Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Хроніка культурного життя Закарпатської області

Хроніка культурного життя Закарпаття

2015 за листопад

9 листопада, з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва Президент Петро Порошенко підписав Указ, відповідно до якого за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність почесними державними нагородами відзначено майже сотню діячів по всій Україні. Серед відзначених – троє закарпатців. Майстрині декоративно-прикладного мистецтва Ларисі Бровді присвоєно звання „Заслужений художник України”, актриса Закарпатського академічного обласного театру ляльок Світлана Кобзиста віднині „Заслужений артист України”, а викладач Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора Надія Підгородська – „Заслужений працівник культури України”.

20 листопада в Ужгороді в обласній державній адміністрації до Дня Гідності та Свободи, розгорнули експозицію фотографій та речей з Майдану часів Революції Гідності.

20 листопада в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбулися урочистості з нагоди Дня Гідності та Свободи. Пам'ять загиблих героїв ушанували хвилиною мовчання та символічним запаленням свічок біля стенду з їхніми портретами. Також відбулась урочиста зустріч-концерт, на яку завітали представники Збройних сил України й інших військових формувань, керівники краю та Ужгорода, культурні діячі й освітяни, молодь. В концерті патріотичної пісні взяли участь викладачі та студенти коледжу, спеціальним гостем вечора став народний артист України Степан Гіга.

28 листопада в Ужгороді на центральній площі міста відбувся мітинг-реквієм, присвячений вшануванню пам’яті жертв Голодоморів.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

4 листопада в Ужгороді в обласній філармонії розпочався ХV фестиваль класичної та сучасної музики – „Музичне сузір'я Закарпаття”.

7 листопада у Чехії в м. Брно ужгородська студія сучасного танцю „Бліц” завоювала 7 призових місць на Кубку Європи за версією International Dance Federation (IDF European Cup).

8 листопада в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулася довгоочікувана прем’єра вистави „В Парижі гарне літо” за п’єсою Олександра Гавроша.

8 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „У вирі чардашу” камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.

8 листопада в Мукачево у соборі Святого Мартина відбувся благодійний концерт „Робімо добро без утоми” за сприяння Благодійного фонду „В наших руках майбутнє” за участі Ужгородського коледжу культури і мистецтв.

8 листопада у Мукачівському історичному музеї до Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва відбулася низка святкових заходів. Пройшов художній пленер, а також відбулися музичні концерти.

8 листопада у замку Сент-Міклош на Мукачівщині відбувся концерт віолончелістки Діани Гавати.

11 листопада в Ужгороді в академічному театрі ляльок „Бавка” відбувся святковий концерт із нагоди 20-річчя творчої діяльності добре знаного в Україні та за межами джазового ансамблю „Пап-джаз-квартет” та пам’яті його засновника – ромського музиканта і композитора, заслуженого працівника культури України Вілмоша Папа (Віллі Папа-старшого).

15 листопада в Ужгороді в обласній філармонії у рамках проекту „Музика вихідного дня” відбувся концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору.

17 листопада в Мукачево в Християнському культурному центрі відбулося Свято хорової музики.

19 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Вечір віртуозної класики” лауреатів міжнародних конкурсів Етелли Чуприк (фортепіано) і Юлія Вимера (скрипка, Австрія).

22 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру студентів Ужгородського державного музичного училища ім. Д.Є. Задора.

22 листопада в Мукачево в обласному державному драматичному театрі відбулась  вистава „Всі миші люблять сир”.

24 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт фортепіанної музики лауреатів міжнародних конкурсів: Ірини Бурган, Юлії Самоєнко, Ярослава Биха, Анатолія Костюченка.

25 листопада в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся сольний концерт закарпатського співака і композитора, півфіналіста програми „Голос країни”, Івана Пилипця.

26 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся  ювілейний концерт естрадно-духового оркестру під керівництвом заслуженого артиста України Володимира Співака.

26 листопада в Ужгороді в обласному академічному театрі ляльок „Бавка” відбулось урочисте зібрання, колоритний концерт та виставка власних дослідницьких і мистецьких доробків Закарпатського обласного організаційно-методичного центру культури, який відзначив своє 70-річчя.

28 листопада в Словаччині у концертному залі Палацу мистецтва в Кошицях відбувся урочистий концерт з нагоди 30-ї річниці заснування Українського народного аматорського хору „Карпати”.

29 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженого артиста України Олександра Садварія.

30 листопада в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт солістів ансамблю „Гармонія”, який представив концертну програму „Aria”. В програмі прозвучали арії з опер Дж.Верді, Ж.Бізе, Ш.Гуно, К.Сен-Санса, В.Белліні, Т.Доніцетті, П.Масканьї.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 листопада в Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича відбулась презентація книги письменника Олександра Дулішковича „Размышления…”.

4 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася творча зустріч з сучасним письменником Галичини Сергієм Бутом, який презентував свою дебютну книжку „Листи з того світу”, що отримала відзнаку літературного конкурсу „Коронація слова”.

5 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація довгоочікуваної книги про Хустську гімназію-інтернат „Із минулого в майбутнє”. Книга про школу, її випускників та першого директора Івана Магулу.

5 листопада в Ужгороді в коледжі культури та мистецтв відбулася презентація книги спогадів „Хроніка політичного в’язня № 2А 424” словацького письменника Левка Довговича. Презеентація пройшла за участі академічного камерного хору „Кантус”.

8 листопада у Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича до Дня працівників культури та майстрів народного мистецтва була оформлена книжково-ілюстративна експозиція „Світло духовності і культури”.

9 листопада в Ужгородській центральній міській бібліотеці відбулася просвітницько-творча година, присвячена Дню української мови та писемності.

9 листопада в Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича, з нагоди Дня української писемності та мови відбулось ерудит-шоу „Знаю і люблю українську мову”.

9 листопада у рамках ХІІ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays на базі бібліотеки Ужгородського коледжу культури і мистецтв було проведено акцію „Жива бібліотека”.

10 листопада у Мукачівській міській центральній бібліотеці ім. О. Духновича до Всесвітнього дня молоді відбулось інформаційне повідомлення з переглядом відеороликів „Молодь за примирення!”.

11 листопада в Ужгороді у центрі студентського дозвілля „Ювентус” іноземні студенти відзначили національне свято Індії „Diwali” („Свято Світла”).

12 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книжки відомого українського письменника Словаччини, лауреата премії ім. Івана Франка Йосифа Збіглея „Вибране”.

13 листопада в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва з успіхом відбулася прем’єра книги заслуженого діяча мистецтв України Івана Хланти „Літературно-мистецьке життя Копашнова”.

18 листопада в Ужгородській богословській греко-католицькій академії ім. Теодора Ромжі відбулася презентація книжки угорського дослідника Ласла Пушкаша „Петро Павло Орос: життя та мучеництво”, редактором якої став професор УжНУ Сергій Федака.

19 листопада в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва на зустріч державному святу провели просвітницьку годину „Україна. Право на Гідність та Свободу”.

19 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулося чергове засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. Свою творчість презентували:  Юлія Тарасюк, Олексій Тростянський, Олеся Маркович.

20 листопада в Тячеві в районній державній адміністрації працівниками районної бібліотеки було презентовано книжкову виставку „Герої не вмирають”, приурочену до Дня Гідності та Свободи.

25 листопада в Ужгороді в міській бібліотеці відкрилася персональна виставка вишивки хрестиком та бісером під назвою „Світ моєї душі Тетяни Заводяк”.

26 листопада в Ужгороді в обласній універсальній  науковій бібліотеці  ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги та диску „Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна”.

27 листопада в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулося засідання клубу „Читаємо разом” та зустріч з письменником, викладачем Михайлом Рошком.

В листопаді ужгородська поетесса Надія Панчук випустила 18-ту збірку своїх мініатюр „Sub divo” (Під небом). Близько 80 віршів є своєрідним поетичним щоденником за 2013-2015 рр. Книжка вийшла до 75-річчя письменниці.

В листопаді Українська бібліотечна ассоціація оголосила конкурс для бібліотек за проектом УБА „Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках” за підтримки Європейського Союзу.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

2 листопада у галереї „Ужгород” відкрилася виставка кераміки „Prima terra”. До експозиції ввійшло понад 50 творів митців нашого краю, Львова та Києва.

6 листопада в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая урочисто відкрилася ретроспективна виставка живопису народного художника України Василя Габди.

10 листопада в Мукачівській картинній галереї відбулося відкриття виставки, присвяченої  двадцятиріччю картинної галереї.

10 листопада у Виноградові у виставковому залі районного історичного музею відкрилася експозиція з ляльками ручної роботи Наталії Маслової.

11 листопада в Ужгороді, а арт-кафе VOTO відбулось відкриття виставки Емми Тремби „Відбиток реальності”.

12 листопада в Ужгороді в музеї народної архітектури та побуту відбулось відкриття персональної виставки „Життя як воно є” Сергія Глущука.

13 листопада в Ужгороді при обласному музеї народної архітектури та побуту запрацювала студія, учасників якої навчатимуть тонкощам виготовлення традиційної закарпатської вишиванки.

17 листопада в Ужгороді в арт-кафе VOTO відкрилася виставка робіт художника Петра Шолтеса до 70-річчя митця.

17 листопада в Будапешті у виставковій залі Бібліотеки іноземної літератури відбулось відкриття виставки Корнелії Коляджин. „Таїнство душі” – перше представлення робіт молодої ужгородської художниці не тільки закордоном, але й її яскравий творчий дебют.

18 листопада в галереї „Ужгород” представили власну творчість митці, які входять до молодіжного об’єднання при крайовому осередку Національної спілки художників України.

20 листопада в Ужгороді в обласному Центрі культури до 70-річчя відкрилася виставка творчих робіт працівників закладу, а також митців та майстрів народних художніх промислів.

20 листопада в Ужгороді в обласному краєзнавчому музеї стартував „Фестиваль художньої фотографії в Закарпатті”.

24 листопада в Сваляві в районному Будинку культури відкрилася виставка фотохудожника Миколи Поцка, присвячена його 60-річчю. Фотограф представив у експозиції старожилів та почесних громадян району, найкращі панорами Свалявщини, колекцію раритетних фотоапаратів.

27 листопада в Ужгороді в обласному краєзнавчому музеї ім.Т.Легоцького відкрилась експозиція „Спротив геноциду” до Дня пам’яті жертв голодоморів.

27 листопада у Виноградові Спілка фотохудожників Закарпаття презентувала ретро-виставку. Автором робіт є священик-фотограф Микола Аврелій Керестені.

В листопаді у Міжгір’ї відбувся пленер художників „Околиці Синевира”.

В листопаді в київському Будинку актора відкрилась персональна виставка Юлії Єгорової-Рогової „Музика повітря”. Це перше масштабне представлення творчості ужгородської художниці у столиці, проект, який ілюструє експерименти мисткині у кераміці та живописі.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 листопада в Чинадіївському замку „Сент Міклош” на Мукачівщині стартував міжнародний конкурс дитячого малюнку у рамках проекту „Любов та піклування – дітям”.

5 листопада в Ужгороді в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „Падіюн” провели „Осінній вернісаж”. Цьогоріч декоративно-ужиткове мистецтво поєднали з музикою.

7 листопада у Мукачівському замку „Паланок” на честь працівників культури влаштували масштабне свято.

9 листопада у Берегівському міському будинку культури відбувся святковий концерт з нагоди Дня працівника культури та аматорів народного мистецтва.

13-15 листопада у Берегові пройшов II-й фестиваль молодого вина та гусячихI страв з нагоди Дня Св. Мартина.

13-15 листопада в Мукачеві пройшов ІV міський фестиваль „День Святого Мартина”.

17 листопада в Міжгірському районі з ініціативи управління культури облдержадміністрації та обласної профспілкової організації працівників культури проведено круглий стіл на тему „Заклади культури в умовах адміністративно-територіальної реформи”, в якому взяли участь начальники міськрайонних відділів культури, голови районних і міських профспілкових організацій галузі, керівники закладів культури.

19 листопада у місті Ужгороді відбулось „Свято молодого вина”.

19 листопада у Порошкові, на Перечинщині встановили меморіальну дошку Михайлові Кречку, великому композитору, хоровому диригенту, співаку, педагогу, культурному і громадському діячу, який прославив пісенні традиції Закарпаття на всю Україну, а вітчизняне хорове мистецтво – далеко за її межами.

29 листопада у Мукачеві відбулася благодійна відкрита екскурсія „Визначні постаті Мукачева”.

 

 

 

 

 

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-17

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.
До програми фестивалю «Нове українське кіно» увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/
 

21 березня запрошуємо на перегляд стрічки "Гірська жінка на війні". Початок о 17.30.
"Гірська жінка: на війні" – драма спільного виробництва України, Франції та Ісландії від режисера Бенедикта Ерлінгссона. Світова прем'єра стрічки відбулася в рамках Тижня критики Каннського кінофестивалю, де "Жінка на війні" удостоїлася призу за найкращу музику. Нещодавно сюжетом про екоактивістку зацікавилася Джоді Фостер – актриса планує зняти рімейк і зіграти в ньому головну роль.

Вхід вільний.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".