Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Хроніка культурного життя Закарпатської області

Хроніка культурного життя Закарпаття

2015 за червень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

5 червня в Ужгороді в „Галереї ІЛЬКО” відбувся концерт відомої піаністки Анжеліки Фукс.

7 червня в м. Мукачево виступив танцювальний колектив „Сучасник” з нагоди   30-річчя від дня заснування.

8 червня у м. Ужгороді в Ужгородському коледжі культури відбувся показ комедії Євгена Тищука для дітей та дорослих „Принцеса без горошини”.

11 червня в м. Ужгороді в обласній філармонії виступив естрадно-духовий оркестр філармонії. У програмі :  музика з кіно різних епох.

12 червня в м. Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася прем’єра літературно-хореографічної композиції „Що ти робиш зі мною війна?!”. Вистава поставлена за мотивами роману Олеся Гончара „Людина і зброя”. Головні ролі виконали студенти Ужгородського коледжу культури і мистецтв.

13 червня в м. Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся звітний концерт для батьків „Дивіться, чого мене навчили у БЛІЦі”.

15 червня в м. Ужгороді у фойє Закарпатської облдержадміністрації відбувся спільний виступ камерного хору „Cantus” та оркестру „Leopolis” (Львів). Концерт творів Йоганна Себастьяна Баха присвятили 330-річчю від дня народження геніального композитора, а також 130-му ювілею Франтішека Крупки – видатного архітектора, авторству якого і належить будівля Крайового Уряду в м. Ужгороді (нині – будівля Закарпатської ОДА). Концерт мав також благодійну мету, кошти передані на потреби обласної дитячої лікарні.

17 червня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся інструментальний концерт у якому взяли участь:  лауреат міжнародних конкурсів Діана Гавата (віолончель) зіграла „Угорську рапсодію Д.Поппера, Андрій Брода (скрипка) виконав симфонічну поему „Танець смерті” К.Сен-Санса, а тромбоніст Віктор Ковач – „Пісню для японця” С. Вергельста.  

21 червня  у м. Берегово в амфітеатрі виступив Угорський народний державний ансамбль з музично-танцювальною виставою „Кличе мене дух Закарпаття – по обидва боки гір”.

25 червня в м. Ужгороді відбувся авторський ювілейний концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору з нагоди 85-річчя заслуженого артиста України Миколи Попенка, який тривалий час був диригентом цього колективу.

28 червня в м. Ужгороді в обласному театрі ляльок „Бавка” відбулося закриття 34-го театрального сезону. Глядачі мали можливість побачити виставу  за творами Тараса Шевченка „У нашім раї на землі” (дитячий Кобзарик), ювілейний бенефіс провідного майстра сцени, актриси театру Світлани Кобзицької.

У червні на Закарпатті розпочато зйомки фільму „Олекса Довбуш – легенда Карпат” із лідером „Другої ріки” в головній ролі. Музиканти „Другої Ріки” зіграють у фільмі про українського Робін Гуда. Фільм присвячено життю відомого ватажка народного визвольного руху опришків Олекси Довбуша. Головну роль у фільмі виконає фронтмен колективу Валерій Харчишин.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

4 червня в м. Ужгороді у приміщенні Закарпатської організації Національної спілки письменників України відбулася презентація чергової книжки ужгородської письменниці Вікторії Андрусів „Вагон № 13”.

7 червня в м. Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся прес-брифінг проекту „Єдність у різноманітті: подолання стереотипів та конфліктів, налагодження діалогу між молоддю Сходу, Півдня та Заходу”.

11 червня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація нової збірки талановитого поета та публіциста Василя Кухти. Назва книги „Deus ex machina”, що з латинської – „Бог із машини”, однойменна з віршем, який увійшов до збірки.

18 червня в м. Берегові у Закарпатському угорському інституті імені Ференца Ракоці ІІ виступав відомий угорський казкар Андраш Берец.

22-27 червня делегація бібліотекарів з України відвідали бібліотеки області  в рамках конкурсу Професійні навчальні поїздки" від програми Бібліоміст".

У червні  в Ужгородському видавництві „Патент” побачила світ  книжка Івана Хланти „Пісенна хвиля Оглядова”. Українські народні пісні с. Оглядів Радехівського району Львівської області”. Автор – відомий фольклорист України, провідний методист обласного організаційно-методичного центру культури.

У червні відбулася презентація книги Ярослава Джоганика „Epický profil Ivana Jackanina“, виданої в м. Ужгороді. Презентація проходила в рамках 61-го Свята культури русинів-українців Словаччини , що відбувалося у м. Свидник.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

7 червня у м. Виноградові у галереї „Імпасто” тячівські художники відкрили виставку. 9 майстрів із творчого об’єднання „Митці Тячівщини” представили свої живописні твори.

8 червня в Ужгороді в арт-кафе „VOTO” відкрилася виставка картин заслуженого художника України Влада Габди „Утилітарне на білому ”.

10 червня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставка вишиваних рушників. Автори робіт – відомі майстрині з Волині Світлана і Галина Махонюк.

15-21 червня в м. Рахів проходив пленер  „Стежками Бокшая” . У пленері взяли участь 18 митців з різних куточків України  – художники з Києва, Косова, Рівного, Ужгорода, Рахова. Провели захід за сприяння Міністерства культури України та рахівських меценатів.

16 червня в м. Ужгороді  у Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту відбулася презентація видання „Подорож музеями Закарпаття” . Книгу-фотоальбом надруковано в серії „Закарпаття: філософія культури”  видавничої студії „Zoriana”  (м. Мукачево) за підтримки управління культури Закарпатської ОДА і КП „Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва „Закарпаття” Закарпатської обласної ради”.

17 червня в м. Ужгороді у виставкових залах Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая розгорнули розкішну виставку творів, присвячених Богородиці.

19 червня в м. Ужгороді  відбулися урочисті заходи з нагоди 70-річчя від дня створення Закарпатського краєзнавчого музею. Нині цей заклад – не лише провідна в краї скарбниця історичної пам'яті, а й осередок науки, культури і туризму.

22-23 червня  в м. Ужгороді у Мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбувся публічний захист дипломних робіт випускників Закарпатського художнього інституту та Коледжу мистецтв імені Адальберта Ерделі. Голова ОДА Василь Губаль та обласної ради Володимир Чубірко побували на публічному захисті дипломних робіт випускників  на запрошення ректора Закарпатського художнього інституту Івана Небесника.

25 червня в м. Ужгороді у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відбулися урочистості з нагоди 45-річчя музею. Директор музею Габріелла Андял коротко розповіла про історію створення музею, зібрані унікальні експонати, перспективи подальшого розвитку установи.  З ювілейною датою  працівників музею привітали  представники керівництва області.

26 червня в м. Ужгороді у фойє обласної державної адміністрації відбулося урочисте відкриття виставки фоторобіт на тему: „Молоде обличчя Закарпаття”. Автори найкращих робіт всіх фотографічних жанрів були нагороджені дипломами та цінними подарунками.

26 червня в м. Мукачеві у замку Сент-Міклош відбулася презентація 7-го номеру журналу „УНІКУМ” (Унікальне Закарпаття) на яку були запрошені журналісти, фотографи, друзі видання,меценати та герої публікацій. Організатор - Оксана Метзгер,  голова арт-клубу „Палітра-Спектр”. В рамках презентації відбувся концерт за участі випускників Львівської середньої спеціалізованої музичної школи ім. С. Крушельницької: Анна Попіль – скрипка та Іштван Кентеш – фортепіано.

26 червня в м. Ужгороді в арт-кафе „VOTO” відбулася  зустріч  із заслуженим художником України Владом Габдою з нагоди експозиції тутвиставки  художніх робіт „Утилітарне на білому”.

У червні в с. Чинадієво Мукачівського району у  замку Сент-Міклош відбулася презентація творчого об'єднання „Райдуга”. Близько 20 митців товариства представили на суд глядачів близько 50 полотен різного жанру та тематики.

У червні в м. Ужгороді  напередодні Дня Конституції України на базі обласного спеціалізованого дитячого пульмонологічного санаторію „Малятко”  проходили майстер-класи з виготовлення традиційної закарпатської ляльки-мотанки. Майстер-клас проводили  художник-модельєр, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Марія Купарь та заслужений майстер народної творчості України Наталія Стегура. Організаторами заходу виступили працівники  обласного організаційно-методичного центру  культури. Відбувся захід за сприяння депутата обласної ради Антона Зелінського.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 червня в с. Кам’яниця Ужгородського району у  будинку культури відбувся перший районний фестиваль хореографічного мистецтва „Кришталевий черевичок”, присвячений Міжнародному дню захисту дітей.

4 червня в м. Ужгороді відбулося засідання за круглим столом на тему: „Національності України як фактор консолідації єдиної держави”. У засіданні взяли керівники обласних національно-культурних товариств, науковці та представники духовенства. Проведення заходу  ініціювала Асамблея національностей України. 

4-7 червня обласний ляльковий театр „Бавка” з виставою „Дід Кузьма та юрба” взяв участь  і здобув перемогу на фестивалі „VIRVAR-2015”, що відбувся в м. Кошице (Словаччина),  приурочений до Дня міста.

5 червня в м. Тячеві у районному будинку культури відбувся щорічний дитячий фестиваль „Юні таланти Тячівщини”.

5-7 червня в с. Нижнє Селище, що на Хустщині, пройшов міжнародний дитячий фестиваль театрального мистецтва „Птах”. Фестиваль відбувся за підтримки органів влади  та  місцевої громади села.

6 червня в м. Ужгороді на стадіоні „Авангард” відбулася ІІІ-я обласна спартакіада працівників культури, в якій взяли участь близько 350 спортсменів. Працівники галузі культури Закарпаття активно демонстрували свою любов до фізичної культури та спорту.

6 червня в м. Іршаві відбувся фестиваль духовної пісні „Да святиться ім’я твоє”… У фестивалі взяли участь 16 колективів. Головною ідеєю фестивалю була молитва за близьких, рідних і за Україну.

6-7 червня вихованці Буштинської гімназії-інтернату Тячівського району взяли участь і посіли I місце на фестивалі „Київ скликає друзів-2015”. Захід було приурочено до Міжнародного дня захисту дітей.

7 червня в м. Ужгороді поблизу супермаркету „Дастор” відбулося Свято морозива, яке організував один з найбільших виробників цього солодкого продукту компанія „Рудь”. На малечу чекало чимало розваг, атракціонів і різних подарунків.

7 червня в м. Ужгороді відбулася традиційна відкрита екскурсія містом  – „Пам'ятники Ужгорода”, на якій учасники дізнались цікаві факти з життя людей, що безпосередньо впливали на розвиток нашого краю: О.Духновича, А.Волошина, Т. Масарика та багато інших.

7 червня в центрі Ужгорода на терасі одного з дитячих кафе пройшов другий фестиваль дитячого вуличного піаніно.

8 червня у м. Тячеві на площі Поштовій відбувся традиційний районний фестиваль „Юні таланти Тячівщини”.

13 червня в м. Берегово в Будинку культури відбувся гала-концерт зразкового танцювального коллективу „Атас” з нагоди його 15-річчя. Шлях гурту встелений перемогами на фестивалях і конкурсах у різних куточках України.

14 червня у Виноградівському районі відбувся унікальний фестиваль черешні, на якому  виступили художні колективи району.

17 червня в м. Іршаві відбулася розширена нарада  з питань стану реалізації в області положень Закону України „Про добровільне об’єднання територіальних громад”. У зібранні взяли участь голова ОДА Василь Губаль, керівники обласних департаментів, представники місцевого самоврядування – депутати різних рівнів, міські і сільські голови, їхні заступники, громадськість.

21 червня у с. Колочава Міжгірського району в музеї-скансені „Старе село” вперше в Україні відбувся фестиваль Ріплянка – 2015”.  Ріплянка – це традиційна страва з картоплі і кукурядзяного борошна. В рамках  фестивалю – театралізоване свято 

30 червня у с. Лисичево Іршавського району відкрився фестиваль ковальського мистецтва „Гамора – 2015”. Фестиваль відкрили голова села Ярослав Пальок та начальник відділу культури та туризму Іршавської РДА Ганна Матіко, розпочали з хвилини мовчання за тими, хто загинув на Сході. В програмі : виступи фольклорних колективів, акція „Ковальське багаття”, під час якої туристів знайомили із місцевими народними традиціями.

У червні  українські театральні діячі взяли участь у 15-му Національному театральному фестивалі POST, який пройшов в м. Печ (Угорщина). Аттіла Віднянський, керівник Національного угорського театру з України, отримав відзнаку за найкращу режисуру  вистави Бич Божий, а члени колективу: українець Олександр Білозуб – за найкращі декорації та Отто Лайош Горват – за найкращу чоловічу роль.

 

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-17

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.
До програми фестивалю «Нове українське кіно» увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/
 

21 березня запрошуємо на перегляд стрічки "Гірська жінка на війні". Початок о 17.30.
"Гірська жінка: на війні" – драма спільного виробництва України, Франції та Ісландії від режисера Бенедикта Ерлінгссона. Світова прем'єра стрічки відбулася в рамках Тижня критики Каннського кінофестивалю, де "Жінка на війні" удостоїлася призу за найкращу музику. Нещодавно сюжетом про екоактивістку зацікавилася Джоді Фостер – актриса планує зняти рімейк і зіграти в ньому головну роль.

Вхід вільний.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".