Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Хроніка культурного життя Закарпатської області

Хроніка культурного життя Закарпаття

2015 за січень

За значний особистий внесок у культурно-освітній розвиток Української держави, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Указом Президента України №27/2015 від 22.01.2015 „Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня Соборності України” почесне звання „Заслужений художник України” отримав художник Пейтер Міхаел Дмитрович.

22 січня в Ужгороді з нагоди Дня Соборності України у холі Закарпатської обласної державної адміністрації за участю керівництва облдержадміністрації, обласної ради, представників політичних партій, правоохоронних структур, громадських організацій, духовенства відбулося урочисте зібрання. По закінченню урочистостей та церемонії покладання квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченку відбулося  народне віче на пл. Народній. Одночасно з цим на пішохідному мості влаштували акцію „Живий ланцюг Соборності” та розтягнули 400-метровий стяг України.

В січні в Києві у Комітеті з Національної премії України імені Тараса Шевченка відбувся другий конкурсний тур творів, висунутих на здобуття Національної премії 2015 року. Серед цьогорічних номінантів на найвищу державну нагороду Закарпаття – заслужений художник України Тарас Данилич.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

2-4 січня в  обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава-інтермедія „Подорож у Новий рік” для дітей дошкільного і шкільного віку.

2 січня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася шоу-програма біля ялинки та казка „Снігова королева”.

3 січня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася шоу-програма біля ялинки та казка „Мауглі”.

4 січня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася шоу-програма біля ялинки та казка „Цвіт папороті”.

5 січня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася шоу-програма біля ялинки та казка „Червона квітонька”.

8 січня в Ужгородському Хрестовоздвиженському греко-католицькому Кафедральному Соборі відбувся Великий святковий Різдвяний концерт.

11 січня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” пройшла легендарна вистава, яка вже десять років не сходить зі сцени театру  – „Недотепа із Вертепа” Дмитра Кошелі для дітей дошкільного віку.

12 січня в Мукачеві в драматичному театрі над Латорицею відбувся концерт гурту „Рокаш”. В концерті взяли участь також струнний квартет Сергія Добоша, бандуристка Марічка Погорілко та скрипаль Андрій Погорілко.

13 січня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся концерт заслуженого Закарпатського народного хору „Миру вам в Новому році”. Участь у концерті взяли також Олеся Гайдук (орган) та камерний оркестр філармонії.

18 січня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася  прем’єрна вистава – лірична історія „Чародій Марабу” німецького драматурга Гюнтера Хорста у перекладі Петра Скунця для юних глядачів дошкільного та шкільного віку та їхніх батьків.

21 січня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся четвертий концерт заслуженої артистки України Етелли Чуприк із циклу „32 сонати Людвіга ван Бетховена”.

22 січня у День Соборності України, в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру, який презентував програму української музики „За любов і волю!”. Вона приурочена 96-й річниці проголошення Акту злуки УНР та ЗНР.

22 січня в Ужгороді з нагоди Дня Соборності України у приміщенні залізничного вокзалу за ініціативи Закарпатського заслуженого академічного народного хору була проведена мистецько-патріотична акція.

22 січня у Чинадіївському замку Сент Міклош Мукачівського району відбувся унікальний концерт фортепіанної музики у супроводі пісочної анімації. Перед публікою виступили Анжеліка Фукс (фортепіано) та Юлія Миронова (пісочна анімація).

28 січня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Геніальний Моцарт”. У супроводі симфонічного оркестру філармонії грав лауреат міжнародних конкурсів Олег Рудницький (фортепіано, Львів). Диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько.

30 січня в Ужгороді в фойє супермаркету „Дастор” відбувся благодійний концерт на підтримку закарпатських військових. В ньому взяли участь Ансамбль солістів під керівництвом Олени Короленко та лауреат міжнародного конкурсу ім. Бортнянського Володимир Короленко.

31 січня в Ужгороді в Мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся другий концерт з серії „Музичні подорожі”. До уваги гостей була представлена музика Англії. Грав лауреат Міжнародного конкурсу ім. Д. Бортнянського Ансамбль солістів під керівництвом Олени Короленко.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

9 січня в Ужгороді в Закарпатській обласній універсальній бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація збірки поезій Степана Біляка „Проліски рвуться увись”.

21 січня в Ужгороді в Закарпатській обласній універсальній бібліотеці ім. Ф. Потушняка у центрі „Вікно в Америку” почасвся тематичний тиждень на честь Дня Мартіна Лютера Кінга. Відбулася зустріч англомовного клубу „English-Speaking House”, на якій було обговорено діяльність цього борця за громадянські права.

28 січня в Ужгороді у прес-центрі Закарпатської облдержадміністрації відбулася презентація книги Михайла Томчанія „Вибрані твори”.

29 січня в Ужгороді в Закарпатській обласній універсальній бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „Ти знаєш, що ти людина” до 80-річчя Василя Симоненка.

В січні журналіст-культуролог Володимир Мишанич видав свою першу книжку „Митці Закарпаття: Літературні портрети”, якою підсумував власний доробок за останні дванадцять років.

В січні вийшла у світ чергова поетична збірка Сергія Федаки „Калейдоскоп календаря”, яка відзначена Закарпатською обласною премією імені Федора Потушняка у галузі літератури.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

9 січня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вернісаж виставки арт-групи „Шапка”.

11 січня в Києві в Музеї сучасного мистецтва України представили масштабну і унікальну виставку Закарпатської школи живопису. Закарпаття знаменує п'яту частину музейного проекту „Мистецька мапа України”.

11 січня Мукачівський замок „Паланок” поповнився двома новими візитівками: експозицією імені Ференца ІІ Ракоці та лицарським залом. Обидві оновлені частини історичного музею відкрили міський голова Золтан Ленд’єл та координатор проекту транскордонного співробітництва „HUSKROUA” Євген Лукша.

13 січня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая відкрилася виставка творів народного художника України В’ячеслава Приходька „In memoriam”, присвячена 75-річчю від дня народження митця.

13 січня у Хустській міській картинній галереї відкрилася виставка робіт членів народного творчого об’єднання художників і народних умільців „Митець Верховини”, присвячена п’ятидесятирічному ювілею спільноти майстрів пензля.

16 січня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулося відкриття фотовиставки членів Національної спілки фотохудожників України та спілки фотохудожників Закарпаття Леоніда Закревського і Карла Смутка „Казкові Карпати”.

18 січня в ужгородському арт-кафе VOTO відкрилась виставка заслуженого художника України Івана Дідика під назвою „Діалог з природою”.

21 січня у Хустській міській картинній галереї відкрилася персональна благодійна фотовиставка відомого місцевого митця Михайла Пацкана „Мій рідний край”.

23 січня в Ужгородському скансені відкрилася експозиція VI. Carpathica Art Expo, приурочена до святкування Днів угорської культури на Закарпатті.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

3-5 січня в Ужгороді на набережній Незалежності  пройшов перший благодійний новорічно-різдвяний фестиваль та ярмарок медової продукції „Медовуха фест 2015”.

5 січня в Ужгороді відкрили перший в Україні приватний сквер, а в ньому монумент австро-угорській імператриці Марії Терезії та барельєфи людям, які залишили помітний слід в історії Ужгорода: єпископу Андрію Бачинському, першому угорському королю святому Іштвану, королю-реформатору Карлу Роберту, володарям Ужгорода в різні епохи Філіпу Другету та  Міклошу Берчені.

5 січня в місті Тячеві на Закарпатті відбулася прем’єра фільму В’ячеслава Бігуна „Місто Ангела”. Фільм розповідає про пригоди іноземного дослідника в Україні, якого манить у Закарпаття неймовірна сила.

6 січня в Ужгород прибув Вифлеємський Вогонь Миру. Ужгородські пластуни передали вогонь в Ужгородський Хрестовоздвиженський греко-католицький Кафедральний Собор.

7-12 січня в Ужгороді на території монастиря ордену капуцинів відбулось театралізоване святкове дійство Різдвяний вертеп.

10-14 січня у Мукачеві проходив ювілейний  ХХ фестиваль „Червене вино”. На фестивалі були представлені сорти вин з різних куточків Закарпаття.

10, 11 та 14 січня в Ужгороді в Хрестовоздвиженському кафедральному соборі відбувся конкурс-фестиваль „Вертеп-2015”.

10 січня в Великому Березному відбувся районний фестиваль зимового фольклору. Фестиваль був проведений з благодійною метою задля збору коштів для бійців АТО.

11 січня в місті Сніна (Словаччина) відбувся традиційний фестиваль колядок та щедрувань „Щедрий вечір, добрий вечір…”, у якому взяло участь понад десять колективів зі Словаччини та України.

11 січня в Ужгороді відбулася екскурсія „Ужгород 100 років тому назад у контексті І Світової війни”.

11 січня в Мукачеві на центральній площі міста в рамках фесту „Червене вино” відбувся конкурс колядницьких колективів області „Вертеп 2015”. На сцені виступили колядницькі колективи з Мукачева, Іршавського, Ужгородського, Берегівського та Мукачівського районів.

14 січня в Ужгороді на пл. Театральній відбувся концерт різдвяних коляд та щедрівок „А той другий празник – святого Василя”.

14 січня в Ужгороді в Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” відбулось шоу „Під Старий Новий Рік”.

14 січня в Іршаві відбулася урочиста хода колядницьких колективів району, які взяли участь у фестивалі „Іршавський бетлегем”.

16 січня в Ужгороді у мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбувся вечір стенд-апу, комедійного дійства розмовного жанру, в якому, як правило, один виконавець виступає перед живою аудиторією.

17 січня в Ужгороді на території музею народної архітектури та побуту відбувся щорічний фестиваль „Коляди в старому селі”.

17 січня в Ужгороді в піцерії „Деліція” відбувся майстер-клас для дітей та їх батьків з виготовлення власноруч різдвяних прикрас.

19 січня на Рахівщині відбулися два колядницькі фестивалі, присвячені зимовому фольклору та національним традиціям. У Рахові пройшов 26-й районний фольклорний фестиваль щедрівок та колядок „Ой, радуйся, земле!”. В смт Ясіня пройшов фестиваль „Велика Ясінська коляда”.

21-24 січня на Закарпатті, а саме в Ужгороді, Мукачеві, Берегово, Виноградово і Батєво відбулися Дні угорської культури.

25 січня в м. Мукачево відбулася відкрита екскурсія містом „Солдати пам’яті”, тема якої – знайомство з пам’ятниками та пам’ятними дошками Мукачева.

28 січня в Ужгороді, у дворику музичної школи ім. П. Чайковського, встановили міні-скульптуру австрійському композитору Вольфгангу Амадею Моцарту.

30 січня у селі Геча Берегівського району стартував уже традиційний, дев’ятий за ліком, міжнародний фестиваль гентешів-різників.

31 січня в Ужгороді відбулось офіційне відкриття ще однієї-міні скульптури. Її присвятили останньому закарпатському опришкові Миколі Шугаю. Скульптуру встановили на перилах однієї з найстаріших кав’ярень Ужгорода, на вул. Івана Ольбрахта.

 









Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-17

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.
До програми фестивалю «Нове українське кіно» увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/
 

21 березня запрошуємо на перегляд стрічки "Гірська жінка на війні". Початок о 17.30.
"Гірська жінка: на війні" – драма спільного виробництва України, Франції та Ісландії від режисера Бенедикта Ерлінгссона. Світова прем'єра стрічки відбулася в рамках Тижня критики Каннського кінофестивалю, де "Жінка на війні" удостоїлася призу за найкращу музику. Нещодавно сюжетом про екоактивістку зацікавилася Джоді Фостер – актриса планує зняти рімейк і зіграти в ньому головну роль.

Вхід вільний.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".