Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Хроніка культурного життя Закарпатської області

Хроніка культурного життя Закарпаття

2015 за березень

Президент України Петро Порошенко видав указ № 126/2015  Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного жіночого дня. За значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі професійні здобутки та самовіддане служіння Українському народові присвоїти почесне звання  „Заслужений артист України” Глебі Світлані Василівні – артистці, солістці академічного камерного хору „Кантус”, Закарпатська область.

10 березня в Ужгороді та в усіх містах і райцентрах краю відбулися церемонії покладання квітів до пам’ятника українському пророку Тарасу Шевченку з нагоди 201-ї річниці від дня народження та 154-ї річниці з дня його смерті.

15 березня в Ужгороді з нагоди відзначення 76-ї річниці проголошення Карпатської України на набережній Незалежності відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятника Герою України, Президенту Карпатської України Августину Волошину.

17 березня провідний методист Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури, кандидат філологічних наук, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта був удостоєний високої нагороди – премії Міжнародного освітнього фонду імені Ярослава Мудрого за дослідження „Білих плям історії України”.

В березні уроженця Ужгорода – композитора, піаніста і диригента світового рівня Анатолія Затіна було відзначено найвищою міжнародною нагородою ЮНЕСКО та головною премією в галузі академічної музики – золотою Медаллю Моцарта-2015 „За блискучу кар’єру в класичній музиці”.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава – музична казка Л. Устинова „Велике жабеня”.

1 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава  О. Гавроша „Meine liebe Bіра”.

1 березня в Ужгороді у мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся концерт Ансамблю солістів для любителів справжньої музики „Провесінь, надії, почуття”.

1 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава Марка Кропивницького „По щучому велінню” для дітей дошкільного та шкільного віку.

6 березня в Ужгороді в „Мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вечір джазової музики від гурту „ShockolaD”.

8 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся святковий концерт естрадно-духового оркестру під керівництвом заслуженого артиста України Володимира Співака.

8 березня  в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава до Шевченківськіх днів Тараса Шевченко „У нашім раї на землі” (дитячий Кобзарик) для дітей дошкільного та шкільного віку.

10 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся святковий концерт до 201-річниці Тараса Шевченка „Заповіт”. У програмі – твори на вірші Кобзаря, а також перлини української музичної класики.

10 березня в Ужгороді, в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся благодійний концерт „За мир в Україні” лауреата міжнародних конкурсів і фестивалів Хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.

12 березня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая відбувся концерт академічного камерного хору „Cantus” з нагоди 330-річчя від дня народження Й.С. Баха.

15 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава за п’єсою Джозефа Редьярда Кіплінга „Мауглі”.

15 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава  Т. Шевченко „Назар Стодоля”.

15 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава Бориса Апрілова „Бука” для дітей дошкільного та шкільного віку.

15 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору „Музика вихідного дня!”.

17 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору „Музика Великого посту”.

20 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся ювілейний концерт з нагоди святкування 70-річчя створення дитячої музичної школи імені П. І. Чайковського.

21 березня у Львові відбулась музична подія року „Бах Марафону”, присвячена ювілею Й.С. Баха, яка об’єднала майже 600 учасників із України та закордону, котрі виконували твори класика 24 години поспіль. Академічний камерний хор „Cantus” з Ужгорода взяв участь в цій історичній події в ніч з 21-го на 22-ге березня у концертному залі Будинку органної та камерної музики міста Лева, де було встановлено рекорд України з безперервного живого виконання музики.

22 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава  за повістю Астрід Ліндгрен „Малюк і Карлсон”.

22 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава  О. Корнійчука „Богдан Хмельницький”.

22 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава до міжнародного Дня лялькаря  „Лялькова забава – прадавня справа” для дітей дошкільного та шкільного віку.

25 березня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся шостий концерт Етелли Чуприк із циклу „32 сонати Людвіга Ван Бетховена”

25 березня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько” виступив з першим сольним концертом „Співаночки про любов” та презентував телепроект „Загудеме в'єдно в Рокаш оркестра” лідер гурту „Рокаш” Віктор Янцо.

27 березня в Ужгороді у Міжнародний День театру в обласному українському музично-драматичного театрі ім. братів Шерегіїв відбулась прем’єра вистави (водевіль на 2 дії) А. Горіна і Е. Яворського „Турецька шаль”.

28 березня в Ужгороді в спорткомплексі „Юність” вперше Студія сучасного танцю „Бліц” презентувала новий проект – грандіозну хіп-хоп вечірку „Ghetto Groove”!

28 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” в рамках фестивалю „Березневі коти” відбулась вистава А. Філатова “Лізістрата” Закарпатського обласного театру драми та комедії. Режиссер: Євген Тищук.

29 березня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава  Ю. Чорі „Цвіт папороті”.

29 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася містична придибенція на верховинський мотив до міжнародного Дня театру Олександра Гавроша „Тричі славний розбійник Пиття” для дітей з шести років та сімейного перегляду.

31 березня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько” відбувся вечір якісної фортепіанної музики з нагоди 100-річчя з дня народження С. Т. Ріхтера. У програмі були виконані твори Л. В. Бетховена, Ф. Шопена, Ф. Шуберта, Й. Брамса. 

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

5 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація легендарної книги швейцарського військового експерта майора Ганса дон Даха „Тотальний опір”. Як тотально опиратися і вести малу війну інструктували в бібліотеці.

5 березня в Хустській райдержадміністрації Степан Біляк презентував збірку віршів „Проліски рвуться увись”.

6 березня в Ужгороді на площі Театральній працівники центральної міської бібліотеки провели флешмоб. Бібліотекарі вітали жінок, даруючи квіти, зачитуючи уривки ліричної поезії, а також запрошували скористатися бібліотечними послугами на пільгових умовах.

9 березня в Ужгороді у кафе-музеї „Під замком” відбувся літературний вечір, присвячений творчості Т. Г. Шевченка.

11 березня в Словаччині, місті Пряшеві в Центрі української культури відбулася презентація книжки Дмитра Федаки „Олександр Духнович. Сходинки у безсмертя”.

13 березня в Тячеві у районній бібліотеці відбулася літературна композиція „Шлях істини і справедливості”, присвячена 76-тій річниці проголошення Карпатської України. У районному кінотеатрі відділу культури демонструвався документальний фільм „Спогади очевидців”.

13 березня в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулася презентація документального видання Степана Папа „Велика Битва”, присвячена 76-річчю Карпатської України.

14 березня в Ужгороді в Тайм-кав’ярні New York Coffee відбувся літературно-творчий вечір „Сліди пташиних крил”. В заході взяли участь Валентин Кузан, Томаш Деяк, Ольга Мацо, Мирослав Гончарук-Хомин, Денис Майданюк, Торі Ром, Андрій Коновалов, Таша Ігнатьо.

18 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулися „кіно-позералки” (в рамках проекту „Майбутнє варто планувати”). В програмі: зустріч з лікарем, перегляд фільма-лауреата Канського фестивалю румунського режисера Крістіана Мунгіу „4 місяці, 3 тижні та 2 дні”.

19 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся вечір поезії „Поезія народжена в шестидесяті”.

19 березня в Ужгороді на пл. Театральній відбулася акція, присвячена 85-річчю від дня народження Ліни Костенко. Під час акції учні  роздавали влучні цитати та вірші поетеси перехожим.

23 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася зустріч з гостем з американського посольства –  помічником аташе в справах культури Кетрін Галок, яка провела презентацію про освіту США, процедуру вступу в американські університети та різні програми обміну.

25 березня у Мукачівській міській бібліотеці відбулася зустріч під назвою „Молодість. Натхнення. Талант”, де презентували свою творчість юні поети Марина Карловська з Мукачева та Василь Малишка з Ужгорода.

25 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася чергова зустріч англомовного клубу  „English-Speaking House” де обговорювали можливості покращення нашого міста.

26 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „Поетичне розмаїття”, де виступили місцеві поети та відбулися читання поезії різними мовами.

26 березня в Ужгородській центральній міській бібліотеці діяв „Бібліотечний кінозал”, на якому показували стрічку „Шіснадцятирічна мати”. Цей фільм у 2006 році був номінаований на премію „Prism Award” у категорії „Досягнення в телевізійному фільмі або міні-серіалі” за роль Террі Джеффріс. На вечорі відбулася зустріч з лікарем-психологом, яка відповіла на питання гостей, провела бесіди про безпечні методи контрацепції.

26 березня в Ужгороді, у приміщенні пабу-музею „Снек” відбулася презентація книги ужгородця Андрія Шолтеса (Bandy Sholtes) „T-SHIRTОЛОГИЯ”.

27 березня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка в рамках артфестивалю „Березневі коти Х” відбулись  літературні читання „Рефлексії Х”. Модератор – V. Коврей. Учасники: О. Гаврош, В. Кузан, В. Кузан-старш. М. Рошко, С. Федака й ін. Відбувся також міжнародний фестиваль відеопоезії „CYCLOP” „Досвіди візуалізації поезії”. Модерувала – куратор Поліна Городиська.

27 березня в Мукачівській міській бібліотеці відбувся літературний подіум „Дзеркало слова” за участі відомого українського письменника Юрія Андруховича. Під час літературної зустрічі автор представив мукачівцям свою нову збірку „Тут похований Фантомас”. Книжка являє собою збірку оповідань автора створенних за останні чотири роки.

28 березня в Ужгороді в арт-кафе „VOTO” відбулася презентація збірки поезій Андрія Грецького „Місяці Розмов”.

30 березня у Виноградові у місцевій картинній галереї „Імпасто” відкрилася ювілейна персональна виставка художника Федора Сільваші. В експозиції представлено 55 нових робіт митця.

В березні в Ужгороді працівниками обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був підготовлений та вийшов друком бібліографічний покажчик „Карпатська Україна: до 75-річчя вікопомних подій”. Це перша спроба зосередити й систематизувати в одному виданні всі джерельні матеріали з фондів Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка, що стосуються аналізу і вивчення передісторії та подій Карпатської України.

В березні вийшла в світ нова книжка  „Медовий місяць у Карфагені”, знаного в багатьох країнах світу нашого земляка, поета, есеїста і перекладача, лауреата Шевченківської премії Дмитра Креміня. Нова поетична книга розрахована на читача-інтелектуала.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

3 березня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулося відкриття виставки творів та презентація книги-альбому художника Адальберта Мартона.

5 березня в Хустській міській картинній галереї відкрилася персональна виставка відомого у краї фотографа Василя Деяка з нагоди 65-річчя.

6 березня у Мукачівській міській картинній галереї відбулося відкриття щорічної виставки під назвою „Крокус-2015”. Виставка присвячена Міжнародному дню жінок. В ній традиційно взяли участь тільки жінки-художниці Мукачева.

12 березня в галереї „Ужгород” відкрилася виставка видатного представника закарпатської школи живопису – Михайла Сапатюка (1925-2000 рр.).

13 березня в Ужгороді у музеї народної архітектури і побуту відбулося відкриття виставки угорського мережива „Холоші”.

18 березня в Ужгороді у музеї народної архітектури і побуту відбулося відкриття виставки творів декоративно-прикладного мистецтва лауреатів стипендій Президента України.

20 березня в Ужгороді в обласному краєзнавчому музеї, в Ужгородському замку відкрилася експозиція унікальних фотографій під назвою „Вікна” Едуарда Странадко – голови Національної спілки фотохудожників України.

22 березня в Ужгороді у кафе музеї „Під замком” (СНЕК) стартували майстер-класи з писанкарства (виготовлення нетрадиційних писанок та малювання писанок воском). Учасники дізналися про зміст закодованих символів та навчилися розписувати писанки, використовуючи традиційні орнаменти.

24 березня в Мукачево у міській картинній галереї відбулось відкриття виставки міжгірського об’єднання „Спілка художників  „Карпатські кольори”.

25 березня в обласному скансені в Ужгороді презентували сувенірні листівки „Традиційний народний одяг та вишивка Закарпаття”.

26-27 березня в Ужгороді на базі Закарпатського художнього інституту працювала IІ Всеукраїнська міжвузівська студентська науково-практична конференція „Мистецтво ХХ – ХХІ століть: проблеми, постаті, перспективи”.

27 березня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько”, в рамках артфестивалю „Березневі коти Х” відбулось відкриття виставки візуального мистецтва „Плахта”.

29 березня в Ужгороді в приміщенні Просвіти до свята Великодня, Національна Скаутська Організація Пласт провела майстер-клас із писанкарства.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

2 березня в Мукачівському військовому госпіталі обласний організаційно-методичний центр культури організував благодійний концерт для військовослужбовців, які перебували у зоні АТО і зараз проходять реабілітацію та лікування.

10 березня в Ужгороді в Карпатському університеті імені Августина Волошина та в православній Українській богословській академії відбулися заходи з нагоди святкування 201-ї річниці з дня народження видатного українського борця за національну незалежність українців – Тараса Григоровича Шевченка.

13 березня в Тячеві на міському екрані, що розміщений на площі Поштовій, демонструвався документальний фільм „Карпатська Україна”, та інші відеоматеріали з відзначення річниці проголошення Карпатської України .

14 березня в Мукачево на площі Тараса Шевченка біля Мукачівського Державного Університету відбулися Шевченківські Читання.

14-15 березня у Хусті у рамках святкування 76-ї річниці Карпатської України пройшов VІ відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні „Красне поле”.

24 березня в Ужгороді на пл. Петефі встановили міні-скульптуру ілюзіоніста Гаррі Гудіні. Скульптор Михайло Колодко взявся робити пам’ятник американському фокуснику, з’ясувавши, що родичі Гудіні довгий час жили в с. Сторожниця біля Ужгорода.

25-27 березня у Києві відбулася 21-а Міжнародна туристична виставка UITT 2015 ,,Україна – Подорожі та туризм”. Активну участь у виставковому заході, у складі загальнообласного стенду „Закарпаття туристичне”, взяла Виноградівська райдержадміністрація. Туристичний потенціал Виноградівщини презентував завідувач сектора туризму та транскордонного співробітництва райдержадміністрації Святослав Гал.

27 березня  в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея Ілько” зібрались кращі стендап-коміки Закарпаття щоб поділитись своїми новими історіями.

27-29 березня в Ужгороді відбувся десятий ювілейний міжнародний фестиваль „Березневі коти”. На фестивалі відбулися: медіапрезентація збірки Михайла Жаржайла „Міліція карми”, презентація міжнародного фестивалю відеопоезії „СYCLOP”, презентації поетичних збірок, виставки візуального мистецтва, концерти. Країна-гість фестивалю 2015 року – Угорщина. Завдяки Генеральному Консульству Угорської Республіки в Україні в рамках фестивалю відбувся творчий вечір Міклоша Надя (м. Будапешт, Угорщина) та розмова про сучасну угорську літературу. Також за сприяння партнерів: інтернет-ресурсу „Varosh” та ТОВ „Хускварна Україна” відбулася творча зустріч з Юрієм Андруховичем та багато інших цікавих заходів.

 29 березня у замку Сент-Міклош смт. Чинадієво Ужгородського району  відбувся міжнародний науковий симпозіум на тему: „Мистецтво як інкубація”.

29 березня  в Ужгороді відбулася традиційна відкрита екскурсія. Цього разу її об'єктом стала будівля нинішньої Закарпатської обласної державної адміністрації, збудована в часі належності колишньої Підкарпатської Русі до Чехословаччини.

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-17

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.
До програми фестивалю «Нове українське кіно» увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/
 

21 березня запрошуємо на перегляд стрічки "Гірська жінка на війні". Початок о 17.30.
"Гірська жінка: на війні" – драма спільного виробництва України, Франції та Ісландії від режисера Бенедикта Ерлінгссона. Світова прем'єра стрічки відбулася в рамках Тижня критики Каннського кінофестивалю, де "Жінка на війні" удостоїлася призу за найкращу музику. Нещодавно сюжетом про екоактивістку зацікавилася Джоді Фостер – актриса планує зняти рімейк і зіграти в ньому головну роль.

Вхід вільний.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".