Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2015-07-30

К 74.1
В 43
 Використання нетрадиційних технік образотворчого мистецтва з дітьми дошкільного віку. Ліпка з солоного тіста : метод. посіб. / К. Кошер-Вереш, Л. Басюк, В. Костюк [та ін.]. – Ужгород : Ліра, 2014. – 44 с.


В посібнику розкривається зміст образотворчої діяльності в дошкільних закладах, її вплив на естетичний розвиток дітей. В контексті художньо-естетичного виховання розглядається питання творчого розвитку малюків з урахуванням індивідуальних здібностей. У першому розділі розкривається зміст художньо-естетичного виховання, теоретичні підходи, виділено особливості дошкільного віку, визначено шляхи художньо-естетичного виховання, роль ліпки в розвитку дитини, методичні рекомендації для вихователів щодо залучення дитини до роботи з солоним тістом, та ліпки з глини, а також практичні поради щодо роботи.
У другому розділі зібрані практичні розробки занять з використанням нетрадиційних технік образотворчої діяльності, які допоможуть педагогам в організації навчально-виховного процесу художньо-естетичного спрямування.
 

К 84
Г 72
Гостиняк, Степан. Визволення із полону кривих дзеркал : [поезії] / С. Гостиняк. – Пряшів : Спілка укр. письменників Словаччини, 2011. – 184 с.


Книгу Степана Гостиняка «Визволення із полону кривавих дзеркал» склали вірші автора останнього періоду, а також твори з його вибраного, що друкувалися у циклах «Поза збірками» та «Із нових поезій».
 

К 63.312
Д 70
Достал, Ярослав. Підкарпатська Русь (Закарпаття періоду Чехословацької республіки: 1919-1938 рр.) : путівник-довід. / Я. Достал ; пер., упоряд., допов. Ю. Фатула, вступ. сл. Й. Кобаль. – Ужгород : Карпати, 2014. – 312 с. : іл.

Путівку Ярослава Достала по Підкарпатській Русі, як звалося у минулому Закарпаття у складі Чехословацької Республіки, судилося бути одним із багатьох досліджень туристичної й рекреаційної привабливості краю, що побачили світ у далеких тридцятих роках минулого сторіччя. Воно й сьогодні вабить сучасного читача своєю унікальною інформацією і є цінним джерелом вивчення історії тих наших сіл і міст, яким довелося два десятки років бути у складі однієї з найрозвиненіших демократичних держав Європи.

К 84
Д 72
Драгун, Юлія Юріївна. Карпатська цілюща криниця : вірші / Ю. Ю. Драгун. – Ужгород : Карпати, 2014. – 392 с.

Нову книгу знаної закарпатської письменниці Юлії Драгун склали вірші, адресовані як ровесникам незалежної України і їхнім батькам, так і тим, хто виростає їм на зміну для того, аби продовжувати будувати рідну державу.
Усі твори збірки, чимало з яких покладено на музику самодіяльними композиторами Закарпаття, об’єднані любов’ю до отчої землі, її працелюбних людей і присвячені їхнім почуттям і мріям, їхньому одвічному прагненню бачити рідний край щасливим.

К 91.9: 83.3
З-86
 Зореслав (о. Севастіян Сабол) : до 105-річчя від дня народж. : бібліогр. покажч. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад.: М. Б. Бадида, Н. Й. Ребрик ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : Видавництво В. Падяка, 2014. – 100 с.


Бібліографічний покажчик «Зореслав (о. Севастіян Сабол)», що виходить до 105-річчя від дня його народження – дев’яте видання із серії «Корифеї Закарпаття: бібліографія», пропонує найповніший натепер об’єм джерельних матеріалів, які стосуються життєпису і творчості видатного українського поета, публіциста, вченого-теолога, культурно-освітнього і релігійного діяча, капелана Карпатської Січі, отця Севастіяна ЧСВВ, в миру – Степана Михайловича Сабола (1909-2003).
 

К 91
К 53
 Книга Закарпаття : анот. кат. вид. 2014 р. : з фондів Закарпат. обл. універс. наук. б-ки ім. Ф. Потушняка. Річник 13 / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. Л. О. Падяк ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : Видавництво В. Падяка, 2015. – 68 с. : іл.


Видання вміщує короткі інформації про книжки та іншу друковану продукцію, що протягом 2014 року вийшла на Закарпатті. Бібліографічний опис та анотація супроводжується репродукцією обкладинки книжки.
Каталог формується з надходжень обов’язкового примірника видань до Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка як центральної книгозбірні регіону.
 

К 85.14
М 29
 Адальберт Мартон, мандрівник краси : живопис = Márton Béla, а szépség vándora : festészet / пер. з укр. М. Яцкович ; пер. з угор. Й.  Кобаль ; пер. на англ. В. І. Русин ; переднє слово В. І. Русин ; авт. ст.: В. І. Русин, П. Токач. – Ужгород : Карпати, 2014. – 128 с. : іл, портр.


Адальберт Мартон – визнаний майстер ліричного пейзажу і портрету. Художник, який народився у США, навчався і проживав у Європі, Україні та Угорщині, був справжнім мандрівником краси. 34 роки свого життя активно творив у м. Ужгород, був членом Спілки художників УРСР (нині України). Його полотна випромінюють настрій, індивідуальний світогляд та любов митця до життя.
 

К 85.11
П 58
Попович, Василь Васильович. Храми Рахівщини : іст.-краєзнав. нариси / В. В. Попович ; вступ. ст. В. Фенич. – Ужгород : Карпати, 2013. – 392 с. : іл.

До широкого читача йде багато ілюстративне видання, у якому автор – краєзнавець, культуролог, заслужений працівник культури України Василь Попович – вперше у нашому краї зробив спробу комплексно дослідити історію, сакральну архітектуру, імена фундаторів, настоятелів, майстрів-будівельників, різьбярів, художників-іконописців православних, греко-католицьких та римсько-католицьких храмів на території одного із найсамобутніших районів на Закарпатті – Рахівського.
Окремо представлені унікальні дерев’яні церкви, які проіснували до нашого часу, а також деякі з тих, котрі, на жаль, безслідно зникли.
Автор широко використав архівні джерела, церковні книги, рукописні і друковані дослідження, а також спогади старожилів, розповіді священиків.

К 63.3
Ш 71
Шманько, Ілля Іванович. Копинівці : іст.-краєзнав. нариси / І. І. Шманько. – Ужгород : Карпати, 2014. – 314 с. : іл, фото.кол., табл.

На основі доступних архівних матеріалів, літературних першоджерел, спогадів вихідців та жителів села, їхніх сімейних архівів відтворено соціально-економічні передумови виникнення компактних людських поселень на південно-західних схилах Карпат та передгір’ях Маковицького хребта. Приведені ймовірні обставини виникнення у XV столітті на берегах річки Модьорош населеного пункту та появи його назви Копинівці. Прослідковані етапи становлення, динаміка соціального, економічного, духовного та культурного розвитку села упродовж шести століть його іскування.
На прикладі кількох родин показаний вплив соціальних, економічних та природних процесів на кількісний склад жителів села, демографічні показники його розвитку.

К 85.3
Ш 79
Шостак, Віктор Андрійович. Цінності, що виходять за межі часу. Інструментальне музикування на Закарпатті : монографія / В. А. Шостак ; вступ. ст. І. Мацієвський ; Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. краєзнав. музей. – Ужгород : Карпати, 2014. – 162 с. : іл, портр.

Упродовж кількох десятиліть знаний музикознавець, музейний працівник за посадою і музикант за покликанням Віктор Шостак досліджує питання традицій побутування народних музичних інструментів, архаїчних форм інструментального музикування на Закарпатті, багатство музичного інструментарію місцевих верховинців, угорців, румунів тощо.
Ця книга – своєрідний підсумок його подвижницької дослідницької і практичної діяльності, результат якої неодноразово були представлені вітчизняним та європейським музикознавцям, етнологам на міжнародних конференціях і форумах. Дослідження є яскравим утвердженням і пропагандою унікального багатства матеріальної та духовної культури закарпатців у цілому світі.

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-12-10
16 грудня о 16.00 у читільній залі відбудеться вечір пам'яті "І вам слава, сині гори...", присвячений 110-річчю від дня народження Миколи Михайловича Бандусяка – відомого громадсько-політичного діяча Закарпаття, учасника українського національно-визвольного руху періоду Карпатської України та визвольних змагань за незалежність України, почесного просвітянина Закарпаття, сеньйора "Пласту".

 

2019-12-06
Найвідоміший український письменник Румунії Михайло Трайста презентує свою творчість в Ужгороді. У вівторок, 10 грудня, о 17.00 в Закарпатській обласній науковій бібліотеці імені Ф.Потушняка відбудеться зустріч із найвідомішим українським письменником Румунії Михайлом Гафією Трайстою. Пан Михайло є не тільки відомим літератором і журналістом, але й громадським діячем, активістом Союзу українців Румунії. Народився у 1965 році в селі Верхня Рівня на Мараморщині, неподалік Закарпаття. Пише українською та румунською мовами. Його п’єси ставлять відомі театри в Румунії. Кілька книжок Михайла Трайсти вже вийшли друком і в Україні. Зустріч в Ужгороді відбудеться в рамках літературного клубу «Читаємо разом» (модератор презентації – Олександр Гаврош).

 

2019-12-05

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Збирав я зорі і блакить...", яка присвячена 110-річчю від дня народження видатного українського поета, публіциста, вченого, культурно-освітного та релігійного діяча о. Степана-Севастіяна Сабола (Зореслава).

2019-12-05

Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2019 р.".

2019-12-02

В Ужгороді видали бібліографічний покажчик відомого літературознавця і письменника Василя Ґабора

До 60-річчя відомого пресознавця, новеліста, літературознавця та упорядника серії «Приватна колекція» літературної аґенції «Піраміда» Василя Ґабора Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека імені Федора Потушняка підготувала бібліографічний покажчик. Видання вийшло у серії «Культура краю в особах» і відкриває багатогранний та плідний світ науковця із Закарпаття. Детальніше...

 

2019-12-02

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Василь Ґабор – письменник, видавець, літературознавець", присвячення 60-річчю від дня народження.

2019-11-26

10 грудня в читальній залі відбудеться марафон написання листів-2019 в Ужгороді. Початок о 16.30.
Марафон — щорічна глобальна правозахисна подія, що проводиться напередодні Міжнародного дня прав людини та об'єднує мільйони небайдужих людей у всьому світі. Цього року марафон присвячений молоді, що змінює цей світ на краще і чиї права опинилися під загрозою.

 

2019-11-08

Для вас нова віртуальна виставка "Вони нас не бачать", присвячена Міжнародному дню сліпих.

2019-11-07

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "З рідним словом міцніє держава", присвячена Дню української писмемності та мови.

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".