Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

“Я українець. Оце і вся моя біографія”

2020-01-08
до 85-річчя Василя Симоненка
Україно! Ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік.
 
Ради тебе перли в душі сію,
Ради тебе мислю і творю —
Хай мовчать Америки й Росії,
Коли я з тобою говорю!
 
… феномен Симоненка зумовили насамперед чотири щільно взаємопов’язані риси 
його духовного світу – щирість, талант, патріотизм, мужність. … ось той духовний ґрунт,
на якому Симоненко став собою, із якого виросло його безсмертя
Симоненко по-шевченківськи палко, безоглядно, самозречено любив Україну
і так само затято ненавидів її ворогів. 
Ці почуття струменіють прямо з моторошною енергією у десятках і десятках віршів.
Василь Пахаренко
 
 
Василь Симоненко – знакова постать другої половини минулого століття – і то не тільки в розрізі мистецькому, літературному, а й у контексті суспільному, оскільки його поезія перейнята таким потужним громадянським пафосом, що його могли почути не тільки друзі та вороги, а й пересічні українці.
Євген Сверстюк якось зазначив, що Василь Симоненко належить до тих людей, чиї біографії треба вивчати як частку історії України.
Український патріотизм йому передав його дід, як і дід Тарасові Шевченкові. А ще — любов до науки, літератури, народної творчості. Після закінчення семирічки вступив до восьмого класу середньої школи в сусідньому селі Тарандинці, що за дев’ять кілометрів від Біївців. Під час заметіль, великих морозів учні, котрі мешкали недалеко від школи, пропускали уроки, а Василь – ніколи. Бувало, приходив тільки Симоненко сам. Після закінчення середньої школи із золотою медаллю в 1952 році Симоненко вступив на факультет журналістики Київського університету імені Т. Г. Шевченка.
Василь й сам міг бути другим Тарасом Шевченком, але доля розпорядилася інакше – йому вкоротили віку україноненависники. Василь був патріотом, патріотом, який гостро критикував антиукраїнську диктатуру. За це бандити жорстоко його побили…
Працюючи в Черкасах, Василь Симоненко часто наїжджав до Києва, де завжди був “своїм” серед митців-шістдесятників. Разом з Аллою Горською, Іваном Світличним, Євгеном Сверстюком, Ліною Костенко, Іваном Драчем та іншими відвідував відомий Клуб творчої молоді. Але не пасивним слухачем – він сам активно виступав на літературних вечорах, брав участь у творчих дискусіях, виїздив на зустрічі із робітничою і сільською молоддю, мав свідому просвітницьку настанову: розбудити в своїх сучасниках почуття національної гідності, запалити їх прагненням національного відродження.
Однак Василеві цього було замало. Його діяльна натура потребувала конкретних результативних справ. Тим-то з таким ентузіазмом включився в роботу комісії, метою якої було перевірити чутки про масові розстріли в енкаведистських катівнях і відшукати місця таємного поховання жертв сталінських репресій. Василь Симоненко і Алла Горська обійшли десятки побілякиївських сіл, опитали сотні людей і з допомогою своїх добровільних помічників з числа тамтешніх жителів виявили урочища, де ревні служителі більшовицького режиму ховали сліди своїх жахливих злочинів.
Відомо, що саме за участю Василя Симоненка були відкриті таємні братські могили жертв сталінізму на Лук’янівському, Васильківському кладовищах, у Биківнянському лісі. Ці “речові докази”, що послужили незаперечним аргументом геноциду, – хіба могли вони не сколихнути ніжну душу поета, спричинитися до справжнього вибуху звинувачень тій системі, яка не тільки вбивала в людині людське, а й планомірно винищувала цвіт українського суспільства?! Василеві почуття, що залишилися за конкретикою написаного ним із товаришами Меморандуму з вимогою оприлюднити ці місця й перетворити їх у національні Меморіали, який вони відправили на адресу Київської міськради, лягали у зболені поетичні рядки.
Хтозна, чи розумів тоді Василь, що чинить, по суті, громадянський подвиг, однак він не міг не розуміти, що підписує собі смертний вирок.
А ще вірші – сміливі, гучні, викличні, нефальшиві. Вірші, позбавлені езопівської конспірації, де все і всі названо своїми іменами, над якими не нависав інстинкт самозбереження, бо автор не здатний був плекати “цензора в собі”.
 
84(4УКР)6
С 37
Симоненко, В. Гранітні обеліски : порівняльні тексти = Granite obelisks : parallel text edition / В. Симоненко ; вибір, пер., пояснення М. Фр.-Чировський. – Jersey City : Svoboda, 1975. – 144 с. : іл. – Текст укр, англ. мовами. 
 
Видання, здійснене українською діаспорою в США, вміщує вірші, прозові твори та уривки з щоденника  Василя Симоненка і їх переклад англійською.
84(4УКР)6
С 37
Симоненко, В. Берег чекань / В. Симоненковибір  і коментарі І. Кошелівця. – К. : Наук. думка. – 248 с.
 
Книга є перевиданням збірки поезій Василя Симоненка, що була видана у Німеччині 1973 р. видавництвом “Сучасність”. У збірці вміщено поезії, рекомендовані для текстуального вивчення Програмою з української літератури для середніх шкіл.
84(4УКР)6
С 37
Симоненко, В. Ти знаєш, що ти – людина : вірші, сонети, поеми, казки, байки / В. Симоненко. – К. : Наук. думка, 2001. – 296 с. – (Бібліотека школяра).
 
Пропонована читачам збірка – перше в Україні найповніше видання поетичних творів Василя Симонен- ка. До книги увійшло багато поезій, які з тих чи інших причин раніше не публікувалися. Упорядник відшукав і включив до збірки навіть ті твори, що були написані поетом на замовлення редакцій газет та журналів і носили певне політичне забарвлення, як того вимагала тодішня номенклатурна ідеологія, і які сам поет часто підписував псевдонімами.
Книга стане в пригоді вчителям та учням – до неї включені твори, рекомендовані шкільною Програмою з української літератури, а також прислужиться тим, хто глибше і досконаліше хоче пізнати творчість Василя Симоненка.
84(4УКР)6
С 37
Симоненко, В. Вибране : для серед. та ст. шк. віку / В. Симоненко ; уклад. текстів, комент.: Г. М. Кирпа, Д. С. Чередниченко. – К. : Школа, 2002. – 253 с. – (Шкільна хрестоматія).
 
Окрім творів Василя Симоненка. які вивчаються за шкільною програмою, а також рекомендовані для позакласного читання, до хрестоматії увійшли навчально-методичні матеріали на допомогу вчителеві та учню: літературознавчі коментарі до біографії та творчості письменника, орієнтовні теми творів, рефератів та усних доповідей, тезові плани до них, список рекомендованої літератури.
84(4УКР)6
С 37
Симоненко, В. У твоєму імені живу : поезії, оповідання, щоденникові записи, листи / В. Симоненко ; упоряд. та післямова В. Яременко ; передм. О. Гончар ; ілюстр. М. Стратілат. – 3-є вид. – К. : Веселка, 2003. – 382 с. : іл.
 
Книга видатного поета-шістдесятника Василя Симоненка (1935-1963) містить не тільки хрестоматійні твори, а й низку таких, що не друкувалися десятиліттями. Здобутком широкого загалу читачів стануть поезії, оповідання, щоденникові записи, добірка листів, біографічні матеріали.
 
84(4УКР)6
С 37
Симоненко, В. На схрещених мечах : вибрані твори / В. Симоненко ; передм. О. Т. Гончар ; упоряд., післямова і комент. В. Костюченко. – К. : Пульсари, 2004. – 384 с. – (Бібліотека Шевченківського комітету).
 
Василь Симоненко – постать, яка сколихнула суспільну думку України кінця 50-х – початку 60-х років.
Як спрагла земля вбирає в себе цілющу вологу дощу, так народ взяв у свою національну свідомість його чисту, правдиву поезію. Пропоноване видання  найповніше з усіх досі виданих книг шістдесятника Василя Симоненка. Воно охоплює поетичні, прозові твори, статті, щоденник, листи поета. Розраховане на широке коло читачів.

91.9: 83.3(4УКР)6
С 34
Василь Симоненко: "Україно, ти моя молитва..." : біобібліогр. нарис / Нац. парламент. б-ка України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка ; авт. нарису Л. Тарнашинська ; бібліогр.-упоряд. Г. І. Гамалій. – К. : [б. и.], 2007. – 120 с. – (Шістдесятництво: профілі на тлі покоління ; вип. 11).
 
Одинадцятий випуск серії біобібліографічних нарисів “Шістдесятництво: профілі на тлі покоління» присвячено видатному українському поету і журналісту Василю Симоненку. Посібник містить статтю Л. Тарнашинської, в якій розкривається творча біографія та аналізується творчість письменника, включає основні дати його життя і творчості, бібліографічний покажчик творів В. Симоненка та літератури про нього.
Видання розраховано на літературознавців, мовознавців, спеціалістів, аспірантів та студентів гуманітарних вищих навчальних закладів, бібліотечних працівників, усіх, хто цікавиться українською літературою.
83.3(4УКР)6
С61
Сом, М. З матір`ю на самоті / М. Сом. – К. : Смолоскип, 2005. – 134 с.
 
Розмова поета Миколи Сома із матір’ю незабутнього Василя Симоненка вперше надрукована 1985 року в журналі “Дніпро”, але тоді вона була заредагована секретарями ленінського комсомолу. Пізніше (1990 р.) сей діалог став основою видання книжки “З матір’ю на самоті”, але теж порізаний радянською цензурою і пильно перечитаний у відділі пропаганди та агітації ЦК компартії України. І лише тепер у книзі повністю відновлено давні сторінки з життя і творчості “витязя молодої української поезії”.
З попереднього видання автор та упорядник цілком слушно вийняв ті вірші В. Симоненка, котрі нині стали вже хрестоматійними, а натомість тут уміщена прецікава “Стенограма” із газети “Літературна Україна”, а також вперше оприлюднені листи від матері поета та короткі спогади, котрі доповнюють живий образ нашого народного поета. Сюди включені також ще не всім відомі фотодокументи з унікальної книжки І. Осадчого “Три роки поруч”, із фоторобітні Д. Чередниченка та з домашнього архіву М. Сома.
Видавці сподіваються, що в ювілейний Симоненків рік книга “З матір’ю на самоті” буде гарним подарунком вчителям та учням, бібліотекарям та студентам – усім, кого хвилює, надихає неповторна творчість українського славетного поета.
83.3(2Ук)7
Т 48
Ткаченко, А. О. Василь Симоненко : нарис життя і творчості / А. О. Ткаченко. – К. : Дніпро, 1990. – 312 с. : іл.
 
Василь Симоненко прожив коротке, але яскраве життя і запалив свою неповторну зорю на небосхилі нашої духовності. В нарисі, що е першою спробою цілісного літературного портрета В. Симоненка, розглянуто збірки «Тиша і грім», «Земне тяжіння», «Поезії», «Лебеді материнства», книжку новел «Вино з троянд», розкрито своєрідне взаємопроникнення громадянської та інтимної лірики поета, актуальність його сатири, глибокі потенції належно не поцінованого прозового і літературно-критичного доробку.
83.3(4УКР)6
Ш64
Шитова, Л. Я воскрес, щоб із вами жити : філософія життя і творчості Василя Симоненка / Л. П. Шитова. – К. : [б. и.], 2006.  112 с.
 
Серед численних матеріалів, що з’являлися друком, відколи Василь Симоненко перейшов за межі буття, спогад-есей Лілії Шитової – колишньої його колеги по“Молоді Черкащини” – з одним із найдетальніших і найпереконливіших, а це надає йому неперебутньої цінності і покладає надію на непроминущу увагу широкої громадськості до життя і творчості лицаря української поезії, котрий залишив у спадок прийдешнім поколінням свої невмирущі твори, що стали частіше видаватися, проте, невеликими тиражами. Тож кожне правдиве слово про нього тих, хто добре знав його і щиро шанував, допоможе уявити талановитого поета і журналіста, який поклав своє коротке полум’яне життя на олтар незалежної України, котру він самовіддано любив і невтомно служив рідному народові, славним сином якого він постав у знаному ряду світових велетів духу. Книга стане неоціненним посібником для педагогів, студентів, школярів у вивченні літературної спадщини Василя Симоненка.
83.3(4УКР)6
Я 72
Яременко, В. В. "Щоб правду більш не кидали за ґрати..." : літ. портр. В. Симоненка / В. В. Яременко. – 3-тє вид. – К. : Веселка, 2007. – 24 с. – (Урок літератури).

Василь Яременко, відомий дослідник української літератури від найдавніших часів до сьогодні, належить до покоління шістдесятників. Василь Симоненко,  його творчість і життя для нього не лише історія – не лише історія літератури, а живі молодечі спогади. Поєднання дослідницького й особистого начал роботь цю розвідку дуже інформативною, цікаою та глибокою.

* * *

Білан, Оксана. "Цар Плаксій та Лоскотон" Василя Симоненка : казкова історія й сучасне життя. 5-й клас / О. Білан // Українська мова та література. – 2018. – № 17-18. – С. 10-14.
 
Бейдик, Олександр. Співець України та краєзнавець від Бога : до 75-річчя від дня народження поета Василя Симоненка / О. Бейдик // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2010. – № 12. –  С. 3-7.
 
Василь Андрійович Симоненко (1935-1963) // Комишна, Н. С. Повторення – шлях до успіху : теорія і методика навчання укр. літ. : посібник / Н. С. Комишна. – Ужгород : Ґражда, 2008. – С. 99.
 
Василь Симоненко (1935-1963) : псевдоніми  В. Щербань, С. Василенко, Симон // Усі українські письменники : біографічний нарис, літературно-художній огляд, перелік основних творів, література для додаткового користування, термінологічний словник / упоряд. : Ю. І. Хізова,  В. В. Щоголева. – Х. : Торсінг плюс, 2009. – С. 34-37.
 
Василь Симоненко – совість в українському красному письменстві // Кращі твори : для школярів та абітурієнтів. – Донецьк : БАО, 1996. – С. 65-67.
 
Василь Симоненко. "Я для тебе горів, український народе..." // Жулинський, М. Українська література: творці і твори: учням, абітурієнтам, студентам, учителям. – К. : Либідь, 2011. – С. 959-979.
 
Василь Симоненко // Бернадська, Н. І. Українська література ХХ століття : навч. посіб. / Н. І. Бернадська. – 4-те вид., випр. – К. : Знання-Прес, 2008. – С. 219-230.
 
Голик, Олена. "Коли б усі одурені прозріли...". В . Симоненко. " Казка про дурила" – оригінальний твір про долю українського народу в умовах тоталітарного режиму : [урок] / О. Голик // Українська мова і література в школах України. – 2019.  № 9. – С. 33-36.
 
Дітчук, В. Він був провидінням для України : про  В. Симоненка / В. Дітчук // Дзвін. – 2005. – Ч.8. – С. 151-154.
 
Дудник, А. Україна в житті Василя Симоненка та Михайла Булгакова : бінарний урок-пошук, 11 клас / А. Дудник, Л. Завгородня // Українська література в загальноосвітній школі. – 2008. – N 11(листопад). – С. 30.
 
Євтушенко, К. С. Василь Симоненко – "лицар на білому коні" в українській літературі. "Лебеді материнства" : 7 клас / К. С. Євтушенко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 30. – С. 12-16.
 
Завадська, Інна. В. Симоненко "Ти знаєш, що ти – людина?" / І. Завадська // Українська мова та література. – 2012. – № 13. – С. 35-39.
 
Казаніна, Т. О. Василь Симоненко. Творча біографія митця : 11 клас / Т. О. Казаніна // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2017. – № 15. – С. 15-19.
 
Климець, Богдана. У Симоненковій світлиці : [світлиця-музей В. Симоненка] / Б. Климець // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2015. – № 2. – С. 5.
 
Левченко, Т. П. Василь Симоненко "Перехожий". Проблема індивідуальності й натовпу / Т. П. Левченко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 28-29. – С. 35-38.
 
Лутай. О. І. Казка В. Симоненка "Подорож у країну Навпаки" / О. І. Лутай // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2015. – № 19-21. – С. 49-51.
 
Марко, В. Осяяння в художній концепції Василя Симоненка / В. Марко // Дивослово. – 2007. – № 4. – С. 21-25.
 
Масинзова, Л. О. "Шістдесятництво" як культурологічне й соціальне явище. Творчість Василя Симоненка в контексті доби : 11 клас / Л. О. Масинзова // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2017. – № 1-2. – С. 30-37.
 
Масленко, О. Крок до самих себе : урок–"круглий стіл у телестудії" в 11 класі (2 години) : [про шістдесятництво як літературне та суспільно—політичне явище] / О. Масленко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2009. – № 12. – С. 55-66.
 
Оношко, Л. Л. Василь Симоненко "Гей, нові Колумби й Магеллани" : 7 клас / Л. Л. Оношко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 9. – С. 10-11.
 
Павленко, Марина. Мічений небесами (Василь Симоненко) / М. Павленко // Березіль. – 2013. – № 1-2. – С. 3-51.
 
Палієнко, Галина. Василь Симоненко "Ти знаєш, що ти – людина?" : громадянські, патріотичні мотиви, романтичний пафос його лірики. 7-й клас / Г. Палієнко // Українська мова та література. – 2018. – № 1-2. – С. 18-21.
 
Писарєва, Олена. Ти знаєш, що ти – людина?". Осмислення духовної величі людини через життя й поезію В. Симоненка : 11-й клас / О.  Писарєва // Українська мова та література. – 2011. – Ч. 22-23. – С. 40-45.
 
Плітко, В. Василь Симоненко. Патріотичні мотиви в поезії "Лебеді материнства" : українська література / В. Плітко // Українська мова й література у сучасній школі. – 2013. – № 12. – С. 55.
 
Прилипко Т. Ю. В. Симоненко "Цар Плаксій та лоскотон". Характеристика дійових осіб, мова твору. : урок у 5 кл. / Т. Ю. Прилипко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2011. – № 9. – С. 9-11.
 
Примоченко, М. С. Василь Симоненко "Задивляюсь у твої зіниці..." : 11 клас / М. С. Примоченко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2018. – № 27. – С. 32-35.
 
Романенко, Ю. "Витязь молодої української поезії" : життєтворчість Василя Симоненка / Ю. Романенко // Дивослово. – 2010. – № 1. – С. 11-16.
 
Романова, Наталія. Альтернативна модель суспільства в сатиричній творчості Василя Симоненка / Н. Романова // Слово і час. – 2010. – № 1. – С. 52-56.
 
Сверстюк, Євген. Симоненкові листи / Є. Сверстюк // Освіта. – 2015. – 7-14 січ. – С. 4.
 
Сеник, Любомир. Василь Симоненко: архетип образу матері / Л. Сеник // Слово і час. – 2015. – № 1. – С. 43-51.
 
Сепетий, Д. Василь Симоненко – поет "відлиги" / Д. Сепетий // Вісник УВКР. – 2004. – №7. – С. 14-15.
 
Симоненко Василь // Українські письменники : біографії, огляди творчості, літератур. напрямки і течії, літературознав. словник : [довідник] / М. І. Преварська. – К. : Велес, 2013. – С. 216-219.
 
Скрипник, Оксана. Василь Симоненко – "лицар на білому коні в українській літературі" : 7-й клас / О. Скрипник // Українська мова та література. – 2013. – № 14. – С. 4-7.
 
Сокур, Анжела. Поезія художньої прози Василя Симоненка / А. Сокур // Українська мова і література в школах України. – 2019. – № 9. – С. 20-22.
 
Тєтєнєва, Жанна. Василь Симоненко – "лицар на білому коні" в українській літературі : 7 клас / Ж. Тєтєнєва // Дивослово. – 2019. – № 3. – С. 18-20.
 
Ткаченко, Анатолій. Василь Симоненко / А. Ткаченко, Д. Ткаченко // Слово і час. – 2015. – № 1. – С. 52-63.
 
Ткаченко, Дана. Кінолітература. Василь Симоненко: "Бенкет небіжчиків" / Д. Ткаченко // Слово і час. – 2010. – № 1. – С.47-52.
 
Чернов, Анатолій. Василь Андрійович Симоненко: "Я українець. Оце і вся моя біографія" / А. Чернов // Українське слово. – 2015. – 1-14 січ. – С. 10-11.
 
 
Коли людина говорить на повний голос – голос її міцніє.
А коли привчає себе говорити напівпошепки –
цей шепіт стає її "нормальним" голосом.
Василь Симоненко мужньо говорив правду,
і правда його самого робила все більшим і більшим.
Іван Дзюба

Інтернет-ресурси:

Василь Симоненко

Василь Симоненко : цитати

Вірші Василя Симоненка

Біографія Василя Симоненка

Біографія Василя Симоненка

Симоненко Василь Андрійович

Сумна історія поета-шістдесятника Василя Симоненка

Василь Симонеко : цікаві факти

Феномен Василя Симоненка

 

Підготувала Надія Яблонська

 

 


Новини

2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день