Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

Чорнобильський слід на землі в долях і душах...

2020-04-24
до Дня пам'яті Чорнобильської трагедії

Події цього дня стали однією з наймасштабніших трагедій для людства. Вибух, який зруйнував життя тисячам людей і утворив багатокілометрову зону відчуження, назавжди закарбувався в пам’яті не одного народу.

 

Саме в цей день сталася найбільша трагедія не тільки України, а й усього людства – вибух на Чорнобильській АЕС. Причиною катастрофи прийнято вважати стрибок напруги в мережі, який викликав два вибухи. На щастя (та чи можна так сказати?), вибухи були не ядерними, а хімічними - наслідок перегріву реактора і накопичення значної кількості пари. На момент вибуху в реакторі знаходилось близько 200 т урану. Було зруйновано обшивку, а через відсутність захисної оболонки більше 60 т радіоактивних речовин піднялись у повітря.
Сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж при вибуху атомної бомби в Хіросімі.
Оскільки Чорнобильська АЕС була графітно-водним реактором, саме графіт передбачав легкозаймистість всієї системи. Після вибуху в ньому залишилось близько 800 т графіту, який почав горіти. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31-ї людини. Остаточно графіт перестав горіти лише 10 травня.
Пожежники, які першими прибули на місце катастрофи, не мали ізолюючих протигазів. Їх просто не попередили про особливості ситуації. У результаті радіоактивні речовини потрапили в дихальні шляхи ліквідаторів.
Кількість людей, що брали участь в гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тис. Усі вони отримали високі дози радіації. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії. 
Одразу після аварії було опромінено понад 8,5 мільйонів людей і забруднено 155 тисяч квадратних метрів територій. Навіть після того, як пожежу погасили, реактор ще кілька тижнів продовжував викидати неймовірну кількість радіації, доки його не засипали сумішшю піску, свинцю та бору.
Тим часом поки рятувальні служби боролися з безпосередніми наслідками катастрофи, решта населення ще й не здогадувались, наскільки страшна трагедія відбулася зовсім неподалік. Уряд СРСР старанно приховував аварію. Ніхто не організовував термінової евакуації, людей навпаки закликали не хвилюватися і продовжувати своє звичне життя, так ніби нічого й не трапилося.
Офіційне розслідування, проведене Державною комісією і підтримане Міжнародним агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), провину за аварію поклало майже виключно на персонал ЧАЕС, і в листопаді того ж 1986 року, по завершенні за рекордні 205 днів зведення над 4-м енергоблоком ізоляційної споруди, відомої як «Укриття», 1-й та 2-й енергоблоки, а грудні 1987 року й 3-й енергоблок були знову введені в експлуатацію. Проте, вже у 1993 році уповноваженими міжнародними інституціями, у тому числі й МАГАТЕ, раніше зроблені висновки було визнано помилковими і головною причиною аварії було названо конструктивну недосконалість реактора РБМК-1000, що у поєднанні з неправильною підготовкою експерименту і «низькою безпековою культурою» непоінформованих про потенційні загрози операторів призвело до фатальних наслідків. Великі пожежі і аварії, що трапились у подальші роки, змусили переглянути можливість експлуатації Чорнобильської АЕС і у 1996 році був зупинений спочатку другий, а потім і перший її енергоблок.
29 березня 2000 року було прийнято постанову уряду України № 598 «Про дострокове припинення експлуатації енергоблока № 3 та остаточне закриття Чорнобильської АЕС» й о 13-17 15 грудня ЧАЕС повністю припинила свою роботу.
 
Через 33 роки після аварії, з огляду на відсутність людей, на цій території утворився умовний заповідник. В чорнобильській зоні знайшла притулок безліч видів тварин та птахів, серед яких все частіше можна зустріти рідкісні види. І хоч територія ще не зовсім безпечна для постійного проживання, поодинокі люди починають на ній заселятися.
До зони відчуження нерідко організовують екскурсії, і бажаючих неймовірно багато. А журнал Forbes навіть включив це місце до переліку найекстравагантніших туристичних місць. Щороку, 26 квітня, весь світ згадує і вшановує пам'ять про загиблих.
 
***
84(4УКР)6
Ш 78
Шовкошитний, Володимир Федорович. Я бачив : повість / В. Ф. Шовкошитний ; Я бачив : світлини / Ю. О. Косін. – К. : Укр. пріоритет, 2016. – 304 с. : фото. кол.
Художньо-документальна повість «Я бачив» – це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, свідка Чорнобильської катастрофи та самовідданого ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино болючу літературу пам’яті й об’єктивну літературу факту. Адже, на думку автора, не існує жанрів поза життям, а воно, життя, є жанром всеохопним. Отож у хвилюючому та проникливому творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС; простежені долі героїв; проаналізовані техногенні, економічні, соціальні та медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха; показані перспективи відродження і повернення забруднених територій у народногосподарський обіг.
821.133.1
А 39
Аккерман, Галя. Пройти крізь Чорнобиль / Г. Аккерман ; пер. з фр. П. В. Таращук ; передм. О. Пахльовська. – К. : Либідь, 2018. – 168 с. : іл. 
Книжка Галі Аккерман - це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах. Це проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль. Ця книжка також про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи. Незаперечна цінність видання і в тому, що це погляд людини з іншої культури, з інших культур - адже авторка суміщає в собі єврейську, російську і французьку культури, родинно пов'язана з Україною.
84(4УКР)6
М 70
Мицьо, Марія. Полиновий ліс. Хроніки Чорнобиля / М. Мицьо ; пер. з англ.: Т. Яремко, Ю. Яремко. – Львів : "Ї", 2006. – 328 с. 
Марія Мицьо бере читача у захоплюючу мандрівку радіоактивним краєм, у котрому жива природа несподівано благоденствує. Її розповідь збагачена зрозумілими поясненнями, що базуються на відомостях з фізики, біології та на фактах з історії аварії.
84(4УКР)6
Я 22
Яворівський, Володимир Олександрович. Марія з полином наприкінці століття : роман / В. О. Яворівський. – Х. : Фоліо, 2016. – 206 с.
Автор, нічого не приховуючи і називаючи речі своїми іменами, оприлюднює страшну правду про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України й українців.
У романі "Марія з полином наприкінці століття" трагедія чорнобильської катастрофи розкривається через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої знаходилась у селі Городища, розташованому всього за двадцять кілометрів від атомної станції.
31.4
З-14
Загреба, Михайло. Пропусти Чорнобиль крізь серце : фотокнига / М. Загреба ; ред. Т. В. Мудрик. – К. : Спалах, 2002. – 119 с. : іл. 
Журналіст, ліквідатор, учасник історико-культурної експедиції Мінчорнобиля України Михайло Загреба запропонував широкому читацькому колу фотооповідь―Пропусти Чорнобиль крізь серце. Захоплива розповідь автора спонукає до роздумів про жертву, що понесла держава в гонитві за технічною перевагою. Чи варта ця першість, такої важкої втрати? Пронизливі рядки, що супроводжують фотографії не залишать байдужим жодне серце.
613.64
Р 15
Радіо-біофізичні та медико-гігієнічні наслідки Чорнобильської катастрофи: шляхи пізнання та подолання : практ. посіб. сімейн. лікаря / Нац. акад. мед. наук України, Держ. установа "Нац. наук. центр радіац. медицини НАМН України" ; за ред.: В. Г. Бебешко, Б. С. Прістер, М. І. Омельянець. – Ужгород : Патент, 2017. – 504 с. : рис., табл. – (Бібліотека сімейного лікаря). 
У виданні комплексно розглянуті радіоекологічні, біофізичні та медичні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. Наведені дози опромінювання учасників ліквідації та населення, прояви, методи діагностики та лікування гострих ефектів опромінення і хронічного променевого синдрому. Висвітлюються проблеми об’єкта  «Укриття».
Призначено для лікарів сімейної медицини та фахівців, які займаються проблемами радіобіології та радіаційної медицини.
 
 
20.1(4УКР)
С 91
Сущенко, Марія Микитівна. Екскурс у Чорнобиль = Insight into Chernobyl : ...земля загублених надій. / М. М. Сущенко ; пер. англ. Д. С. Вілкова. – К. : Агентство по розповсюдженню друку, 2016. – 270 с. : іл. 
Той весняний день був сонячним, пронизаний пахощами розквітлих дерев… ТОЙ ДЕНЬ, коли ми дізналися, що прийшла біда… То було не відчуття страху, а відчуття безмежного горя. Люди плакали, залишаючи свої домівки... ...Та промайнуло тридцять років... Хати стали пустими, вулиці позаростали чагарниками, більше не лунає в нашому та інших селах веселий дитячий сміх. Осиротіла наша занедбана земля... ...Навряд чи знайдеться в Європі людина, котрій було б невідоме слово Чорнобиль. Світ був вражений масштабами катастрофи. Одна з найстрашніших трагедій за всю історію людської цивілізації сталася в Україні 26 квітня 1986 року у результаті вибуху одного з енергоблоків на Чорнобильській атомній станції. Сталася страшенна техногенна аварія, що переросла в катастрофу, і за сукупністю наслідків є найбільшою у світі. Проте небагатьом відомо, який вплив ця трагедія мала на сотні тисяч життів українців та мешканців сусідньої Білорусі... ...Більш ніж через три десятки років після аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС інтерес до Чорнобиля не згасає, а, як це не дивно, росте. Люди хочуть побачити своїми очима місто-легенду Чорнобиль, котре в колективному несвідомому стало новим архетипом... ...Книга поведе читача по пустих приміщеннях, загляне в порожні квартири, зайде в осиротілі дитсадки, школи, магазини. Усюди під ногами можна побачити уламки далекого щасливого життя: іграшки, дитячий черевичок, фотографії, листівки...
31.4
Г 96
Гусєв, Олег Петрович. 25 років віч-на-віч з "Чорнобилем" : докум.-публіцист. твір / О. П. Гусєв ; відп. за вип. О. В. Рябоконь. – К. : Золоті Ворота, 2011. – 624 с. : іл. – (Програма "Українська книга").
У книзі Олега Петровича Гусєва, заслуженого журналіста України, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йдеться про боротьбу ліквідаторів за живучість атомної станції після вибуху 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці, перебіг подій, пов'язаних з діяльністю і закриттям цього аварійного ядерного об'єкту підвищеної небезпеки наприкінці 2000 року, подальших дій вже у ХХІ столітті.
28.08
Д 64
Долін, Віктор Володимирович. Самоочищення природного середовища після Чорнобильської катастрофи = Environmental selfclearing after the Chornobyl catastrophe : монографія / В. В. Долін, Г.М. Бондаренко, О.О. Орлов ; НАН України, Ін-т геохімії навколишнього середовища. – К. : Наук. думка, 2004. – 224 с. 
У монографії обґрунтовано геохімічний підхід до проблем екологічної безпеки радіаційно забруднених територій, що полягає в синхронізації процесів абіогенної трансформації та біогеохімічної міграції радіонуклідів у наземних екосистемах. Проаналізовано процеси самоочищення агроекосистем у природно-антропогенних умовах та на відчужених територіях. Визначено геохімічні критерії абіогенної та біогенної міграції радіонуклідів у лучних, лісових і прісноводних екосистемах. Розроблено принципи систематизації природно-техногенних екосистем та оцінки їх екологічної безпеки.
22.6
М 33
Матвієнко, Володимир Павлович. Планета життя / В. П. Матвієнко. – К. : Наук. думка, 2006. – 288 с.
Автор книги - відомий економіст, професор В.П. Матвієнко - ставить за мету просто і зрозуміло розповісти читачам про складні процеси розвитку великого та неосяжного космічного простору. відкриває книгу розповідь про еволюцію Всесвіту, формування галактик та виникнення різноманітних астрономічних явищ. Наведені описи планет Сонячної системи та їх супутників, розкриті шляхи пізнання Всесвіту від Галілея, Кеплера, Ньютона та Ейнштейна до сучасних наукових досліджень. В одному з розділів книги автор н амагається поєднати методи природознавчого пізнання Всесвіту з методами внутрішнього розуміння божественної природи буття на Землі, завдяки чому висвітлені у книзі ідеї відомих філософів - Мальтуса, Гегеля, Маркса та багатьох інших - отримали нове цікаве прочитання. Найважливіший лейтмотив книги - драматичний характер сучасних взаємовідносин людства з силами природи. Аналізуючи причини та жахливі наслідки глобальної катастрофи ХХ століття - Чорнобильської трагедії, автор закликає читачів зрозуміти високу відповідальність кожної людини за збереження життя на Землі. У додатках до книги наведені цікаві факти про космос. Землю, країни світу, історію людства тощо.
621
Д 43
Дзісь, Георгій Васильович. В епіцентрі людської біди / Г. В. Дзісь. – К. : АртЕк, 2003. – 208 с. : іл., фото.
В цій книзі колишній заступник Голови Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Георгій Дзісь, який безпосередньо перебував у чорнобильській зоні, керував роботами по зведенню саркофагу, дезактивації місцевості, спорудженню могильників, відчуженню забруднених територій, здійснював координацію дій міністерств і відомств, на основі записів свого робочого щоденника передав хроніку тих тяжких днів.
31.4
Б 61
Біль і тривоги Чорнобиля / упоряд. Ю. В. Сафонов ; ред. М. М. Сорока ; ред. рада С. Баликов. – К. : ВАТ "Вид-во "Київ. правда", 2006. – 288 с. : кол. іл.
Книга "Біль і тривоги Чорнобиля" — колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, з часу якої минуло вже два десятка літ. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС.
323
А 66
Андрушків, Богдан Миколайович. Чорна скрижаль України / Б. М. Андрушків; Ред. Б. Грабовський. – Тернопіль : Джура, 2001. – 276 с. 
У книзі на основі конкретних документів, свідчень очевидців, наукових прогнозів та містичних передбачень розкрито передумови виникнення аварії на Чорнобильській АЕС. Описано соціально-економічні та психологічні особливості цієї події, її наслідки в державі. Автор накреслює шляхи виходу з екстремальної ситуації, аналізує унікальний досвід вирішення проблем, пов'язаних з економічними катастрофами, прогнозує розвиток суспільства у майбутньому.
 
84(4БЄЛ)
А 48
Алексієвич, Світлана. Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього : [роман] / С. Алексієвич ; пер. з рос., передм. О. Забужко. – К. : КОМОРА, 2016. – 288 с. 
Художньо-документальний роман білоруської письменниці Світлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015 року, говорить голосами "маленьких людей" про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської держави. Роман створено на основі розлогих інтерв'ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів та самоселами "зони", посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.

***

Вишневський, Денис. Європейська п’ятірка у зоні відчуження : 5 видів представників тваринного світу у зоні відчуження, які є об’єктами у галузі охорони природи / Д. Вишневський, С. Гуменюк, О. Розуменко // Надзвичайна ситуація +. – 2018. – № 10. – С. 50-53.
 
Головецька, Ольга. Чорнобиль – виклик, не засвоєний людством / О. Головецька // Жінка. – 2018. – № 4. – С. 46-47.
 
Деякі аспекти надходження цезію-137 до "базарного кошика" у м. Києві / М. Г. Бузинний, Є. В. Мєтельські, С. Кімура, Л. Л. Михайлова // Довкілля та здоров'я. – 2019. – № 2. – С. 17-20.
 
Дмитрук, Сергій. Подорож крізь драму Чорнобиля / С. Дмитрук // Урядовий кур’єр. – 2018. – 27 берез. – С. 7.
 
Зятьєв, Сергій. Незручна правда про Чорнобиль, : або Те, що сталося в ніч із 25 на 26 квіт. 1986-го, не могло не статися / С. Зятьєв // День. – 2019. – 25 квіт.(№ 76). – С. 5.
 
Кривда, Марина. Щоб спільно боротися з чорнобильським лихом / М. Кривда // Голос України. – 2019. – 25 трав. (№ 97). – С. 7. : фот. 
 
Лаглер, Пітер. Про Чорнобиль, ресурси і проблеми українців : [автор – австрійський фотохудожник, автор книги про Чорнобиль] / П. Лаглер // Колесо жизни. – 2019. – № 5. – С. 47-51.
 
Петрук, Віталій. Природа в зоні відчуження повернулася до того стану, який був 200 років тому / В. Петрук, В. Короткий // Урядовий кур’єр. – 2018. – 2 жовт. – С. 3.
 
Трохименко І. М. Виховний захід "Чорнобиль – у нашій пам'яті повік" / І. М. Трохименко // Географія та економіка в рідній школі. – 2018. – № 2. – С. 27-29.
 
У Чорнобилі відкрили... музей // День. – 2018. – 16-17 берез. – С. 13.
 
Усик, Світлана. На Чорнобиль журавлі летіли... : пам’ять Чорнобиля / С. Усик, Л. Богданович // Безпека життєдіяльності. – 2019. – № 4. – С. 39-40.
 
Фея, Олег. Переддень апокаліпсису : що відбувалося на Чорнобильській атомній електростанції за день до катастрофи / О. Фея // Український тиждень. – 2019. – № 27. – С. 48-49.

 

Інтернет ресурси:

 
Підготували Віталія Кодриш та Владислава Сличко

Новини

2024-04-18
Друзі, 23 квітня о 15:00 запрошуємо вас на безкоштовний майстер-клас з виготовлення Великоднього декору.  Інструменти та матеріали надаємо.  Кількість місць обмежена.  Реєстрація обов'язкова: https://forms.gle/xtW9wf8GDJmh95p87  Місце зустрічі: пр. Свободи, 16  Захід відбудеться за підтримки Карпатський Фонд / Carpathian Foundation Fondation de France.
2024-04-17
Запрошуємо на Клуб літературних дебютів "Нові імена", який відбудеться 24 квітня о 16:00. Цього разу у нас три дебютантки: Олександра Янчишин, Наталія Фогел та Олена Прібиткова.  Місце зустрічі: м.Ужгород, пр.Свободи, 16. Вхід вільний!
2024-04-15

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу художньої літератури.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день