Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Хроніка культурного життя Закарпатської області

Хроніка культурного життя Закарпаття

2015 за вересень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 вересня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулася вистава „В очікуванні невідомого”.
13 вересня в Ужгороді в обласній філармонії відбулось відкриття VIІ Міжнародного молодіжного фестивалю органної музики ім. Наталії Висіч.
15 вересня в Ужгороді в обласній філармонії у рамках VIІ Міжнародного молодіжного фестивалю органної музики імені Н. Висіч відбувся концерт Юлія Вимера (скрипка, Австрія) та солістки Закарпатської обласної філармонії Олесі Гайдук (орган).
16 вересня в Берегові в обласному угорському драматичному театрі відбулась презентація вистави „Не можу жити без музики” за мотивами твору Жиґмонда Моріца.
20 вересня у Берегові на сцені міського амфітеатру відбулася двадцята зустріч закарпатських та угорських музикантів. Гостей розважали закарпатські музиканти та угорський гурт „Balkan Fanatik”.
22 вересня в Ужгороді в обласному музичному драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулися дві вистави Львівського театру ім. Заньковецької „Блакитна троянда" – за однойменною драмою Л. Українки та комедія „Циліндр” відомого італійського драматурга Едуарда де Філіппо.
24 вересня в Ужгороді в обласній філармонії у рамках VIІ Міжнародного молодіжного фестивалю органної музики імені Н. Висіч свою сольну програму представила молода ужгородська виконавиця Ольга Чундак (орган).
24 вересня в Ужгороді в обласному музичному драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся урочистий „Концерт дружби”, організований Кошицьким та Пряшівськими самоврядними краями, Генеральним консульством Словацької Республіки в Ужгороді.
24 вересня у Чинадіївському замку Мукачівського району відбувся концерт віолончелістки Діани Гавати.
25 вересня в Ужгороді в дитячій школі мистецтв відбувся концерт учнів та викладачів дитячої школи мистецтв, присвячений Дню міста „Вітаємо рідне місто” .
25 вересня в мистецькому центрі „Галерея Ілько” лунав новий проект PAX FRACTAL – прост-джаз від Андрія Арнаутова.
26 вересня в Ужгороді на пл. Театральній відбувся святковий концерт учнів ЗОШ міста „Наші таланти на славу тобі, рідне місто”, пройшла акція „Голуб миру”.
26 вересня в Ужгороді в сквері на пл. Ш. Петефі відбувся святковий концерт учнівського духового оркестру дитячої школи мистецтв, присвячений Дню міста.
26 вересня в Ужгороді виступив симфонічний академічний оркестр Луганської обласної філармонії під керівництвом відомого австрійського композитора й диригента Курта Шмідта.
26 вересня в Ужгороді на пл. Поштовій відбувся святковий концерт до Дня міста.
27 вересня в Мукачево обласний театр драми і комедії відкрив 69-й театральний сезон драмою за мемуарами великої французької співачки Едіт Піаф.
27 вересня в Ужгороді в обласній філармонії відбулось завершення VIІ міжнародного молодіжного фестивалю органної музики імені Наталії Висіч на якому відбулась програма „Музика Антоніо Вівальді”, яку для меломанів підготувала лауреат міжнародних конкурсів Олеся Гайдук (орган) у супроводі камерного оркестру (керівник – заслужений артист України Владислав Юрош).
29 вересня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбувся великий безкоштовний концерт „Заспіваймо коломийку”, присвячений 30-літтю народного фольклорно-етнографічного ансамблю „Ужгород”.
30 вересня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся вечір пам'яті Михайла Кречка, присвячений 90-річчю від дня народження видатного закарпатського композитора. На вечорі виступив академічний камерний хор „Сantus”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

8 вересня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги „Бахчисарай. 2021” уродженця Закарпаття, військовослужбовця Володимира Тимчука.
9 вересня у Мукачівській міській бібліотеці пройшла виставка-експозиція „Джойнт і єврейський народ: 100 років історії”, з нагоди 100-річчя від дня створення Американського єврейського об’єднаного розподільчого комітету „Джойнт”. Виставка представила рідкісні світлини, що розкривають вікову історію добрих справ найбільшої єврейської благодійної організації, яка допомагає не тільки євреям, але й людям різних національностей.
10 вересня у Львові стартував 22-й Форум видавців. На ньому відбулися сотні зустрічей, презентацій, читань, автограф-сесій, майстер-класів, круглих столів та дискусій для читачів різного віку – від найменших до найстарших. Презентували свої літературні та видавничі досягнення і закарпатці: Андрій Любка, Мирослав Дочинець, Василь Кузан, Маріанна Шутко та ін.
12 вересня в Інтернет-центрі Муукачівської міської бібліотеки з нагоди Дня українського кіно відбувся перегляд української розважальної сімейної комедії „Трубач”, яка тепер є найдорожчим дитячим фільмом в історії вітчизняного кінематографу.
15 вересня у Виноградово в центральній районній бібліотеці відбулася презентація поетичної збірки „Йди до мене” Юрія Мельника.
17 вересня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка  відбулась презентація першого роману Андрія Любки „Карбід”.
21-30 вересня в Ужгороді в Центральній дитячій бібліотеці відкрилась фотовиставка  „Ужгород у світлинах”, присвячена Дню міста.
21 вересня  в Ужгороді в бібліотеці-філії №2 відкрилась фотовиставка  „Я LOVE Ужгород”.
22 вересня в Ужгороді в центральній дитячій бібліотеці відбулась віртуальна подорож „Мандруючи Ужгородом…”.
22 вересня у Тячівському районному будинку культури відбувся творчий вечір поетеси Марії Грицан „Голос душі”.
24 вересня в Ужгороді в центральній міській бібліотеці відбулося відкриття фотовиставки „Ужгород в наших серцях” Івана Шете.
24 вересня в Ужгороді в бібліотеці-філії №2 відбулась історична екскурсія „Ужгород: корінням стародавній, серцем – молодий”.
24 вересня у Стеблівці на Хустщині в місцевій загальноосвітній школі відбулася презентація новодруку вибраних творів талановитого уродженця села, поета Василя Ігната. На зустрічі виступили відомі закарпатські письменники Василь Густі, Надія Панчук та Мар'яна Нейметі.
24 вересня в Ужгородському греко-католицькому соборі відбулася презентація двох цьогорічних книжкових новинок, присвячених сакральному мистецтву Закарпаття. Відомий закарпатський мистецтвознавець Михайло Приймич розповів про свою книжку „Іконостаси Закарпаття”, яка побачила світ у видавництві „Карпати” і була визнана на форумі „Книга-Фест-2015” кращим мистецьким виданням. Викладач Закарпатського художнього інституту Михайло Сирохман представив іншу новинку – фотоальбом „Дерев’яні церкви Закарпаття” Флоріана Заплетала.
25 вересня в Ужгороді в бібліотеці-філії №4 відбулась історична година „Чарівне місто над Ужем”.
25 вересня в Ужгороді в центральній міській бібліотеці відбувся  книжковий флешмоб „Місто читає”.
25 вересня у Мукачівській міській книгозбірні відбулася прем’єра нової книги Віктора Дворниченка „Голгофа и воскресение Михая Мункачи”.
25 вересня в Ужгороді на Театральній площі виступив воєнний оркестр 128-ї бригади. У своїй грі він позмагався із духовим оркестром УМВС України в Закарпатській області.
28 вересня в УжНУ на гуманітарно-природничому факультеті з угорською мовою навчання відбулися урочистості з нагоди відкриття бібліотеки ім. Міклоша Берчені.
29 вересня в Ужгороді в бібліотеці-філії № 2 відбулась відео-презентація „Архітектурні перлини Ужгорода”.
29 вересня в Ужгороді з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек урочисто відкрили вуличні пункти буккросингу „StreetBook”. Перший було відкрито на пр.Свободи,16 біля головної бібліотеки краю, а другий на вул. Волошина біля кінотеатру „Ужгород”.
30 вересня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка відсвяткувала Всеукраїнський День бібліотек. Протягом двох днів в бібліотеці відбувались різноманітні акції, фотовиставки, екскурсії. Відбулись акції: безкоштовний запис у бібліотеку, „Прощення гріхів”, „Подаруй воїну українську книжку” „ANTISELFI” (бібліотечна фотостудія), „Бери, читай, не зволікай”. В бібліотеці відбулись: історичний екскурс та презентація фотовиставки „Бібліотека крізь призму часу”; посвята студентів-першокурсників Ужгородського коледжу культури і мистецтв у майбутню професію, вручення їм читацьких квитків; відкрита екскурсія „Лабіринтами бібліотеки”; нагородження переможців акції „Бібліофішка” та інші заходи.
30 вересня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка презентували книгу „Сильне ім`я Надія”, яку українська льотчиця Надія Савченко написала, перебуваючи у російському полоні. 100 екземплярів книги подарував бібліотеці директор ПАТ „Ужгородський Турбогаз” Михайло Качур, який допоміг у тому, аби книга побачила світ.
30 вересня в Ужгороді у Всеукраїнський день бібліотек, в УжНУ відбулося урочисте засідання з нагоди відкриття музею-колекції видатної україністки Словаччини, уродженки Закарпаття Олени Рудловчак.
В вересні в Ужгороді вийшов друком біобібліографічний покажчик текстів доктора історичних наук, професора, письменника, журналіста Сергія Федаки, який впорядкував і видав літературознавець Дмитро Федака. У біобібліографічному покажчику вміщені зразки художніх творів та статей Сергія Федаки, а також кілька відгуків на видані його книги й інтерв’ю з професором.
В вересні до Всеукраїнського дня бібліотек в обласній універсальній науковій бібліотеці презентували два бібліографічних покажчика – видання із серії „Культура краю в особах”. Бібліографічний нарис „Простір її життя: Людмила Григаш”, що презентує півстолітню фахову діяльність заслуженого працівника культури України, яка 25 років очолювала найбільшу книгозбірню області, та бібліографічний покажчик „Надія Панчук: до 75-річчя від дня народження”, який є своєрідним підсумком професійного і творчого шляху відомої письменниці та бібліотекаря.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

3 вересня в Ужгороді в арт-кафе „VOTO” відкрилась унікальна виставка живопису молодого художника Тараса Коржа.
4 вересня в Ужгороді в обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького відбулось відкриття  виставки робіт священика й фотографа Миколи Аврелія Керестені.
4 вересня в Пряшеві (Словаччина), в Центрі української культури відбулась виставка картин закарпатського українського художника Наума Рєпкіна в рамках відзначення 24-ої річниці Дня незалежності України, на якій представлені 33 картини художника.
8 вересня у м. Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відбулось відкриття пересувної виставки „Мости, епохи, Будапешт” яка відкрила угорську столицю крізь призму 300-річної історії дунайських мостів.
8 вересня у картинній галереї мукачівського замку „Паланок” відкрилась виставка робіт відомого угорського художника-абстракціоніста Ласло Чоки „Знаки з дороги”.
10 вересня в Мукачівській міській картинній галереї відбулося відкриття персональної виставки творчих робіт художника, члена Національної спілки художників України – Йожефа Секереша.
11 вересня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулося відкриття персональної виставки творів Ласла Мадяра – живописця, голови Товариства угорських художників Закарпаття ім. І. Ревеса.
14 вересня в Ужгороді у мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбулося відкриття виставки робіт І-го Міжнародного симпозіуму „Комунікація”.
23 вересня в Ужгороді в дитячій школі мистецтв відкрилася виставка шкільного конкурсу учнів образотворчого відділення „Ужгород очима дітей”.
24 вересня в обласному центрі відкрилася мистецька виставка – „Ужгород очима художників”, присвячена Дню міста. На живописних полотнах художники зобразили Ужгород з різних ракурсів.
25 вересня  в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту відбулось відкриття фотовиставок „Євреї Закарпаття” та „100 років Джойнту”. Заходи відбулись у рамках фестивалю єврейської культури.
26 вересня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая відбулося відкриття персональної виставки заслуженого художника України, співзасновника Об’єднання професійних художників Закарпаття – Степана Шолтеса, приуроченої 55-літтю творчої діяльності митця.
26 вересня в Ужгороді у внутрішньому дворику художнього музею ім. Й. Бокшая відбулось офіційне відкриття реконструкції середньовічного ярмарку присвяченого Дню міста.
29 вересня в Ужгороді у арт–кафе VOTO відкрилася виставка ужгородської художниці Лесі Корж.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

5 вересня в Ужгороді  в Боздошському парку вперше в місті відбувся виступ міжнародного Луганського козачого кінного театру, аналогів якому немає не лише в Україні, але й у Європі. Театралізоване дійство містило безліч дійсно видовищних та небезпечних трюків, які виконувались без страховки.
6 вересня у Рахові відбувся вже 15-тий за рахунком фестиваль-ярмарок, свято повернення вівчарів „Гуцульська бриндзя”. Фестиваль відвідали тисячі гостей із різних куточків нашої країни та сусідніх держав.
7 вересня в Ужгороді у залі академічного обласного театру ляльок „Бавка” за сприяння обласного організаційно-методичного центру культури відбувся показ фільму „Тіні забутих предків” – із нагоди 50-річчя від дня його прем'єри.
11 вересня в Ужгороді в „Падіюні” відбулася концертна програма із символічною назвою „Стороннім вхід дозволено”, присвячена початку навчального року.
11 вересня в Ужгороді  на пл. Народній відбувся спортивний фестиваль-ярмарок.
13 вересня у Перечині відбулось обласне свято словацького народного мистецтва „Словенська веселіца”. У програму свята увійшли виступи кращих художніх колективів Закарпаття та Словаччини, виставка творів народних умільців тощо.
17 вересня в Ужгороді на пл. Театральній відбувся флеш-моб, присвячений  Дню миру. Всі бажаючі приєдналися до виконання пісень „Боже, великий, єдиний” та „Ой у лузі червона калина”.
17 вересня в Міжгірському районі в селі Колочава, в музейному комплексі „Старе село” відбулось святкування щорічного Дня єврейської культури. Була відкрита нова експозиція – фотогалерея „Євреї Закарпаття 30-х років ХХ ст.”.
18 вересня в Мукачеві до Всесвітнього дня туризму відбулась екскурсія „Туристичне Мукачево”.
18 вересня в Ужгороді на території ресторану „Будапешт” відбувся конкурс краси „Міс Закарпаття”, який пройшов в форматі під відкритим небом.
18-20 вересня в Мукачево на пл. Миру відбулось цьогорічне Свято Меду.
19 вересня у місті Тячів пройшли урочистості з нагоди 686-ї річниці  Тячева. З цієї нагоди в місті два дні проводилися різноманітні культурні, спортивні та розважальні заходи. Крім того, в рамках Дня міста угорці Тячева відзначили свято врожаю „Сюреті бал”.
19 вересня в Ужгороді у центральній частині міста неподалік від історичної будівлі Закарпатської обласної державної адміністрації відбувся черговий гастрономічний фестиваль шедеврів кулінарного мистецтва „Карпатський Рататуй”. У заході взяли участь як імениті шеф-кухарі ресторанів і кафе, так і звичайні кухарі-аматори.
20 вересня в Ужгородському замку відбувся дитячий ярмарок ідей та розваг  „Фортеця”.
20 вересня у селі Черна на Виноградівщині пройшов фольклорний фестиваль „Чернянська начанка”.
20 вересня в Хустському районі в с. Велятино, на території лікувально-розважального комплексу „Теплі Води” відбувся осінній фестиваль Закарпаття „Пинтя фест”.
20 вересня у Мукачеві на площі Миру урочистим концертом відзначили Всенародний День батька. Святковий концерт, організований відділом культури виконкому, відбувся перед приміщенням Закарпатського обласного театру драми та комедії.
21 вересня у Виноградові на площі Миру з нагоди відзначення Міжнародного дня миру відбувся парад флеш-мобів під гаслом „Молодь за мир”.
25 вересня в Ужгороді навпроти будівлі Генерального консульства Угорщини відкрито пам'ятник композитору Бейлі Бартоку в честь 150-річчя від дня його смерті.
26 вересня в Ужгороді в дегустаційному залі „Шардоне” на вулиці Волошина відкрили міні-пам’ятник виноробству. Скульптор – Михайло Колодко. Нова міні-скульптурка „вміє” наливати вино. Після церемонії відкриття незаймані дівчата у восьми бочках чавили виноград для вина.
25-27 вересня у Берегові пройшли Дні європейської культури.
26-27 вересня  в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв пройшла ХІV Міжнародна туристична виставка-ярмарок „Тур’євроцентр – Закарпаття 2015”.
27 вересня в Ужгороді, біля книжкового магазину „Кобзар” і кафе „Антресоль”, відкрили черговий міні-пам'ятник авторства Михайла Колодко. Скульптурка на кавовому столику присвячена арабському мандрівникові Мухаммаду аль-Ідрісі, котрий ще 1154 року на величезній тканій мапі Європи, створеній на Сицилії, позначив місто Гункбар, тобто Ужгород.
27 вересня в Берегово відбувся найстаріший на Закарпатті фестиваль „Берег Фест”. Головна ідея фестивалю – відродження давніх народних традицій Берегівщини.
 

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-17

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.
До програми фестивалю «Нове українське кіно» увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/
 

21 березня запрошуємо на перегляд стрічки "Гірська жінка на війні". Початок о 17.30.
"Гірська жінка: на війні" – драма спільного виробництва України, Франції та Ісландії від режисера Бенедикта Ерлінгссона. Світова прем'єра стрічки відбулася в рамках Тижня критики Каннського кінофестивалю, де "Жінка на війні" удостоїлася призу за найкращу музику. Нещодавно сюжетом про екоактивістку зацікавилася Джоді Фостер – актриса планує зняти рімейк і зіграти в ньому головну роль.

Вхід вільний.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".