Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

Віртуальні виставки

2023

Міста нескореної України

2023-12-13
книги, пов'язані з містами, які постраждали від війни
Коли ворог приходить у твій дім – завжди знає, що це не його.
У скількох дзеркалах він лишив своє відображення?
Поки я підіймаюсь прадавніми сходами на вершину гори,
де в церкві жертовник двох світових воєн,
а навколо наливаються кров’ю виноградники –
люди зробили великий ковток третьої.
Коли ворог приходить у твій дім – він завжди щось бере.
Питання в тому, що чужа сукня для його дочки завжди буде затісна, а сережки для дружини – пропікатимуть вуха.
У пустоті можна винести так багато речей, окрім свободи.
Біля великої брили гніву я затискаю маленький камінець у руці.
Коли ворог приходить у твій дім – він завжди живе одним днем,
бо підписав угоду з тим, що упивається.
Як еластично ластівка черкає небо крилом, як уміє вона щоразу
будувати з нічого. Я давно вже не бачила ластівок.
Але вони передали мені це уміння.
 
Юлія Стахівська
 

І душу, і тіло даймо за край свій єдиний…

2023-12-07
до 160-річчя від дня народження Грінченка Бориса Дмитровича
«І душу, і тіло
Даймо за край свій єдиний,
Кожнеє слово хай буде в нас діло
Задля своєї країни!»
Б. Грінченко
 
9 грудня 2023 року виповнюється 160 років від дня народження Б. Д. Грінченка.
Грінченко Борис Дмитрович (1863–1910) – український письменник (поет, прозаїк, публіцист, перекладач, літературознавець, драматург), фольклорист, етнограф, мовознавець, лексикограф, видавець народопросвітніх книг і редактор першої щоденної загальноукраїнської газети «Громадська Думка», організатор товариства «Просвіта», педагог і громадський діяч. Його багатогранна діяльність була спрямована на формування української нації і становлення Української держави. Великим Просвітителем ввійшов він в історію України.

 

“Побачити світ на дотик”

2023-10-29
Всесвітній день азбуки Брайля
Починаючи з 2019 року Україна щорічно 4 січня відзначає Всесвітній день азбуки Брайля з метою недопущення потрапляння в інформаційний вакуум та підвищення обізнаності про значення азбуки для реалізації прав сліпих і слабозорих людей.
Існує хибна думка, що з початком тотальної комп'ютеризації і появою аудіокниг та мовних синтезаторів, література написана шрифтом Брайля вже не така актуальна. Однак тифлопедагоги (фахівці, які навчають людей з вадами зору адаптуватись до оточуючого світу) і активісти в один голос стверджують: повністю замінити друковану книгу не може ніщо. Спеціалісти, що працюють з незрячими дітьми, стверджують, що читання шрифтом Брайля розвиває мілку моторику та підвищує грамотність, адже неможливо навчитись писати і читати на слух.
Крім того, не варто забувати про сліпоглухонімих людей: для них рельєфно-точкове письмо - в принципі єдине джерело інформації і спілкування з навколишнім світом.
Щорічно у всьому світі видають тисячі книг шрифтом Брайля, але лише мала їх частина виходить в Україні. Це пояснюється, в першу чергу, нестачею коштів. Вартість друку однієї книги стартує від чотирьохсот гривень і може доходити до тисячі.
На сьогодні в Україні законодавчо визначено обов’язкове нанесення шрифту Брайля на упаковку для лікарських препаратів, у тому числі тих, які ввозяться з-за кордону, а підприємства, установи і організації зобов’язали на об’єктах фізичного оточення інформацію, що оприлюднюється, дублювати рельєфним літерно-цифровим або рельєфно-крапковим шрифтом.

Український національний одяг: від історії до сучасності

2023-10-26
Якщо пісня – душа народу, 
а танок – його характер, 
то народний одяг – це його зовнішність, 
приваблива і яскрава, 
вишукана й вибаглива.
 
Традиційне українське вбрання є одним із символів українства, складовою без якої немислима національна ідентичність українського народу. Що являє собою традиційне українське вбрання і чому інтерес до нього  не зникає в сучасному урбанізованому суспільстві?

 

Ярослав Мудрий – політик влади і науки

2023-10-19
до 1045-річчя з дня народження великого князя Київського, державного та політичного діяча Київської Русі

Ярослав Володимирович (роки правління 1015-1054) – видатний державний діяч, Великий князь Київської Русі та відомий воєначальник. Завдяки багатьом реформам та досягненням, які мали колосальний вплив на розвиток Русі, отримав прізвисько Ярослав Мудрий.

Літературні шедеври на великому екрані

2023-10-09
Постер чи обкладинка? Трейлер чи анотація? Кадри чи сторінки? Ці питання можна віднести до когорти тих питань, відповідаючи на які, люди  діляться на два табори. Певно, кожен був у ситуації, коли при обговоренні фільму доводилось чути від співбесідника: «А я читав(ла) книгу». Або навпаки. Тож, чи можна ототожнювати прочитання книги з переглядом її екранізації та що ж вагоміше: переконлива картинка чи майстерно дібрані  слова?
Питання, звісно, риторичне, адже це два зовсім різних види мистецтва, які по-різному впливають на споживача і, відповідно, вимагають оцінки за різними критеріями.
Фільми вдихають у книгу нове життя. І часом не один раз. Сюжети безсмертні, й кожному кортить випробувати своє щастя на цьому шляху.
Пропонуємо вашій увазі  твори українських письменників. що були екранізовані в різні часи та стали шедеврами світового кінематографу.

 

Життя сповнене драми

2023-09-07
до 125-річчя від дня народження Ужвій Наталії Михайлівни

8 вересня 125 років тому в Любомлі на Волині народилася Наталія Ужвій – видатна українська актриса театру і кіно (1898-1986).

Наталія Ужвій – перша українська акторка, фільм за участі якої був відзначений Головним призом асоціації кінокритиків США і Вищої премією газети Daily News “За кращий іноземний фільм в американському прокаті 1944 року”, а також призом Нацради кінооглядачів США.

«Живі, поки пам’ятаємо!»

2023-08-24
до Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України
Щорічно 29 серпня Україна вшановує пам’ять захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
День пам'яті захисників України встановлений «На підтримку ініціатив громадськості та з метою гідного вшанування пам'яті військовослужбовців і учасників добровольчих формувань, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, увічнення їх героїзму, зміцнення патріотичного духу у суспільстві...» відповідно указу Президента України від 23 серпня 2019 року №621/2019.

В кольорах незалежності

2023-08-21
книги з синьо-жовтими обкладинками

Стяг з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього та жовтого кольорів з давніх давен є символом української державності. Найпопулярніше тлумачення гами в народі: синій символізує небо, жовтий – родючі пшеничні поля.

«І цвістиме його сад упродовж століть»

2023-08-18
до 70-річчя від дня народження Дмитра Креміня, поета, публіциста, есеїста, перекладача

«...Я прописаний в тому краю,

де бували і скіфи, і греки.

Неокрадену душу мою

лікували полин і смереки.

Пісня й доля – усе це моє.

Степ і гори – земля ця єдина.

Їх не вкрасти, якщо вони є.

Їх не вкрасти, якщо ти  – людина»

Дмитро Кремінь

Дмитро Дмитрович Кремінь народився 21 серпня 1953 року в селі Суха Іршавського (нині Хустського) району Закарпатської області, в сім’ї колгоспника. У 1975 році випускник філологічного факультету Ужгородського державного університету. По закінченню за направленням працював учителем української мови та літератури Казанківській середній школі № 2 (смт Казанка Миколаївської області) (1975–1977). Пізніше був кореспондентом районної газети. У 1979 році переїхав до міста Миколаєва, який став для поета другою Батьківщиною, обіймав посаду викладача кафедри української літератури в Миколаївському педагогічному інституті ім. В. Бєлінського, керував обласною літературною студією «Джерела», став заввідділу найбільшої в області молодіжної газети «Ленінське плем’я». Працював кореспондентом газети, завідуючим відділу в газетах «Ленінське плем’я», «Радянське Прибужжя», «Рідне Прибужжя». З 1993 року – керівник обласної молодіжної літературної студії «Борвій».

Кіноакторка епохи німого кіно

2023-08-04
до 130-річчя від дня народження Віри Холодної

5 серпня – минає 130 років від дня народження Віри Холодної (1893-1919), кіноактриси епохи німого кіно.

Ім’я Віри Холодної багатьом, особливо молодим людям, практично ні про що не говорить. Хіба що десь щось чули. Однак коли дивишся на старовинну фотокартку 20-х років, виникає непереборне бажання поринути вглиб цього клаптика історії. Адже оте десятиліття між революцією і 30-ми було чи не єдиним моментом спокою у швидкоплині ХХ сторіччя. То був час міжвоєння, неспокійного, але перепочинку душі, витончених танців та дивовижної моди. Втіленням краси 20-х, її застиглою на плівці душею стала Віра Холодна, 130-ліття якої відзначається у серпні цього року. Її великі, сповнені невловимої печалі, очі немов хочуть сказати щось глядачеві, але мовчать. Напевно, в цьому і полягають акторські чари цієї жінки, адже її слава зуміла пройти стежками одного з найбуремніших століть і не згаснути.

Містична, незалежна, самодостатня

2023-07-19
до 65-річчя від дня народження Галини Пагутяк
Свобода – як вода в пустелі. Вона викликає заздрість до того, хто нею володіє.
 
 Якщо письменник дуже комфортно почуває себе в суспільстві, значить, з ним щось негаразд. Він повинен бути альтернативою суспільству
Г. Пагутяк
 
Українська письменниця Галина Василівна Москалець, відома як Галина Пагутяк, народилася в родині вчителів 26 липня 1958 року на Львівщині. Має філологічну освіту, яку здобула в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченка. Але перед тим, після невдалого вступу до вишу, працювала «для стажу» і на фарфоровому заводі, і в колгоспі. Пізніше – у школі, краєзнавчому музеї та Львівській картинній галереї.
Член Національної спілки письменників України.
 
 

Його музика – на віки

2023-07-12
до 85-річчя від дня народження Мирослава Скорика
13 липня мало би виповнитися 85 років Мирославу Скорику – композитору безмежного таланту, твори якого стали невід’ємною складовою української сучасної культури.
Скорик Мирослав Михайлович – український композитор і музикознавець, Герой України (2008), народний артист України (1988), заслужений діяч мистецтв України (1969), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка та Республіканської премії імені Миколи Острозького (1968), кандидат мистецтвознавства, співголова Спілки композиторів України (2006–2010), художній керівник Київської опери (2011–2016), Національна легенда України (2021, посмертно). Внучатий небіж Соломії Крушельницької.

ЛІДІЯ ГОЛОМБ: ЛЮДИНА І ВЧЕНИЙ

2023-06-07
до 85-річчя від дня народження Лідії Голомб, літературознавця, професорки УжНУ

ЛІДІЯ ГОЛОМБ – ЯСКРАВА ПРЕДСТАВНИЦЯ ЕЛІТИ УжНУ

У плеяді обдарованих учених України своє почесне місце займає яскрава представниця наукової еліти УжНУ Лідія Григорівна Голомб. Її постать заслуговує на особливу увагу і шану, бо це людина, свідомість якої рухалася назустріч новим віянням доби, людина високої ерудиції, літературознавець-філософ, тонкий психолог, викладач академічного зразка, яка, попри свій незаперечний авторитет у науковому світі, зуміла залишитися скромною та відданою справі свого життя.
 

Різні релігії на одній полиці

2023-05-23
Ми повинні бути вдячні Богові, що він створив світ так,
що все просте – правда,
а все хибне – неправда (Григорій Сковорода).
Релігії існують кілька тисячоліть і виконують важливі функції. Релігія допомагає людині знайти однодумців, заспокоює в горі, встановлює моральні і соціальні норми. Кількість вірувань в сучасному світі порахувати неможливо, але можна виділити п'ять головних релігій, які мають найбільшу кількість віруючих: християнство, іудаїзм, іслам, буддизм, індуїзм.

Гетьман Павло Скоропадський: історичний портрет на тлі епохи

2023-05-11
до 150-річчя з дня народження державного діяча, політичного і військового діяча, гетьмана Української Держави
"Україна не може існувати без Криму – це буде якийсь тулуб без ніг"
Павло Скоропадський
Скоропадський Павло Петрович (1873 – 1945) – визначний український державний і політичний діяч, воєначальник, останній гетьман України (1918 р.).
Походив із старовинного українського козацько-шляхетського роду Скоропадських. Народився Скоропадський у м. Вісбаден (Німеччина). Дитячі роки провів у родинному маєтку у Тростянці, що на Полтавщині. Десятирічний майбутній генерал пройшов домашній курс навчання, а після передчасної смерті батька вступив до Пажеського корпусу в Санкт-Петербурзі. Цей закритий учбовий заклад, доступний лише для дітей вищих кіл аристократії, давав курс знань не тільки за середню школу, але й вищу освіту. Навчання військовій справі та наукам поєднувалось із придворною службою.

Музикознавець, фольклорист

2023-05-03
до 135-річчя від дня народження Миколи Олексійовича Грінченка
5 травня – 135 років від дня народження Грінченка Миколи Олексійовича (1888-1942) – українського історика-музикознавця, фольклориста, професора, педагога, критика й публіциста, музично-громадського діяча.
Він залишив понад 100 праць з історії української музики, музичної лексикографії, фольклористики, критики, публіцистики та педагогіки. Частину з яких було опубліковано. Найвідоміші з яких «Історія української музики», «Нарис історичного розвитку української народної музики» «Українська народна інструментальна музика», «Українська народна дума».

Квітуча полиця

2023-04-17
Книги, назви яких пов'язані з квітами
ПІСНЯ
 
Чи є кращі між квітками
    Та над веснянії?
Чи є в житті кращі літа
    Та над молодії?
 
Не всихайте, пишні квіти,
    Цвітіть хоч до літа!
Пождіть літа, доля прийде,
    Не тікайте з світа!
 
Двічі на рік пишні квіти
    Та не процвітають;
В житті літа найкращії
    Двічі не бувають. 
 
Та ще ж квіти не посохли,
    Рута зелененька, –
Не журися, дівчинонько,
    Ще ж ти молоденька!
 
Леся Українка
 

Безцінні скарби рідної культури

2023-04-13
до Дня пам’яток історії та культури

Щорічно 18 квітня світ відзначає Міжнародний день пам’яток та історичних місць. Цей День встановлений у 1983 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників та визначних місць, створеної при ЮНЕСКО. Головним поштовхом до цього стала необхідність збереження від модернізаційних віянь сучасної цивілізації видатних архітектурних, фортифікаційних, садово-паркових надбань світової культури. У 1999 році за підтримки вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'яток історії і культури було ухвалено встановити в Україні День пам'яток історії і культури і відзначати його щорічно 18 квітня. Указ президента України.

Заморська квітка з українською душею

2023-04-02
до 70-річчя від дня народження Квітки Цісик
"Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий.
А мені відповідали: якщо так, то заграй мені щось, заспівай мені щось…
То є сумно, але ми не мали жодної платівки на професійному рівні.
Бо то є дорога річ і забирає багато часу. Я зрозуміла, що мушу її зробити.
І не тільки для своїх приятелів, а й для всіх українців. Бо я не могла, не мала змоги щось
зробити для нашого суспільства, але тільки це. То був би такий дарунок.
І я мріяла, що в Україні мене почують".

Квітка Цісик
Напевне, немає в Україні, та й за її межами людини, яка, хоча б раз почувши спів незабутньої співачки Квітки Цісик, залишилася до нього байдужою. Цей неповторний голос проникає у саму душу, полонить, заворожує і залишає свій слід на багато років уперед. Записи пісень співачки з Америки українського походження з’явилися ще наприкінці 80-х на підпільних платівках, головним чином долучившись до того українського пробудження й розвою, що призвів зрештою до здобуття Україною незалежності.
 

 

Золотого слова пектораль

2023-03-31
до 105-річчя від дня народження Олеся Гончара
3 квітня день народження геніального майстра слова Олеся Гончара.
Олесь Терентійович Гончар (ім’я при народженні – Олександр Біличенко) – український письменник, літературний критик, громадський  діяч. Лауреат найвищих літературних відзнак та премії імені Тараса Шевченка (1962), академік НАНУ, Герой України (2005, посмертно). Перекладений 67 мовами світу, а Біографічний центр у Кембриджі (Велика Британія) визнав Гончара "Всесвітнім інтелектуалом 1992–1993 років".

Маестро художнього скла

2023-03-17
до 85-річчя від дня народження Андрія Бокотея
„Моє кредо – творчість в усьому, що люблю.
Не притримуюсь якогось одного офіційного стилю.
Визнаю авторський стиль у мистецтві.
У художньому склі сповідую його природні й
технологічні властивості, які часто підказують мені
конкретний творчий хід”.
Андрій Бокотей
 
21 березня святкує своє 85-річчя професор, народний художник України, академік НАМУ, лауреат Шевченківської премії Андрій Андрійович Бокотей. Із ім’ям Андрія Андрійовича Бокотея пов’язаний розвиток сучасного світового руху в художньому склі – так званого studio glass movement. Словосполучення «скло Бокотея» стало означенням мистецького явища найвищого ґатунку та, безумовно, своєрідним фірмовим знаком львівської гутної школи.

The Power of a woman's voice=Голос жінки має силу

2023-03-17
до Місяця жіночої історії=Women's History Month

                                                                                                                                                                                    

There cannot be true democracy unless women's voices are heard.

Не може бути справжньої демократії, якщо голоси жінок не будуть почуті. 
Hillary Clinton
 
Women's History Month is a time to honor the women who have made important sacrifices and contributions to society in both the past and present and educating people about the important impacts powerful women. It has been annually observed in the United States and other countries, including the United Kingdom and Australia, every March since 1987. 

Вчений, мислитель, організатор науки

2023-03-12
до 160-річчя від дня народження Володимира Івановича Вернадського

12 березня 1863 року народився геніальний вчений, академік Володимир Вернадський. Його дослідження випередили свій час, ідеї стали пророчими. Знанням Вернадського було затісно в межах тогочасної науки.

Учень, друг і соратник ученого – академік Олександр Ферсман писав: “Ще багато років доведеться попрацювати і його учням, й історикам природознавства, щоб виявити основні шляхи його наукової творчості, розгадати складні, ще далеко не зрозумілі побудови його тексту. Це завдання лежить на майбутніх поколіннях”.

«Багатовимірний всесвіт душі і думок Василя Кузана»

2023-02-21
до 60-річчя від дня народження Василя Кузана, письменника, журналіста, голови Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України
Василь Кузан народився 25 лютого 1963 року в селі Довге Іршавського району на Закарпатті. Закінчив математичний факультет Ужгородського державного університету. Працював учителем у школі, начальником оргвідділу та начальником відділу культури Іршавської райдержадміністрації, проректором вищого економічного коледжу, журналістом, менеджером, редактором літературних видань, вільним письменником. Голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України, український поет, прозаїк, літературознавець, журналіст, громадський діяч, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України.

Сучасна українська література: тенденції, теми, імена

2023-02-13

                                              

Війна закінчиться тоді, коли ми будемо хотіти не миру, а перемоги.
Левко Лук'яненко

Сьогодні ми спостерігаємо значний інтерес читачів бібліотеки до художніх творів про події російсько-української війни. Тема війни надзвичайно  болюча, торкається серця кожного українця, отже увага до таких книг є цілком зрозумілою. Як показує історія літератури, війна – це не лише біль, жах, руйнування та смерть, а ще й потужний каталізатор для розвитку літератури. Сьогоднішня російсько-українська війна не стала винятком. На сучасному видавничому ринку спостерігається серйозне пожвавлення такої літератури: протягом останніх років вийшла друком досить велика кількість різноманітних видань про події на Сході країни. Це дуже різноманітні книжки, пишуть їх різні люди, серед яких є цивільні,письменники, військові, журналісти, волонтери. Якщо говорити суто про написане АТОвцями, то це більш ніж 80 книжок, і це число постійно зростає. Серед них також бувають письменники, які писали й до війни. Ще одна частина — солдати, які ніколи раніше не писали, але війна стала для них поштовхом до творчості.

 

   

                                                                                                                                                                                                                                             

Гордість краю: артист, режисер, педагог

2023-01-03
до 100-річчя від дня народження Дмитра Семеновича Чайковського
               Раз добром нагріте серце
Вік не прохолоне!
                       Т. Шевченко
 
Дмитро Семенович Чайковський – видатна постать в українському театральному мистецтві – режисер, педагог, актор, працював професором багато років у КНУКіМ та завідуючим кафедри режисури та майстерності актора.
Дмитро Семенович поставив понад 100 вистав, автор 30 наукових та навчально-методичних праць, книжки спогадів "Обранець долі". За творчу діяльність нагороджений званням Заслужений артист України та Орденом Знак Пошани, в 2015 році отримав «Київську пектораль» за вагомий внесок у розвиток театрального мистецтва.

Василь Стус - постать над плином часу

2023-01-03
до 85-річчя від дня народження українського поета, дисидента
6 січня в Україні відзначають день народження одного з найвидатніших її синів – Василя Стуса. Стус міг прожити спокійне та сите життя, міг стати класиком радянської літератури, натомість обрав важкий і тернистий шлях правди та життя по совісті.
 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день