Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Розстріляне Відродження. Євген Плужник2018-12-11

до 120-річчя від дня народження українського поета, драматурга, перекладача
 
Нехай комусь судився довший
Шлях до останньої межі,
Свій коротенький перейшовши,
Не нарікатиму – я жив!
                               Є. Плужник
 
 
 
 
Євген Плужник – один із найвизначніших українських поетів ХХ століття, «король української рими».
Він народився 26 грудня 1898 року в слободі Кантемирівка Воронезької губернії. Звідси псевдонім – Кантемирянин – яким підписував Є. Плужник свої перші поетичні спроби. З 1920 року Євген Плужник живе в Києві. У 1921-ому стає студентом ветеринарно-зоотехнічного інституту, який швидко кидає, щоб вступити до Київського музично-драматичного інституту імені М. Лисенка. Скромний і тихий, Є. Плужник намагався не привертати до себе уваги. Коли його, здібного слухача музично-драматичного інституту, обнадіяли великим театральним майбутнім, Є. Плужник перестав відвідувати лекції – боявся марнославства і випробувань визнанням. «Фатумом» майже усіх молодих членів родини Плужників був туберкульоз: шестеро із восьми дітей померли від цієї недуги. У Євгена туберкульоз супроводжувався легеневими кровотечами. У Києві Євген Плужник знайомиться і одружується з Галиною Коваленко, якій пророкували блискучу театральну кар’єру, якби її не зупинила хвороба Євгена.
Перша книжка поезій Євгена Плужника під назвою «Дні» побачила світ у 1926 році. За рік вийшла друга і остання прижиттєва збірка письменника «Рання осінь». Є. Плужник був настільки скромним, що не наважувався друкувати свої твори. Одного разу дружина викрала його поезії і понесла фахівцям, аби оцінили їх. Прочитавши твори Є. Плужника, Юрій Меженко сказав: «Ви принесли вірші такого поета, якого ми в житті будем довго чекати і дай нам Бог, щоб ми дочекалися». Є. Плужник казав: «Як бути поетом, то бути великим поетом. Я можу написати щось надзвичайне… я хворий, у мене сухоти, але я напишу щось таке, що кожен скаже: «А це Плужник написав».
Усього десять років тривала літературна діяльність Євгена Плужника. У 1928 році вийшов його роман «Недуга», за рік з’явилися дві п’єси: «Професор Сухораб» та «У дворі на передмісті», Є. Плужник писав сценарії, перекладав М. Гоголя, Л. Толстого, А. Чехова, працював над тритомною «Антологією української поезії». Сестра Галини Коваленко зберегла підготовлену до друку автором третю збірку поезій «Рівновага», яка побачила світ аж у 1966 році.
Атмосфера в країні ставала все більш напруженою. Жорна сталінських репресій планомірно знищували українську інтелігенцію. Є. Плужник був готовий до арешту. Після безпідставних ув’язнень його друзів Григорія Косинки, Дмитра Фальківського, Олекси Влизька, колег із літературних угруповань «Ланка» і «Марс» для нього це не було б несподіванкою, найбільше гнітило тільки одне: коли це станеться?
У грудні 1934 року Є. Плужника заарештували, а 25 березня 1935-ого – засудили до розстрілу, який згодом замінили на десять років каторги. 2 лютого 1936 року, важко хворіючи, Євген Плужник помер від сухот у тюремній лікарні на Соловках.
Євген Плужник прожив лише 38 років. Він був великим життєлюбом. Кожне його поетичне слово було наповнене відповідальністю, він вірив у справедливе і людяне майбутнє і водночас відчував, що довго не житиме.
Щастя подружнього життя виявилося надто коротким. Галині Коваленко судилася тяжка доля дружини репресованого, вона була вислана, без права жити в Україні. Під час німецької окупації Галина Коваленко залишила Батьківщину. Їй судився «шлях до останньої межі», майже півстолітня розлука з рідними сестрами, болючо-трагічна самотність і вічні спогади про Нього.
Життя Євгена Плужника, як і багатьох його друзів – талановитих українських письменників, обірвалося передчасно. А його дружині життя було дароване довге, мабуть, для того, щоб донести нам найпотаємніші, найсвітліші і найболючіші спогади про свого вічно живого в слові чоловіка. Галина Коваленко померла на 91 році життя 4 серпня 1989 року в Нью-Йорку.
 
Використано матеріали книги М. Жулинського «Слово і доля»
 
 

Твори Євгена Плужника

84(4Укр)6
П 40
Плужник, Є. П. Поезії / Є. П. Плужник. – К. : Радян. письменник, 1988. – 416 с. – (Бібліотека поета).
 
До книжки Євгена Плужника (1898–1936) – талановитого українського поета 20-30-х років, ввійшли всі вірші та поеми з його відомих збірок "Дні", "Рання осінь", "Рівновага", а також твори, в різний час надруковані в періодиці.
Окремі вірші публікуються вперше.
84(4Укр)6
П 40
Плужник, Є. П. Змова у Києві : роман, п'єси / Є. П. Плужник. – К. : Укр. письменник, 1992. – 428 с.
 
Талант репресованого в роки сталінізму Євгена Плужника (1898– 1936 рр.) цього разу розкривається в прозових та драматичних творах.
Роман "Недуга" витриманий в урбаністичній манері, оповідає про життя київської інтелігенції двадцатих років, звички богеми, дає тонкий соціально-психологічний аналіз тогочасної сім'ї та суспільства.  
У п'єсах "Професор Сухораб", "У дворі на передмісті", "Змова у Києві" виразно втілено передчуття наступаючої реакції.
84(4УКР)6
З-80
Золоті рядки української поезії: Розстріляне Відродження : поезія : [в т. ч. твори Є. Плужника] / ред. : О. В. Зав'язкін, Н. В. Хроменко ; худ. О. К. Перепелиця. – Донецьк : БАО, 2007. – 224 с. : іл.
84(4УКР)6
Р65
Розстріляне відродження. Українська репресована лірика : [в т. ч. твори Є. Плужника]. – Донецьк : БАО, 2009. – 256 с.
84(4УКР)6
Л 13
Лавріненко, Юрій. Розстріляне відродження : антологія 1917-1933 : поезія - проза - драма - есей : [в т. ч. твори Є. Плужника] / Ю. Лавріненко ; упоряд., післямова : Ю. А. Лавріненко, Є. Сверстюк. – 6-е вид. – К. : Смолоскип, 2008. – 976 с. : іл.

 

84(4Укр)6
У-45
Плужник, Є. "Я знаю..." ; "Знаю, сіренький я весь такий..." ; "Я-як і всі..." ; Галілей ; "Напишеш, рвеш... І пишеш знову!.." : [вірші] / Є. Плужник // Українське слово : хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст. : у 3 кн. Кн. 2 / упоряд.: В. Яременко, Є. Федоренко.– К. : Рось, 1994. – С. 238-256.


Твори Євгена Плужника представлені в електронних бібліотеках

«Культура України» та «Diasporiana»

Плужник, Євген. Дні [Електронний ресурс] : [лірика] / Є. Плужник. – [Б. м.] : Глобус, 1926. – 96 с. – Режим доступу : http://elib.nlu.org.ua/object.html?id=7609
 
Це перша поетична збірка поета, драматурга та перекладача Євгена Павловича Плужника (1898–1936), яка побачила світ у 1926 році.
До видання увійшли вірші Євгена Плужника, яким притаманні глибокий ліризм і драматизм почуттів. Також вміщено поему про суперечності пореволюційної дійсності «Галілей» та поему «Канів», в якій розмова йде на вирішальні для нації теми: село і місто, їхнє сучасне, минуле й майбутнє.
Плужник, Євген. Рання осінь [Електронний ресурс] / Є. Плужник. – К. : Маса, 1927. – 64 с. – Режим доступу : http://elib.nlu.org.ua/object.html?id=7610
 
Презентовано одну з перших поетичних збірок поета, драматурга та перекладача Євгена Павловича Плужника (1898–1936), яка побачила світ у 1927 році.
Поезії Євгена Плужника притаманний глибокий ліризм і драматизм почуттів; його поетична мова – проста, чітка та виразна.
Плужник, Є. Фразеологія ділової мови [Електронний ресурс] / уложили : В. Підмогильний, Є. Плужник. – К. : Час, 1926. – 293 с. – Режим доступу : http://elib.nlu.org.ua/object.html?id=7611
 
Представлений словник, укладений Валер'яном Підмогильним та Євгеном Плужником, побачив світ у 1926 році. Видання є спробою розробити й уніфікувати ділову українську фразеологію. У вступному слові укладачі пояснюють появу потреби у систематизованій фразеології української ділової мови, дають поради читачам.
Словник демонструє багатство лексичної і фразеологічної основи, зв'язок із живою народною мовою.
Плужник, Євген. Три збірки [Електронний ресурс] / Є. Плужник. – Мюнхен, 1979. – 257 с. – Режим доступу : http://diasporiana.org.ua/poeziya/15002-pluzhnik-ye-tri-zbirki/
 
У сорокові роковини смерти поета (1976 р.), що загинув у Соловецькому карному таборі, члени Інституту Літератури ім. Михайла Ореста дійшли перевидати лірику Євгена Плужника. Цей намір, завдяки жертовності українського громадянства всієї діяспори, пощастило реалізувати у вісімдесяту річницю поетовoro народження.
Упорядники обмежилися під час складання книжки текстом поезій, котрі увійшли до трьох збірок: «Дні», «Рання осінь», «PiBHOBara», а також включили до книжки найважливіші дані з життя Плужника (<<Біографічна канва»), нарис про його творчість, спогад про останні хвилини поета та одну з поезій, присвячених його пам'яті.
 


Матеріали про життя і творчість Є. Плужника

83.3(4Укр)
С42         
Скирда, Л. Євген Плужник : нарис життя і творчості / Л. Скирда. – К. : Дніпро, 1989. – 151 с. – (Літературний портрет).
 
Про життєвий і творчий шлях Евгена Плужника.
Літературознавчий аналіз текстів автора, різнопланове висвітлення його місця в тогочасному літературно-мистецькому житті.

 

83.3(4УКР)
Ж87
Жулинський, М. Євген Плужник : [нарис присвяч. творчості письменника, в т. ч. вірші] / М. Жулинський // Жулинський, М. Слово і доля : навч. посіб. / М. Жулинський. – К. : А.С.К., 2002. – С.382-403.
 
Ця праця є своєрідним доповненим і поглибленим варіантом книжки М. Жулинського „Із забуття в безсмертя" (1990 р.). Автором у широкому спектрі здійснено систематизований ґрунтовний аналіз творчості яскравих українських письменників - від Г. Сковороди до В. Стуса. Літературознавчі матеріали про митців доповнено їхніми творами, цікавими ілюстраціями.
 
83.3(4УКР) 
У-74
Євген Плужник (1898-1936): псевдонім: Кантемирянин // Усі українські поети : усі українські поети (за шкіл. прогр.). Біограф. нарис. Літ.-худож. огляд. Л-ра для додатк. користування. Термінолог. слов. Літературознав. матеріали / упоряд. : Ю. І. Хізова, В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 223-232.  – Бібліогр. наприкінці ст.
83.3(4УКР) 
Ж 87
Жулинський, М. Євген Плужник. Світло душі в темряві тоталітаризму  / М. Жулинський // Жулинський, М. Г. Українська література: творці і твори : учням, абітурієнтам, студентам, учителям / М. Г. Жулинський. – К. : Либідь, 2011. – С. 512-530. – Бібліогр. у підрядк. прим. та наприкінці ст.
83.3(4УКР)я2
У 45
Плужник Євген // Українські письменники : біографії, огляди творчості, літератур. напрямки і течії, літературознав. словник : [довідник] / ред. М. І. Преварська. – К. : Велес, 2013. – С. 198-202.
 


***

Базилевський, В. Доцільність віршів : Євген Плужник (1898-1936) / В. Базилевський // Слово Просвіти. – 2012. – 24-30 трав. (Ч. 21). – С. 8-9.

Гальчук, О. Євген Плужник і античність: експресіоністський акцент у неоромантичному прочитанні прецедентного тексту / О. Гальчук // Слово і час. – 2013. – № 12. – С. 92-101

Державин, В. Лірика Євгена Плужника / В. Державин // Костанкевич, І. М. Історія української літератури ХХ ст. (20-30-ті роки) : хрестоматія / І. М. Костанкевич, Л. С. Дружинович. – Луцьк : Вежа, 2009. – С. 42-51. ; Українське слово : хрестоматія укр. літ. та літ. критики ХХ ст. : у 3 кн. Кн. 2 / упоряд. : В.Яременко, Є.Федоренко.– К. : Рось, 1994. – С. 223-238.

Жулинський, М. "О коротенька, наче смерть, дорого..." : Євген Плужник – "убієний син" народу суворої долі / М. Жулинський // День. – 2012. – 2-3 листоп. – С. 22.

Зленко, Г. Загадовий напис Євгена Плужника : з розповідей літературного слідопита / Г. Зленко // Дніпро. – 2005. – №11-12. – С. 134-136.

Капко, Б. Й. Огляд творчості Євгена Плужника / Б. Й. Капко // Все для вчителя. – 2011. – № 34-36. – С. 150-153.

Ковбаса, І. Три життя Євгена Плужника / І. Ковбаса // Друг читача. – 2009. – № 8. – С. 6.

Моклиця, М. Євген Плужник (1898-1936) / М. Моклиця // Костанкевич, І. М. Історія української літератури ХХ ст. (20-30-ті роки) : хрестоматія / І. М. Костанкевич, Л. С. Дружинович. – Луцьк : Вежа, 2009. – С. 83-100.

Пономарьов, В. Поет з хрещатої долі : [110 років із дня народження Євгена Плужника] / В. Пономарьов // Дзеркало тижня. – 2009. – № 4 (7лют.). – С. 16. 

Садівська, В. "Побачити" силу словесного образотворення: особливості літературного аналізу творів письменників-імпресіоністів, рекомендованих для вивчення в школі, на прикладі вивчення творчості Григорія Косинки та Євгена Плужника / В. Садівська // Урок української. – 2007. – № 9/10. – С. 46-48.

Салига, Т. Плужник поміж двох таборів : до 80-ї річниці з дня смерті поета на Соловках / Т. Салига // Літ. Україна. – 2016. – 4 лют. – С. 8-9, 13.

Салига, Т. Що менше слів, то висловитись легше : (Євген Плужник у тлумаченні Володимира Державина і не тільки …) : до 80-тої річниці від дня смерті поета на Соловках / Т. Салига // Дзвін. – 2016. – № 2. – С. 182-191.

Сингаївський, М. Терновий вінок над його життям : (про репресованого укр.. поета Є. Плужника) / М. Сингаївський // Укр. слово. – 2005. – 19 січн. – С. 13.

Токмань, Г. Євген Плужник (1898-1936) / Г. Токмань // Дивослово. – 2009. – № 11 . – С. 49-56 ; № 12 . – С. 36-43.

Токмань, Г. "Розрита" і "занедбана" могили: діалог Євгена Плужника з Тарасом Шевченком / Г. Токмань // Слово і час. – 2013. – № 4. – С. 79-93.

 

Інтернет ресурси:

Плужник Євген Павлович : матеріал з Вікіпедії 

«Змова в Києві» – віршована трагікомедія Євгена Плужника : матеріал з Вікіпедії

Плужник Євген. Повні тексти творів на УкрЛіб 

Лопата П. Євген Плужник:жертва відродження

Євген Плужник – поет, убитий сталінською системою

Рябчук М. Непростима недуга : до 100 річчя від дня народж. Є. Плужника

 

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-04-12

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону. Провести фестиваль у своєму місті можуть всі охочі – до співпраці запрошено кураторів кіноклубів та активістів, які можуть запропонувати простір для показів. Для цього потрібно залишити заявку на сайті проекту «Кіноклуб. Всеукраїнська мережа». Права на фільми надаються для некомерційних показів.
До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

16 квітня запрошуємо вас на завершальний показ кіноклубного фестивалю стрічки "Стрімголов". Світова прем'єра мелодрами "Стрімголов" Марини Степанської відбулася в рамках конкурсної програми 52-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Стрічка досліджує стосунки молодої пари: в центрі сюжету опиняється "світовідчуття негероїв у героїчні часи" – у сучасному Києві після подій Майдану. У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-ту кінопремію „Оскар” Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії „Найкращий фільм іноземною мовою”. 

Початок о 17 год.

Вхід вільний

 

2019-04-12

У 18 квітня о 16:00 в читальній залі бібліотеки відбудеться презентація книги „Іван Мацинський – український поет, перекладач та словацько-українські літературні зв’язки” за участі  працівників Державної наукової бібліотеки в Пряшеві (видавці та редактори книги) та представників Спілки українських письменників Словаччини.

Іван Миколайович Мацинський (9 квітня 1922, Меджилабірці – 14 березня 1987, Пряшів) – український поет, перекладач та видавець у Словаччині, вчений-культуролог, журналіст. Історик словацької літератури. Громадський лідер українських поселень на Прящівщині. Народився у містечку Меджилабірці на Східній Словаччині в родині залізничника. Навчався в Руській учительській семінарії у Пряшеві, Вищій школі суспільних наук у Празі та на філософському факультеті Університету ім. П.Шафарика у Пряшеві, який не закінчив – з останнього курсу з політичних мотивів був виключений. Спочатку писав російською мовою, але під впливом української літератури перейшов на літературну українську мову. Працював директором Українського національного театру, завідував Відділом української літератури Словацького педагогічного видавництва у Пряшеві. Був одним з організаторів україномовного журналу «Дукля» та Української секції Спілки письменників Словаччини, яку довший час очолював. Активно працював в громадсько-культурному житті українців Пряшівщини. Автор шести поетичних збірок, прозових творів і наукових досліджень з карпатоукраїнської літератури, перекладів із словацької та чеської мов, Зокрема: автор збірок віршів «Білі хмари» (рос. м., 1949) «Наша мова» (укр. і рос., 1956), «Зимова ніч» (укр., 1961), «Карпатські акорди» (укр., 1962), «Вінки сонетів» (укр., 1986).

 

2019-04-04

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2019 р."

2019-04-02

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-03-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка, присвячена Міжнародному дню театра "Театр: вчора, сьогодні, завжди".

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".