород : Карпати, 2003. – 520 с. : іл, портр

Вибрані твори : в 2-х т.: Оповідання. Птахи полишають гнізда... : роман / ред. Л. Г. Білик ; худож. Ю. В. Бондаренко. – К. : Дніпро, 1982. – 624 с. : портр.

Вітер з полонин : оповідання та повість / І. М. Чендей ; ред. В. А. Костюченко ; худож. М. Ф. Сліпченко ; передм. П. Й. Панч. – К. : Держ. вид-во худож. літ., 1958. – 300 с. : іл.

Задушна субота / І. М. Чендей ; ред. Ф. Д. Кривін ; худож. С. Усик. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1960. – 15 с.

Поєдинок : [зб. оповіданнь] / І. М. Чендей. – К. : Держлітвидав, 1962. – 268 с. : іл.

Птахи полишають гнізда... : роман / І. М. Чендей ; ред. О. Г. Мусієнко ; худож. М. М. Усов. – К. : Рад. письменник, 1965. – 262 с.

Свалявські зустрічі : нариси / І. М. Чендей ; ред. В. Т. Дзьоба ; худож. П. Ю. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 1977. – 228 с.

Син : оповідання / І. М. Чендей ; ред. М. М. Федака ; худож. С. Г. Усик. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1962. – 64 с.

Терен цвіте / І. М. Чендей ; ред. В. Поліщук ; худож. оформ. А. М. Кашшай. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1958. – 156 с. : іл.

Чорнокнижник : оповідання / І. М. Чендей ; ред. В. Р. Коломієць ; худож. М. С. Туровський. – К. : Держ. вид-во худож. літ., 1961. – 28 с.

* * *

Чендей, Іван. Щоденник : проза / І. Чендей // Київ. – 2020. – № 3-4. –  С. 69-94 : фот.
 

Література про життя та творчість

К 83.3

К 43
Кіраль, Сидір Степанович. “...Зробити щось корисне для свого рідного народу” : з епістолярної спадщини І. Чендея : [монографія] / С. С. Кіраль ; Каб. Міністрів України ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – К. : ПП Лисенко М. М., 2013. – 212 с.
 

У монографії на матеріалі опублікованих і неопублікованих листів відомого українського письменника, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка  Івана Чендея здійснено спробу розкрити витоки таланту та особливості творчої індивідуальності митця, висвітлено його погляди на літературну критику, розмислити про жанрову природу новели й оповідання, твори сучасників і класиків української літератури.

 
 
821.161.2.09(477.87)
К 43
Кіраль, Сидір Степанович. Іван Чендей та київські критики : епістолярні діалоги : [монографія] / С. С. Кіраль ; відп. ред. Л. А. Дубровіна ; англ. пер. текстів: Г. В. Василева, Н. В. Чендей ; Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського [та ін.]. – Ужгород ; К. : РІК-У, 2021. – 432 с. : іл.
 
У монографії на матеріалі листування закарпатського письменника-шістдесятника, автора сценарію всесвітньовідомого фільму С. Параджанова “Тіні забутих предків”, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка І. Чендея зі знаними українськими критиками К. Волинським, І. Дзюбою, Л. Коваленком, В. Костюченком розкрито актуальні питання з проблем тогочасного літературного життя, зокрема ролі письменника та критики в духовному житті народу, а також долі українського книговидання, питання функціонування рідної мови, радянської цензури та ін. Цікавими в контексті сьогочасності видаються також і щоденникові “щохвилинні” спостереження І. Чендея, виключеного в 1969 р. із лав компартії із забороною друку творів упродовж дев'яти років, і його адресатів про початки становлення молодої незалежної держави Україна. 
Книжку адресовано науковцям, студентам-філологам, а також усім, хто цікавиться літературним джерелознавством, епістолярною спадщиною письменників та вчених-гуманітаріїв загалом і літературним життям Закарпаття зокрема.

К 83.3
Н 84
Носа, Михайло Іванович. Дубівчани в одежі слова : вивчення творчості Івана Чендея в школі / М. І. Носа. – Ужгород : Ґражда, 2005. – 52 с. : фот. + Додатки с. 21-46.

 Уроки вивчення літератури рідного краю займають важливе місце у структурі курсу української літератури в школі. Адже не секрет, що в нинішніх умовах, коли на учня навалюється величезний інформаційній потік з засобів масової інформації, інтернету тощо, читацький інтерес підростаючого покоління неспівмірний з тим, який був два-три десятки років тому.
З огляду на це зростає роль учителя-словесника, від якого більшою мірою, ніж будь-коли, залежать якість і результати виховання в молоді тих рис, що ставатимуть визначальними в людей, які розбудовують незалежну державу та громадянське суспільство. Тому важливо прищеплювати учням почуття патріотизму, гордості за свою Батьківщину.Творчість Івана Чендея і є тим благодатним матеріалом, що допомагає досягти зазначених вище цілей.

К 91.9:84
П 35
Письменник Іван Чендей : біобібліогр. покажч. : до 60-річчя Ужгород. нац. ун-ту / М-во освіти і науки України, Ужгород. держ. ун-т, Наук. б-ка УжНУ, Закарпат. ін-т ім. А. Волошина, Міжрегіон. акад. упр. персоналом ; уклад. : О. Г. Люта,  Л. О. Смочко,  М. І. Трещак. – Ужгород : Мист. Лінія, 2006. – 176 с. : іл.

 
Наукова бібліотека Ужгородського національного університету біобібліографічним покажчиком “Письменник Іван Чендей” продовжила серію біобібліографічних покажчиків, присвячених закарпатським письменникам. Широкому загалу читачів показано письменницький ужинок Івана Чендея, літературу про його життя та громадську діяльність з 1941 до 2005 рр.
   
 

К 83.3
Ч-43
Іван Чендей в колі сучасників: зб. спогадів, статей, есе, худож. творів, бібліогр. джерел / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. : О. Д. Гаврош, І. В. Когутич, М. І. Трещак,  О. В. Шмайда ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : ТОВ «РІК-У», 2017. – 420 с.: фот.

821.161.2.09(477.87)
Ч-43 
Іван Чендей у колі сучасників : зб. спогадів, статей, есе, худож. творів, бібліогр. джерел. – Вид. друге, доповн. / уклад. : О. Д. Гаврош, С. С. Кіраль, І. В. Когутич, M. І. Трещак, О. В. Шмайда ; відп. за вип. О. А. Канюка (2017), M. І. Трещак (2020). – Ужгород : РІК-У, 2020. – 532 с. : фот.
 
 
Збірник матеріалів уперше вийшов у світ 2017 р. із нагоди 95-річчя від дня народження українського письменника, лауреата Державної (нині – Національної) премії ім. Т. Г. Шевченка, який мав на меті показати не тільки постать митця, але й епоху, в якій він жив і творив. Друге видання містить публікації І. Чендея про видатних його сучасників, зокрема М. Кречка, Ф. Манайла, П. Тичину та ін., а також спогади, статті, есе, художні твори, розвідки літературознавців, колег по перу, журналістів, друзів, рідних, які навіч спілкувалися з ним. У збірнику досліджено основні вузлові «ядра» багатющої епістолярної спадщини прозаїка та громадського діяча. Друге видання доповнено новими матеріалами, спогадами, а також літературою про життя і творчість І. Чендея, що з’явилася після 2017 року.
Адресоване широкому загалові читачів, передовсім літературознавцям, краєзнавцям, викладачам, студентам, бібліотечним працівникам.
 
 
 
821.161.2.09(477.87)
Ч-43
Чендей, Iван. Листування з київськими критиками. Т. 1 / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. Вернадського, Центр. держ архів-музей л-ри і мистецтва України, Міжнар. благод. фонд ім. І. Чендея ; упоряд., автор передм. і комент. С. Кіраль. – К. : [Ужгород : РІК-У], 2021. – Т. І. – 668 с. – (Серія: «Епістолярні джерела чендеєзнавства». – Титул арк. паралел. англ. мовою.
 
Увазі читача пропонується перший том видавничого проекту в 10-ти томах «Епістолярні джерела чендеєзнавства», до якого увійшло листування закарпатського письменника-шістдесятника, автора сценарію всесвітньовідомого фільму С. Параджанова «Тіні забутих предків», лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка І. Чендея зі знаними українськими критиками К. Волинським, І. Дзюбою, Л. Коваленком, В. Костюченком. У виданні також уміщено дарчі написи І. Чендея на книжках, подарованих своїм адресатам, копії листів, світлини та інші неопубліковані документи з родинних архівів учасників епістолярного діалогу та державних архівів України.
Книжку адресовано науковцям, студентам-філологам, а також усім, хто цікавиться літературним джерелознавством, епістолярною спадщиною письменників та вчених-гуманітаріїв, літературним життям Закарпаття.
821.161.2.09(477.87)
Щ 92
Щоденники Івана Чендея : (1953–1973 рр.). Кн. 1 / упоряд. М. І. Чендей-Трещак. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 640 с. : іл, портр.
 
821.161.2.09(477.87)
Щ 92
Щоденники Івана Чендея : (1974–1981 рр.). Кн. II / упоряд. М. Чендей-Трещак. – Ужгород : РІК-У, 2021. – 688 с. : іл, портр.
 
Книжки становлять не тільки унікальну цінність для розуміння письменника, який став однією з ключових постатей літературного процесу на Закарпатті у XX ст., його думок і почуттів, секретів творчої кухні. Ці нотатники є фіксацією культурного і політичного життя краю у час з 1953-го до 1973 року (Книга І) та з 1974-го до 1981 року (Книга ІІ), показують життя Закарпаття у радянську добу, письменницький труд в умовах, коли все підлягало суворій цензурі. Тут маємо можливість побачити невідцензурований погляд спостережливого і вдумливого митця на те, що відбувалося довкола. Це унікальний документ тоталітарної доби, добутий на Боже світло вже в демократичні часи, після смерті автора. Сотні імен, подій, фактів, про які мало відомо або й невідомо загалу постають на сторінках цього життєвого літопису, веденого півстоліття. Літературне Закарпаття не знає більше подібних прецедентів.
Ця книжки мають загальноукраїнське значення, будуть цікавими для широкого кола читачів, особливо для тих, хто вміє аналізувати, вивчати минуле, досліджувати його через проникання в долю окремої людини небуденного таланту та інтелекту, яким був Іван Чендей.

* * *

Дослідник життя і майстер слова : метод.-бібліогр. матеріали до 90-річчя від дня народж. лауреата Нац. премії ім. Т. Г. Шевченка Івана Чендея (1922-2005) / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; Від. наук.-метод. роботи ; уклад. : О. В. Малинич, Н. М. Панчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, 2012. – 48 с. : кольор. іл. – Бібліогр.: с. 44-46.

Чендей Іван Михайлович : бібліогр. покажч. : до 70-річчя від дня народж. / уклад. М. Ю. Рущак ; відп. за вип. В. Г. Лехцер ; передм. Д. М. Федака. – Ужгород, 1992. – 48 с.

Чендей Іван Михайлович / упоряд. О. Д. Скунць. – Ужгород : Ґражда, 2001. – 18 с. : іл.

* * *

Жулинський, Микола. Іван Чендей. Історія його краю – в його творах / М. Жулинський // Жулинський, М. Г. Українська література: творці і твори : учням, абітурієнтам, студентам, учителям / М. Г.  Жулинський. – К. : Либідь, 2011. – С. 832-862 : фот. – Бібліогр. наприкінці ст.

Іван Михайлович Чендей // Тячівщина в іменах : біблограф. покажч. – Тячів, 2011. – С. 39-40 : портр.
 
Ігнатович, Олександра. Біблійні аспекти повісті Івана Чендея "Іван" / О. Ігнатович // Ігнатович, О. Синхромія : нариси, літературознавчі статті. – Ужгород : TIMPANI, 2019. – С. 236-244.
 
Ігнатович, Олександра. Іван Чендей (1922-2005) / О. Ігнатович // Ігнатович, О. Синхромія : нариси, літературознавчі статті. – Ужгород : TIMPANI, 2019. –С. 27-33 : фот.
 
Кіраль, Сидір. "Березневий сніг" – моя найчесніша книга" : зб. І. Чендея в контексті доби та сьогодення / С. Кіраль // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства. – Ужгород : Вид-во УжНУ , 2018. – Вип. 23. – С. 154-162. –Бібліогр. наприкінці ст. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Кіраль, Сидір. Протоколи допитів Івана Дзюби та персональна справа Івана Чендея як джерела вивчення їх громадянської позиції за доби шістдесятництва / С. Кіраль // Українська біографістика = Biographistika ukrainica : зб. наук. праць Ін-ту біогр. дослідж. – К., 2020. – Вип. 19. – С. 145-174. – Бібліогр. наприкінці ст. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
Скунць, Петро. Іван Михайлович Чендей : 85-річчя від дня народж. відомого прозаїка, лауреата Нац. премії України ім. Т. Г. Шевченка (1922-2005) / П. Скунць // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2007 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2006. – С. 245-250. – Бібліогр. наприкінці ст. –  Бібліогр. наприкінці ст.
 
Федака, Дмитро. Іван Чендей  / Д. Федака // Письменники Срібної Землі. –Ужгород : Ужгород. міська друк., 2006. – С. 325-332 : портр.
 
Хланта, Іван. Іван Чендей : прозаїк / І. Хланта // Хланта, І. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ I-III ступенів Хустського району : путівник. – Ужгород : ТДВ "Патент", 2018. – С. 220-224 : фот.
 
Чендей, Іван. "Відчуваю, що залишилося небагато" : [інтерв’ю / вів О. Гаврош] / І. Чендей ; вів інтерв’ю О. Гаврош // Гаврош, Олександр Дюлович. Закарпатське століття: ХХ інтерв’ю / О. Д. Гаврош. – Ужгород : Мист. Лінія, 2006. – С. 227-240 : фот.
 
Чендей Іван Михайлович // Шевченківські лауреати 1962-2001 : енциклопед. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово І. М. Дзюба. – К. : Криниця, 2001. – С. 596-599 : портр.

Чендей Іван Михайлович : лауреат Нац. преміїї України ім. Т. Г. Шевченка 1994 р. : прозаїк // Закарпатці – лауреати Національної преміїї України ім. Т. Г. Шевченка / упоряд. та передм. О. Д. Скунць. – Ужгород : Ґражда, 2003. – С. 59-82 : портр.

* * * 

Божко, Олександр. Чендеєві чайки летять до Вірменії : [автор ст. про свою роботу в "Літературній Україні" та про зб. оповідань укр. письменників вірмен. мовою "Древо життя", у т. ч. про І. Чендея] / О. Божко // Укр. літ. газ. – 2020. – 28 лют. – С. 6-7. : фот.
 
Бреславська, Світлана. Повернення Івана Чендея : до роковин смерті І. Чендея / С. Бреславська // Укр. літ. газ. – 2017. – 17 листоп. – С. 14-15 : фот.
 
Вольвач, Павло. На вулиці 10 копійок побачив. Підняв. Це були найкрупніші гроші за останні дні : [спогад про батька М. Чендей-Трещак, доньки письм. І. М. Чендея] / П. Вольвач // Країна. – 2019. – 11 лип. – С. 43-47 : фот. кольор.
 
Габорець, Василь. Феномен Івана Чендея / В. Габорець // Культоролог. джерела. – 2017. – № 1. – С. 68-73 : портр., фот.
 
Гаврош, Олександр. 25 фактів про Івана Чендея / О. Гаврош // Унікум. – 2019. – № 18. – С. 26-29 : фот.
 
Гапєєв, Леонід. Про загальнолюдські цінності в житті і творчості Івана Чендея / Л. Гапєєв // Культура і життя. – 2018. – 18 трав. – С. 15 : фот.
 
Гармазій, Надія. Філософія Чендейфесту: родинна пам’ять як духовний феномен / Н. Гармазій // Укр. літ. газ. – 2021. – 22 жовт. – С. 4 : фот.
 
Два листи Івана Чендея у справі видання прози Олександра Сливки : з арх. вид-ва "Ґражда" // Екзиль. – 2018. – № 5. – С. 10. : фот.
 
Кіраль, Сидір. "Іван Чендей – це візитівка Закарпаття" : [розмова з відомим літературознавцем, д-ром філолог. наук / вів О. Гаврош] / С. Кіраль // Слово Просвіти. – 2021. – 16-22 груд. – С. 10-11 : фот.
 
Кіраль, Сидір. Сповідь Івана Чендея, або Штрихи з історії радянської цензури / С. Кіраль // Укр. літ. газ. – 2019. – 10 трав. – С. 16-17 : фот. ; Укр. літ. газ. – 2019. – 24 трав. – С. 16-17 : фот. ; 6 черв. – С. 16-17 : фот.
 
Когутич, Іванка. Закарпатця Івана Чендея вшанувала в Києві Україна літературна : [презентація кн. "Іван Чендей у колі сучасників", підготов. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка в Нац. музеї л-ри України] / І. Когутич // Срібна Земля. – 2018. – 1 лют. – С. 5 : фот.
 
Когутич, Тетяна. Тіні забутих предків із Дубового  / Т. Когутич // Новини Закарпаття. – 2021. – 27 листоп. – С. 6-7 : фот. кольор.
 
Копинець, Юрій. Іван Чендей – співець краси Закарпаття та сценарист культової стрічки "Тіні забутих предків" / Ю. Копинець // Карпат. об’єктив. – 2021. – 30 верес. – С. 12.
 
Кремінь, Дмитро. Сяйво незгасної ватри : [спомини авт. про І. Чендея] / Д. Кремінь // Укр. літ. газ. –2017. – 10 берез. – С. 14-15 : портр.
 
Лауреати ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея : [під час "Чендей фесту 2020" відбулось нагородж. лауреатів] // Слово Просвіти. – 2020. – 17-23 верес. – С. 14 : фот.
 
Лісун, Тамара. Щовбом, щовбом на Ясенову : слово про І. Чендея / Т. Лісун // Екзиль. – 2018. – № 5. – С. 1-9. : фот.
 
Масляник, Олександр. Виноград з Чендеєвого саду : видат. укр. прозаїк із Закарпаття І. Чендей зустрів би 95-у весну / О. Масляник // Дзвін. – 2017. – № 6. – С. 169-174 : портр.
 
Нагородили лауреатів II Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея : [фестиваль "Чендей-fest-2019"] // Ужгород. – 2019. – 25 трав. – С. 13 : фот.
 
Неживий, Олексій. Іван Чендей і Григір Тютюнник: епістолярний триптих / О. Неживий // Укр. літ. газ. – 2018. – 20 квіт. – С. 18 : фот.
 
Нейметі, Мар’яна. Свалявські зустрічі Івана Чендея : [педагог та краєзнавець Й. Долинич згадує про письменника] / М. Нейметі // Новини Закарпаття. – 2017. – 20 трав. – С. 11.
 
Носа, Михайло. Захована правда ожила через півстоліття... : 98 р. від дня народж. І. Чендея / М. Носа // Дружба. – 2020. – 6 черв. – С. 6 : фот.
 
Підгорна, Марія. Яблуко від Чендея : [спогади авт. про письменника] / М. Підгорна // Вісті Ужгородщини. – 2017. – 10 черв. – С. 1, 3 : портр.
 
Пітра, Петро. Чендеєве слово неодноразово лунало в Білках : десятки літ визнаний класик дружив із Ю. Пітрою : [розмова з П. Пітрою про І. Чендея та Ю. Пітри / вів В. Шкіря] / П. Пітра // Нове життя. – 2022. – 14 квіт. – С. 3, 4 : фот.
 
Стрельбицький, Михайло. Чендей-Астей: Господарем слів, оберегом Закарпаття, звеличником неспростовної гідності українців : 10 трав. виповнюється 95 р. з дня народж. І. Чендея : [закарпат. письменник] / М. Стрельбицький // Україн. літ. газ. – 2017. – 5 трав. – С. 16-17 : фот.
 
Унікальне видання про Івана Чендея побачили ужгородці : [презентація щойновид. Закарпат. ОУНБ ім. Ф. Потушняка кн. спогадів та статей] // Наш Ужгород. – 2017. – 26 трав.-1 черв. – С. 8 : фот. кольор.
 
Фединишинець, Володимир. Замість Міжгір’я – Донбас : через захист роману І. Чендея потрапив на роботу... в дит. колонію / В. Фединишинець // Новини Закарпаття. – 2017. – 11 квіт. – С. 8 : фот.
 
Чендей-Трещак, Марія. Іван Чендей у часі й поза ним / М. Чендей-Трещак // Укр. літ. газета. – 2021. – 8 жовт. – С. 1, 4, 5 : фот. ; Укр. літ. газ. – 2021. – 22 жовт. – С. 6 : фот.
 

Інтернет ресурси:

В Ужгороді презентують збірку матеріалів "Іван Чендей у колі сучасників"

Марія Чендей: "Іван Михайлович не вірив, що людей арештують без причини, доки самого не почали цькувати..."

Чендей Іван Михайлович. Біографія

Чендей іван Михайлович – Вікіпедія

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Новини

2024-04-18
Друзі, 23 квітня о 15:00 запрошуємо вас на безкоштовний майстер-клас з виготовлення Великоднього декору.  Інструменти та матеріали надаємо.  Кількість місць обмежена.  Реєстрація обов'язкова: https://forms.gle/xtW9wf8GDJmh95p87  Місце зустрічі: пр. Свободи, 16  Захід відбудеться за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день