Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

"Із пензлем по життю" 2018-02-22

до 60-річчя від дня народження художника Бориса Кузьми
Кузьма Борис Іванович – народився 22 лютого 1958 року у селі Нове Давидково Мукачівського району Закарпатської області. У 1980 році закінчив архітектурний факультет Львівського політехнічного університету. Член Національної спілки художників України з 1995 року. Лауреат обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі в галузі образотворчого мистецтва.  Заслужений художник України (2004). 
 
Графіка Бриса Кузьми – це, мабуть, уся його біографія. У ній віддзеркалюються головні пристасті життя – архітектура, живопис і власне рисування, штрихування, друкування, наведення ліній. Перша персональна виставка художника відбулася у 1984 році в Ужгороді, а саме у кафе "Форум", яке свого часу було своєрідним клубом "творчої молоді". Саме з цього моменту розпочався рух Бориса Кузьми у конкретному напрямку – художньому. У 1995 році пан Борис став членом Національної спілки худодників України, а у 1999 році його обрали головою Закарпатської організації Національної спілки художників України.
"Він є митець провокативного плану, у пригодах видуманих ним просторів знаходить своє місце, точку опертя і дає нам шанс піти з ним далі у мандрівку, скажімо, до графічних натюрмортів. І тут ви не приховуєте свого здивування, бо усе буденне, прозаїчне, що до тієї миті жило з вами, – тарілки, погари, пляшки, враз за одну мить оживає по-новому, в композиціях натюрмортів, висвічуючи такими принадами, чарами, які знайомі мало не кожній закарпатській дівчині, бо вона знає, що поза красою нема краси", – так пише про творчість Бориса Кузьми мистецтвознавець Олександр Федорук.
К 85.14
К89
Кузьма, Борис Іванович. Борис Кузьма : альбом / Б. І. Кузьма ; пер. англ. Ю. Петрушко. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2008. – 120 с.

Видання представляє творчість Бориса Івановича Кузьми – заслуженого художника України, лауреата обласної премії імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі у галузі образотворчого та декоративно-прикладного митстецтва. Всестороннє дослідження творчого доробку і постаті Бориса Кузьми у сучасному мистецтві доповнююється репродукціями живописних полотен та графічних аркушів  автора.

К 85.14
М 12
Магія відданості рідній землі і світу : лауреати обласної мистецької премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі 1995-2015 років / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. орг. Нац. спілки художників України ; упоряд., післяслово Б. І. Кузьма ; вступ. ст. В. С. Габорець. – Ужгород : Карпати, 2016. – С. 46.

Дане видання представляє усіх лауреатів обласної мистецької премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі за 20 літ її існування. У цьому вишуканому ряду – майже 80 імен майстрів пензля та різних жанрів образотворчого мистецтва, роботи яких складають нині золотий фонд художньої скарбниці Закарпаття. 

К 85.14
Х 98
Художники Закарпаття: до 55-річчя Закарпат. орг. Нац. Спілки художників України / упоряд. : Б. І. Кузьма, К. Є. Стельмах. – Ужгород : Карпати, 2001. – С. 130.  

У альбомі-каталозі, який виходить у світ першим виданням, подано короткі біографічні довідки членів Закарпатської організації Національної спілки хідожників України та репродукції їх полотен, які репрезентують найхарактерніші віхи творчого доробку і творчої манери митців Закарпаття. 

К 85.14
Х 98
Художники Закарпаття  = Artists of Transcarpathia : [альбом-каталог] / упоряд., відп. за вип., ідея проекту Б. І. Кузьма ;  передм., пер. англ. М. В. Сирохман. – Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2011. – С. 81.

Альбом-каталог містить короткі біографічні довідки членів Закарпатської організації Національної спілки художників України та репродукції основних робіт з їхнього доробку за останнє десятиліття. Розраховане на широке коло шанувальників образотворчого мистецтва. 

***

Борис Кузьма: "Мистецтво – це єдине, що не зачепила інфляція" : [розмова із худож., головою Закарпат. орг. НСХУ /  вів М. Боднар] / Б. Кузьма // Новини Закарпаття.  2012.  13 жовт.  С. 21 : фот.

Борис Кузьма нині підкорює своєю творчістю Київ : [вист. засл. худож. України у виставк. залі президії Акад. мистецтв України] // Новини Закарпаття.  2012.  19 трав.  С. 21 : фот.

Борис Кузьма: "Творче незадоволення змушує мене рухатися вперед" : [розмова із нагоди 55-річчя від дня народж. голови Закарпат. орг. НСХУ / вела Окс. Гаврош] / Б. Кузьма // Фест.  2013.  22-28 лют.  С. 14 : фот.

Кузьма, Борис. "Треба вміти себе знищити, а потім відродитися..." : [розмова з художником, головою Закарпат. орг. НСХУ / вела А. Ножка] / Б. Кузьма // Новини Закарпаття.  2013.  23 лют.  С. 21 : фот.

Бортновська, Зеновія."Архітектурні імпресії" Бориса Кузьми представлені у Львівському палаці мистецтв : [вист. графіки голови Закарпат. орг. НСХУ за одноймен. назвою] / З. Бортновська // Новини Закарпаття.  2013. – 4 трав.  С. 3. : фот.

Кузьма Борис Іванович : (живописець ; лауреат обл. премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі 2000 р. за твори "Осінній ранок", "Передчуття осені") // Магія відданості рідній землі і світу.  Ужгород : Карпати, 2016. – С. 46-47 : портр., фот. кольор.

Кузьма Борис Іванович: (живописець, графік ; лауреат обл. премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі 2007 р. за твори "Стара весна", "Древнє місто", "Вежі", "Ужгородські силуети") // Магія відданості рідній землі і світу. – Ужгород : Карпати, 2016.   С. 86-87 : портр., фот. кольор.

 

Інтернет-ресурси:

Кузьма Борис Іванович

Борис Кузьма: "Художник складається з таланту, а потім – з терпіння і працьовитості..."

Борис Кузьма: "Свою першу картину я продав за сто рублів"

Борис Кузьма

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-06-06

Шановні користувачі! Для вас "Хроніка культурного життя Закарпатської області за травень 2019 р".

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".