Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Антон Шепа - майстер монументального живопису2018-04-16

до 90-річчя від дня народження художника Антона Шепи
Народився  17 квітня 1928 року в с. Підгоряни Мукачівського району Закарпатської області.
   1954-го року закінчив Львівський Державний інститут прикладного і декоративного мистецтва, де він навчався на факультеті монументального живопису. Вчителями з фаху були Йосип Бокшай та Роман Сельський. Своїм духовним вчителем і наставником Антон Шепа вважає Адальберта Ерделі. З 1960-го – член Національної спілки художників України.
До 1972 року Антон Шепа жив і працював в Ужгороді, де викладав в Ужгородському училищі прикладного мистецтва впродовж 7 років (1954-1961). 
1972-го Антон Шепа переїздить до Києва. З 1957 р. бере участь практично в усіх республіканських та в більшості всесоюзних художніх виставок. Його роботи демонструвалися в Астрії, Білорусії, на Кіпрі, в Чехії, Словаччині, Угорщині, Японії.   Твори майстра прикрашають експозиції музеїв та колекцій. Антон Шепа - талановитий педагог і наставник, що виховав цілу плеяду яскравих художників. Його вирізняє щира образність, розкута манера письма, смілива і емоційна палітра, гармонійне поєднання реалістичної, декоративної та абстрактної стилістики. Активний експериментатор з кольором, формою і сюжетом, влучно прозваний "закарпатським Ван Гогом". Із монументальних робіт які уціліли є розписи в церкві монастиря с. Імстичево(1996р.), будинку культури с. Петрово та одне з приміщень в замку «Паланок» м. Мукачево (1998 р.). 
Помер художник у 2014 році. Заслужений художник України(2008 р.)
 

К 85.14

Х 98
Художники Закарпаття  = Artists of Transcarpathia : [альбом-каталог] / упоряд., відп. за вип., ідея проекту Б. І. Кузьма ;  передм., пер. англ. М. В. Сирохман. – Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2011. – С. 153.
 

Альбом-каталог містить короткі біографічні довідки членів Закарпатської організації Національної спілки художників України та репродукції основних робіт з їхнього доробку за останнє десятиліття. Розраховане на широке коло шанувальників образотворчого мистецтва.    

У каталозі розміщена довідкова стаття та репродукції робіт Антона Шепи.

К 85.14
М 12
Магія відданості рідній землі і світу: лауреати обласної мистецької премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі 1995-2015 років / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. орг. Нац. спілки художників України ; упоряд., післяслово Б. І. Кузьма, вступ. ст. В. С. Габорець. - Ужгород : Карпати, 2016. – C.64-65.
  
    Дане видання представляє усіх лауреатів обласної мистецької премії імені Й.Бокшая та А. Ерделі за двадцять літ її існування. У цьому вишуканому ряду – імена майже 80 майстрів пензля та різця різних жанрів образотворчого мистецтва, роботи яких складають нині золотий фонд художньої скарбниці Закарпаття і гідно представляють Україну, рідну землю, її красу і її людей як невичерпне, невмируще джерело гордості і мистецьких традицій, складових європейського культурного простору.
   Пропоноване видання подає інформаційну довідку про художника та репродукцію його роботи "Свідок історії".

 

 К 85

Е 69

Ерделівські читання : міжнар. наук.-практ. конф. : тези доповідей (Ужгород, 13-14 трав. 2013 р.) / М-во освіти і науки України, Закарпат. облдержадмін., Упр. культури Закарпат. ОДА, Закарпат. худож. ін-т, Фонд ім. А. Ерделі ; редкол.: І. І. Небесник, М. І. Яковлєв [та ін.]. - Ужгород : Ґражда, 2013. - С. 26 - 27, 28.

Пропоноване видання містить тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції "Ерделівські читання" (Ужгород, 13-14 травня 2013 року). 

У збірнику розміщені дві статті про художника Антона Шепу. Мистецький портрет художника відображений у статті Бориса Кузьми "Мистецтво любові до рідного краю", а в статті Аттіли Коприви  "Барвиста феєрія полотен "закарпатського Ван Гога" подані творчі бесіди з митцем.

КОя2
З-18
Закарпаття в енциклопедії українознавства / Наук. тов-во ім. Шевченка ; Ред.-упоряд.  та передм. В. Маркусь. - Ужгород : "Гражда", 2003. - С. 200.
 

Пропонована добірка закарпатських матеріалів, укладена за Енциклопедією Українознавства, виданої в діаспорі в 1955 -1995 роках в 11 томах. Це своєрідна мала регіональна карпатознавча енциклопедія. Довідником може зручно користуватися і викладач, і журналіст та студент.

В енциклопедії подана довідкова стаття "Шепа Антін".

К 72.96: 85
З-18
Закарпатський художній інститут.
Вісник Закарпатського художнього інституту : зб. наук. пр. / Закарпатський художній інститут, М-во освіти і науки України, Закарпат. худож. ін-т; редкол.: І. І. Небесник, М. І. Мушинка, В. Васильєв [та ін.]. - Ужгород : Закарпат. худож. ін-т, 2015 .
Вип. 7 : Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Ерделівські читання" (Ужгород, 13-14 травня 2015 р.). - 2015. – С. 39 – 46. 
 

    Сьомий випуск "Вісника Закарпатського художнього інституту" містить матеріали Міжнародної науково-практичної конференції "Ерделівські читання" (Ужгород, 13-14 травня 2015 р.), наукові дослідження в галузі образотворчого  і декоративно-прикладного мистецтва, дизайну та мистецької освіти України, що порушують проблеми взаємовпливів культур європейських народів та впровадження художньої освіти в мистецьких закладах.

    У книзі представлені творчі бесіди з художником Антоном Шепою, які розкриває стаття Аттіли Коприви "Барвиста феєрія полотен "закарпатського Ван Гога".
 
* * *
Антон Шепа став заслуженим художником України // Новини Закарпаття. – 2008. – 26 квіт. – С. 5.

Кузьма, Борис. Мистецтво любові до рідного краю : метру закарпат. живопису засл. худож. України А. Шепі виповнюється 85 / Б. Кузьма // Фест. – 2013. – 19-25 квіт. – С. 14 : фот.

Романюк, Іван. Закарпаття живе у його серці. Художникові Антону Шепі – 80 / І. Романюк // Старий Замок. Паланок. – 2008. – 10-16 квіт. – С. 20.

Сирохман, Михайло. "Карпатська легенда" Антона Шепи / М. Сирохман // Фест. – 2008. – 4-10 верес. – С. 13

Сирохман, Михайло. Антон Олексійович Шепа : 80-річчя від дня народж. художника // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2008 рік. - Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2007. -  С. 79-83. 

У художньому музеї відкрито виставку творів Антона Шепи із приватних колекцій // Ужгород. – 2016. – 30 квіт. – С. 12.

Шепа, Антон. "Рідко коли я цілком задоволений своєю роботою". А першим кумиром чільного майстра пензля є народне мистецтво : [інтерв’ю з художником / вів М. Фединишинець] / А. Шепа // Старий Замок. Паланок. – 2008. – 17-23 квіт. – С. 20.

Інтернет-ресурси:

 Антон Олексійович Шепа

Антон Олексійович Шепа. Матеріали Вікіпедії.

Антон Шепа 

Художник Антон Шепа

Помер відомий на всю країну закарпатський художник Антон Шепа 

 

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-06-06

Шановні користувачі! Для вас "Хроніка культурного життя Закарпатської області за травень 2019 р".

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".