Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     > 

Віртуальні виставки

"Співець країни див"

2015-07-08
до 110-річчя від дня народження поета Юлія Васильовича Боршоша-Кум’ятського

Юлій Васильович Боршош-Кум’ятський народився 8 липня 1905 р. в с. Великі Ком’яти Виноградівського району у дванадцятидітній селянській родині. Після народної школи в рідному селі закінчив знамениту Ужгородську учительську семінарію. Починаючи з 1924 року, наступні 42 трудився педагогом в Приборжавському, Пилипці, Рахові, Кобилецькій Поляні, Лузі, Ужгороді аж до виходу на пенсію у 1966.

Перші його поетичні спроби належать до часів навчання в семінарії. Друкуватися почав з 1924, опублікувавши вірш «Закувала зозуленька» у журналі «Наш рідний край», що його незмінно впродовж 1922–1939 рр. редагував Олександр Маркуш. До перших книг ішов переважно на шпальтах журналів «Наш рідний край» та «Пчілка» (1923–1934) – шеф-редактором останнього був його директор і викладач педагогіки під час навчання в семінарії Августин Волошин. Друкувався також на сторінках прогресивного літературно-художнього та громадсько-політичного часопису краю, редагованого Василем Гренджею-Донським, «Наша Земля», а також газети «Свобода» та «Календаря „Просвіта“ на переступний рік 1928». Помітну роль у становленні таланту Юлія Боршоша-Кум’ятського відіграв просвітянський альманах письменників Підкарпатської Русі «Трембіта» (Ужгород: Видання Товариства «Просвіта», 1926) – тут на сторінках 32-35 з портретом автора на окремій сторінці вміщена досить поважна добірка його поезій – «Де мій край», «Тече вода попід вербник…», «Зозуленька», «Пчілка і голуб», «Ой засвіти, місяченьку». У цих періодичних виданнях побачили світ кілька десятків віршів, що започаткували його збірки поезій «Весняні квіти» (1928) – для дітей та юнацтва і «З мого краю» (1929) для дорослого читача. У 1929–1944 рр. теж активно друкувався в пресі – газетах, журналах, альманахах, що виходили в Ужгороді, Мукачеві, Севлюші, Рахові, Празі, Львові та Харкові. Особливо тісно співпрацював із журналом націоналістичної молоді Закарпаття «Пробоєм» (1933–1943), що виходив у Празі і з кінця 30-х років став загальноукраїнським літературно-художнім та громадсько-політичним місячником, де друкувалися найкращі зразки українського красного письменства. У цьому часописі, крім окремих публікацій, вийшли в одній із книжкових серій – книгозбірня «Пробоєм» – дві його збірки «В Карпатах світає» (1935) та «Кров кличе» (1938).

У 1930-ті роки поезія Юлія Боршоша-Кум’ятського долає карпатські перевали і виходить на ширші українські простори. Він друкується в альманасі «Груні – степам» (Харків, 1930), а також у журналах української патріотичної мистецької молоді Галичини «Дажбог» (1932–1935 місячник, а потім двотижневик) та «Обрії» (1936–1937, тижневик), що виходили у Львові.

За життя Юлій Боршош-Кум’ятський видрукував 13 оригінальних поетичних книг, чим не вичерпалося написане ним. У 1980 р. вийшла книга його вибраних творів «Червона калина». Людина віруюча, він пройшов з Богом у серці усім своїм свідомим життям і в глухі роки войовничого радянського атеїзму створив неперевершену досі цільну книгу духовної лірики «Христос у Карпатах». Вийшла в світ стараннями сина поета, відомого лікаря-хірурга Юлія-Богдана Боршоша (1936–2003) у 1995 р. Після цього поза збірками теж залишилося чимало творів поезії та малої прози, які склали упорядковану Юлієм-Богданом книжку «До срібних сивин» (2004), до виходу в світ якої у видавництві «Закарпаття» доклали зусиль онук автора Богдан Боршош та внучка Марта Мартин (у дівоцтві Боршош).

У 2005 році у серії «Письменство Закарпаття» вийшла найповніша книга поета — «З наказу роду», над упорядкуванням якої до останніх своїх днів трудився його син Юлій-Богдан. В книзі зібрано всю творчу спадщину письменника, варту уваги сучасного читача, подано автентичні тексти всіх шести збірок 20-30-х років, а також повоєнну поезію, поезії в прозі, малу прозу та публіцистику.

Вранці 28 березня 1978 року Юлій Боршош-Кум’ятський помер від важкого серцевого нападу.

Окремі видання

К 84-5

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. З наказу роду : твори / Ю. В. Боршош-Кумятський ; упоряд. Ю.-Б. Боршош, вступ. ст., підгот. текстів, слов. та прим. Д. Федака. – Ужгород : Закарпаття, 2005. – 552 с. : портр.

До даної книги ввійшла вся його творча спадщина, яка варта уваги сучасного читача. Тут вперше за повоєнний час подано автентичні тексти всіх шести збірок 30-70-х років, а також видруковано повоєнну поезію, поезії в прозі, прозу та публіцистику. Найповніше досі видання творів автора.

К 84-5

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. Молитви серця : поезії / Ю. В. Боршош-Кумятський. – Ужгород : Поличка "Карпат. краю", 1995. – 36 с.

Збірку склали поезії в яких містяться духовні звернення поета до рідного народу, якого прагнув бачити щасливим на своїй землі у Божій благодаті з вірою, Надією та Любов’ю до ближнього.

К 84

Б 83

Боршош-Кум’ятський, Юлій Васильович. До срібних сивин : недруковані й призабуті поезії та проза / Ю. В. Боршош-Кум’ятський ; упоряд. Ю.-Б. Боршош ; вступ. ст. П. М. Скунць ; худож. оформ. О. І. Долгош. – Ужгород : Закарпаття, 2004. – 176 с. : портр., фот.

Дана збірка складається із розрізнених творів поета, поетичні і прозові, що не потрапили до попередніх видань. Серед них є не зовсім вивершені, але хронологічний принцип їх уорядкування дає змогу певною мірою простежити як творчу еволюцію поета, так і його пошуки свого місця в тих різних життях, які йому довелося прожити за короткий людський вік.

К 84-5

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. Багряні акорди : поезії / Ю. В. Боршош-Кумятський. – Ужгород : Карпати, 1967. – 93 с.

До збірки ввійшли вірші, які мають дві долі: вони зазнали страхіття іноземного поневолення і радість возз’єднання з Радянською Україною, ту радість, яка дала змогу творити, любити у «країні див», у краю краси одвічної і нової, створеної нашими руками, думами, почуттями.

К 84

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. Пізня краса : лірика / Ю. В. Боршош-Кумятський ; ред. В. С. Басараб ; худ. В. І. Демидюк. – Ужгород : Карпати , 1975. – 125 с. : портр.

Збірка розповідає про гіркі спогади з минулого і щасливе відчуття нової, радянської доби. Але вона збагачена нашим сьогоденням: її наснажує і велич трудового подвигу, і нев’януча любов до рідної землі, і душевна краса.

К 84-5

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. В орлиному леті : лірика / Ю. В. Боршош-Кумятський. – Ужгород : Закарпат. облас. кн.-газ. вид-во, 1961. – 62 с.

Дана книга розповідає про наш край, в якому минуло горе, а нове життя вдихнуло великі світлі сили – про риси нової Верховини.

К 84-5

Б 83

Боршош-Кум’ятський, Юлій Васильович. Христос у Карпатах : поезії / Ю. В. Боршош-Кум’ятський ; вступ. ст. П. М. Скунця. – Ужгород : Карпати, 1995. – 137 с. : портр.

Дана книга духовної лірики видатного українського поета із Закарпаття в якій влито поезії 30-70-х років. Людина віруюча, автор не розрахував, упорядковуючи і пишучи нові твори даної тематики, на їх публікацію за радянського тоталітарного режиму. Як, видно, й не вірив у вічність того режиму, бо ж залишив підготовлений рукопис, сподіваючись, що дійде до нащадків.

К 84

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. Червона калина : поезії, нариси / Ю. В. Боршош-Кумятський ; ред. В. П. Густі ; худ. А. Ю. Гойда. – Ужгород : Карпати, 1980. – 224 с. : портр.

В даній збірці подано вірші, написані автором з 1928 по 1978 роки. Вони є своєрідною сторінкою поетичного літопису Закарпаття, що відображує гірке життя трудящих за буржуазних режимів і їх світлу долю у великій радянській сім’ї після визволення і возз’єднання з Радянською Україною.

К 84-5

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. Шовкова косиця : поезії / Ю. В. Боршош-Кумятський. – Ужгород : Карпати , 1971. – 231 с. : портр.

До збірки ввійшли поезії, які охоплюють чималий період у житті краю, від 1928 аж до 1970 року, тож у них відображено і минуле Закарпаття, і визволення його, і нове життя в радянській родині. Твори подані в хронологічному порядку за датуванням автора. Окремий розділ у книжці становлять «Поезії в прозі», серед яких, як і в основному розділі, є нові публікації. Вперше надруковано й поема «Микола Шугай», яка доповнює творче обличчя добре відомого автора.

К 84-5

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. На високій полонині : поезії / Ю. В. Боршош-Кумятський. – Ужгород : Закарпат. облас. вид-во, 1956. – 96 с.

В даній книзі зібрано кращі зразки поезій автора, з розрахунком на те, щоб читач мав уяву про тематику, своєрідний стиль, народний характер його поезій.

К 91.9: 83

Х 55

Хланта, Іван Васильович. Юлій Боршош-Кумятський : біобібліограф. покажч. / І. В. Хланта ; відп. за вип. Л. З. Григаш ; рецензенти: М. І. Зимомря, Ю. М. Бідзіля ; Закарпат. держ. облас. універс. наук. б-ка. – Ужгород : Патент, 2000. – 136 с. : портр, іл. – Покажч.: с. 89-105.

 

У даному біобібліографічному покажчику подані окремі видання, рецензії на них, публікації творів письменника у періодичній пресі, тематичних збірниках, антологіях, переклади його поезій та література про життєвий і творчий шлях.

К 84

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. Дві долі : зб. віршів / Ю. В. Боршош-Кумятський ; ред. М. Нагнибіда. – Ужгород : Книжк.-журн. та газет. вид-во, 1948. – 46 с.

Дана збірка віршів зібрала в себе безрадісне минуле своїх земляків та нове щасливе життя людей в Радянському Закарпатті.

К 84

Б 83

Боршош-Кумятський, Юлій Васильович. Грай, трембіто : поезії / Ю. В. Боршош-Кумятський ; ред. Г. П. Коваль ; худ. Ю. П. Китаєв. – К. : Рад. письменник, 1958. – 120 с.

В даній збірці зібрано кращі твори відомого закарпатського поета Ю. В. Боршоша-Кум’ятського. В яких поет показує становище трудящих Закарпаття до возз’єднання його з Радянською Україною, боротьбу народу за своє звільнення від соціального та національного гноблення.

 

***

Боршош-Кум’ятський, Юлій. З наказу роду : [про одноймен. зб. поета ; в т. ч. вірші – Де Ви, браття?, Між степами і ґрунями, Не діжде ворог..., О, роде мій!, Стократ обдерений..., Аж поснуть бриґади...] / Ю. Боршош-Кум’ятський // Дукля. – 2006. – № 2. –  С. 2-5. : фот.

Боршош-Кум’ятський, Юлій Васильович. Пищалочко яворова... Осінь. Малюнок. Вечір. На волі. Вечір у Карпатах : [вірші ; в т. ч. коротка біогр.] / Ю. В. Боршош-Кум’ятський // Закарпатська література для дітей ХХ століття. – Ужгород, 2004. – С. 109-113. : портр.

Піпаш-Косівський, Василь. "Країна див" Боршоша-Кум’ятського. 75 років тому у приватній друкарні ця книга побачила світ / В. Піпаш-Косівський // Фест. – 2009. – 23-29

лип. – С. 14.

Федака, Дмитро. "Дай іще раз торкнутися з любов’ю..." : [до 100-ліття письменника Ю. Боршоша-Кум’ятського] / Д. Федака // Новини Закарпаття. – 2005. – 14 лип. – С. 3

Федака, Дмитро. Дитина зелених гір : до 90-річчя від дня народж. Ю. В. Боршоша-Кум’ятського (08.07.1905 – 28.03.1978) / Д. Федака // Календар "Просвіти" на 1995 рік. – Ужгород : МПП "Гражда", 1995. – С. 129-131.

Федака, Дмитро. "Мене гори, сині гори народили..." : до 100-річчя від дня народж. Юлія Боршоша-Кум’ятського / Д. Федака // Трибуна. – 2005. – 9лип. –  С. 12.

Федака, Дмитро. Уроки Юлія Боршоша-Кум’ятського продовжуються : до сотої річниці від дня народж. поета / Д. Федака // Карпат. Україна. – 2005. – 9 лип. –  С. 14

Ференц, Надія. Поет і журби, і ласки : [про життя і творчість Ю. Боршоша-Кум’ятського] / Н. Ференц // Ференц, Н. Поетичні горизонти Закарпаття : літ.-крит. ст. / Надія Ференц. – Ужгород : Мистецька Лінія, 2006. – С. 131-169.

Хланта, Іван Васильович. Боршош-Кум’ятський Юлій Васильович : [поет] / І. В. Хланта // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 54-55. : портр.

Чорногор, Василь. І нині чути голос трембіти Юлія Боршоша-Кум’ятського : [про закарпат. поета] / В. Чорногор // Новини Закарпаття. – 2013. – 30 берез. –  С. 15.

"Шовкова косиця" Ю. Боршоша-Кум’ятського : [про одноймен. зб. віршів закарпат. письменника] // Дукля. – 1971. – № 4. –  С. 69.

Юришинець, Н. Співець країни див : до 105-ої річниці з дня народж. Ю. Боршош-Кум’ятського : [поет] / Н. Юришинець // Нарцис. долина. – 2010. – 16 лип. –  С. 7.

"...Я й по смерті – співець Верховини!" : (Ю. Боршош-Кум’ятський) : [про кн. "До срібних сивин" (Ужгород : Закарпаття, 2004)] // Карпат. світ. – 2005. – № 1. –  С. 199. : іл.

Інтернет ресурси

Біографія Юлія Боршоша-Кум’ятського

Поезія Юлія Боршоша-Кум’ятського: ідейно-художня еволюція

Боршош-Кум’ятський Юлій Васильович. Матеріал з Вікіпедії


Новини

2020-09-23

Останні літні читання - за настроєм, перші осінні - за часом.

Неля Остапів і Мирослав Гончарук-Хомин у п'ятницю о 18:00 у дворику бібліотеки.

Одягайтеся тепліше і - приходьте!
Вхід вільний.

2020-09-23
Цьогоріч Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка святкує своє 75-річчя від дня заснування. У цьому відео ми хочемо поділитися з вами фото з нашого життя від створення бібліотеки і до сьогодення.
2020-09-15

За даними Держстату України були підведені підсумки роботи підприємств, і ЗАКАРПАТСЬКА ОУНБ IМ.Ф.ПОТУШНЯКА увійшла в 100 кращих і знаходиться в рейтингу надійних підприємств України. На підставі результатів аналітики ЗАКАРПАТСЬКА ОУНБ IМ.Ф.ПОТУШНЯКА надається право отримання Експертної оцінки «ВИБІР КРАЇНИ» 2020.

Метод порівняльного аналізу економічних показників, а також соціальних і маркетингових досліджень затверджений всесвітньою дослідницькою організацією WAPOR. Переможець
відбирається завдяки FinScore і MarketScore - скоринговий індекс фінансової стійкості компанії, розрахований аналітичним відділом Вибір Країни на підставі основних фінансових індикаторів.

2020-09-15

До вашої уваги нова віртуальна виставка "Бібліотека - вчора, сьогодні, завтра", присвячена 75-річчю від дня заснування нашої книгозбірні.

2020-09-08

Шановні користувачі, для вас нові надходження до відділів художньої літератури і наукової інформації та бібліографії.