Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

“Криниця мудрості і любові”

2017-05-18
(до 95-річчя від дня народження прозаїка, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, ім. В. К. Винниченка та премії ім. А. Головка Івана Михайловича Чендея) (1922-2005)

“Своїм корінням моя літературна творчість вросла в життя моїх земляків.

Звідти вона пила снагу і брала силу.

ЇЇ кропив рясний та вільний дощ народної мудрості…”

Іван Чендей

Іван Михайлович Чендей прожив велике життя, отож і зазнав усього, що й більшість наших краян за цей час на історичній дорозі. Двадцяте століття, що припало на долю письменника, було, мабуть, найжорстокішим, з усіх століть, пережитих людством. 

Народився 20 травня 1922 р. в с. Дубове на Тячівщині в багатодітній селянській родині. Охочий до науки Іванко після сільської школи здобуває освіту в гімназії у Хусті, де на той час відомий нині вчений-фольклорист Петро Васильович Лінтур згуртував навколо себе талановиту літературну молодь.

Починав учитися майбутній письменник у гімназії за демократичної Чехословаччини, та в 1939 р. гортіївська Угорщина окупувала Закарпаття, і до матеріальної скрути додалися ідеологічні утиски. Та все ж у 1941 р. гімназисти видають літературний альманах “Будет день”, де надруковано і літературні спроби Івана Чендея. А в листопаді 1944 р. молодий літератор стає учасником з'їзду народних комітетів, котрий проголосив возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною. 

Згодом потрапляє на роботу в головну газету краю “Закарпатська правда”. Одночасно навчається на філологічному факультеті Ужгородського державного університету. І робота, і навчання укріпили його в освоєнні української літературної мови, і то настільки, що згодом найавторитетніші словники ілюструватимуть уривки з його творів як літературну норму.

У 1960-1962рр. Іван Чендей вирішує податися на вищі літературні курси при Літературному Інституті ім. Горького. Два роки, проведених у Москві, де літературне життя тоді буяло на повну силу, зарядили письменника новою енергією. Уже перша книжка новел “Чайки летять на Схід” стала явищем у новій закарпатській прозі.

Зворушливо й правдиво, духовно сильними й благородними зображує своїх земляків письменник і в інших оповіданнях, нарисах, повістях, зібраних у збірках “Вітер з полонин” (1958), “Ватри не згасають” (1960), “Чорнокнижник” (1961), “Поєдинок” (1962), “Терен цвіте” (1967), “Коли на ранок благословлялось” (1967), “Зелена Верховина” (1975), “Свалявські зустрічі” (1977), “Теплий дощ” (1979), “Казка білого інею” (1979), “Кринична вода” (1980) та ін. У 1965p. виходить друком роман “Птахи полишають гнізда...”, у 1989 — “Скрип колиски”. Іван Михайлович Чендей перший заговорив на всю Україну про Закарпаття. Незмінний був інтерес письменника до художньої правди. Він не обминав суперечливих явищ тогочасної дійсності, за що був підданий нещадній критиці партійними функціонерами. Пов’язуючи художній досвід Івана Чендея з традиціями реалізму, помічаємо збагачення творчості майстра здобутками інших творчих напрямків, що надало творам нового забарвлення.

Кращі його твори перекладені російською мовою. І сам він активно перекладав з угорської - оповідання Жігмонда Моріца, повість і роман Мора Иокаї.

У співавторстві із видатним режисером Сергієм Параджановим він створив сценарій до фільму “Тіні забутих предків”, який після творів Олександра Довженка став новою візиткою українського кіно у світі.

В Україні Іван Чендей здобув найвищі літературні нагороди - премію Українського фонду культури ім. В. К. Винниченка (1988) та Національну премію ім. Т. Г. Шевченка (1994) за книгу “Калина під снігом”, літературну премію ім. А. Головка за роман “Скрип колиски” (1987), 1993 року був нагороджений Почесною відзнакою Президента України. Помер Іван Чендей 29 листопада 2005 року. Похований в м. Ужгороді.

 

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Чайки летять на схід : новели / І. М. Чендей. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1955. – 152 с.


 В першій збірці письменника показано життя закарпатців за часів окупації і боротьби за визволення та возз’єднання Закарпаття з Україною. Іван Чендей майстерно проникає у психологію людини, в характері якої поєднуються ненависть до соціального та національного зла, викриваються дрібновласницькі інстинкти. Його герої намагаються зрозуміти, хто винен у їх нещастях, замислюються над шляхами поліпшення життя.

 

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Скрип колиски : роман / І. М. Чендей ; ред. Г. Кримчук ; худож. оформ. О. М. Столін. – К. : Дніпро, 1989. – 434 с. – (“Романи й повісті” ; № 3).

 
В романі відомого прозаїка порушено гострі соціальні й моральні проблеми. Змальовуючи верховинське село, автор переконливо, через яскраві художні образи показує, що зростання матеріального добробуту не завжди супроводжується духовним розквітом. На  прикладі конкретних людських доль, драматичних, а то й трагічних, твір розкриває, як пристрасть до алкоголю руйнує особистість, калічить душу, нищить талант, спричиняє до розладу сім’ї.
 
К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Калина під снігом : повісті, оповідання / І. Чендей. – К. : Рад. письменник, 1988. – 400 с. : іл.

 
Головному героєві повісті “Іван” навіть перед смертю важко згадати щасливий день. Спустошеність душі лжеактивіста позначилася на стосунках з односельцями. У творах прозаїка портрети “інтелігентних” представників сучасного міщанства, збайдужілих нікчем особливо контрастують з образами людей щирих і чесних.
 

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Птахи полишають гнізда... : повісті, роман / І. М. Чендей ; ред. О. П. Логвиненко ; худож. М. М. Томчаній. – Ужгород : Карпати, 1984. – 596 с. : портр., іл.

Книгу відомого українського прозаїка вмістили повісті “Терен цвіте” і “Чорна Сальва” про життя трудівників Закарпаття у 20-30 рр. ХХ ст. їх боротьби за соціальне і національне визволення. В основі роману “Птахи полишають гнізда…” – доля сільської родини, переселеної з прадідівської землі на нове місце у зв’язку з будівництвом електростанції. Він представляє нову сторінку життя земляків автора в умовах тогочасної дійсності.

К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Вибране : в 2-ох т. Т. 1 : оповідання, повісті / І. М. Чендей ; передм. М. Г. Жулинського ; ред. Б. Г. Кушнір, Л. Д. Годований. – Ужгород : Карпати, 2002. – 400 с.

 
До першого тому вибраних творів Івана Чендея – лауреата Національної премії України ім.. Т. Г. Шевченка, премій ім.. А. Головка та В. Винниченка – ввійшли його кращі оповідання про життя закарпатських селян у минулому та в наші дні, про нетлінні духовні цінності, збережені народом, а також повісті – “Іван” та  “Іванові журавлі”, у яких автор порушує морально-філософські проблеми високого призначення людського буття на Землі.
 
К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Казка білого інею : повість, оповідання / І. М. Чендей. – Ужгород : Карпати, 1979. – 200 с. : іл.

 
В основі твору письменника лягла лірична думка сучасника про красу людської душі і людські взаємини, оповідь про синівський обов’язок. Мати з повісті не пам’ятає жодного дня без праці. Була вірною дружиною і матір’ю. жила з дітьми, для дітей і в дітях. І нічого не нажила, крім добрих, працьовитих дітей.
 
К 84-4
Ч-43
Чендей Іван. Спалахи іскрин / І. М. Чендей ; упоряд., підгот. текстів, передм. М. І. Трещак. – Ужгород : Ліра, 2012. – 128 с.

 
Короткі та водночас глибокі за змістом думки, які сам Іван Чендей називав спалахами, були знайдені в архіві літератора донькою прозаїка. Частина матеріалу містилася у окремому зошиті. Багато думок-афоризмів відібрано з матеріалів щоденникових записів, які письменник вів продовж півстоліття.
 

К 83.3
К 43
Кіраль, Сидір Степанович. “...Зробити щось корисне для свого рідного народу” : з епістолярної спадщини І. Чендея : [монографія] / С. С. Кіраль ; Каб. Міністрів України ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – К. : ПП Лисенко М. М., 2013. – 212 с.
 

У монографії на матеріалі опублікованих і неопублікованих листів відомого українського письменника, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка  Івана Чендея здійснено спробу розкрити витоки таланту та особливості творчої індивідуальності митця, висвітлено його погляди на літературну критику, розмислити про жанрову природу новели й оповідання, твори сучасників і класиків української літератури.
 

К 91.9:84
П 35
Письменник Іван Чендей : біобібліогр. покажч. : до 60-річчя Ужгород. нац. ун-ту / М-во освіти і науки України, Ужгород. держ. ун-т, Наук. б-ка УжНУ, Закарпат. ін-т ім. А. Волошина, Міжрегіон. акад. упр. персоналом ; уклад. : О. Г. Люта,  Л. О. Смочко,  М. І. Трещак. – Ужгород : Мист. Лінія, 2006. – 176 с. : іл.

 
Наукова бібліотека Ужгородського національного університету біобібліографічним покажчиком “Письменник Іван Чендей” продовжила серію біобібліографічних покажчиків, присвячених закарпатським письменникам. Широкому загалу читачів показано письменницький ужинок Івана Чендея, літературу про його життя та громадську діяльність з 1941 до 2005 рр.
 

К 83.3
Н 84
Носа, Михайло Іванович. Дубівчани в одежі слова : вивчення творчості Івана Чендея в школі / М. І. Носа. – Ужгород : Ґражда, 2005. – 52 с. : фот. + Додатки с. 21-46.

 Уроки вивчення літератури рідного краю займають важливе місце у структурі курсу української літератури в школі. Адже не секрет, що в нинішніх умовах, коли на учня навалюється величезний інформаційній потік з засобів масової інформації, інтернету тощо, читацький інтерес підростаючого покоління неспівмірний з тим, який був два-три десятки років тому.
З огляду на це зростає роль учителя-словесника, від якого більшою мірою, ніж будь-коли, залежать якість і результати виховання в молоді тих рис, що ставатимуть визначальними в людей, які розбудовують незалежну державу та громадянське суспільство. Тому важливо прищеплювати учням почуття патріотизму, гордості за свою Батьківщину.Творчість Івана Чендея і є тим благодатним матеріалом, що допомагає досягти зазначених вище цілей.

К 83.3
Ч-43
Іван Чендей в колі сучасників: зб. спогадів, статей, есе, худож. творів, бібліогр. джерел / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. : О. Д. Гаврош, І. В. Когутич, М. І. Трещак,  О. В. Шмайда ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : ТОВ «РІК-У», 2017. – 420 с.: фот.

 Збірник матеріалів «Іван Чендей у колі сучасників», підготований до 95-річчя від дня народження українського письменника, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, – спроба показати не тільки постать митця, але й епоху, в якій він жив і творив. Адже під однією обкладинкою зібрано публіцистичну спадщину письменника, який чимало писав про видатних сучасників; спогади, статті, есе, художні твори літературознавців, колег по перу, журналістів, друзів, рідних, які особисто знали митця; аналіз його епістолярної спадщини та доповнення бібліографічного покажчика про життя і творчість Івана Чендея.

Окремі видання автора:

Ватри не згасають : оповідання / І. М. Чендей ; ред. Л. Зосіч ; худож. А. М. Кашшай. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1960. – 144 с.

“Верховино, мати моя...” / І. М. Чендей ; ред. М. Федака. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1960. – 76 с. : фот.

Вибране : в 2-ох т. Т. 2 : оповідання, роман / І. М. Чендей ; ред. Б. Г. Кушнір, Л. Д. Годований. – Ужгород : Карпати, 2003. – 520 с. : іл, портр

Вибрані твори : в 2-х т.: Оповідання. Птахи полишають гнізда... : роман / ред. Л. Г. Білик ; худож. Ю. В. Бондаренко. – К. : Дніпро, 1982. – 624 с. : портр.

Вітер з полонин : оповідання та повість / І. М. Чендей ; ред. В. А. Костюченко ; худож. М. Ф. Сліпченко ; передм. П. Й. Панч. – К. : Держ. вид-во худож. літ., 1958. – 300 с. : іл.

Задушна субота / І. М. Чендей ; ред. Ф. Д. Кривін ; худож. С. Усик. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1960. – 15 с.

Поєдинок : [зб. оповіданнь] / І. М. Чендей. – К. : Держлітвидав, 1962. – 268 с. : іл.

Птахи полишають гнізда... : роман / І. М. Чендей ; ред. О. Г. Мусієнко ; худож. М. М. Усов. – К. : Рад. письменник, 1965. – 262 с.

Свалявські зустрічі : нариси / І. М. Чендей ; ред. В. Т. Дзьоба ; худож. П. Ю. Бедзір. – Ужгород : Карпати, 1977. – 228 с.

Син : оповідання / І. М. Чендей ; ред. М. М. Федака ; худож. С. Г. Усик. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1962. – 64 с.

Терен цвіте / І. М. Чендей ; ред. В. Поліщук ; худож. оформ. А. М. Кашшай. – Ужгород : Закарпат. обл. вид-во, 1958. – 156 с. : іл.

Чорнокнижник : оповідання / І. М. Чендей ; ред. В. Р. Коломієць ; худож. М. С. Туровський. – К. : Держ. вид-во худож. літ., 1961. – 28 с.

***

Дослідник життя і майстер слова : метод.-бібліогр. матеріали до 90-річчя від дня народж. лауреата Нац. премії ім. Т. Г. Шевченка Івана Чендея (1922-2005) / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; Від. наук.-метод. роботи ; уклад. : О. В. Малинич, Н. М. Панчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, 2012. – 48 с. : кольор. іл. – Бібліогр.: с. 44-46.

Чендей Іван Михайлович : бібліогр. покажч. : до 70-річчя від дня народж. / уклад. М. Ю. Рущак ; відп. за вип. В. Г. Лехцер ; передм. Д. М. Федака. – Ужгород, 1992. – 48 с.

Чендей Іван Михайлович / упоряд. О. Д. Скунць. – Ужгород : Ґражда, 2001. – 18 с. : іл.

Жулинський, Микола. Іван Чендей. Історія його краю – в його творах / М. Жулинський // Жулинський, М. Г. Українська література: творці і твори : учням, абітурієнтам, студентам, учителям / М. Г.  Жулинський. – К. : Либідь, 2011. – С. 832-862 : фот. – Бібліогр. наприкінці ст.

Чендей Іван Михайлович // Шевченківські лауреати 1962-2001 : енциклопед. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово І. М. Дзюба. – К. : Криниця, 2001. – С. 596-599 : портр.

Чендей Іван Михайлович : лауреат Нац. преміїї України ім. Т. Г. Шевченка 1994 р. : прозаїк // Закарпатці – лауреати Національної преміїї України ім. Т. Г. Шевченка / упоряд. та передм. О. Д. Скунць. – Ужгород : Ґражда, 2003. – С. 59-82 : портр.

Інтернет ресурси:

В Ужгороді презентують збірку матеріалів "Іван Чендей у колі сучасників"

Марія Чендей: "Іван Михайлович не вірив, що людей арештують без причини, доки самого не почали цькувати..."

Чендей Іван Михайлович. Біографія

Чендей іван Михайлович – Вікіпедія

 

 


Новини

2021-04-03

4 квітня - Міжнародний день Інтернету, тож це свято для всіх і кожного, хто любить поюзати на просторах всесвітньої мережі. З цієї нагоди ми підготували для вас віртуальну виставку "Творці віртуального простору".

2021-03-29

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Книжковий спалах", на якій представлено книги, які наша бібліотека отримала завдяки Українському інституту книги.