Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

Віртуальні виставки

2025

„Бібліотека - простір її життя”

2025-04-02
80-річчя від дня народження заслуженого працівника культури Людмили Григаш
5 квітня виповнюється 80 років від дня народження Людмили Захарівни Григаш – заслуженого працівника культури України, багаторічного директора Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка (нар. 1945).
Ім’я цієї інтелігентної й дуже дисциплінованої людини знають не тільки в бібліотечних, літературних, наукових колах, а й загалом в культурі й освіті. Тому що ця людина чверть століття пропрацювала директором Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка. Завдяки ефективній комунікації з владою зробила капітальний ремонт будівлі, створила колектив однодумців й таку атмосферу книгозбірні, куди хочеться приходити за книжками, на гарні презентації новинок чи нетрадиційні вечірки.

 

Книги – події

2025-04-01

Письменник лише починає книгу. Читач закінчує її.
Семюель Джонсон

 Читання художньої літератури – це не лише приємне проведення часу, але й важливий спосіб особистісного розвитку.  Регулярне занурення у світ книг збагачує наше життя, допомагає краще розуміти себе та інших, а також відкриває нові можливості для розвитку. Саме література розвиває свідомість людини, її почуття, волю, психіку, формує людський характер – отже, створює особистість. Читання формує вміння зосереджуватися, аналізувати інформацію та формувати власне бачення світу. Без книжок неможливо сформувати критичне мислення. Читання сприяє підвищенню рівня емпатії : занурюючись у життя різних персонажів, ми вчимося розуміти і відчувати їхні емоції, що допомагає розвивати емпатію та співчуття до оточуючих. Із початком повномасштабної війни в українців змінилися життєві пріоритети та цінності. Це вплинуло і на те, що і скільки ми читаємо. Українці почали більше читати українською, більшість зовсім відмовилась від російськомовних видань. Щодня наша країна потерпає від ворожих обстрілів. Що робити у такій ситуації – не панікувати, вірити в ЗСУ, всіляко допомагати наближати нашу перемогу і… читати. Адже книга є своєрідною зброєю у війні проти ворога.

Що ж зараз читають читачі відділу художньої літератури, які  книги їх цікавлять,  які  користувались у них найбільшим попитом в минулому році?  Ми спробували скласти власний рейтинг  читацьких вподобань найпопулярніших видань. Звісно, цей вибір суб`єктивний, він орієнтувався на запити наших користувачів, частоту   звернень за певними книгами, інтерес до окремих авторів і тематики.

Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі

2025-03-19
до 95-річчя від дня народження Ліни Костенко
Безумовний класик, чиї твори давно увійшли до навчальних програм, стали піснями, символами, мемами й оточили нас з усіх боків.
Безкомпромісна, принципова, вперта, вимоглива, горда. Часом різка, гостра, як бритва, з блискавичною реакцією і неабияким почуттям гумору.
Усе це – про Ліну Василівну Костенко, яка 19 березня святкує свій день народження!

Час для себе: книги про ментальне здоров’я

2025-03-13
Ментальне здоров’я – це невід’ємна складова нашого життя, що впливає на емоційний стан, стосунки, роботу та загальне самопочуття. У сучасному світі, сповненому викликів і швидких змін, важливо вчасно піклуватися про свій внутрішній баланс. На жаль, питання ментального здоров’я часто відходить на другий план у вирі щоденних справ. Але саме турбота про емоційний стан, внутрішню гармонію та стійкість допомагає нам залишатися щасливими та здоровими, підтримуючи в нас здатність долати труднощі та підтримувати тих, хто поруч.
 
 
 
 

Незламні: жінки, які кинули виклик світу

2025-03-08
до Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир

"Жінка може бути занадто сильною лише для тих, хто звик бачити її слабкою."
Сара-Джессіка Паркер

Щороку 8 березня світ відзначає День боротьби за права жінок, день, що символізує не лише історичні здобутки, а й сучасну боротьбу за рівність, справедливість і визнання. У ХХ столітті радянська традиція зводила це свято до компліментів і квітів, але першопочатковий сенс 8 Березня значно глибший: це день солідарності, день тих, хто змінював історію, творив науку, мистецтво, відкривав нові горизонти.
Ця виставка — про жінок, які вплинули на світ. Українки та представниці різних народів доводили й доводять, що жіноча сила не знає меж. Від Лесі Українки до Марії Кюрі, від Соломії Павличко до Малали Юсуфзай – ці жінки не лише писали книги чи здійснювали наукові відкриття, а й змінювали суспільство, ламали стереотипи, надихали і творили майбутнє.
Сьогодні ми продовжуємо їхню справу, і ця виставка — запрошення дізнатися більше про жінок, які змінювали і продовжують змінювати світ.

 

 

Гомер української літератури XX століття

2025-02-19
до 120-річчя від дня народження Уласа Самчука

20 лютого 1905 року народився Улас Самчук, український письменник, журналіст і публіцист, редактор, лауреат УММАН, член уряду УНР у вигнанні, член ОУП "Слово".

Серед майстрів української прози XX століття творчість Уласа Самчука є однією з найсамобутніших та найоригінальніших, адже йому довелося стільки побачити й витерпіти, що цього вистачило б на кілька життів: імперія Романових, Українська Народна Республіка, Річ Посполита, життя в Німеччині, Чехії, а згодом Канаді, Друга Світова війна – усе це випало на долю Уласа. Силою обставин митець опинився в центрі подій, які повністю змінили обличчя Європи.

Станіславський феномен

2025-02-11
до 65-річчя українського письменника Юрія Андруховича

«Я вже не відокремлюю життя від літератури.
І тому відмовляюся ставитися до письменництва як до професії,
це було б надто вузько, надто мало.
Жити, як дихати, як писати, як любити, як кохати,
як умирати – це такий комплекс, де вже нічого від нічого не відокремити».
Ю. Андрухович

 
Юрій Андрухович – видатний український письменник, перекладач, знакова фігура для України. Ним захоплюються й називають одним з найяскравіших представників постмодернізму. З роками він не втратив своєї популярності, прізвище талановитого поета й прозаїка відоме не лише на Батьківщині, а й далеко за її межами.
Західна критика порівнює його за значимістю у світовій літературній ієрархії з Умберто Еко, а його твори перекладені на десятки мов. Юрій Андрухович є лауреатом багатьох престижних літературних нагород. Серед останніх — премія Гейне міста Дюссельдорф за 2022 рік. На думку журі, він "представляє ідентичність України як культурної нації"
Юрій Андрухович — автор поезії, прози, есеїв, перекладів та публіцистики, знакова фігура для української культури, кандидат філологічних наук.  
Він один із засновників культової поетичної групи «Бу-Ба-Бу» (Бурлеск-Балаган-Буфонада), та постмодерністської течії в українській літературі, яку умовно називають "станіславським феноменом". Представники цього напрямку активно розробляють поетику "карнавального" листа. Сьогодні ж письменника символічно називають Патріархом сучасної української літератури. Західна критика визначає Андруховича як одного із найяскравіших представників постмодернізму.

Новини

2025-04-15

У середу, 16 квітня, о 16:00 в нашій бібліотеці відбудеться презентація науково-популярної книжки доктора історичних наук Романа Офіцинського «Августин Волошин. Біографія президента Карпатської України». Книжка вийшла наприкінці Року Августина Волошина у видавництві «РІК-У» завдяки фінансовій підтримці Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.

2025-04-15

Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2025-04-04

5 квітня виповнюється 80 років з дня народження заслуженого працівника культури України Людмили Захарівни Григаш. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "„Бібліотека - простір її життя” ".

2025-03-17
Цього року нашій колезі і видатній письменниці Надії Панчук виповнилося б 85.    До ювілею поетеси ми запускаємо відеопроєкт #НадіяПанчук_Поезія і запрошуємо долучитись до нього всіх поціновувачів її творчості.  Свої відео  з віршами, перекладами, прозовими творами Надії Панчук надсилайте на електронну адресу бібліотеки: libr@ounb.uz.ua   Вони будуть публікуватися на сторінках бібліотеки у соціальних мережах. Найкращі відеоролики будуть відзначені, а переможці отримають подарунки📚на ювілейному вечорі поетеси у листопаді.
 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день