Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Хроніка культурного життя Закарпатської області

Хроніка культурного життя Закарпаття

2015 за жовтень
9 жовтня в  Мадриді (Іспанія) в Державному Національному університеті ім. Сервантеса на Світовому конгресі українців, композитор-закарпатець член Національної Спілки композиторів України, лауреат обласної премії ім. Дезидерія Задора Роман Меденці був нагороджений ювілейною відзнакою „200 років з дня народження Тараса Шевченка” – установлена з нагоди 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка для нагородження осіб „за значний внесок у популяризацію творчої спадщини та вшанування  Тараса Шевченка за межами України”. Закарпатець, відзначений нагородою за вокальний цикл „Поезії Кобзаря” для сопрано, мецо-сопрано, тенора і басу    в супроводі  фортепіано.
28 жовтня в Ужгороді  відбулися урочистості з нагоди відзначення 71-ї річниці визволення Закарпаття від фашистських загарбників. Були покладені квіти до пам'ятника „Україна – визволителям”, монументу „Добровольцям Закарпаття – учасникам другої світової війни”,біля Вічного вогню. Всіх загиблих закарпатців відзначили військовим салютом.
 
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
 
1 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся святковий концерт естрадно-духового оркестру під орудою заслуженого артиста України Володимира Співака.
1-4 жовтня в Ужгороді в обласному театрі ляльок  „Бавка” проходив фестиваль театрів ляльок з різних країн світу „Інтерлялька”-2015”. Свою сценічну майстерність шанувальникам  продемонстрували професійні театральні колективи з Болгарії, Угорщини, Словаччини та кількох областей України.
6 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Шедеври світової фортепіанної музики” заслуженої артистки України Етелли Чуприк.
8 жовтня в Мукачівському замку Паланок відбувся черговий музичний вечір для поціновувачів прекрасного „Подорож у часі” зі струнним оркестром під керівництвом Сергія Добоша.
9 жовтня в Ужгороді в галереї ІЛЬКО відбувся STREET-in – виступ під назвою „Geheimnisse der Liebe” від Мар’яни Боднар.
11 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії у рамках проекту „Музика вихідного дня” з програмою „Перлини української фортепіанної музики XX ст.” виступила Віоліна Петриченко.
13 жовтня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. Братів Шерегіїв відбувся мега-концерт „Карпатський чардаш”. У концерній програмі взяли участь півфіналіст „Голосу країни” Іван Пилипець, переможець того ж шоу Антон Копитін та гурт „Рокаш”.
14 жовтня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт Ансамблю танцю імені Павла Вірського. 
14 жовтня в Ужгороді на Театральній площі коледж культури і мистецтв влаштував великий святковий концерт до Дня захисника України „Героїв слава живе у віках”.
15 жовтня обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв успішно виступив у Берегові.
16 жовтня в Ужгороді обласний український музично-драматичний театр ім.братів Шерегіїв розпочав свій ювілейний театральний сезон водевілем „Турецька шаль” за мотивами творів Г.Квітки-Основ'яненка.
17 жовтня в Хусті у римо-католицькому костелі святих Анни і Йоакима з новою програмою виступив відомий закарпатський камерний хор „Кантус”.
18 жовтня в Ужгороді, з нагоди 70-річчя колективу в обласній філармонії відбувся ювілейний концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору.
21 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Шедеври української музики”, за участю симфонічного оркестру Закарпатської філармонії (диригент – Вікторія Свалявчик-Цанько) та заслуженого артиста України, професора Йожефа Ерміня (ф-но).
21 жовтня в Рахові у Будинку культури обласний український музично-драматичний театр ім.братів Шерегіїв представив дві вистави: історичну драму „Богдан Хмельницький” та музичну казку „Мауглі”.
25 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії у рамках проекту „Музика вихідного дня” відбувся концерт творів видатного італійського композитора Антоніо Вівальді. 
28 жовтня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся концерт камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.
29 жовтня в театральному залі Ужгородського коледжу культури і мистецтв відбулася прем'єра вистави „Колесо жіночої долі”. Вистава присвячена 170-річчю від дня народження видатного письменника, драматурга та актора, корифея українського побутового театру Івана Карпенка-Карого.
В жовтні камерний хор „Кантус” обласної філармонії розпочав серію концертів духової музики у різних містах та селищах Закарпаття. Вперше за багато років звучатимуть твори Й.С.Баха, В.А.Моцарта, Г.Форе, Ф.Ліста, І.Мартона, А.Пярта та інших композиторі, в написані саме для органу та хору.
 
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
 
1 жовтня в Ужгороді з нагоди 70-річного ювілею Всеукраїнського державного видавництва „Карпати”, у головній дитячій книгозбірні краю провели заключний етап обласного конкурсу дитячого читання „Лицар книги видавництва „Карпати”.
2 жовтня в Ужгороді в обласній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся семінар на тему „Децентралізація та реформа місцевого самоврядування на теренах Закарпаття”.
8 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація нової поетичної збірки Василя Малишка „У землях багатооких”.
13 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація дебютної книги відомого ужгородського психолога Наталії Братасюк „Скляна куля”.
16 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася зустріч з народним депутатом України Миколою Томенком, який презентував культурологічні проекти фонду „Рідна країна”. 
19 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася зустріч з народним  депутатом України Юрієм Луценком, який презентував автобіографічну книжку „По обидва боки колючого дроту” у записі Мустафи Наййема.
21 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація поетичної збірки ужгородської поетеси Марічки Черничко „Три стільці”.
21 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка в Регіональному тренінговому центрі відбувся вебінар „Місцеві вибори: новий план старої гри”.
22 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася презентація книги „Велика боротьба” о.Степана Папа за участі видавництва „Ґражда”, Закарпатської організації ВО „Свобода” та родини автора.
23 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка гостем літературного клубу „Читаємо разом” став Василь Кузан – український поет, журналіст.
26 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка  відбулася літературна година „Тяжіння серця не дано збороть”, присвячена 80-річчю відомого українського поета Бориса Олійника.
В жовтні в Ужгороді вийшла друком друга поетична збірка Здени Тесличко „Без гравітації”.
В жовтні в Ужгороді вийшла друком „Новітня література Закарпаття”.
Ця книжка підсумовує написане завідувачем кафедри історії України УжНУ, доктором історичних наук, професором Романом Офіцинським у жанрі літературознавства за чверть століття.
В жовтні в Ужгороді у видавництві „Ґражда”, вийшла друком нова книга Віри Фесенко „Моя ти доле чорнобрива…”. Книга містить поезії, навіяні роздумами над автопортретами, а також непростими стосунками з жіноцтвом геніального художника, велетня світової поетичної думки, філософа і мислителя Тараса Шевченка.
Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Ф.Потушняка увійшла в п’ятірку найуспішніших бібліотек України. Головна книгозбірня області очолила список найуспішніших українських бібліотек за версією культурно-видавничого проекту „Читомо”.
В жовтні в Ужгороді у видавництві „Ґражда” вийшло друком нове дослідження про історію театрів Закарпаття. „Служителі мельпомени ”  – 140-ве видання Василя Габорця – громадсько-культурного діяча, автора численних культурологічних розвідок.
 
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
 
2 жовтня в Ужгороді на площі Фенцика відкрилася міжнародна виставка політичної карикатури. Організатори виставки – Інститут світової політики (Київ) та громадська організація „Euforion” (Братислава).
7 жовтня в Ужгороді в мистецькому центрі „Галерея ІЛЬКО” відбувся вернісаж виставки „Осінній салон”.
7 жовтня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація спільного проекту ужгородців та львів’ян – першої серії дизайнерських листівок „Між левами та ведмедями”. Листівки присвячені віллам Ужгорода та Львова.
8 жовтня в Мукачівській міській картинній галереї відбулося урочисте відкриття виставки творчих робіт художників міста, приуроченої Всеукраїнському дню художника.
9 жовтня у Хустській міській картинній галереї відбулося урочисте відкриття двох мистецьких виставок, присвячених Дню художника. Свої найкращі творчі доробки, а це близько п’яти десятків полотен, презентували члени народного творчого об'єднання „Митець Верховини”: Марія Ковач-Довганич та Наталія Висока-Поліщук.
9 жовтня в Ужгороді до Дня художника Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості створив найдовшу в Україні алею художніх робіт. Цей АРТ-марафон отримав назву „Пленер у рідному місті протяжністю в 2200”.
12 жовтня в Ужгороді, відразу в трьох мистецьких локаціях: обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, обласному музеї народної архітектури та побуту та міській галереї відбулися відкриття виставок „Осінь 2015”. У творчому проекті взяли участь 157 митців та було відібрано 220 робіт художників.
16 жовтня у галереї „Ужгород” відбулося відкриття другої обласної виставки кераміки „Prima Terra”.Участь у виставці взяли місцеві керамісти.
20 жовтня в Ужгороді у art-cafe VOTO відбулось відкриття виставки Петра Шолтеса під назвою „Ужгород”.
22 жовтня у галереї мукачівського замку „Паланок” відбулася виставка українських митців з пленеру „Green Life”.
21-23 жовтня в Ужгороді в Закарпатському художньому інституті пройшов 1-ий Всеукраїнський конкурс із живопису імені Адальберта Ерделі.
29 жовтня в Ужгороді у Центрі словацької культури за ініціативи ГО „Закарпатська громада” та за підтримки ГО Культурно-освітньої організації „Матіца словенська” в Україні розпочала свою інтернаціональну подорож фотовиставка „Війна за Мир”.
29 жовтня в галереї „Ужгород” відкрилася виставка фіалок.
В жовтні у Нідерландах у галереї Parties van Dorst (м.Гаага) проходила виставка закарпатського художника Василя Когутича, яка була організована в рамках мистецького проекту Embassy Art Exhibitions (Художні виставки посольств), ініційована нідерландським виданням Diplomat Magazine та галереєю Parties van Dorst.
В жовтні в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту запрацювала студія вишивки. Навчатиме азам вишивки майстриня Тетяна Когутич. Протягом навчання спеціаліст покаже всі техніки вишивки нашого краю.
В жовтні Ужгородський скансен запросив всіх бажаючих взяти участь в осінньому фотоконкурсі. Всі світлини будуть розміщені в альбомі на сторінці музею. За результатами фотоконкурсу оголосять двох переможців.
 
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
 
3 жовтня  у Мукачівському замку „Паланок” відбулось урочисте відкриття меморіальної кімнати, присвяченої вшануванню пам’яті Ференца Казінці (1759–1831), угорського поета, письменника, літературного перекладача та новатора угорської мови, який був ув’язнений на шість з половиною років за участь у якобінській змові.
4 жовтня у с. Пийтерфолво Виноградівського району відбувся 25-й обласний фестиваль угорського народного мистецтва.
9 жовтня в Тячеві на площі Поштовій, з нагоди відзначення Всеукраїнського Дня художника, вже традиційно пройшло районне свято . В програмі були: конкурс дитячого малюнку на асфальті „Діти України за мир”, виставка робіт художників району та флешмоб „Хай завжди буде сонце”.
9–10 жовтня в селі Великі Береги Берегівського району вперше відбувся фестиваль шипшини та березького ткацтва.
10 жовтня в м. Мукачеві, в приміщенні обласного державного драматичного театру відбувся 18-й обласний фестиваль русинської культури „Червена ружа”.
11 жовтня в селі Тур’я-Ремета Перечинського району відбувся 3-й відкритий фестиваль мистецтв „Перечинщина скликає таланти”.
11 жовтня в Хусті на Майдані Незалежності відбулося „Свято сиру”.
11 жовтня в Ужгороді відбулася традиційна недільна екскурсія містом, яка познайомила учасників з „найменшими” цікавинками міста – міні-скульптурами.
13 жовтня в Берегові, з нагоди Дня захисника України в міському Будинку культури відбувся урочистий концерт „З відданістю Україні в серці”.
15 жовтня в Ужгороді на базі обласного організаційного методичного центру культури пройшов обласний семінар на тему „Традиційна вишивка Закарпаття ХІХ-ХХ століття”.
17 жовтня у місті Хуст пройшов фестиваль меду і вина „Срібні джерела”. 
18 жовтня в Міжгір’ї відбулось святкування 600-річчя міста. В концертній програмі взяли участь Василь Вірастюк – один з найсильніших людей світу та відома співачка Євгенія Власова.
18 жовтня  в с. Біла Церква Рахівського району на Закарпатті відбувся День добросусідства України з Румунією. 
18 жовтня у Хусті пройшов вже традиційний, започаткований два роки тому фестиваль угорської народної творчості „День Бетлена”. 
21 жовтня неподалік від с.Тур'я Пасіка у парку Шенборна, який розташований і прилягає до території курорту „Воєводино” відбулася презентація-відкриття пам'ятника імператору Австро-Угорщини Францу Йосифу скульптора Михайла Колодко.
21 жовтня в Ужгороді в коледжі культури і мистецтв відбулася традиційна обласна конференція, присвячена актуальним питанням розвитку хореографічного мистецтва на Закарпатті. Тема цьогорічної конференції – „Сучасні аспекти збереження та розвитку національної хореографічної культури Закарпаття”.
28-31 жовтня в Ужгороді за підтримки Закарпатської облдержадміністрації, управління культури ОДА й управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Ужгородської міськради відбувсяя 2-ий міжнародний дитячо-юнацький фестиваль-конкурс „Яскрава країна”.
31 жовтня в Ужгороді з ініціативи Інституту туризму Карпатського регіону, з нагоди відомого кельтського свята Геловін (Савин) було проведено кілька флеш акцій.
 
 
Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-17

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.
До програми фестивалю «Нове українське кіно» увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/
 

21 березня запрошуємо на перегляд стрічки "Гірська жінка на війні". Початок о 17.30.
"Гірська жінка: на війні" – драма спільного виробництва України, Франції та Ісландії від режисера Бенедикта Ерлінгссона. Світова прем'єра стрічки відбулася в рамках Тижня критики Каннського кінофестивалю, де "Жінка на війні" удостоїлася призу за найкращу музику. Нещодавно сюжетом про екоактивістку зацікавилася Джоді Фостер – актриса планує зняти рімейк і зіграти в ньому головну роль.

Вхід вільний.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".